2% данък придобиване

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот morfei1 » Сря 10 дек 2008 11:00


@dobrin, на кое точно викаш глупости, като преди месец и половина регистрирах кола, закупена от мен от страна от EС, а също така продадох старата си и знам какво плащаше новия и собственик?

Нотариуса изпрати новият собственик на колата ми, до данъчното да си плати въпросните 2%, които се базират на въпросната експертна оценка, която нотариуса също иска и се прави при застраховател, по шваке. При нотариуса се плащат само разходите по прехвърлянето, които бяха нещо от рода на 50 ~ 60лв. и са за сметка на новия купувач.

След това ходихме в данъчното, аз подадох молба за отписване, а новият собственик за впъсване. Тъй като аз съм платил данъка за цялата година, реално колата ще се отчисли от мое име и ще се зачисли на негово, след Март 2009год. Новият собственик няма да заплаща 2% данък придобиване отново, понеже вече ги е платил и представил пред нотариус, при покупко-продажбата на автомобила.

И аз и новия собственик сме от една и съща община. Когато колата се продава в различна община или област, незнам дали нещата с въпросните 2%, стоят по абсолютно същия начин. Но няма абсолютно никаква логика, новият собственик, който е от друга област-община, да плаща данък придобиване в областта-общината на стария собственик.

За купуване на кола от EС, съм обяснил как стоят нещата.




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: 2% данък придобиване

Мнениеот dobrin » Сря 10 дек 2008 12:44


morfei1 написа:1-во, данъка не се плаща при нотариуса, а 2% данък придобиване се плаща, когато колата се регистрира в данъчното, в рамките на 2 месеца след регистрацията и в КАТ.

Това горе е глупост № 1 - сравни я с това което си написал в следващия си пост.
morfei1 написа:2-ро, когато колата е внос от EС, като база за 2% данък се взема, сумата от договора...

Ето това е глупост № 2 - първо няма такова понятие внос от ЕС, защото сме една икономическа общност и понятие внос не съществува. Все едно да внасяш нещо от Бургас в София. И второ, при закупуване на МПС в друга страна от ЕС, 2 % не се дължат! Eто и основанието:

Облагане с данък при придобиване на имущества по чл. 44, ал. 1 ЗМДТ при придобивания на превозни средства, при които правото на собственост преминава върху приобретателя на територията на страната

Правна уредба
чл. 44, ал. 1 и ал. 3 от ЗМДТ

Източник: НАП, отговор даден на 30.06.2007 г.

По поставения въпрос НАП е изразявала нееднократно становище в писма до Столична община, Дирекция „ПАМДТ" и до Националното сдружение на общините в Република България /изх. № ………..г. /, което в основни линии се свежда до следното:

С данък при придобиване на имущества по чл. 44, ал. 1 ЗМДТ се облагат придобивания на превозни средства, при които правото на собственост преминава върху приобретателя на територията на страната, т.е. в пределите на действие на българския закон.

Или иначе казано, тъй като правото на собственост преминава върху приобретателя извън България, данък не се дължи. Естествено договорът за покпуко-продажба трябва да е сключен извън България. При прехвърляне с фактура от автокъща това не важи, защото прехвърлянето става на територията на РБ. Т.е. съветът ми е, ако внасяте автомобил за вас, да го правите с договор направо на ваше име, за да не плащате въпросните от 2 до 3 %.


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот morfei1 » Сря 10 дек 2008 15:38


Колега незнам как четеш нещата ми, още повече как ги тълкуваш, но аз съм купил кола от страна членка на ЕС преди месец и малко с договор на мое име, и си платих 2% данък придобиване като поп, когато отидох да си регистрирам колата в данъчното.

Също така продадох кола, и новия собственик си плати 2% данък придобиване в деня на сключване на сделката, но не при нотариуса, а в данъчното, като нотариуса държеше на въпросния документ иначе просто нямаше да има сделка. Въпросните два процента се формират на базата на:

Когато колата е регистрирана в БГ, от едно лице на друго, по оценка на застраховател.

Когато колата е "внос" страна членка на EC, по договора за покупко продажба.

Когато колата не е членка на EC - слабо ме интересува, понеже нямам намерение да карам някога такъв автомобил.

Колкото до твърдението че 2% данък придобиване се плащат при нотариуса е смехотворно. Няма норатиус, който да има правото да събира данъци, друг е въпроса, че могат да те принудят да идеш в данъчното да си платиш данъка, за да се извърши покупко-продажба.

Незнам какво казва закона и не ме итересува, понеже това не ми е работата. Има си хора в данъчното и при нотариуса които са в течение и се интересуват. Просто казвам как стават нещата от погледа на един обикновен човек, по нормалния начин.

По-добре от всеки един знам, какво е да "внасяш" от страна членка на EC, защото това ми е работата. Като говоря за внос от страна членка на EC, нямам предвид буквалния смисъл на думата, това което се разбираше под внос, преди да влезем в евро съюза. Грешката е моя съжалявам, че не използвах правилната дума :?


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Чет 11 дек 2008 11:10


еми Морфей, прецакали са те с две думи


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Чет 11 дек 2008 11:24


Мда, колегата е прав. Прецакан си. И не само ти. Всеки който отиде в общината, му искат тези пари, и никой даже не се замисля, а плаща направо. Както казва поговорката - "Не е луд този, който яде зелника ..."

Смехотворно или не, в разрез с действителността е написаното от теб -
2% данък придобиване се плаща ... в рамките на 2 месеца след регистрацията в КАТ.

Реално, сумата, необходима за плащане на въпросния данък, се дават на нотариуса, негов служител я внася по банков път от името на купувача, и след това му връчва вносната бележка за извъшеното плащане. Самият нотариус не събира данъци, едва ли е необходимо го обясняваш.


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот morfei1 » Чет 11 дек 2008 12:51


Отидете до "чужбина", купете си колички, върнете се в България, регистрирайте ги, отидете в данъчното и се пробвайте да ги регистрирате без да платите въпросните два процента. после пак елате да ми обяснявате, че съм се бил прее@@л.

Това че при нотариуса, който ползваш, въпросните 2% се остават на него и той ходи до данъчното, понеже в София, докато идеш от нотариуса до данъчното, ще свърши работния ден, незначи че това е най-правилният начин. В нащо село, понеже, от нотариуса до данъчното е по-малко от 50м. и няма 10000000 човека на опашките, нотариуса любезно те изпраща до касата в данъчното, след което му представяш бележката, че си платил.

Когато си купил кола от "чужбина", при нотариус не се ходи, а се отива директно в КАТ и оттам в данъчното, като имаш 2 месеца гратисен период, ако просрочиш имаш глоба (наскоро имаше доста обширна тема по този въпрос). Незнам кое ти е странното и смехотворното

Когато се продава от Български граждани, на Български гражданин, въпросният данък се плаща от новия купувач в деня на сделката.

Всичко това го повтарям за трети път, започвам да се чудя, аз ли пиша на не разбираем език..... хората ли не четат това, което пиша.... :roll:


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот morfei1 » Чет 11 дек 2008 13:06


Третиране по ЗМДТ на придобиването на нов автомобил


Дължи ли се данък за придобиването на нов автомобил - визирам чл. 54, ал. 7 от ЗМДТ, и какъв е неговият размер? Къде е регламентиран размерът на данъка?

Ганета МИНКОВА - адвокат


Член 54, ал. 7 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) се намира в раздела за данък върху превозните средства (чл. 52-61 от ЗМДТ), но не се отнася за този вид данък. В текста става дума за документ за платен данък по реда на чл. 44 от ЗМДТ, който документ се прилага към декларацията, във връзка с която ще се определи данъкът върху превозните средства. Затова, ако не се дължи данък при придобиване на превозното средство по реда на чл. 44 от ЗМДТ, подобен документ не се прилага при декларирането на превозното средство за облагане с пътен данък. Например данък по чл. 44 от ЗМДТ не се дължи при възмездно придобиване на водно или въздухоплавателно превозно средство и затова в тези случаи при подаване на декларация по чл. 54 от ЗМДТ не може да се приложи документ за платен данък съгласно ал. 7 на същия текст.

По силата на ал. 3 на чл. 44 от ЗМДТ, не са обект на облагане с данък при придобиването им моторните превозни средства, внесени в страната като нови. В § 1, т. 22 от ДР на ЗМДТ е дадено определение на понятието “моторни превозни средства, внесени като нови” по смисъла на чл. 44, ал. 3 и това са онези МПС, за които едновременно са налице следните две условия:
а. изтекли са не повече от шест месеца от датата на първата им регистрация (включително в чужбина);
б. изминали са не повече от 6000 км.


Ако придобитото от Вас МПС отговаря на тези две условия, то Вие не дължите данък по чл. 44 от ЗМДТ и следователно не представяте документ за платен такъв при декларирането му по реда на чл. 54 от ЗМДТ. Ако МПС не отговаря на тези условия, се дължи данък, чийто размер е различен в зависимост от това, дали сте придобили МПС възмездно - чрез продажба, замяна, или сте го получили безвъзмездно. Начинът на определяне на размера на данъка е уреден в чл. 46 и 47 от ЗМДТ.
Данъкът се определя върху застрахователната стойност на МПС, за която застрахователите издават удостоверение.
При възмездно придобиване данъкът е 2 на сто върху застрахователната стойност.

При безвъзмездно придобиване за определянето на размера на данъка има значение от кого сте придобили МПС - от брат или сестра, или от друго лице. Ако сте придобили МПС от брат или сестра, данъкът е 0,7 на сто върху застрахователната стойност. Ако сте придобили МПС от друго лице, данъкът е 5 на сто върху застрахователната стойност. Но ако сте придобили МПС чрез дарение от роднина по права линия (родител, дете, внук) или от съпруг, също не се дължи данък по чл. 44 от ЗМДТ.#


http://www.zakonnik.net/buletin/br_001/ ... _zmdt.html

Като гледам, моята кола нито е на по-малко от 6 месеца след първа регистрация, нито е на по-малко от 6000км.

Живи и здрави!


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Чет 11 дек 2008 13:17


а да ти е правило впечатление
разликата между внос на кола от майна си и "внос" на кола от ЕС
за внос от ЕС не може да се говори
говори се за вътрешнообщностна доставка
ти като си внасяш кола на твое име от чужбината-ЕС, ти си я купил там и си си внесъл данъците, не може да внасяш за втори път данък за същото-данъка се дължи на държавата при прехвърляне
като си продадеш колата тука, естествено че пак ще има данък
принципа е 1 продажба-1 данък


Потребителски аватар
mladvampirTDI
Мнения: 1398
Регистриран на: Пет 11 мар 2005 11:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sale, UK

Мнениеот mladvampirTDI » Чет 11 дек 2008 13:32


Колега morfei1, и аз като ходих да регистрирам НОВА кола, купена от представителя за марката, ми искаха въпросният данък, обаче след леки консултации с компетентни лица и шефа на въпросното поделения на НАП в общината, не го платих и си регистрирах колата. Казвам това, за да подкрепя колегите, коийо казват, че си се прекарал. Но така е, споко.... не си първия, няма и да си последния, ако това е утеха.


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот morfei1 » Чет 11 дек 2008 13:55


Да си бяхте направили труда да прочете това

По силата на ал. 3 на чл. 44 от ЗМДТ, не са обект на облагане с данък при придобиването им моторните превозни средства, внесени в страната като нови. В § 1, т. 22 от ДР на ЗМДТ е дадено определение на понятието “моторни превозни средства, внесени като нови” по смисъла на чл. 44, ал. 3 и това са онези МПС, за които едновременно са налице следните две условия:
а. изтекли са не повече от шест месеца от датата на първата им регистрация (включително в чужбина);
б. изминали са не повече от 6000 км.


@mladvampirTDI, правиш ли разлика между твоята нова кола, закупена от представителството на Тойота и моят 7 годишен Голф, който не си знае километрите? Колкото за твоя данък, той няма нищо общо с моя, и е нормално да не го плащаш, тъй като колата ти е нова, в буквалния смисъл на думата.

@Pichaga, абе колега какви данъци си внесъл в дадена EC страна, като данъци от сорта на данък придобиване и пътен данък, се плащат по адреса ти на лична карта, който няма нищо общо със страната от която си взел колата.

Принципа е точно така, една продажба - един данък, който аз си заплащам, след като си регистрирам колата на мое име, за да се види от коя страна, кой град, на кой адрес живее новият собственик. Аз данъци в Италия несъм плащал, по простата причина, че нямам абсолютно нищо общо с нея. И тъй като колата ми е нито на по-малко от 6 месеца, нито е на по малко от 6000км., несъм освободен от данъка за придобиване.

Какво толкова сложно има в това, немога да разбера. Прочете това в червеното, той адвоката много ясно и точно си го е обяснил.


А понеже някой ми се смееше, за двато месеца прериод, в който калата трябва да се регистрира.....

Раздел IV
Данък върху превозните средства
Чл. 52. С данък върху превозните средства се облагат:
1. (изм., ДВ, бр. 112 от 2003 г.) превозните средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в Република България;
2. корабите, вписани в регистрите на българските пристанища;
3. (изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.) въздухоплавателните средства, вписани в държавния регистър на Република България за гражданските въздухоплавателни средства.
Чл. 53. Данъкът се заплаща от собствениците на превозните средства.
Чл. 54. (1) (Изм., ДВ, бр. 103 от 1999 г.; предишен текст на чл. 54, изм., бр. 109 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 112 от 2003 г., бр. 106 от 2004 г.; изм., бр. 100 от 2005 г.) Собствениците на превозни средства декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в срока по чл. 32.
(2) (Нова, ДВ, бр. 109 от 2001 г.; изм., бр. 100 от 2005 г.) Когато собствениците на превозни средства нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларации се подават пред общината по регистрация на превозното средство.
(3) (Нова, ДВ, бр. 119 от 2002 г.) Собствениците на превозни средства предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение чрез данъчна декларация, която подават в срока по ал. 1. При спиране, съответно при пускане в движение, при кражба и унищожаване на превозно средство, декларация не се подава.
(4) (Нова, ДВ, бр. 119 от 2002 г.; изм., бр. 100 от 2005 г.) Служителят на общинската администрация може да изисква документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане. При спиране, съответно при пускане в движение, при кражба и унищожаване на превозно средство, данъчно задълженото лице представя документ от компетентен орган, удостоверяващ съответното обстоятелство.
(5) (Нова, ДВ, бр. 119 от 2002 г.) Подадената декларация от един от съсобствениците ползва останалите съсобственици.
(6) (Нова, ДВ, бр. 109 от 2001 г.; предишна ал. 3, бр. 119 от 2002 г.) Когато липсват данни за годината на производство на пътното превозно средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.
(7) (Нова, ДВ, бр. 106 от 2004 г.) При подаване на декларацията по ал. 1 собственикът представя документ за платения данък при придобиването на декларираното превозно средство.
(8) (Нова, ДВ, бр. 100 от 2005 г.) Когато в свидетелството за регистрация на превозните средства по чл. 55, ал. 9 липсват данни за допустимата максимална маса на състава от превозни средства, в декларацията по ал. 1 се посочва допустимата максимална маса на състава от превозни средства, определена от производителя.
Чл. 55. (1) (Изм., ДВ, бр. 45 от 2002 г., бр. 112 от 2003 г.) За леки автомобили размерът на данъка се определя съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:
1. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) до 37 kW включително - по 0,34 лв. за 1 kW;
2. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) над 37 kW до 55 kW включително - по 0,40 лв. за 1 kW;
3. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) над 55 kW до 74 kW включително - по 0,54 лв. за 1 kW;
4. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) над 74 kW до 110 kW включително - по 1,10 за 1 kW;
5. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) над 110 kW - по 1,23 лв. за 1 kW.
В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:
________________________________________
Брой на годините от годината
на производство, включително
годината на производство Коефициент
________________________________________
Над 14 години 1
________________________________________
Над 5 до 14 години включително 1,5
________________________________________
До 5 години включително 2,8
________________________________________
(2) За ремаркета на леки автомобили се заплаща следният данък:
1. товарно ремарке - 5 лв.;
2. къмпинг ремарке - 10 лв.;
(3) За мотопеди се заплаща данък 10 лв., а за мотоциклети, както следва:
1. до 125 куб.см включително - 12 лв.;
2. над 125 до 250 куб.см включително - 25 лв.;
3. над 250 до 350 куб.см включително - 35 лв.;
4. над 350 до 490 куб.см включително - 50 лв.;
5. над 490 до 750 куб.см включително - 75 лв.;
6. над 750 куб.см - 100 лв.;
(4) За триколка данъкът се определя от общото тегло:
1. до 400 кг включително - 4 лв.;
2. над 400 кг - 6 лв.;
(5) За автобуси данъкът се определя в зависимост от броя на местата за сядане:
1. до 22 места, вкл. мястото на водача - 50 лв.;
2. над 22 места, вкл. мястото на водача - 100 лв.;
(6) (Доп., ДВ, бр. 106 от 2004 г.) За товарен автомобил до 12 т технически допустима максимална маса се заплаща данък по 10 лв. за всеки започнат тон товароносимост.
(7) (Отм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.).
(8) (Отм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.).
(9) (Изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) За седлови влекач и влекач за ремарке - в зависимост от допустимата максимална маса на състава от превозни средства, от броя на осите и вида на окачването на влекача, посочени в свидетелството за регистрация на влекача, както следва:
Брой оси на седловия влекач/ влекача за ремарке Допустима максимална маса на състава от превозни средства, посочена в свидетелството за регистрация на влекача Данък (в лв.)
равна или повече от по-малка от задвижваща ос/оси с пневматично окачване или с окачване, прието за еквивалентно на пневматичното други системи за окачване на задвижващата ос/оси
А) с две оси
18 8 15
18 20 15 35
20 22 35 75
22 25 75 95
25 26 75 115
26 28 115 170
28 29 170 200
29 31 200 330
31 33 330 455
33 38 455 700
38 505 750
________________________________________
Б) с три и повече оси
36 38 185 220
38 40 220 330
40 330 525
________________________________________
(10) За специализирани строителни машини (бетоновози, бетон-помпи и други), автокранове, специализирани ремаркета за превоз на тежки или извънгабаритни товари и други специални автомобили, без тролейбусите, се заплаща данък 50 лв.
(11) За автокранове с товароподемност над 40 тона, специализирани ремаркета за превоз на тежки или извънгабаритни товари с товароподемност над 40 тона се заплаща данък 100 лв.
(12) За трактори се заплаща следният данък:
1. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) от 11 kW до 18 kW включително - 5 лв.;
2. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) над 18 kW до 37 kW включително - 7 лв.;
3. (изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) над 37 kW - 10 лв.
(13) За други самоходни машини се заплаща данък 25 лв.
(14) За моторни шейни се заплаща данък 50 лв.
(15) (Нова, ДВ, бр. 106 от 2004 г.; изм., бр. 100 от 2005 г.) За товарни автомобили с допустима максимална маса над 12 т се заплаща данък в зависимост от допустимата максимална маса, броя на осите и вида на окачването, както следва:
Брой оси на моторното превозно средство Допустима максимална маса Данък (в лв.)
равна или повече от по-малка от задвижваща ос/оси с пневматично окачване или с окачване, прието за еквивалентно на пневматичното други системи за окачване на задвижващата ос/оси
А) с две оси
12 13 30 61
13 14 61 94
14 15 94 118
15 118 268
________________________________________
Б) с три оси
15 17 61 106
17 19 106 130
19 21 130 143
21 23 143 217
23 217 337
________________________________________
В) с четири оси
23 25 143 169
25 27 169 223
27 29 223 354
29 354 525
________________________________________
Чл. 56. (1) (Изм., ДВ, бр. 153 от 1998 г., бр. 109 от 2001 г.) За корабите, вписани в регистрите на малките кораби в българските пристанища и в регистрите на общините за корабите, плаващи по вътрешните води без контакт с Черно море и с река Дунав, без яхтите и скутерите, се събират по 1 лева за всеки започнат бруто тон.
(2) (Изм. и доп., ДВ, бр. 153 от 1998 г.; изм., бр. 109 от 2001 г.) За корабите, без яхтите, скутерите, влекачите и тласкачите вписани в регистъра на големите кораби в българските пристанища, се събират по 1 лв. за всеки започнат бруто тон до 40 бруто тона включително и по 0,1 лева за всеки започнат бруто тон над 40 бруто тона.
(3) (Изм., ДВ, бр. 153 от 1998 г.) За един джет се заплаща данък 100 лева.
(4) (Нова, ДВ, бр. 153 от 1998 г.; изм., бр. 109 от 2001 г.) За ветроходни и моторни яхти се заплаща данък по 20 лева за всеки започнат бруто тон.
(5) (Нова, ДВ, бр. 153 от 1998 г.; изм., бр. 109 от 2001 г., бр. 100 от 2005 г.) За скутери се заплаща данък по 2,70 лв. за киловат.
(6) (Нова, ДВ, бр. 153 от 1998 г.; изм., бр. 100 от 2005 г.) За влекачи и тласкачи се заплаща данък по 0,14 лв. за киловат.
(7) (Нова, ДВ, бр. 109 от 2001 г.) За речни несамоходни плавателни съдове данъкът се определя по 0,5 лв. за тон максимална товароподемност.
Чл. 57. За гражданските въздухоплавателни средства се заплаща данък, както следва:
1. (изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.) за самолети в експлоатация с валиден сертификат за летателна годност и за вертолети са заплаща данък по 20 лв. за всеки започнат тон максимално излетно тегло;
2. (изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.) за параплан - 12 лв.;
3. (изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.) за делтаплан - 12 лв.;
4. (изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.) за мотоделтаплан - 20 лв.;
5. (изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.) за свободен балон - 30 лв.;
6. за планер - 25 лв.
Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:
1. (изм., ДВ, бр. 153 от 1998 г.) държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;
2. дипломатическите представителства и консулства при условията на взаимност;
3. Българският Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;
4. (изм., ДВ, бр. 153 от 1998 г., бр. 112 от 2003 г., бр. 100 от 2005 г.) триколката или лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 1800 куб. см и с мощност до 74 kW.
(2) (Отм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.).
(3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.
(4) (Нова, ДВ, бр. 45 от 2002 г.) За превозно средство, което няма да се ползва, данък не се събира, при условие че до края на предходната година собственикът му е върнал регистрационния талон.
Чл. 59. (1) (Изм., ДВ, бр. 100 от 2005 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление.
(2) (Изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г., бр. 100 от 2005 г.) За автобусите, товарните автомобили, влекачите за ремарке и седловите влекачи, снабдени с “екодвигатели”, съответстващи на стандартите “Евро 1”, “Евро 2” и “Евро 3”, данъкът по чл. 55, ал. 5, 6, 9 и 15 се заплаща с 50 на сто намаление.
(3) (Изм. и доп., ДВ, бр. 109 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г.) За автобуси, извършващи обществен превоз на пътници по редовни автобусни линии в градовете и във слабонаселените планински и гранични райони, които се субсидират от общините, данъкът се заплаща в размер 10 на сто от размера, определен по реда на чл. 55, ал. 5, при условие че не се използват за други цели.
Чл. 60. (1) Данъкът се заплаща на две равни вноски в следните срокове: до 31 март и до 30 септември на годината, за която е дължим. На предплатилите за цялата година в първия срок се прави отстъпка от 5 на сто.
(2) (Изм., ДВ, бр. 112 от 2003 г., бр. 106 от 2004 г.) За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение, в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително месеца на придобиването, съответно на регистрацията им за движение.
(3) (Отм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.).
(4) (Отм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.).
(5) (Изм., ДВ, бр. 102 от 2000 г., бр. 112 от 2003 г.) За унищожените или откраднатите превозни средства платеният данък се възстановява пропорционално на броя на пълните месеци до края на годината, считано от месеца на настъпване на събитието, след представяне на документ от съответния компетентен орган.
(6) Заплащането на данъка е условие за пускане в движение и за редовност при годишния технически преглед на превозното средство.
(7) (Изм., ДВ, бр. 45 от 2002 г. ) При пускане в движение на спряно превозно средство данъкът се заплаща по реда на ал. 2.
(8) (Изм., ДВ, бр. 45 от 2002 г. ) За придобитите превозни средства в неизправност данъкът се заплаща по реда и в сроковете по ал. 2 от пускането им в движение.
(9) (Нова, ДВ, бр. 112 от 2003 г.) Извън предвидените случаи, при промяна на обстоятелство, имащо значение за определяне на данъка, данъчното задължение се изменя от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната.
Чл. 61. (Изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г., бр. 112 от 2003 г.) Данъкът се внася в приход на бюджета на общината по постоянния адрес, съответно седалището на собственика, подал декларацията, а когато не е подадена такава и в случаите по чл. 54, ал. 2 - в приход на общината, в която е регистрирано превозното средство.
[/quote]

Последна промяна от morfei1 на Чет 11 дек 2008 14:06, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Чет 11 дек 2008 14:04


да това е преди приемането на БГ в ЕС
човека който ти я е продал е платил
аз лично като си внесох колата
С5 това лято от Австрия не платих
внесох я на името на тъста ми
това е


bobidi
Мнения: 525
Регистриран на: Пет 24 юни 2005 11:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот bobidi » Чет 11 дек 2008 16:12


morfei1 написа:Отидете до "чужбина", купете си колички, върнете се в България, регистрирайте ги, отидете в данъчното и се пробвайте да ги регистрирате без да платите въпросните два процента. после пак елате да ми обяснявате, че съм се бил прее@@л.



Направено преди година,внос на кола от Германия, никакъв данък от 2% не съм платил, колега си докара кола от Австрия , отново нищо не плати.

п.с. Данък МПС е друга бира, него си го дължиш.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Чет 11 дек 2008 18:45


Очевидно смисъл няма да си пишем.
Който иска, като колегата morfei1, да плаща местен данък за прехвърляне на МПС.
Който не, да се позовава на писмото, което аз съм цитирал и изхожда от Дирекция бюджет и финанси на НАП.

Само да отбележа, че колегата morfei1 явно не прави разлика между чл. 44, ал. 1 и чл. 44, ал. 3, което на практика са две различни разпоредби, уреждащи МПС-та с различен правен статут. Ако започна сега и тук да им правя обстоен анализ, ще стане прекалено скучно за всички потребители, а и едва ли има какъвто и да е смисъл.

Относно това какво е написала колегата адвокат /щото Пичагата и моя милост също се водим някакви адвокати/ - напълно е вярно. Само че то касае отделен случай, в който разпоредителната сделка е освободена от плащане на въпросният данък при възмездно придобиване на имущество, но на друго основание. Т.е. правния резултат е еднакъв, правното основание е различно, друг сложен фактически състав.

Казано на кратко:

Ако купувате регистриран в БГ автомобил от друго лице - дължите местен данък.

Ако купувате нерегистрано МПС от автокъща в БГ с фактура - дължите местен данък.

Ако купувате МПС с договор извън БГ в страна-членка на ЕС и този договор е на ваше име, след което регистрирате колата на ваше име в БГ - НЕ дължите местен данък.

Ако имате купена и регистрирана на ваше име кола в страна-членка на ЕС и я докарате в БГ и я регистрирате на ваше име - НЕ дължите местен данък.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Пет 12 дек 2008 10:54


dobrin написа:Казано на кратко:

Ако купувате регистриран в БГ автомобил от друго лице - дължите местен данък.

Ако купувате нерегистрано МПС от автокъща в БГ с фактура - дължите местен данък.

Ако купувате МПС с договор извън БГ в страна-членка на ЕС и този договор е на ваше име, след което регистрирате колата на ваше име в БГ - НЕ дължите местен данък.

Ако имате купена и регистрирана на ваше име кола в страна-членка на ЕС и я докарате в БГ и я регистрирате на ваше име - НЕ дължите местен данък.

това е важното, което следва да се запомни и прилага от нашите данъчни
останалото е свободни съчинения
п.с. става като случая с починалия инвалид и дали наследниците му трбява да платят ДДС...данъчните и СЕГА продължават да искат от хората данъка...добре че поне съда има вече константна практика...


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот morfei1 » Пон 15 дек 2008 22:17


Значи, днес се консултирах със счетоводителката ми (щеше ми се да бях направил това преди да ида да регистрирам колата, но уви.... човек цял живот се учи), която почти веднага ми отговори, че не трябва да се внася въпросният данък, но въпреки всичко се обади в данъчното и оттам и потвърдиха, че не трябва да се плаща данък. Бил съм в голяма грешка, за което съжалявам, ако съм подвел някой с предните си мнения в тази тема :( .

Утре ще ходя в данъчното да се заяждам, защо и на какво основание ме принудиха да платя 2% данък придобиване. Бах ти държавата, вяра никому :evil:



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта