Спират дизели без катализатори !?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот forski » Чет 09 фев 2017 9:30


Не съм запознат със закона, но предполагам че там не е записано че се спира от движение ако нама катализатор, той е премахнат или не работещ. Защото примерно когато съм минавал тех.преглед с едни и същи автомобили, веднъж със и след това без катализатор, уреда им винаги показва че изгорелите газове са в норма. Включително и на TDI двигател :rolleyes




Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот icoico » Чет 09 фев 2017 9:59


forski написа:...Защото примерно когато съм минавал тех.преглед с едни и същи автомобили, веднъж със и след това без катализатор, уреда им винаги показва че изгорелите газове са в норма. Включително и на TDI двигател :rolleyes


Единият начин е, без да се пали двигателят да се нагрее със запалка съответният датчик, докато покаже 90 градуса. Тогава измерването показва 0,000 вредни газове и всички са доволни :mhihi :mhihi има още един- два начина, които знам даже аз и сигурно 99, които си ги знаят само те :mhihi :mhihi

П.С. Може би си чувал популярния в някои средите лаф "тя колата и без катализатор/ДПФ си е в норма". Еми, верен е. Само, че е в нормата за автомобил без катализатор, тоест произведен преди 1992-ра година icon_idea :Mr Green Fun


ipipbg
Мнения: 183
Регистриран на: Съб 17 мар 2012 21:09
Автомобил: SEAT CORDOBA 6k2
Двигател: AGR

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот ipipbg » Чет 09 фев 2017 12:29


дишай те и се покривай те до 17-ти февруари :mhihi
"...От вчера до 17 февруари КАТ и ДАИ проверяват за катализатори колите, задвижвани с дизелово гориво, като ще спират от движение тези, които не отговарят на изискванията, а собствениците им ще бъдат глобявани 100 лв. ...на фокус са предимно товарни автомобили"

иначе темата за катализаторите гледам,че се обсъжда от 2006-та година :mhihi ,но който го очаква технически преглед скоро , да сподели как е минал.Аз съм чак септември. :mhihi


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот Vizor » Чет 09 фев 2017 13:34


На фокус са товарни, защото ДАИ имат техника за проверка.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот vanesto » Чет 09 фев 2017 13:54


Днес минах преглед и съм без катализатор, никакви проблеми, не пуши изобщо, с катализатора пушеше много повече. Много ми е интересно как ще ме спрат от движение, затова че не отговарям на изискванията, след като съм минал преглед, значи отговарям.


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот Vizor » Чет 09 фев 2017 14:11


Ти видимо ли ги проверяваш на "прегледа", защото човека просто не ти ги е измерил :) Иначе превърташ уредчето много сериозно. Радвай се, че имаш CO2 friendly пункт ;) Ако ти направят истинска проверка - приключваш. Иначе какво мислиш ти със сигурност няма да се върже на това какво мислят КАТ, когато те спрат от движение. За това си внимавай :)


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот vanesto » Чет 09 фев 2017 14:20


Всичко се измери както трябва, със сондите в ауспуха и щипките на двигателя, при различни обороти, не знам колко по-истинска трябва да е. За пушенето го написах, относно степента на димност от предната страница, тя е на око :icon_lol . Само, че едно такси Дачия на газ на съседния канал такита къдели вадеше, че не знам дали изобщо мина, аз като тръгвах още се разправяха, а после дизелите замърсявали.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот forski » Чет 09 фев 2017 14:24


Той този с Дачията е замърсявал с изгоряло масло, не с изгорели газове :biggrin


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот vanesto » Чет 09 фев 2017 14:27


Ми да ги спират от движение такива дето карат на масло :icon_lol


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот forski » Чет 09 фев 2017 14:31


Нидей че суматя и народ от форума изгоря, Голф 4/ Пасат - 1.4 -1.6 -1.6 16V- 2.0 .... А форума на Опел трябва да го закриват целия :mhihi


ipipbg
Мнения: 183
Регистриран на: Съб 17 мар 2012 21:09
Автомобил: SEAT CORDOBA 6k2
Двигател: AGR

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот ipipbg » Чет 09 фев 2017 14:36


vanesto написа:Днес минах преглед и съм без катализатор, никакви проблеми, не пуши изобщо, с катализатора пушеше много повече. Много ми е интересно как ще ме спрат от движение, затова че не отговарям на изискванията, след като съм минал преглед, значи отговарям.


Може да си минал прегледа и на следващия ден да си махнал катализатора :mhihi :mhihi :mhihi ,тогава по закон ако те спрът и ако ти замерят вредните емисии и си над нормата ,те спират от движение,независимо че прегледа ти е валиден 1 година.

На мен ми е интересно ,да се замери кола със катализатор(на поне 150 000км ,подпушен и неработещ ) и кола без катализатор да видим реално какви са разликите. Търсих клипове в youtube,но нищо не намерих. И също така какви са нормите ОТ..ДО...


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот Pet_rov » Чет 09 фев 2017 14:38


Той и без това не работи, щото е изгнил сървъра. Сори за офтопика


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот vanesto » Чет 09 фев 2017 14:45


Да ме спрат Даи-то и да мерят, няма проблем, ама ако са в норма да ме пуснат, а не да ме спират от движение щото съм нямал катализатор, както пишат по медиите. Не съм снимал как пушеше моята, като беше запушен катализатора, иначе бих ти показал разликата.


Потребителски аватар
yobremove
Мнения: 95
Регистриран на: Съб 23 фев 2013 9:48
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.9 AHF
Местоположение: Pernik

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот yobremove » Чет 09 фев 2017 14:50


Потвърждавам думите на колегата vanesto, с Бората от аватара минах есента преглед, нямам катализатор, но съм е долната граница на скалата. Така ми казаха в пункта, а човека я форсира доста. Вече шест години я търкалям Бората и досега винаги са ми мерили на прегледа изгорелите газове, и никога не съм бил над нормата. А за катализатора знам, че го няма от две години, когато отидох да ми лепят ауспуха и ми казаха, че вече е изваден. Така съм я купил :D


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Спират дизели без катализатори !?

Мнениеот vanesto » Чет 09 фев 2017 14:54


Ами те нашите катализатори затова са толкова малки, явно няма нужда от по-голям. Аз го махнах преди 3г и ми дадоха 40лв само, като махнеш труда.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта