Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
lilibg66
Мнения: 101
Регистриран на: Чет 17 фев 2011 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот lilibg66 » Чет 19 апр 2012 13:02


При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението може да бъде наложена глоба с фиш в размер до 50 лв. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата и се изпраща за изпълнение на съответната териториална дирекция на Националната агенция по приходите. (Чл. 186. ал.1 от ЗДвП)
На лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт. (Чл. 186. ал.2 от ЗДвП)
Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител. (Чл. 186. ал.7 от ЗДвП)
Актовете се съставят от длъжностните лица на службите за контрол, като свидетел по акта може да бъде и служебно лице. (Чл. 189 ал.1 и ал.3 от ЗДвП)

АУАН се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите. (Чл. 40 ал.1 от ЗААН)
Ако нарушителя не може да се открие или след покана не се яви за съставянето на акта, то акта се съставя и в негово отсъствие. (Чл. 40 ал.2 от ЗААН)
При липса на свидетели, то акта се съставя в присътвието на други двама свидетели, като това изрично се отбелязва в него. (Чл. 40 ал.3 от ЗААН)
А ако нарушението е установено въз основа на официални документи, то той може да бъде съставен и в отсъствие на свидетели.




Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vasstop » Чет 19 апр 2012 13:07


Да, благодаря! Ще обжалваме тогава :) (не че имам акт или фиш)


Потребителски аватар
dj_nako
Мнения: 1479
Регистриран на: Пон 26 дек 2005 19:09
Автомобил: Golf 5 tsi
Двигател: BMY 2007
Местоположение: Пловдив

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот dj_nako » Чет 19 апр 2012 19:26


Проверка на фиш. http://fish.mvr.bg/


Потребителски аватар
eminem94
Мнения: 666
Регистриран на: Вто 20 юли 2010 18:51
Автомобил: Audi A4 B5 Avant
Двигател: AVG
Местоположение: София-град
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот eminem94 » Вто 01 май 2012 19:42


Фиш : ИЗП,ДОП.СВЕТ,ЗА МЪГЛА,БЕЗ ДА ИМА НУЖДА .... Ама не смеят да спрат некой ML,CLK ,Q7, или нещо по скъпо от 7-8-9 к ... Смешници .... В ШИБАНИЯ ПРАВИЛНИК,пише: ЧЛ 74 (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла,снеговалеж ИЛИ ДРУГИ ПОДОБНИ УСЛОВИЯ.ТЕЗИ СВЕТЛИНИ НЕМОЖЕ ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ САМОСТОЯТЕЛНО... 1-во не съм ги ползвал самостоятелно.2-ро за мен видимоста е намалена,толкова са ни чисти пътищата,че няма никаква видимост напред ... Ще ми бъде интересно,да видя мнения в които да кажете: Аз ли съм виновен,че карам през деня на халогени + къси (халогените са регулирани и не заслепяват) или тези,които не смеят да спрат (Големите ,мощни черни джипове),които карат само на халогени. Лично мое мнение е,че този член 74 трябва да бъде коренно променен .... ХАЛОГЕНИТЕ НЕ ЗАСЛЕПЯВАТ,ако са правилно регулирани !


galileos
Мнения: 24
Регистриран на: Нед 28 окт 2007 2:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот galileos » Сря 02 май 2012 9:08


Здравейте,значи при мен случаят е следния,продадох колата и на другия ден в Сливен правят фиш за неправилно паркиране и ми изпращат фиша на мен след 1 седмица,ходих в нашия кат от там вдигат рамене и казват оправяй се с колегите от Сливен,изпратих писмо с обратна разписка което съдържаше молба за анулиране на фиша,копие на самия фиш и копие от договора за покупко продажба но ефекта е никакъв как да процедирам защото да бия път до там не си струва или просто системата е направена така че да си винаги нае..н


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4427
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот ABSOLUT » Чет 03 май 2012 8:14


В тази статия има интересна информация за честитките и пътя им до нарушителя.
При сегашния закон след като бъде сниман, шофьорът получава честитка по пощата, в която го приканват да отиде в най-близкия пощенски клон да си вземе фиша с размера на санкцията. Ако водачът не отиде, фишът се изпраща в районното управление по местоживеене на водача и оттам започва трудното издирване.
Районните инспектори ходят по 3-4 пъти на адресите, за да ги връчват, но или водачите се крият, или в някои от случаите кварталният взима малка сума от нарушителя и казва, че не го е открил. При положение че водачът не бъде намерен няколко пъти, фишът се изпраща на НАП, за да му приберат глобата с данъците. Данъчните обаче казват, че не могат да започнат принудителната мярка спрямо нарушителя, защото той се е разписал, че си е получил фиша и се получава омагьосан кръг.


