Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Dobromirski
Мнения: 1582
Регистриран на: Нед 31 дек 2006 10:12
Автомобил: Seat Leon
Двигател: ARL 150+ hp
Местоположение: Плевен
Контакти:

Мнениеот Dobromirski » Вто 13 май 2008 12:48


Имам следният казус:
Акт -обжалване-наказателно постановление (15.12.2007)- обжалване (18.12.2007). До ден днешен си карам със заверка до следващият месец, защото обжалвам.Тъй като вече ми писна , реших да видя защо няма назначена дата от съда. Оказа се , че просто не са дали ход на жалбата ми. (пусната е до съда, чрез РПУ-то). На въпроса ми :
"А защо не сте я пуснали към съда? , Няма ли срокове?" Отговориха :
"Няма, ще я пуснем , когато решим!" :shock
Наистина ли няма срокове ?




Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Вто 13 май 2008 12:49


има я
3 или 7 дни бяха требе да окомплектоват преписката и да я пратят в съда
пусни жгалба до шефа на тоя шеф на кат за бавност


Потребителски аватар
denis
Мнения: 69
Регистриран на: Чет 11 май 2006 14:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот denis » Вто 13 май 2008 21:33


мен днес ми написа акт за колан но аз отказах да го подпиша
той ми каза че няма да ми даде копие от акта и ми задържа и талона
има ли право да задържи талона при условие че не ми е връчил акта


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Сря 14 май 2008 10:40


denis написа:мен днес ми написа акт за колан но аз отказах да го подпиша
той ми каза че няма да ми даде копие от акта и ми задържа и талона
има ли право да задържи талона при условие че не ми е връчил акта

не, няма право
това си е чист рекет
пусни жалба срещу него
би следало да си намери свидетел, който да подпише акта и да удостовери, че ти си отказал да го подпишеш
масова практика е това


Потребителски аватар
denis
Мнения: 69
Регистриран на: Чет 11 май 2006 14:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот denis » Сря 14 май 2008 16:52


а сега като ме спрат могат ли да ми направят акт за това че карам без талона


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот calm » Пон 19 май 2008 23:16


denis написа:а сега като ме спрат могат ли да ми направят акт за това че карам без талона


Акт ще ти направят. Глобата е 10 лв., но това е при положение, че не ти наложат друго наказание защото караш с отнет талон.


Потребителски аватар
kasho
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 18 юли 2007 12:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Асеновград

Мнениеот kasho » Вто 27 май 2008 12:46


kasho написа:И на мен тая вечер ми друснаха СУПЕР ТЪП акт Evil Трябваше да посрещам хора на летището в София и понеже дойдох 45 мин. по-рано и отбих от булеварда който води до терминал 2 за да не ме дерат на паркинга. Там обаче има знак "Забранено спиране и престой". След 10 мин пристигат куките и започват да ми пишат акт. Аз отказах да го подпиша и те ме заплашиха че ще ми вземат талона и няма да ми дадат копие от акта и по този начин ме принудиха да го направя. Освен това казаха че ако не го подпиша като потегля с колата ще ме спрат пак след 20 метра, затова че карам кола без талон и ще ми пишат още един акт. Казах им че това си е чиста принуда, но подписах акта. Доколкото разбрах ще ме цакат с 4 точки и към 40 лв.

Въпрос 1: Вярно ли е че при отказ на виновника да подпише акта не му се дава копие?

Опитаха се да ми попречат да попълня графата "Възражения" копелетата нагли. Не успяха! Evil Все пак ситуацията беше стресова и измъдрих следното " Не съм съгласен с написаното", след което подписах акта.

Въпрос 2: Това достатъчно добро ли е Embarassed

Въпрос 3: Допълнителните обяснения и възражения , които имам право да направя в 3 дневен срок къде трябва да ги направя? Акта ми е писан в София, а книжката ми е издадена от КАТ Пловдив. В София или в Пловдив трябва да подам възраженията и къде точно?

Въпрос 4: Идеята ми е да напиша че не съм бил на пътя или на банкета, а съм излезнал на 5 метра в къра. Там едва ли е зона на действие на знака Twisted Evil Дали ще ми свърши работа?

Въпрос 5: При условие че са ме излъгали за подписа на акта, има ли смисъл да го упомена във възражението? Както и очевидното изнудване- "Ще те спрем пак" ?

Въпрос 6: (може би най-тъпия) Правилно ли съм разбрал процедурата- след 1 месец като отида да си взема постановлението(ако е готово), ще ми дадат и талона. След това в 7 дневен срок обжалвам пред съда в Пловдив. Ако мине - ок, пия една ракия и НЕ карам след нея Smile Ако не мине ми вземат точките, но как ще ме накарат да си платя глобата?

И още нещо- опитаха се да се заядат за антирадара, обаче им казах да си гледат работата, понеже това е само радар-детектор и нищо не ми казаха за него повече. За това на форума, от тук го научих. Въобще беше едно много тъпо половинчасово прекарване в органите на МВР.
Извинявам се ако някой от въпросите ви се виждат тъпи (особено 6-ти). Може би е така защото съм ги писал към 3 без 10 през нощта.


Мили другарчета, имам развитие по въроса. След повече от 6 месеца чакане най-накрая ми излезна наказателното постановление - глобили са ме с 20 лева, точки не са ми вземали. :) Много съм доволен. Предполагам че съм се разминал леко защото се писах обяснения и храних милиционерите :) Интересното в случая е че при дата на акта 30.10.2007 датата на постановлението е 12.12.2007. До тук добре, ама къде е бил тоя акт до 26.05.2008???? Питам! питааам! Проблем? 6000 марки?


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот kris11 » Вто 27 май 2008 15:09


Здравейте колеги !
Моля по моя въпрос да вземат отношение само адвокати или колеги с аналогичен случай !

Ситуацията е следната :
Днес получавам писмо от "Агенция за държавни вземания " - по пощата без обратна разписка . Писнато е в пощенско кутия, но спокойно може да се извади.
В писмото е съобщение за доброволно изпълнение бна .. номер 21.05.2008 г
Уведомяват ме , че е било образувано дело Номер ХХХ / 2007 г за принудително събиране на публичи вземания по :
1.Глоба с фиш НомерХХХ /18.07.2002 :shock за 10 лв
2. Наказателно постановление ХХХ /26.07.2002 :shock - 50 лв. / това е за спорен момент и затова не съм го платил . Направих десен завой на зелено, но изчаках минаването на пешеходци на пътека и се изтеглих от пътеката на червен светофар ина 10м опа кола с 2 ма полицаи .Поискаха си пари , но не дадох. Писаха акт, писах възражение , но полза няма.

По образуваното дело ХХХ от 18.07.2007 г нямам получено уведомление, както и подписана от мен или някой друг роднина за получено уведомление.

Как да процедирам ?
Давността от 3 г отдавна е изминала. Нямам получено препоръчано писмо с обратна разписка за уведомяване нито през 2007г. нито сега ??


MiroslavStanchev
Мнения: 985
Регистриран на: Съб 26 май 2007 20:32
Автомобил:
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Разград

Мнениеот MiroslavStanchev » Пет 30 май 2008 11:34


Здравейте имам едно питане,на 12.05.08 ми написаха акт,за дето съм нямал жилетка,постановлението все още не е излязло,казаха ми след 10 дена,но до тия 10 дена може да ме няма в града и незнам кога ще се върнам,въпроса ми е ако не се явя на време,какво става,колата няма да я карам....
Ще се радвам,ако ми отговорите.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот kris11 » Нед 01 юни 2008 17:48


ба ти тъпанарите - акт за 1 жилетка . Ама и ти си си виновен - заяждат се за всичко което е новоприето първо , а после за останали неща.


Потребителски аватар
dj_nako
Мнения: 1479
Регистриран на: Пон 26 дек 2005 19:09
Автомобил: Golf 5 tsi
Двигател: BMY 2007
Местоположение: Пловдив

Мнениеот dj_nako » Нед 01 юни 2008 23:15


хм.. преди малко ми писаха акт за това че бях спрял на место предназначено за паркирване на автомобил на инвалид.взеха ми талона.колко ли ще ми бъде акта.


Потребителски аватар
cosmo
Мнения: 149
Регистриран на: Чет 14 окт 2004 14:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Мнениеот cosmo » Пон 02 юни 2008 15:49


На мен ми написаха акт във Велико Търново миналата година ноември месец и постановлението излезе чак април месец тази година. 3 пъти ходих да ми презаверяват акта, това са 3 дена отпуск които трябваше да си взема за да мога да отида до кат, защото работното им време съвпада с моето. опашките изобщо няма да ги споменавам...
Преди малко чета за 2007 година се хвалят имали 23 милиона събрани от глоби.
и след като има толкова актове, след като се регистрират толкова много коли на ден и след като по принцип има толкова много коли по улиците, какво направиха от кат за да могат да реагират адекватно на ситуацията???
нищо!
в Бургас откакто се помня има едно гише за връчване на наказателни постановления и то обслужва Бургас и околията..където трябва да отидеш лично да си получиш постановлението, не да се обадиш по телефона да попиташ дали е излязло, не да провериш в сайта им...трябва да се ходи лично.
И аз съм възмутен, че продължаваме да служим на институциите вместо те на нас


kibo_tom_8440
Мнения: 588
Регистриран на: Пон 25 апр 2005 8:24
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB -2 0 4motion
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот kibo_tom_8440 » Вто 10 юни 2008 15:32


Към Kriss11. Според мен не би трябвало да го плащаш, защото е минала давността по издаденото наказателно постановление - законовата е 3г. а общата погасителна давност е 5 г. Но тук въпроса според мен е друг, тъй като изтича давността, то АДВ изпраща уведомление с което, започва нова давност. Според мен ти не казваш че и през годините от 2002 до 2008 г. колко пъти са ти изпращали уведомление. Колкото си получил уведомления толкова пъти давността е подновена, т.е. тече срока отначало. Това е свързано с невъзможността на АДВ да осъществи вземането на този етап, тъй като приоритетни са по големите вземания. Така че не се основавай на това че глобата и нак.постановление е от 2002 г. но давността е прекъсната през тези години от получените от теб съобщения и тече нова давност. По добре си плати борча тъй като се трупат лихви и един слънчев ден за другите, а за теб мрачен могат да ти сложат запор на колата и............познай какво става по-нататък. Относно писмото което са ти го пратили, съгласно новия ГПК влязъл в сила от 01.03.2008 г. връчването не е задължително да става по старите начини които ти знаеш, сега вече дори могат да сложат бележка на вратата и се счита за връчено. Пък някои и да я махне се брои че ти е връчено.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот kris11 » Вто 10 юни 2008 18:23


kibo_tom_8440 написа:Към Kriss11. Според мен не би трябвало да го плащаш, защото е минала давността по издаденото наказателно постановление - законовата е 3г. а общата погасителна давност е 5 г. Но тук въпроса според мен е друг, тъй като изтича давността, то АДВ изпраща уведомление с което, започва нова давност. Според мен ти не казваш че и през годините от 2002 до 2008 г. колко пъти са ти изпращали уведомление. .


Не съм получавал други писма / уведомления/. Подал съм възражение за изтекъл погасителен срок преди вече 2 седмици - и няма отговор.
А акта съм го платил , но съм хвърлил бордерото.
И недей говори глупости - лихви няма.
Не знам отде ги извади тези 3 г? съветвал съм се с адвокат и погасителният срок е 2г.


kibo_tom_8440
Мнения: 588
Регистриран на: Пон 25 апр 2005 8:24
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB -2 0 4motion
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот kibo_tom_8440 » Вто 10 юни 2008 21:38


Какъв ти е проблема тогава, ти си го решил, това че са ти писали не е голям проблем, стига да можеш да докажеш че си платил и то по вярната банкова сметка-тази която е посочена в постановлението. И след като си го платил защо ще подаваш възражение че е изтекла давността, нещо има противоречие. А за глупостите които пиша има уредба която регламентира начисляване на лихви когато задължението не е внесено в определените срокове. За давността ти самият си написал че е 3 години. Пиша ти го общо без да ти цитирам законовата уредба защото към настоящия момент просто няма да ти трябва. След като плащаш на адвокат, предполагам че той би трябвало да ти реши въпроса, а не да търсиш отговори на твоя казус във форума.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 125 госта