KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот myrshavija » Чет 07 ное 2013 10:15


Длъжен ли съм да правя това, което ми казваш или е само приятелско предложение? Защото мисля да продължа и да чета и да пиша. И да казвам, че е глупаво, когато някой напише нещо глупаво.




Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Iezekil » Чет 07 ное 2013 13:31


Ха ха хах ,идоли мои,какво ви става?Снощи наистина споменаха за "превантивната" акция на Кат и,че се очаква промяна в закона по въпроса.И не знам дали е глупост или не,но ще повторя мой пост от миналата зима.Та на местна почва ще е явно,но в голямата зима преди около 4-5 години в Шумен забраниха на леки автомобили без зимни гуми и вериги на тях да се движат из града.Недай боже някой да закъса по кръстовищата,директно му се правеше акт.На шофьори с летни гуми пък им взимаха книжките/така се говореше/.Та нормално е да очакваме по примера на северната ни съседка да се регламентира въпросната ситуация.Нищо сложно-имаме опит вече с фаровете.


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот StrEagle » Чет 30 яну 2014 18:31


Само стационарни камери ще следят по пътищата

Изображение

Техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение по пътищата, може да бъде само стационарно, единодушно решиха съдиите на ВАС.

Решението на съда е по повода въпрос от правосъдния министър: „В хипотезата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение, следва ли да бъде монтирано само стационарно или може да бъде и мобилно?".

Вследствие решението на ВАС по пътищата няма да може да има мобилни камери, с които да се установяват нарушителите. Електронен фиш, издаден на базата на направени с мобилна камера кадри, ще може да бъде оборен в съда.

http://news.ibox.bg/news/id_1563945909

Последна промяна от Vlad777 на Пет 31 яну 2014 10:48, променено общо 1 път.
Причина: Направих отделна тема по въпроса: http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=59&t=409446&p=4051334


stoyan0304
Мнения: 516
Регистриран на: Чет 21 ное 2013 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот stoyan0304 » Пет 11 апр 2014 0:50


:scare3
На вниманието на всички шофьори!!!
Цитат от : http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1247096
Фишовете от мобилни камери отново стават законни
До седмици електронните фишове от мобилни камери отново стават законни. Два месеца, след като Върховният административен съд определи електронните фишове от мобилни камери за незаконни, Комисията по транспорт към парламента предложи промени в Закона за движение по пътищата.

Измененията дават възможност за използване на мобилните камери при регламентирани правила, които ще бъдат разписани в специална наредба.

Върховният административен съд определи като незаконни електронните фишове от мобилни камери с мотива, че никъде в закона не са регламентирани условията за тяхната употреба. Това обясни заместник-председателят на транспортната комисия в парламента Георги Свиленски.

„Сега ние ги регламентираме, като обясняваме термина „автоматизирани средства", посочваме кои са такива - кои са стационарни, кои са мобилни камери. Даваме по-обстойни определения на тези средства, за да могат да се използват и съответно да не се обжалват актовете, които ще се съставят на база на тези констатирани нарушения", допълни Свиленски.

По думите му така ще се даде възможност отново да бъдат използвани фишовете от мобилните камери, при ясно регламентирани правила и съответната наредба, предложена от МВР.

Началникът на отдел "Пътна полиция" Антон Антонов обясни, че в МВР имат пълна готовност да напишат необходимата наредба за употребата на мобилните камери.

Според него решението на ВАС за отмяна на електронните фишове от мобилни камери е увеличило броя на катастрофите и пострадалите при пътни инциденти.

„Ситуацията към момента на територията на страната се влоши доста, като към тази сутрин загиналите са с 39 повече спрямо същия период на миналата година. Имаме готовност за разписване на проект на наредба, в нея се описва точно как и къде се разполагат техническите средства. Така ще се подобри значително безопасността на движението по пътищата, ще се облекчи дейността на служителите и гражданите", каза още Антонов.

Той допълни, че наредбата ще бъде направена по примера на Австрия, Германия, Швейцария и Англия.


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Varbona » Пет 11 апр 2014 13:09


stoyan0304 написа:Фишовете от мобилни камери отново стават законни

стават... ЩЕ станат, когато/ако се стигне до публикуване в Държавен вестник icon_idea


ivakopk
Мнения: 225
Регистриран на: Чет 09 сеп 2010 14:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот ivakopk » Нед 13 апр 2014 21:03


Сега последно има ли камери по грозните опели или не?


Потребителски аватар
xploda
Мнения: 1644
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 13:38
Автомобил: Civic
Двигател:
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот xploda » Пон 14 апр 2014 10:23


А защо вместо да се правите на тЕрикати и да се чудите има ли, няма ли камери, важат ли, не важат ли мобилните камери не вземете да спазвате ограниченията :screwy


ivakopk
Мнения: 225
Регистриран на: Чет 09 сеп 2010 14:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот ivakopk » Пон 14 апр 2014 13:21


xploda написа:А защо вместо да се правите на тЕрикати и да се чудите има ли, няма ли камери, важат ли, не важат ли мобилните камери не вземете да спазвате ограниченията :screwy



Много акъл,много чудо.Сега ми кажи,че ти спазваш всички ограничения???Карай ти по-перфектен път,нощтно време,без нито една кола около теб с 50 да те видим колко ще спазваш... :beat_butt2 :beat_butt2


Потребителски аватар
xploda
Мнения: 1644
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 13:38
Автомобил: Civic
Двигател:
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот xploda » Пон 14 апр 2014 13:42


ivakopk написа:Карай ти по-перфектен път,нощтно време,без нито една кола около теб с 50


Забрави с хубава кола :screwy Такива велики шумахери, като тебе всеки ден ги гледаме по новините как уж много карат, пък все около дървета, мантинели и т.н. ги намират. Лошото е, че понякога и невинни го отнасят заради такива рацери, като вас :banghead


Потребителски аватар
didkoltd
Мнения: 1410
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък/Ст.Загора

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот didkoltd » Пон 14 апр 2014 18:00


Проблема никога не е бил кой с колко кара - това не е никакъв критерий за предпоставка за инцидент!Въпроса е в това,че шофирането не е за всеки!Не ти ли се отдава и не можеш ли да направиш бърза и точна оценка на ситуацията и нямаш ли бързи реакции и с 30 да се движиш в града ще излезне някое играещо дете на платното пред теб и пак ще го удариш !
Това някой да си мисли ,че като спазва всички ограничения за скоростта е безопасен шофьор е абсолютна грешка!


Потребителски аватар
xploda
Мнения: 1644
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 13:38
Автомобил: Civic
Двигател:
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот xploda » Пон 14 апр 2014 18:22


Говорех специално за скоростните ограничения. Неспазването им и карането с по-висока от разрешената скорост със сигурност не те прави безопасен шофьор пък кой квото ще да казва.


Потребителски аватар
didkoltd
Мнения: 1410
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък/Ст.Загора

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот didkoltd » Пон 14 апр 2014 18:53


Не искам да спорим и не пиша с тази цел!Всеки има глава на раменете си за да прецени как и с каква скорост да кара.Мнението си е мое и не ангажирам никой с него,но продължавам да твърдя ,че безопасното шофиране се дължи на първо място на добра и бърза преценка на ситуацията и на второ на техника!Това,че някоя фуражка е решила ,че на даден участък трябва да се кара с дадена скорост не можеш ме убеди ,че е правилно.Лично аз разчитам на собствената си преценка в дадения момент като се вземат всички възможни променливи в ситуацията!Ако ме хванат си остава за моя сметка! :th_up


Потребителски аватар
xploda
Мнения: 1644
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 13:38
Автомобил: Civic
Двигател:
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот xploda » Пон 14 апр 2014 19:11


Не спорим. Допълвам просто. Но не съм съгласен за фуражките. Не са те хората, които определят скоростите. Плюс тва тези скорости са не само за твоя, но и за безопаснотта на другите участници в движението. Щото ти да кажем си решил да се движиш със 150. А ако отсрещния ти се натресе и той със 150 кво ще стане? Представи си сега 2-ра ситуация, където и двамата се движите с 90. Я сега помисли при кой от двата варианта шанса да оцелеете е по-голям. Примери още бол. Сещаш се кво искам да кажа. Тва "аз мога, аз имам добра кола" и т.н. :no Съмнява ме болшинството рейсъри тук да карат с койлове, 6 бутално брембо отпред и 4 бутално отзад и да са минали рали обучение, че да могат да реагират и спрат при инфарктна ситуация.


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Varbona » Пон 14 апр 2014 22:47


колеги обърнете внимание за какво е темата
има доста теми за камерите
а и го избивате на чат сякаш


Потребителски аватар
beck's
Мнения: 323
Регистриран на: Пет 04 яну 2008 20:03
Автомобил: Peugeot 307 2000 HDI
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот beck's » Пет 18 апр 2014 21:01


Аз преди два дена видях как пред мен снимат един човек в кола с мобилна камера и веднага го спряха ( бяха две коли - едната с мобилната камера и втора обикновена патрулка с двама полицаи стоящи точно зад тази с мобилната). Стрелнаха го човека, защото радар-детектора засече само стрелбата и после замлъкна.
Въпроса е дали ще бъде така - две коли заедно или пак ще са си по една само снимаща?



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта