Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 237
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот kamaza11 » Вто 27 фев 2024 21:44


Здравейте,

Не знам дали тук е правилното място, понеже става дума за глоби от електронни винетки. Казусът ми е следният- при проверка по номер на автомобил, който купих преди дни, се оказва, че има три глоби от средата на 2023 г. за без винетка- по 70 лв всяка. По всичко изглежда, че тези глоби се водят на автомобила, а не на собственика. Да кажем, че не мога да установя контакт с предния стопанин на возилото. Глобите най- вероятно ще платя след седмица- две, понеже имам планувано само едно извънградско пътуване за този период. Иначе досега съм минал през 2-3 патрула, но не са ме спирали. Въпросът ми по- скоро е какво би станало при евентуално спиране от ТОЛ патрул- някъде четох, че ти връчват глобите и имаш Х брой дни да си ги платиш по 70лв, а после следва акт по 300 лв, но не съм сигурен дали е вярно и дали няма да бъда връчен директно с актове. Някой с подобен опит ? Глобите ще платя идните 10тина дни, ясно е, но не бих искал да бъда притиснат да плащам нечие чуждо невежество. Ако съм директно за акт ще ги оправя преди извънградското пътуване, което съм планирал.
В никакъв случай да не се разбира, че не искам да си платя глобите изобщо.




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 28 фев 2024 7:38


Явно не са сменявани номерата и затова се притесняваш, според мен не плащай нищо, просто си направи едно копие от договора за покупка и си го носи с теб. Ако те спрат и искат да ти връчат трите компенсаторни такси им показваш датата на покупката на колата, която е след извършените нарушения.
Това явно е поредната дупка, минаваш 3 пъти без винетка, продаваш колата и това нещо пропада, нямат начин да си вземат глобите


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот railfan » Сря 28 фев 2024 11:26


Защо да е дупка, след като е ясно чия е била колата към датата на нарушенията?
Винаги могат да ги връчат на стария собственик ако имат желание.


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 209
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот NikMar55 » Сря 28 фев 2024 15:51


Изпаднах в подобна ситуация с продадена от мен кола. Беше за неправилно паркиране седмица след като я бях продал. Купувача не беше ходил в КАТ. Показах договора за продажба и нищо не платих.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 237
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот kamaza11 » Сря 28 фев 2024 22:04


Благодаря за мненията, ще си сложа договора в жабката и ще си карам така. Ако не бях Ви попитал щях да си платя чуждите глоби до няколко дни, за да избегна евентуални наказателни такси.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 29 фев 2024 8:38


railfan написа:Защо да е дупка, след като е ясно чия е била колата към датата на нарушенията?
Винаги могат да ги връчат на стария собственик ако имат желание.

Защото трябва да те спрат за да ти връчат глобата, ама с тая кола няма как след като е продадена. Може и толаджийте да пишат протокол някакъв и да почнат да издирват стария собственик, но това е само при положение, че новият не е сменил номерата. Ако аз купя кола и сменя номерата, после как ще засечат, че тая кола има глоби за липса на винетка. И като цяло с това ограничение от максимум 3 нарушения, ако те спрат да ти ги връчат, абе става ама бавно и с пропуски. Много хора карат без винетки щото тая система за налагане на наказанията не работи. Сигурен съм, че и поради тая причина транзитно преминаващите не си купуват винетки, щото няма кой да ги глоби. Ако камера те засече без винетка и това отива веднага на всички КПП-та и към таблетите на патрулките ще е друга работата. Влиза гастербайтерът на Калотина, не си купува винетка, снима го първата камера и на Капитан Андреево не излиза докато не си плати глобата


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Sonny_89 » Нед 03 мар 2024 17:31


Здравейте, колеги и Честит празник! Ето, пе дойде момента и аз да се разпиша в тази тема.
Днес в Бургас при преминаване на кръстовище при жълт сигнал (бях на стоп-линията когато светна жълто и нямаше време да спра извън кръстовището), бях застигнат от патрулен автомобил и ми написаха АУАН за преминаване на забранителен ЧЕРВЕН сигнал. Не съм стигал до сериозни пререкания с униформените, но си написах възражения в АУАН като ми споменаха, че това не било достатъчно, а трябва да подам такова и в КАТ-Бургас за проверка на случая. Интересува ме следното:
- има ли смисъл да се жаля?
- възможно ли е да подам въпросното възражение и е КАТ- Пловдив?

П.С. след справка разбрах, че глобата е в размер на 100 лв и отнемат 10 точки :scare3
-


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот railfan » Пон 04 мар 2024 9:27


Според мен в такава ситуация не е редно да се пише акт, защото ти реално не можеш да спреш безопасно без да навлезеш в кръстовището и действието ти е правилно - напускаш го по най-бързия начин след жълтото. Въпроса е как да го докажеш - малко е дума срещу дума, не знам как стоят нещата, но без камера труден въпрос.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Sonny_89 » Пон 04 мар 2024 10:54


Споменаха, че уж имало камери и всичко било доказуемо. По-късно се върнах през въпросното кръстовище, но не видях записващи устройства. Вероятно патрулния автомобил е оборудван с такова.
"Посъветваха" ме да си прочета ЗДвП, което беше абсолютно неуместно в дадената ситуация, но все тая...не ги обвинявам, че упражняват контрол.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 04 мар 2024 14:17


Аз поради подобна причина си монтирах видеорегистратор, защото иначе е думата на шофьора срещу две, те затова са и по двама в патрулка. Нищо не ми писаха на мен заради "чисто досие" предполагам, но ме набедиха, че съм направил ляв завой от средната лента която е само за направо, а всъщност си чаках чинно 3 такта на светофара в правилната лява лента


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Sonny_89 » Пон 04 мар 2024 19:32


Общо взето съм решил да пускам възражение пък каквото дойде. Също така ще започна да се оглеждам за видеорегистратор.


big_dane
Мнения: 56
Регистриран на: Нед 03 окт 2010 21:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Kassel, Германия

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот big_dane » Пон 25 мар 2024 22:42


Здравейте колеги, имам питане за срок на връчване на електронен фш.

Ситуацията е следната: Снимали са ме в България с превишена скорост, шофирайки мой автомобил с немски номера през юни 2021. Получавам в периода 20.03-25.03.2024, не мога да кажа точно кога е доставено, тъй като бях в България в този период, на немския си адрес писмо с опоменатия фиш. Минал съм със 72 км/ч при ограничение 60 км/ч. Превишението на скоростта не го оспорвам, имам спомен за това, мислех, че съм намалил достатъчно, явно не съм. Имам обаче няколко въпроса:

1. Тъй като чак сега съм го получил от кога важи 7 дневния срок за заплащане с 30% отстъпка или при такова забавяне на връчването той изобщо не важи?
2. От тогава съм си ходил 4 пъти с опоменатия автомобил и всеки път преди Калотина уж БгТол проверяват за винетки и глоби за превишена скорост и нито един път не са ме спирали. Не би ли трябвало нещо такова да им излезе ?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 26 мар 2024 8:38


Принципно срокът за 30% отстъпка е 14 дни и започва да тече от датата на връчване на фиша, тук трябва да се подпишеш за писмото и това е началото на срока, обаче в Германия май не се подписвате при получаване, там май щом е доставено е връчено, така че от датата на пристигане на писмото. Влез в системата за проверка на кат https://e-uslugi.mvr.bg/services провери по номер на фиш и ще видиш възможно ли е да го платиш с отстъпка.


big_dane
Мнения: 56
Регистриран на: Нед 03 окт 2010 21:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Kassel, Германия

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот big_dane » Вто 26 мар 2024 8:49


Писмото си беше просто пуснато в пощенската кутия, не съм се подписвал. Проверих и в електронния портал, но там ми излиза следното:

"По посочените критерии за проверка, няма данни за неплатени задължения по фиш, наказателно постановление или споразумение, свързани с административно-наказателна дейност, съхранявани в АИС на МВР или не се намира съответствие между данните в зададените от Вас критерии."


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 27 мар 2024 8:04


Значи вероятно не се води връчен защото примерно не се е върнала информация от немско, че е връчен. Газая в момента, а като направиш обща проверка по ЕГН и номер на СУМПС излиза ли не връчено!?



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 104 госта