Потребителски аватар
Dobromirski
Мнения: 1582
Регистриран на: Нед 31 дек 2006 10:12
Автомобил: Seat Leon
Двигател: ARL 150+ hp
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Dobromirski » Съб 05 май 2012 10:44


Ще се опитам да обясня на кратко :
Позната излиза от пътя и се обръща в канавката. Други участници в ПТП-то няма.
Друга кола я взима и откарва в болницата с леки наранявания. В болницата идва патрул , взимат й кръвна проба и заедно се връщат на мястото на катастрофата. Тя помни , че е подписала , някакъв документ (по нейно описание аз предполагам, че е бил протокол за ПТП ). В кръвната проба се установява наличие на алкохол 0,6 промила. Образувано е Досъдебно производство срещу неизвестен извършител. Това се случва 09.07.2011г.
На 24.02.12 Прокуратурата прекратява досъдебното производство с решение, че "срещу извършените деяния на същата, следва да бъде реализирана административно-наказателна отговорност".
Едва днес 04.05.2012 г (10 месеца по-късно от ПТП-то) от КАТ и бе съставен акт за извършеното нарушение.
При съставянето на акта , като доказателство е иззето и СУМПС :shock
Та да питам :
1. Правомерно ли е това ? Знам , че при установяване на алкохол в кръвта, полицаите на място имат право да изземат книжката( презумпцията е водача да не управлява пиян) ,но тука случаят не е такъв ! :012:
Книжката е иззета 10 месеца по-късноот , и преди излизане на НП ! Времето от изземането на книжката до излизане на НП ще бъде ли приспаданото от наказанието в НП ?

2. Издаването на акта Е ли е в нарушение на чл. 34 от ЗАН ?
чл34.Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението

Благодаря :bowdown


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот parno » Вто 08 май 2012 11:50


търсили ме днес да ми връчат писмо
казали на майка ми "от полицията е" и толкова
не й го дали тъй като трябвало лично да си го получа
опитах да звънна тук и там за да получа някаква информация за какво ме търсят ама в КАТ получих отговор "кВо те интересува" и "аз от де да знам"
има ли как да збера за какво става реч


Потребителски аватар
didkoltd
Мнения: 1410
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък/Ст.Загора

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот didkoltd » Вто 08 май 2012 13:43


parno написа:търсили ме днес да ми връчат писмо
казали на майка ми "от полицията е" и толкова
не й го дали тъй като трябвало лично да си го получа
опитах да звънна тук и там за да получа някаква информация за какво ме търсят ама в КАТ получих отговор "кВо те интересува" и "аз от де да знам"
има ли как да збера за какво става реч

Някъде са те снимали и те търсят да ти връчат електронния фиш!Ако имаш някакви стари фишове можеш да си провериш и този колко пари е на сайта на МВР за проверка на фишове тия от камерите и те излизат там !


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4427
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот ABSOLUT » Вто 08 май 2012 14:03


didkoltd написа:Някъде са те снимали и те търсят да ти връчат електронния фиш!Ако имаш някакви стари фишове можеш да си провериш и този колко пари е на сайта на МВР за проверка на фишове тия от камерите и те излизат там !

Колега, дай моля те линк към тази страница за проверка на фишове на "сайта на МВР", че не знаех да има такова нещо. :roll:


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7823
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот hooligan_sk » Вто 08 май 2012 14:05


ABSOLUT написа:
didkoltd написа:Някъде са те снимали и те търсят да ти връчат електронния фиш!Ако имаш някакви стари фишове можеш да си провериш и този колко пари е на сайта на МВР за проверка на фишове тия от камерите и те излизат там !

Колега, дай моля те линк към тази страница за проверка на фишове на "сайта на МВР", че не знаех да има такова нещо. :roll:


https://www.i-kat.org/


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4427
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот ABSOLUT » Вто 08 май 2012 14:09


Мда, това го знаеме, но не е сайта на МВР, ами частна инициатива с подкрепата на КАТ.
Мислех, че колегата е открил нещо ново и ще ни зарадва.


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Varbona » Вто 08 май 2012 14:32


Колега ABSOLUT, на сайта на МВР може да правиш справка по съществуващ/платиш фиш.
http://fish.mvr.bg/ (URL-ът кефи, очаквам скоро http://chips.mvr.bg/)


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4427
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот ABSOLUT » Вто 08 май 2012 14:47


Varbona написа:Колега ABSOLUT, на сайта на МВР може да правиш справка по съществуващ/платиш фиш.
http://fish.mvr.bg/ (URL-ът кефи, очаквам скоро http://chips.mvr.bg/)

Мхъъъ, I see. :019:


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот ivo_555 » Вто 08 май 2012 15:09


Varbona написа:Колега ABSOLUT, на сайта на МВР може да правиш справка по съществуващ/платиш фиш.
http://fish.mvr.bg/ (URL-ът кефи, очаквам скоро http://chips.mvr.bg/)



Мда, долу горе може да му се вярва на сайта, фишовете поне излизат, ама дори и да ги платиш, в сайта им си остават доживотно със статус "неплатен"!



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта