Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Нед 23 Ное 2014 20:23

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
POST Заглавие: 2% данък придобиване Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:04 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Колеги, нали като се купува кола от България при нотариуса се плаща 2% данък върху застрахователната стойност.

Въпросът ми е плаща ли се тоя данък при нов внос от ЕС?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: 2% данък придобиване Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:08 
Вечен БАН
Аватар

Местожителство: София
ori написа:

Внос от ЕС- такова нещо не съществува.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:15 
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Аватар

Автомобил: Opel Corsa
Двигател: X12SZ
минаваш ли плез нотариус и правиш ли договор 2,5%-няма мърдане
това за София
има и по-високи местни данъци, както каза колегата отдолу

Последна промяна от Pichaga на Вто 09 Дек 2008 17:17, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:16 
Аватар

Местожителство: Варна
Автомобил: Golf 4
Някъде са и 3%

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да де ама тя е купена в чужбина, тук не се минава през нотариус... :?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:24 
Аватар

С нотариус и без нотариус все тая. Аз мойта е взех от авто къщя, т.е. все едно си е купуваш от магази: даваш парата, зимаш колата + документи и отиваш за регистрация в КАТ. После като я регистрираш данъчното 2.7% от стойноста направена от застраховател. Не става дума за стойноста от каско, допълнителна оценка спецялно за пред данъчните. Струваше около 10лв и я писаха 500лв.(в HDI), а каското ми е за 6000лв(в друга компания).

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: 2% данък придобиване Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:35 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
rosy написа:
ori написа:

Внос от ЕС- такова нещо не съществува.

Ти сигурна ли си? И колегата май питаше за нов внос, а не за митническото понятие на "внос"

Според мен трябва да минеш през нотариус, само когато колата се прехвърля от един българси гражданин на друг. Ако си я внасяш самичък и си имаш договор от чужбина, пак не минаваш нотариус.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:55 
the STIG
Аватар

Местожителство: Русе
2% плащаш върху застрахователната оценка на колата. Отиваш при застрахователен агент, чупиш му едно око, пише ти оценка на кола за 40 000 лв, че струва 1500 и плащаш 2% на тези 1500 лв.
Ако минаваш някой по-отворен нотариус с по-вътрешен човек при прехвърляне въобще не ти трябва и оценка и бележка за платени данъци.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:57 
Аватар

Местожителство: Ямбол
след като купиш кола се регестрира в ДАНЪЧНОТО и се плаща 2% върху фактурната стоиност.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 17:59 
Аватар

E и аз това съм написал. Няма кой да чете. Само, че процента зависи от общината, защото е местен данък. За Плевен 2.7%.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 18:31 
Rule Enforcer
Rule Enforcer
Аватар

Автомобил: VWGolf GTsport
Двигател: 2.0TDI 170 DSG
Има изрично нареждане от данъчните власти до общинските органи за местни данъци и такси да НЕ събират данък придобиване имущество при регистрация на нововнесен автомобил. Този данък се събира единствено при прехвърляне на вече регистриран в България автомобил и се плаща при прехвърлянето при нотариуса. Процента е различен в зависимост от общината, в която е регистриран купувача. За София това са 2.5 %, Русе 3 %, Братя Даскалови 2 % и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 20:59 
Аватар

Добре де,аз си купух колата от Ловеч и ме накараха да платя там 2% на името на продавача и като се прибрах ме накараха тук да платя още 3%,но този път на моето име.

Ко значи тва

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: 2% данък придобиване Публикувано на: Вто 09 Дек 2008 21:08 
Аватар

ori написа:
Колеги, нали като се купува кола от България при нотариуса се плаща 2% данък върху застрахователната стойност.

1-во, данъка не се плаща при нотариуса, а 2% данък придобиване се плаща, когато колата се регистрира в данъчното, в рамките на 2 месеца след регистрацията и в КАТ.

2-ро, когато колата е в нос от EС, като база за 2% данък се взема, сумата от договора, който си сключил при покупко-продажбата в чужбина. Ако колата ти е нов внос, но от автокъща, несъм напълно сигурен как става, но данъка се начислява на базата - стойноста по договора, между теб и автокъщата.

Ако договора за покупко-продажба от чужбина е на твое име, няма нужда да се ходи при нотариус, направо в КАТ за регистрация и после в данъчното.

Нотариуса иска експертна оценка от застроховател, за да не стават злоупотреби от сорта на продава 5 годишно VW за 500лв.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Сря 10 Дек 2008 0:35 
Rule Enforcer
Rule Enforcer
Аватар

Автомобил: VWGolf GTsport
Двигател: 2.0TDI 170 DSG
Колега, не пиши глупости! Парите се дават точно на нотариуса, защото без да са платени, той няма право да изповядва сделката! Другия вариант е да отидеш при нотариуса с вече платена такса! Какво прави някой не ме интересува, така е по закон и така се изповядват сделки за МПС, че и за недвижими имоти при повечето нотариуси, поне в София.

По отношение на колегата kok12 - това значи, че са те прецакали здраво. Ловешкия нотариус е трябвало да внесе сумата по сметка на общината по твоята адресна регистрация и да ти даде квитанцията за това. След това, тази квитанция я представяш при регистрацията на МПС-то в твоята община и не плащаш отново, както са те накарали.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Сря 10 Дек 2008 9:10 
Аватар

dobrin написа:
Колега, не пиши глупости! Парите се дават точно на нотариуса, защото без да са платени, той няма право да изповядва сделката! Другия вариант е да отидеш при нотариуса с вече платена такса! Какво прави някой не ме интересува, така е по закон и така се изповядват сделки за МПС, че и за недвижими имоти при повечето нотариуси, поне в София.

По отношение на колегата kok12 - това значи, че са те прецакали здраво. Ловешкия нотариус е трябвало да внесе сумата по сметка на общината по твоята адресна регистрация и да ти даде квитанцията за това. След това, тази квитанция я представяш при регистрацията на МПС-то в твоята община и не плащаш отново, както са те накарали.

Именно това направих колега,отидох в Община Ловеч и там по сметка на Община Варна в случея внесох 2%,а сега се оказва,че са били 3%,за което колежката която прибира лев незнаела.

Иначе,парите се превеждат по сметка на града където ще бъде регистрирана колата. Объркващо е,при всеки е различно и се получава разминаване

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа