Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
passatdriver
Мнения: 319
Регистриран на: Сря 28 фев 2007 18:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Радомир

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот passatdriver » Чет 12 апр 2012 16:06


Какво е наказанието за нарушаване на член 6 т.1 ?




lilibg66
Мнения: 101
Регистриран на: Чет 17 фев 2011 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот lilibg66 » Чет 12 апр 2012 16:47


Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който:
......
4. откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението;
......


Потребителски аватар
eminem94
Мнения: 666
Регистриран на: Вто 20 юли 2010 18:51
Автомобил: Audi A4 B5 Avant
Двигател: AVG
Местоположение: София-град
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот eminem94 » Чет 12 апр 2012 17:11


Извинете,ако това не е темата,но да попитам: до с.Кътина трябвали ми винетка?


Потребителски аватар
passatdriver
Мнения: 319
Регистриран на: Сря 28 фев 2007 18:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Радомир

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот passatdriver » Чет 12 апр 2012 23:08


lilibg66 написа:Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който:
......
4. откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението;
......

това ли е за неправилно изпреварване ? ситуацията беше при наличен знак за забранено изпреварване на еднопосочен път с две пътни ленти и прекъсната осева линия


lilibg66
Мнения: 101
Регистриран на: Чет 17 фев 2011 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот lilibg66 » Пет 13 апр 2012 7:54


ЗДвП:
Чл.6. Участниците в движението:
1. Съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка;

Ето точния отговор, който Ви интересува:

Чл 179. (1) (на чл. 179 - Предишен текст ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:
............
5. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) който не спазва сигналите на пътните светофари, предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот azrod » Съб 14 апр 2012 9:54


passatdriver написа:
lilibg66 написа:Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който:
......
4. откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението;
......

това ли е за неправилно изпреварване ? ситуацията беше при наличен знак за забранено изпреварване на еднопосочен път с две пътни ленти и прекъсната осева линия

преди две години на 23 декември и аз направих подобно изпреварване на колона движещи се с 30 при наличие на знак и НЕпрекъсната линия. Спряха ме на раздумка и "уж ми опростиха" половината нарушение като ми писаха само неразрешено изпреварване без предпоставки за ПТП - 4т. и 30лв назад. С предпоставка за ПТП нямам идея кой член и каква глоба е :)


Потребителски аватар
dj_nako
Мнения: 1479
Регистриран на: Пон 26 дек 2005 19:09
Автомобил: Golf 5 tsi
Двигател: BMY 2007
Местоположение: Пловдив

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот dj_nako » Сря 18 апр 2012 22:48


Някой знае ли ако фиш за неспазване на знак на стойност 20 лв НЕ се плати, какво се случва?


Потребителски аватар
cardan
Мнения: 1582
Регистриран на: Пон 25 юни 2007 15:49
Автомобил: Audi A4 avant
Двигател: ABC
Местоположение: София Лозен

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот cardan » Сря 18 апр 2012 23:04


Автоматично се превръща в акт,ако не го платиш до 1 седмица от издаването му.И недай си боже ако ти напишат акт след това като ходиш да го платиш,ше трябва да платиш и фиша барарбар с лихва.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот myrshavija » Чет 19 апр 2012 4:28


cardan написа:Автоматично се превръща в акт,ако не го платиш до 1 седмица от издаването му.И недай си боже ако ти напишат акт след това като ходиш да го платиш,ше трябва да платиш и фиша барарбар с лихва.
Собствен опит?


Потребителски аватар
didkoltd
Мнения: 1410
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък/Ст.Загора

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот didkoltd » Чет 19 апр 2012 9:57


myrshavija написа:
cardan написа:Автоматично се превръща в акт,ако не го платиш до 1 седмица от издаването му.И недай си боже ако ти напишат акт след това като ходиш да го платиш,ше трябва да платиш и фиша барарбар с лихва.
Собствен опит?

Съмнявам се !Принципно не съм чел закона и не ми е хич ясно как един фиш ще стане АКТ като във фиша има едно единствено лице като съставител ,а в акта се изисква и свидетел.От къде ще се появи тоя свидетел за да бъде написан законно тоя акт ?Изниква ми и друг въпрос обикновено фишове пишат общинските полицаи които ги издават въз основа на техните правила тоест общински после тия фишове имат ли някаква връзка с Кат ?


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот dushanov » Чет 19 апр 2012 10:31


didkoltd, личния ми опит показва, че общинската полиция и глобите/фишовете им имат общо само с данъчното... :)


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот bobocamaro » Чет 19 апр 2012 10:32


didkoltd написа: тия фишове имат ли някаква връзка с Кат ?

Фиша писан от катаджия има "връзка" с КАТ. В смисъл втория отрязък отива в КАТ, гаранция.
Защо? Защото на мой познат, куката, при късането на първия отрязък беше съдрал номера на фиша-не се четеше.
Та пича вися в КАТ, да му намерят втория отрязък и да плати по него.
А как се трансформира фиш в акт - това за мене е мъгла, някаф див бугарски абсурт. :screwy


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот azrod » Чет 19 апр 2012 10:32


didkoltd написа:
myrshavija написа:
cardan написа:Автоматично се превръща в акт,ако не го платиш до 1 седмица от издаването му.И недай си боже ако ти напишат акт след това като ходиш да го платиш,ше трябва да платиш и фиша барарбар с лихва.
Собствен опит?

Съмнявам се !Принципно не съм чел закона и не ми е хич ясно как един фиш ще стане АКТ като във фиша има едно единствено лице като съставител ,а в акта се изисква и свидетел.От къде ще се появи тоя свидетел за да бъде написан законно тоя акт ?Изниква ми и друг въпрос обикновено фишове пишат общинските полицаи които ги издават въз основа на техните правила тоест общински после тия фишове имат ли някаква връзка с Кат ?

До колкото ми е известно нямат връзка с КАТ, но имат връзка като отидеш да си плащаш данъка на кола/имот в общината.


Потребителски аватар
didkoltd
Мнения: 1410
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък/Ст.Загора

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот didkoltd » Чет 19 апр 2012 10:45


От много години фишовете не излизат като идеш да си плащаш данъците в данъчното поне в община Казанлък където се водя аз е така!Преди това излизаха ,но сега не !Значи си ги пишат така да отчитат дейност !Между -другото преди няколко години ме бяха спирали и ми писаха фиш ама не помня от кат ли бяха от общинска ли бяха и докато единия ми го пишеше аз разговарях с другия полицай.Та питах го къде да ида да го платя и той ми отвърна:"Да не вземеш да идеш да го платиш ,прибирай го и си карай "! mhihi


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vasstop » Чет 19 апр 2012 11:11


"Превръщането" на фиш в акт според моята информация засега не е регламентирано в ЗДвП нито в ППЗДвП.
Все още, за да ти напишат акт трябва да има свидетел и да бъде написан в присъствието на нарушителя.
Не знам по кой закон точно един фиш би се превърнал в АУАН (Акт за Установяване на Административно Нарушение) и дали АКО това стане, то този акт няма да отпадне.
Отделно, че след АУАН следва НП (Наказателно Постановление) написано от началника на РПУ-то, там където е издаден актът.
Та така...
Бих се радвал на актуална информация от запознати с последните промени в ЗДвП.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта