Движение на ТИР-ове по магистрали

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот lokva » Чет 14 юли 2022 12:33


Vlad777 написа:
lokva написа:В България е нормално при ограничение от 140 да караш с 200 но камион да изпреварва е проблем.

Вероятно ако се направят платени магистралите, голяма част от тези шофьори, които цепят стотинката на две ще слазат от там и ще карат по безплатните пътища.
каква е алтернативната да слязат от магистралата?????
Старата витиня например. Или направо да карат в гората




cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Чет 14 юли 2022 12:38


Тези, които на магистралата създават само неудобство, извън нея биха създавали далеч по-големи неудобства и дори опасности.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 903
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот MamaMy » Чет 14 юли 2022 18:01


И водачите на камиони имат греди за дялане, но основния проблем е в организацията на движението и в набедените второкласни пътища за магистрали. Ако не трябваше да висят по разни гранични пунктове с дни, ако имаше отбивки за почивка и сън по "магистралите", ако не ги юркаха шефовете постоянно за уплътняване на времето за каране, ако не ги юркат спедиторите за времето за доставка и нямат график за товарене и разтоварване, ако не ги "глобяват" корумпирани контролни органи, а всичко минава по законен път... Вината на шофьорите е, че пътуват изморени и се съгласяват да ги натискат и изнудват собственици, митничари, полицаи и даяджии. Попълват фалшиви декларации за почивка между курсовете и работят със заплащане на километър а не на час както е по регламент.


gadnyara
Мнения: 273
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот gadnyara » Чет 14 юли 2022 18:04


Където и да ходя в Европа с возило, за мен има две зони - на Изток и на Запад от Будапеща.
В нашата зона винаги ще се намери някой, на когото преча, дори да съм с празна, динамична над средното кола.
На Запад точно обратното - винаги се вмествам нормално в трафика, като съм бил с какви ли не проблемни возила. Последното по-интересно беше 1.3 с мъртво турбо - мъка с ускорение и изпреварване.

Та, щом в нашия рехав трафик ни пречат бавните, по-скоро имаме проблем с манталитета.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 903
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот MamaMy » Чет 14 юли 2022 18:21


И е така и не е така. Пробвай в Германия като те засече някой на магистралата да кажеш нещо. Не зависимо какво и независимо дали той или тя ще те чуят или разберат какво си казал! Гарантирам ти много дебел фиш най много след 50 км. Там ганьовските номера не вървят. Ако не се впишеш в трафика дали като манталитет дали като начин на шофиране веднага биваш коригиран, а тези корекции всички ги разбират много добре. Тук липсва точно това. Стриктен и коректен контрол на движението. Ако го има него, ще има и съответния контрол върху качеството на пътя и съответно върху организацията на движението. Съответно знаците ще бъдат коректни и отговарящи на обстановката и всеки ще ги спазва.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 816
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Sonny_89 » Чет 14 юли 2022 19:05


Интересното е, че хората, които демонстрират "ганьовщина" по родните пътища, на запад се държат по друг начин.


Потребителски аватар
Krasi
Мнения: 670
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ПЛЕВЕН

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Krasi » Чет 14 юли 2022 19:46


railfan написа:И аз попаднах наскоро в същата ситуция на Тракия - при това на баира от София към Вакарел - тир изпреварва тир, и двамата се движат успоредно, направиха колона и след няколко километра никаква промяна в тая ситуация все пак изпреварващият тир реши, че колоната вече е порядъчно дълга и натисна спирачките, за да може да си влезе в дясна лента.

П.С. Доколкото знам сега лятото в дните петък и неделя имат някаква часова забрана да вървят, но не знам точно в какви часови диапазони се прилага.

За съжаление отмениха всякакви забрани, а трябва да има забрана поне в петък и неделя след обяд. Да не говорим, че повечето карат претоварили и няма никакъв контрол, дори и при температури гонещи 40 градуса.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 576
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот alpinab » Чет 14 юли 2022 21:59


За мен пък е много по-потресаващо докато карам в лява лента с 140, някой тотален “ш…к” едвам да се спре в задницата ми на косъм да ме размаже.

За камионите и изпреварването - Щом не им е забранено го правят както си могат. Това, че на нас не ни харесва е друга бира.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот stefan4o » Чет 14 юли 2022 22:20


alpinab написа:За мен пък е много по-потресаващо докато карам в лява лента с 140, някой тотален “ш…к” едвам да се спре в задницата ми на косъм да ме размаже.

За камионите и изпреварването - Щом не им е забранено го правят както си могат. Това, че на нас не ни харесва е друга бира.

Колега, не че нещо ама... Защо караш в лява лента? Според ЗДвП трябва да караш в дясната, освен ако не изпреварваш.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11926
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 15 юли 2022 6:16


Избягвам карането в лявата лента на магистралата, но движението в дясната лента на Тракия и Хемус основно със 120 -140 км/ч е откровено опасно. С тия дупки и неравности можеш много лесно да изгубиш контрол. Не всички караме S клас, моята кола е с по дървено окачване и от Пловдив до Вакарел примерно е прибиване от подскачане, от София до Ботевград и обратно пък не искам да споменавам, там не вдигам повече от 110


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Пет 15 юли 2022 6:20


Той не е написал, че кара постоянно в лява лента.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 692
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот railfan » Пет 15 юли 2022 8:04


stefan4o написа:
alpinab написа:За мен пък е много по-потресаващо докато карам в лява лента с 140, някой тотален “ш…к” едвам да се спре в задницата ми на косъм да ме размаже.

За камионите и изпреварването - Щом не им е забранено го правят както си могат. Това, че на нас не ни харесва е друга бира.

Колега, не че нещо ама... Защо караш в лява лента? Според ЗДвП трябва да караш в дясната, освен ако не изпреварваш.


Колега, ако искаш ме наречи нарушител, но аз не се прибирам в дясната лента когато лявата е свободна и не преча на никой. Съжалявам, но всички плащаме винетка, но на практика ако карам в дясната лента според закона трябва да си троша колата и да си рискувам живота - моя, на жена ми и тн, а по Тракия в участъците София-Пловдив и Стара Загора - Сливен е откровено опасно поддържане на 140 в дясна лента. Затова предпочитам да си пусна темпомат на 140-145 и да си шпоря в лява лента в тези участъци, единствено пропускам по-засилените от мен.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Stivi » Пет 15 юли 2022 8:58


Няма проблем да се кара постоянно в лявата лента, стига да пропускаш по-бързите от теб и да си толерантен към тези пред теб, които искат да изпреварят :a045 Аз също съм 90% от времето в лявата, но се съобразявам с поведението и скоростта на всички останали участници в движението, което на някой хора не им се отдава :banghead


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19713
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 юли 2022 9:20


Stivi написа:да пропускаш по-бързите от теб и да си толерантен към тези пред теб, които искат да изпреварят
:th_up
Това е другият проблем на родните магистрали. Къде от несъобразителност (просто е тъп), къде от комплекси, всеки си сложил някаква скорост на темпомата и не натиска педал, щото другите "ще чакат". Аз си карам основно в дясна лента - излизам в лявата само за изпреварване. И както си карам някой ме настига примерно и седи в лява лента на няколко метра зад мене. Вижда, че пред мен има например камион, който настигам и трябва да изляза в ляво, но си седи там и едва едва ме изпреварва, така че аз да трябва да се забия в камиона.

И тук имам 2 варианта - или бия яко спирачки и спирам от 150 на 90, или давам всичката газ и се шмугвам в ляво пред бронята му, преди да се ударя в камиона... И двата варианта не са добре.

Липсва елементарна толерантност - па като видиш, че някой няма да може да изпревари - или намали леко и го изчакай, или дай газ и му освободи лентата. Пък ако караш със 110 и изпреварваш 2 камиона и видиш, че отзад идват коли - ми настъпи малко, изпревари, пък после пак карай със 110. Само дето сме единици тези, които спазваме подобни елементарни правила за толерантност, но все пак има и такива хора по пътищата.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Stivi » Пет 15 юли 2022 9:42


Vlad777 написа:Това е другият проблем на родните магистрали. Къде от несъобразителност (просто е тъп), къде от комплекси, всеки си сложил някаква скорост на темпомата и не натиска педал, щото другите "ще чакат". Аз си карам основно в дясна лента - излизам в лявата само за изпреварване. И както си карам някой ме настига примерно и седи в лява лента на няколко метра зад мене. Вижда, че пред мен има например камион, който настигам и трябва да изляза в ляво, но си седи там и едва едва ме изпреварва, така че аз да трябва да се забия в камиона.

И тук имам 2 варианта - или бия яко спирачки и спирам от 150 на 90, или давам всичката газ и се шмугвам в ляво пред бронята му, преди да се ударя в камиона... И двата варианта не са добре.

Липсва елементарна толерантност - па като видиш, че някой няма да може да изпревари - или намали леко и го изчакай, или дай газ и му освободи лентата. Пък ако караш със 110 и изпреварваш 2 камиона и видиш, че отзад идват коли - ми настъпи малко, изпревари, пък после пак карай със 110. Само дето сме единици тези, които спазваме подобни елементарни правила за толерантност, но все пак има и такива хора по пътищата.


Описал си точно нещата, които и мен ме вбесяват на магистрално каране, но с този "материал" ....това е положението :censored2 Както се казва, шофирането е проста работа, ма не е за прости хора !



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта