Защо са толкова трудни тези кръгови?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот stardreamer » Нед 26 фев 2017 13:53


Не разбирам защо на голяма част от хората са им толкова трудни кръговите кръстовища.
Всеки ден, минавайки през кръговото на водната палата или ц. гара Пловдив ми се изправя косата.

Все пак за колегите, които не знаят:
-при липса на знаци, влизащият в кръговот е с предимство
-който се движи направо (буквално) в/през кръговото не е с предимство - не може да влезнеш от лява лента, пресичайки 2-те вътре в кръговото и да тръгнеш да излизаш, пак пресиачйки и да смяташ, че си с предимство, защото се движиш направо, а някакъв наглец, който се опитва да те "засече" от дясно се опитва да те удари... Тук важи правилото движещият се в лентата си е с преистмво, а не сменящият

Толкова ли е трудно?


Попаднах дори на нещо страшно:
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=44132
58% не знаят ЗДВП в тази анкета. :banghead

Не разбирам защо го правят, не знаят, търсят си приключения ли, правят се на някакви ли...
Вие какво мислите?




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6161
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот VWGT » Нед 26 фев 2017 14:03


-при липса на знаци, влизащият в кръговот е с предимство

:rolleyes за какви знаци става дума


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот muns61 » Нед 26 фев 2017 14:06


Ами защото се допуска да има нерегулирани кръгови. Движещите се в кръговото трябва да са с предимство, защото инак стават страхотни задръствания, когато тези в кръговото спират да изчакват влизащите.


Потребителски аватар
Traytor
Мнения: 1657
Регистриран на: Пон 24 авг 2009 3:09
Автомобил: Audi A4 B6 Avant Quattro
Двигател: AKE 2004
Местоположение: София

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Traytor » Нед 26 фев 2017 14:12


Хаха, всеки минавал през Търговище за Варна знае за какви знаци :mhihi
circle.jpg


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Mishonti » Нед 26 фев 2017 14:14


Тва пък не мога да си представя движещия се в кръговото да е без предимство? А влизащия да е с. Определено не е нормално.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6161
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот VWGT » Нед 26 фев 2017 14:15


Да, смисъл на нерегулирано, ще е така (което вкл и липса на маркировка). Макар че такова кръгово ще се задръсти за норматив.

Ако това е кръстовището се виждат стоп линии и не знам дали се води нерегулирано
https://www.google.bg/maps/@42.1359645, ... a=!3m1!1e3


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот muns61 » Нед 26 фев 2017 14:24


Mishonti написа:Тва пък не мога да си представя движещия се в кръговото да е без предимство? А влизащия да е с. Определено не е нормално.

Старите кръгови бяха така. Едно от първите с предимство за тези вътре е в Плевен, мен са ме спирали в Бургас, защото си карах в кръговото по навик. Беше преди доста години, после ви цивилизоваха. :biggrin


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6161
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот VWGT » Нед 26 фев 2017 14:28


Ами то е доста странно да е така и според мен е пропуск в нормативната уредба. Ти като си вече вътре няма как да знаеш дали влизащия е с предимство или не, освен ако нямаш знаци на всеки изход.


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот stardreamer » Нед 26 фев 2017 14:28


Да, това е едното. Никъде не съм казал, че те се водят нерегулирани, при това влизащият в кръговото е без предимство.
Големият проблем е сменящият лентите (защото се движи направо), считащ се е с предимство.

VWGT написа:Да, смисъл на нерегулирано, ще е така (което вкл и липса на маркировка). Макар че такова кръгово ще се задръсти за норматив.

Ако това е кръстовището се виждат стоп линии и не знам дали се води нерегулирано
https://www.google.bg/maps/@42.1359645, ... a=!3m1!1e3


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Mishonti » Нед 26 фев 2017 14:35


muns61 написа:
Mishonti написа:Тва пък не мога да си представя движещия се в кръговото да е без предимство? А влизащия да е с. Определено не е нормално.

Старите кръгови бяха така. Едно от първите с предимство за тези вътре е в Плевен, мен са ме спирали в Бургас, защото си карах в кръговото по навик. Беше преди доста години, после ви цивилизоваха. :biggrin


Знам. Родом съм от Плевен и до 2010 си живеех там. Помня, че като идвахме в Бургас беше голям филм с тия колела, добре че ги оправиха.


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот M3ntata » Нед 26 фев 2017 16:23


Traytor написа:Хаха, всеки минавал през Търговище за Варна знае за какви знаци :mhihi
circle.jpg



Нали всеки ден се разминават на косъм, а през 2-3 седмици все по нещо става предвид малкия трафик, ако има трафик........ Сега повечето знаят (поне тези които са минавали) в началото като го направиха беше лудница. Обаче интересното е, че никой не гледа знаците всеки кара "наизуст". Според мен кръговото си е добре измислено понеже градът е малък и няма много трафик, ако е както повечето ще става голямо задръстване на околовръстния тирове, автобуси най вече, с леките е по айляк. Някоя учебна като тръгне и цялото кръгово става мармалад, така поне колите от града навлизат с изчакване и не се пречат на преминаващите.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот muns61 » Нед 26 фев 2017 16:34


Ами става лудница, защото нещата не са направени стандартно. В цялата страна кръговите трябва да са по един и същи начин. Така се избягва субективния фактор - кой видял знака, кой наизуст карал. Иначе казано, всяко нещо трябва да е идиотонезависимо.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12832
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 26 фев 2017 16:37


Traytor написа:Хаха, всеки минавал през Търговище за Варна знае за какви знаци :mhihi
circle.jpg

Това кръгово си е добре така,като имаш напредвид посоките на трафика.


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот M3ntata » Нед 26 фев 2017 16:53


muns61 написа:Ами става лудница, защото нещата не са направени стандартно. В цялата страна кръговите трябва да са по един и същи начин. Така се избягва субективния фактор - кой видял знака, кой наизуст карал. Иначе казано, всяко нещо трябва да е идиотонезависимо.


Съгласен съм с теб, но както казах "градския" трафик е малък през деня почти няма коли от към града или кв. Въбел (посока наляво спрямо снимката) и малко ми се вижда да спират тирове и автобуси за да изчакат само една кола. А по този начин на кръговото няма никакви задръствания, автомобилите пресичащи през кръговото си минават с 40-60км/ч дори без да намалят. Нали все пак трябва да се поддържа основната линия, а и местоположението на кръговото се води извънградско и е малко кофти да спреш този който се движи на главния за да се присъединиш в движението. Сега кръговото ако е в градска среда ще е кофти понеже ще има голямо задръстване, но тук действа много добре. Лично мнение..

Иначе и на мен ми е правело впечатление, че дори и таксиметровите не знаят правилата за движения в обикновено кръстовище. Иначе за кръговите движения съм виждал и инструктори които според мен грешат...

При навлизане на кръговото от града има две платна ляво и дясно, дясното нали е за тези които завиват на дясно или продължават напред, а лявото следва че трябва да е за тези които искат да се въртят в кръговото. Да ама не или поне аз се бъркам. Виждал съм учебни коли които влизат в кръговото от лявото платно и в самото кръгово преминават към дясното за да продължат напред без да се въртят на кръга, също съм виждал и обратното от дясната лента влиза в кръга (която според мен е за напред и надясно) като навлезе се престроява с мигач в лявата и от там се завърта обратно към посока града, като веднага след като мине в лявата лента дава десен мигач и минава в дясната да не пречи на тези които се въртят в кръговото и по този начин излиза от кръстовището... Това за мен е лудост два пъти да променяш платното си до като се въртиш в кръга, не знам дали ме разбрахте какво искам да кажа, но явно даскалите са ни виновни. :mhihi


Потребителски аватар
geleznia1
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 15 ное 2014 16:42
Автомобил: golf 4
Двигател: 1.6 SR 98
Местоположение: Плевен

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот geleznia1 » Нед 26 фев 2017 16:56


muns61 написа:Ами става лудница, защото нещата не са направени стандартно. В цялата страна кръговите трябва да са по един и същи начин. Така се избягва субективния фактор - кой видял знака, кой наизуст карал. Иначе казано, всяко нещо трябва да е идиотонезависимо.

Абсолютно си прав. :th_up :stumm



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта