Въпрос за предимство на кръстовище

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот Iezekil » Нед 14 май 2017 18:17


Само да кажа,че ме объркахте тотално с глупости за дясностоящ.С предимство е завиващия на ляво,понеже си има собствена лента.Цитираните членове не са правилни,понеже се отнасят за двупосочно движение,при което завиващия наляво заема дясна лента,просто защото е една.В нашият случай има 2 ленти,всеки си завива и съответно веднага след това червеният се престроява/извършва маневра/,което няма как да му даде предимство пред синия,който си е в лентата.Не се излагайте.Ако има 100 коли чакащи за ляв завой и дадат предимството си,ще се задръсти кръстовището.Обратното,ако 100 коли седят за десен,нищо няма да се задръсти.




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6171
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот ktamen » Нед 14 май 2017 18:25


Постът ти е прекалено шарен и затова не съм видял, че си цитирал конкретен член, освен това трябваше да напишеш ново мнение, а не да поправяш предишното, щото промяната е лесно да остане незабелязана. От друга страна си нов и мненията ти се появяват с голямо закъснение. Така или иначе си прав, че трябваше да чета по-внимателно.
За съжаление законите са пълни с всевъзможни термини, които нямат дефиниция, това е за да може да се тълкуват в интерес на черния джиб или местния коджабашия или изобщо на който е по-симпатичен на милицията.
Поне за мен този най-кратък път означава, че не можеш да си правиш кръгчета в кръстовището докато решиш кой път да хванеш.


lockheed
Мнения: 10
Регистриран на: Съб 13 май 2017 14:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот lockheed » Нед 14 май 2017 18:43


Факт: на въпросното кръстовище обикновено успяват да преминат по 2, в най-добрия случай 3 автомобила завиващи наляво на вече жълт или червен сигнал когато са наспирали неправилно. Общо взето тези, които вече са се изнесли в кръстовището.

Относно цитираните правила: Мисля, че това е най-близкото, което успях да намеря в правилника. Според мен са формулирани по общо, за да обхванат по-голям спектър от възможни ситуации. Картинката във втория ми пост всъщност показва приложение на въпросното правило при лявозавиващ с 2 ленти.

ktamen: Да, разбирам. Съгласен съм, че правилата понякога оставят възможност за различни интерпретации, но предполагам това е неизбежно. Благодаря за коментара!


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6171
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот ktamen » Нед 14 май 2017 18:53


lockheed написа: различни интерпретации, но предполагам това е неизбежно.

А математическите закони, защо не оставят възможност за разнообразни тълкувания :rolleyes


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот Iezekil » Нед 14 май 2017 18:58


Нищо неясно няма
Най-кратък път означава да навлезеш в най-близката лента в дясната част на платното.За да не се бъркат понятията платно и лента,може да го перефразираме:Включваш се в най-близката лента,съответстваща на посоката на движение.Щото може да са 3 и 5 ленти в една посока,съответно при ляв завой най-близката всъщност е най-лявата лента от дясната част на платното.
Ти можеш да изчакаш правещите десен завой само и единствено,ако лентата е само една.При повече от 1 си завиваш заедно с тях и после си с предимство в лентата си.Изключение,даващо предимство на дяснодвижещият ти се е при едновременно престрояване и наличие на знак Д1.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6171
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот ktamen » Нед 14 май 2017 19:10


Внимавай да не се ударите с някой завиващ надясно, щото предсказвам, че ти ще го отнесеш :exclaim


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот Iezekil » Нед 14 май 2017 19:43


Завиващия надясно по закон не може да направи завоя директно в лява лента.Той го отнася.Завие ли в дясна и премине в лява-пак той го отнася,прави маневра и трябва да даде предимство.Кога точно и за какво го отнасям аз?По кой член?Щото те освирил някой,значи е прав?


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот ivo_555 » Нед 14 май 2017 20:40


Закона в тази си част е много неясен според мен, да може да си завият и на ляво и на дясно едновременно, да ,ляво завиващия трябва да влезе в лявата лента, обаче това дава ли му право да отнема предимството на завиващия на дясно, ами ако това е автобус примерно, неговия най кратък път се явява малко друг, с по голям радиус и може да заеме и лява и дясна лента по време на завоя, но мисля че пак си остава с предимство. Най общо казано, аз също завивам на ляво едновременно с тези на дясно, но винаги ги изчаквам да видя , че ще хванат дясната лента, щото ако се блъснем ходи обяснявай кой в коя лента е влязъл, все пак аз правя ляв завой, и май не съм съвсем с ясно и точно предимство, да не кажа, че май хич не съм.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот Iezekil » Нед 14 май 2017 21:17


За кво точно предимство говориш при 2 ленти?Как отнемаш предимство при навлизане в лява лента и от кого го отнемаш?Път с по-голям радиус вече не е най-кратък път и само по себе си е нарушение...


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот dreadx » Пон 15 май 2017 1:21


ktamen написа:Внимавай да не се ударите с някой завиващ надясно, щото предсказвам, че ти ще го отнесеш :exclaim
Ще го отнесе той, колкото ще го отнесе някой на кръговото на ТВ-кулата, дето внезапно са го изтресли във вратите -- щото някой от вътрешна лента, внезапно е решил да излиза на първи завой надясно. Абе мислех си, че тези правила са елементарни за..всякакви хора, а то трябвало поне да си програмист, за да схванеш дълбоката логика.
- На курсовете по БЧК имаше едно момче, дето не можеше дори да пише - как ли се оправя като шофьор..?
ivo_555 написа:ами ако това е автобус примерно, неговия най кратък път се явява малко друг, с по голям радиус..
Ако не може да вземе завоя, защото се нуждае от по-голям радиус, е длъжен да остави първо другите да минат, дето си минават както е по-закон - а не да им сече пътя.


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот Ivaile » Пон 15 май 2017 5:43


А КАТ, ако сте го повикали, с какво решение приключи случая?


Ежедневно попадам в подобна ситуация, затова за себе си съм решил - бъди внимателен, по-добре да изчакам нахалника, отнемащ ми предимството и да спестя нерви и време.


Потребителски аватар
Бай Иван
Мнения: 538
Регистриран на: Пет 22 авг 2008 7:42
Автомобил: Skoda Fabia I Seat Alhambra
Двигател: ASY AWC
Местоположение: София

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот Бай Иван » Пон 15 май 2017 7:44


Лентата на завиващия на дясно, само за на дясно ли е или може да продъжи направо? Секционен ли е светофара за същия?

Питам щот "street view"-то е със стара снимка.
И ако светофара е със същото обозначение, като маркировката на пътя, то ще трябва да изчакаш каращите направо и завиващите на дясно.


lockheed
Мнения: 10
Регистриран на: Съб 13 май 2017 14:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот lockheed » Пон 15 май 2017 8:28


Няма промяна в светофарите, нито маркировката. Както на street view-то са.


Потребителски аватар
Mustang GT-R
Мнения: 462
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот Mustang GT-R » Вто 16 май 2017 10:41


Завиващият наляво изчаква винаги движещите се направо и завиващите надясно! Всички други интерпретации за брой ленти и престроявания са второстепенни.


_B4_
Мнения: 154
Регистриран на: Сря 25 апр 2012 10:40
Автомобил: Passat B4
Двигател: ABS 1994
Местоположение: София

Re: Въпрос за предимство на кръстовище

Мнениеот _B4_ » Вто 16 май 2017 12:37


:th_up



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта