2% данък придобиване

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
Потребителски аватар
mladvampirTDI
Мнения: 1398
Регистриран на: Пет 11 мар 2005 11:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sale, UK

Мнениеот mladvampirTDI » Вто 16 дек 2008 10:17


morfei1 написа:Значи, днес се консултирах със счетоводителката ми (щеше ми се да бях направил това преди да ида да регистрирам колата, но уви.... човек цял живот се учи), която почти веднага ми отговори, че не трябва да се внася въпросният данък, но въпреки всичко се обади в данъчното и оттам и потвърдиха, че не трябва да се плаща данък. Бил съм в голяма грешка, за което съжалявам, ако съм подвел някой с предните си мнения в тази тема :( .

Утре ще ходя в данъчното да се заяждам, защо и на какво основание ме принудиха да платя 2% данък придобиване. Бах ти държавата, вяра никому :evil:


Аха, дойде на нашата......




Потребителски аватар
Luciano
Мнения: 8472
Регистриран на: Чет 31 авг 2006 22:16
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.9TDI AHF
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Luciano » Вто 16 дек 2008 10:33


mladvampirTDI написа:
morfei1 написа:Значи, днес се консултирах със счетоводителката ми (щеше ми се да бях направил това преди да ида да регистрирам колата, но уви.... човек цял живот се учи), която почти веднага ми отговори, че не трябва да се внася въпросният данък, но въпреки всичко се обади в данъчното и оттам и потвърдиха, че не трябва да се плаща данък. Бил съм в голяма грешка, за което съжалявам, ако съм подвел някой с предните си мнения в тази тема :( .

Утре ще ходя в данъчното да се заяждам, защо и на какво основание ме принудиха да платя 2% данък придобиване. Бах ти държавата, вяра никому :evil:


Аха, дойде на нашата......

Бил е подведен :( Интересно ми е да разбера днешното развитие.


Потребителски аватар
astragt
Мнения: 735
Регистриран на: Пет 19 май 2006 7:56
Автомобил: b8 alltrack
Двигател:
Местоположение: София

Re: 2% данък придобиване

Мнениеот astragt » Вто 16 дек 2008 12:34


dobrin написа:
morfei1 написа:1-во, данъка не се плаща при нотариуса, а 2% данък придобиване се плаща, когато колата се регистрира в данъчното, в рамките на 2 месеца след регистрацията и в КАТ.

Това горе е глупост № 1 - сравни я с това което си написал в следващия си пост.
morfei1 написа:2-ро, когато колата е внос от EС, като база за 2% данък се взема, сумата от договора...

Ето това е глупост № 2 - първо няма такова понятие внос от ЕС, защото сме една икономическа общност и понятие внос не съществува. Все едно да внасяш нещо от Бургас в София. И второ, при закупуване на МПС в друга страна от ЕС, 2 % не се дължат! Eто и основанието:

Облагане с данък при придобиване на имущества по чл. 44, ал. 1 ЗМДТ при придобивания на превозни средства, при които правото на собственост преминава върху приобретателя на територията на страната

Правна уредба
чл. 44, ал. 1 и ал. 3 от ЗМДТ

Източник: НАП, отговор даден на 30.06.2007 г.

По поставения въпрос НАП е изразявала нееднократно становище в писма до Столична община, Дирекция „ПАМДТ" и до Националното сдружение на общините в Република България /изх. № ………..г. /, което в основни линии се свежда до следното:

С данък при придобиване на имущества по чл. 44, ал. 1 ЗМДТ се облагат придобивания на превозни средства, при които правото на собственост преминава върху приобретателя на територията на страната, т.е. в пределите на действие на българския закон.

Или иначе казано, тъй като правото на собственост преминава върху приобретателя извън България, данък не се дължи. Естествено договорът за покпуко-продажба трябва да е сключен извън България. При прехвърляне с фактура от автокъща това не важи, защото прехвърлянето става на територията на РБ. Т.е. съветът ми е, ако внасяте автомобил за вас, да го правите с договор направо на ваше име, за да не плащате въпросните от 2 до 3 %.



Здравейте колеги, искам да ви питам за следния казус:
Кола закупена от Мото Пфое на лизинг, лизинга изтича и колата се прехвърля на собственика й /частно лице/ , сега от данъчното районно управлени искат 2,5% данък в/у стойноста на автомобила като чист нов / на която е закупен преди 5г./ . Що за абсурд е това?
Имат ли право да го правят? Било нареждане от преди 2-3 месеца. Може ли да се мине на застрахователна оценка ?!
Поздрави!


Потребителски аватар
Tougi
Мнения: 281
Регистриран на: Пет 13 юли 2007 23:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: 2% данък придобиване

Мнениеот Tougi » Вто 16 дек 2008 16:28


astragt написа:Здравейте колеги, искам да ви питам за следния казус:
Кола закупена от Мото Пфое на лизинг, лизинга изтича и колата се прехвърля на собственика й /частно лице/ , сега от данъчното районно управлени искат 2,5% данък в/у стойноста на автомобила като чист нов / на която е закупен преди 5г./ . Що за абсурд е това?
Имат ли право да го правят? Било нареждане от преди 2-3 месеца. Може ли да се мине на застрахователна оценка ?!
Поздрави!


То зависи какъв договор им представяш. Договор за лизинг не прехвърля собственост.

Говори с лизингодателя и ако трябва, сключете нов договор - за покупко-продажба. С днешна дата. На името на баба ти (примерно). В края на краищата, ако не платиш даже една вноска, трябва да върнеш колата и лизингодателя ще я продаде на друг, но вече не като нова.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Вто 16 дек 2008 16:46


вземи си оценка от застраховател
как ще ти продават кола на 5 години на суми като за нова бре....
друг е въпроса че има остатъчна стойност, по която лизингодателя ще иска да ти я прехвърли, но при всички положения ще е по-ниска...
иначе се радвам, че колегата морфей го е убедила счетоводителката, а не двама адвокати и сума друг народ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот morfei1 » Вто 16 дек 2008 19:29


Luciano написа:Бил е подведен :( Интересно ми е да разбера днешното развитие.


Ходих в данъчното, обясних им че съм се консултирал с хора, счетоводители, адвокати и т.н.т, при което получих отговор: "...ами това са ни казали, това правим, то четенето на закона било,както дяволът четял евангелието" :shock .

Въпреки всичко, хората взеха работа присърце, звъннаха няколко телефона, и ми дадоха да попълня молба за връщане на данъци. Обясниха ми че или ще мисе върнат парите, или по-вероятно, дугата година вместо да платя данък 158лв, само 58лв, което също ме устройва като вариант.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Вто 16 дек 2008 23:03


Браво за упорството, дано всичко се развие добре за теб :да:
mladvampirTDI написа:Аха, дойде на нашата......

Рядко в този форум има хора, които си признават грешката. Едва ли това е начинът да ги възнаградим за това. Аз бих казал само "Браво на колегата morfei1!


Потребителски аватар
mladvampirTDI
Мнения: 1398
Регистриран на: Пет 11 мар 2005 11:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sale, UK

Мнениеот mladvampirTDI » Сря 17 дек 2008 8:15


dobrin написа:
mladvampirTDI написа:Аха, дойде на нашата......

Рядко в този форум има хора, които си признават грешката. Едва ли това е начинът да ги възнаградим за това. Аз бих казал само "Браво на колегата morfei1!


Напълно съм съгласен с теб, това моето беше просто закачка, въпреки, че и за "Браво на колегата morfei1" може да се пофилософства ;-). Иначе темата е полезна, и е видно, че хората все още се бъркат - къде подведени от държавата, къде от незнание.....



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта