Дневни светлини

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот stil » Пет 28 окт 2011 13:51


kris11 написа:Куките работят със ЗДвП

ЗДП е основен нормативен документ. Но той препраща към редица други подзаконови нормативни актове, защото не е удачно толкова, обемна, сложна и специфична материя да се концентрира в един-единствен документ. Нали се сещаш до какъв обем ще набъбне закона? Да не говорим за разбираемост и четимост от масовия водач на МПС, който в общия случай не се интересува от сложните технически термини използвани при дефинирането на техническите изисквания към ППС. Така че, "куките" трябва да познават всички нормативни актове, към които реферира ЗДП.

kris11 написа: Ваското 1 също го е описал

Случаят с Васко не е аргумент в твоя полза, а напротив. Васко е използвал светлинни тела НЕ в предвидената им употреба, т.е. НЕ за целта, за която са били конструирани и одобрени (сертифицирани), а освен това ги е „конвертирал”, т.е. променил конструкцията.

Крис, твоите перипетии не знам какви са точно, но:
1) ако си използвал ОДОБРЕН ТИП дневни светлини (удостоверено със съответната европейска маркировка);
2) монтирал си ги ПРАВИЛНО (съгласно изискванията на производител и/или нормативни актове – за странични и осови отстояния, височина и т. нат.) и
3) това е направено по съответния ред,
НЕ ТРЯБВА да имаш проблеми от страна на контролните органи.

Даже по т. 3 можеш да минеш и метър, щото нещата относно този ред в момента не са изчистени много добре нормативно – има един проект за наредба за изменения в конструкцията на вече регистрирани ППС, където ясно и точно би трябвало да се дефинира що е конструктивно изменение, кой и по какъв ред го одобрява, кога се изисква одобрение и кога не и т .нат. За съжаление този проект с години отлежава по бюрата на законописатели, законодатели и тем подобни чиновници, а ние сме безмълвни свидетели на какви ли не "подобрения" по ППС движещи се по нашите пътища.

От друга страна в чл. 70, ЗДП е категоричен относно ПРАВОТО ти да караш през деня с дневни светлини. Дали ще се възползваш, отстояваш и защитаваш това свое право или не, разбира се е лично твое решение.


От няколко години по ред причини, Европейската комисия води политика за насърчаване използването на отделни дневни светлини в МПС, и то целегодишно. Някои от вас може би знаят, че съвсем скоро те ще станат задължителни за всички нови автомобили.




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот kris11 » Съб 29 окт 2011 19:02


@stil
Абе човек ти в ред ли си?
След като не са заводски - Технотест. Това е положението .Знам , акт ще обжалявам, ще се съдим - но това е загуба на време и нерви.
Мен не ми се дават 300 и иусур лева за Технотест заради неуредици в закона. До ноември 2010 беше 80 и няколко лева /под 90 лв/. проверявал съм колко е Технотеста в края на февруари 2011 г.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот virus_2005 » Нед 30 окт 2011 1:05


Те пътните полицаи не познават ЗДвП, а за наредби не знам чували ли са. Отделно си интерпретират закона според лицето и автомобила, който са спрели. Щом няма точка в ЗДвП, в която да е описано, че допълнително монтирани дневни светлини трябва да се узаконяват е ясно, че няма да ги..... То по тази логика и допълнително монтираните ксенони трябва да се узаконяват, но аз не познавам един, които да го е направил в БГ.
Може да сме в ЕС, но тук е БГ.


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот stil » Нед 30 окт 2011 17:26


kris11 написа:@stil
Абе човек ти в ред ли си?

Ако ме питаш от учтивост, ще ти отговоря така: „Благодаря, всичко ми е наред, добре съм!
Ако ми завиждаш (на състоянието), ще те успокоя: „Не се притеснявай, и ти ще се оправиш!

Както писах по-нагоре, шофирането с дневни светлини е законно установено право, но е свързано с изпълнението на няколко условия. Не съм те упреквал за личният ти избор да не се възползваш от това си право. Какъвто между другото е и моят.
Но нали не си мислиш, че нашият избор се одобрява от всички потребители? Не, те търсят своите си варианти. Въпросът е тези варианти да са технически издържани и безопасни за останалите участници в движението. Необходимото и достатъчно условие за това е монтираните дневни светлини да отговарят на изискванията на
Правило № 48 на ИКЕ/ООН - Единни условия относно одобряване на превозни средства по отношение на монтираните устройства за осветление и светлинна сигнализация
и
Правило № 87 на ИКЕ/ООН - Единни условия относно одобряване на фарове за движение през деня за моторни превозни средства.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот kris11 » Пон 31 окт 2011 9:38


@ stil
Извинявам се, ако съм те засегнал. Имах дневни светлини с нужната маркировка,произведени в ЕС, монтирани в съответсвие с изискванията. Но ми писна всеки 3 ти полицай да ме спира и да започват едни разпраии... И ги свалих.
Затова писах - имах предвид, че тука си е Булгаристан и сме далеч от Европа.Полицаите са с балкански манталитет и когато те спрат е с намерение да те оскубят с някоя двадесетачка. Жално е , но това е положението. Ако се върнеш по назад в темата, ще видиш, че има и други които са свалили допълнително монтираните дневни светлини.


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот StrEagle » Пон 31 окт 2011 15:08


Гледам много хора си правят дневни светлини от дългите фарове, в Европа не се ли използват късите?


K
Мнения: 1332
Регистриран на: Вто 09 окт 2007 21:01
Автомобил: Passat B6
Двигател: DSG 4x4 CBBB

Re: Дневни светлини

Мнениеот K » Пон 31 окт 2011 18:20


kris11 написа:@stil

Мен не ми се дават 300 и иусур лева за Технотест заради неуредици в закона. До ноември 2010 беше 80 и няколко лева /под 90 лв/. проверявал съм колко е Технотеста в края на февруари 2011 г.


300лв. Технотест + 200лв. (ориентировъчно за дневни) = 500лв. Това са си 200 кила гориво.
Голямо пестене на енергия ще падне докато се избият тези цифри mhihi


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот virus_2005 » Пон 31 окт 2011 19:52




mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Дневни светлини

Мнениеот mufin » Вто 01 ное 2011 22:55


няма нужда да ходите на технотест
Просто като ги купувате, искайте сертификати за използване в ЕС
На Технотест ще ходите, ако си ги произведете сами или ако вие направите внос от външна за ЕС държава и нямате валиден сертификат


Потребителски аватар
GRUEL
Мнения: 541
Регистриран на: Пет 24 авг 2007 17:18
Автомобил: 1995 Golf III GT
Двигател: AEK
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот GRUEL » Сря 02 ное 2011 12:10


Защо си усложнявате живота - карам от...май вече 3 години с модул от L&R и никога не са ми правили проблем - нито в България, нито в други страни от ЕС, нито в страни извън ЕС (а тези на балканите съм ги обиколил всичките). Спирали са ме за проверки - и у нас, и в чужбина и никога даже въпрос не е ставало за светлините....


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот kris11 » Чет 03 ное 2011 0:00


GRUEL написа:Защо си усложнявате живота - карам от...май вече 3 години с модул от L&R и никога не са ми правили проблем - нито в България, нито в други страни от ЕС, нито в страни извън ЕС (а тези на балканите съм ги обиколил всичките). Спирали са ме за проверки - и у нас, и в чужбина и никога даже въпрос не е ставало за светлините....

Защото съм с Н4 и биксенон.


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Дневни светлини

Мнениеот mufin » Чет 03 ное 2011 8:55


kris11 написа:
GRUEL написа:Защо си усложнявате живота - карам от...май вече 3 години с модул от L&R и никога не са ми правили проблем - нито в България, нито в други страни от ЕС, нито в страни извън ЕС (а тези на балканите съм ги обиколил всичките). Спирали са ме за проверки - и у нас, и в чужбина и никога даже въпрос не е ставало за светлините....

Защото съм с Н4 и биксенон.


Е, това какво общо има с дневните светлини.
За тях е достатъчно да се купят със сертификат и да се монтират правилно


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот kris11 » Пет 04 ное 2011 9:04


mufin написа:Е, това какво общо има с дневните светлини.
За тях е достатъчно да се купят със сертификат и да се монтират правилно

Купил съм ги предеи повече от 1 год., имат си надписи , но кой да е искал сертификат тогава?
Свалих ги защото само проблеми с зеленодрешковците. Сега да се тръшкам за сертификат от Технотеста ЛИ?


Потребителски аватар
dandrv
Мнения: 128
Регистриран на: Сря 09 авг 2006 15:19
Автомобил: VW PASSAT B8 - 2016
Двигател: 2-0 TDI 150 Hp CRLB motor
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот dandrv » Пон 07 ное 2011 10:15


Ето с тези DRL карам от 01.11.11 - засега без никакъв проблем....
Купих ги от Германия - промоция 30 ЕВРО иначе са по 70 ЕВРО.
Имат всички необходими обозначения на стъклото - E4 00RL и т.н. Минах покрай няколко полицейски поста дебнещи за нарушения, но не ме спряха.... дано да е така и занапред....
Колкото до въпроса със сертификата - ами за това са обозначенията на самите светлини. Това е сертификата.
Щом има обозначенията е ОК. Никъде не е казано че трябва да се носят хартиени сертификати за дневните светлини.
Дори в упътването на светлините е написано, че няма нужда от допълнително одобрение. А в това отношение принципно немците имат железни закони и ако пипнат нещо веднага трябва да тичат до TUV. Дори за промяна размера на ползваните гуми....
Монтажа е елементарен.... стига да чаткаш де :lol:
Прикачени файлове
041120111475-Int.jpg


Потребителски аватар
borislav_mladenov
Мнения: 358
Регистриран на: Съб 09 май 2009 13:36
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: 3_2 VR6 2008
Местоположение: Хасково

Re:

Мнениеот borislav_mladenov » Пон 07 ное 2011 13:29


Vlad777 написа:
L&R написа:
Vlad777 написа:е добре де какъв е проблема да си пускаш фаровете?

Никакъв, но защо пък да нямам дневни светлини специално има модели фабрично с такива.


кои?

аз досега не съм виждал.


На много от новите модели коли след 2007-ма, 2008-ма година имат вградени във фара оригинални диодни ленти. Тях ги използват за Дневни светлини. А на някой от най- новите модели дори светат със стартиране на двигателя още.
Виждал съм на АУДИ Q7 предимено, на новия пасат, новия голф, Opel Insignia, на някой японски автомобили и т.н.

Последна промяна от borislav_mladenov на Пон 07 ное 2011 21:53, променено общо 3 пъти.



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта