Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
knight-errant
Мнения: 167
Регистриран на: Съб 24 май 2008 21:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот knight-errant » Пет 29 окт 2010 21:29


Nenchef написа:Колеги искам да попитам как седят нещата с възражението при акт съставен от КАТ!
Днес ме спряха без предна броня и ми нашиха поредния АКТ!
Бях сложил регистрационния номер на предното стъкло ,защото нямаше с какво да го завържа.
Мисълта ми е по закон пише:

Член 140. Забранено е предвижването с нерегистрирано МПС или без номера поставени на съответното място за тях.
Та по този член аз съм изряден без това че номера ми не го залепих с ПОКСИБОЛ за шасито :screwy
а беше на предното стъкло.
И колата си ми е регистрирана и всичко си ми беше изрядно а те ми нашиха АКТ!


Изчаква се наказателното постановление и след това се обжалва в предвидения от закона срок в съда.Ако трябва да бъдем точни:

Чл. 140. (1) от ЗДП По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само
моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с
регистрационен номер, поставени на определените за това места.


По всяка вероятност, ако акцента е паднал на това, то по моему, няма основания да се обжалва наказателното постановление, но все пак, консултирайте се с юрист.




Потребителски аватар
Nenchef
Мнения: 268
Регистриран на: Сря 28 юли 2010 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Някъде там

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Nenchef » Пет 29 окт 2010 23:35


Добре колега а тази наредба не показва ли ,че имам право да карам с така сложен номер

ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРАЦИЯТА, ОТЧЕТА ПУСКАНЕТО В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕТО ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И НА РЕМАРКЕТАТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ (ЗАГЛ., ИЗМ. И ДОП. - ДВ, БР. 105 ОТ 2002 Г.)
Обн. ДВ. бр.31 от 14 Април 2000г., изм. ДВ. бр.48 от 14 Май 2002г., изм. ДВ. бр.105 от 8 Ноември 2002г., изм. ДВ. бр.68 от 1 Август 2003г., изм. ДВ. бр.105 от 2 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.1 от 3 Януари 2006г.

Чл. 10. (1) За всяко регистрирано превозно средство се предоставят табели с регистрационен номер.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Формата, размерите, шрифтът, както и изискванията към светлоотразяващите табели се определят с Българския държавен стандарт (БДС 15980 и БДС ISO 7591).
(3) Табелите с регистрационен номер се предоставят на собствениците за ползване срещу заплащане на стойността им и такса, която се събира в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
(4) Табелите с регистрационен номер се монтират на местата, определени от производителя.
(5) Табелите с регистрационен номер се закрепват отпред и отзад (или само отзад) перпендикулярно на средното надлъжно сечение на превозното средство, а когато това е невъзможно - в лявата част, така че да се осигури тяхната видимост и осветеност нощно време. При закрепването не трябва да се нарушава формата на табелата, целостта на графиката и символите на номера.

Мисля ,че щом е в сайта на Министерството на въртрешните работи > Структура > Пътна полиция - КАТ
дали е още в сила или ?!

Ако има някой запознат с наредбата ще го помоля за малко инфо....
Мерси!


Потребителски аватар
knight-errant
Мнения: 167
Регистриран на: Съб 24 май 2008 21:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот knight-errant » Съб 30 окт 2010 0:17


По добре запознати от съдиите не виждам и поради това, предоставям на вашето внимание следното съдебно решение - клик

Ясно са обяснени мотивите:
Установи се, че управлявания лек автомобил не е имал поставени от външната си страна регистрационни табели.


От събраните по делото доказателства се установи, че жалбоподателят е нарушил това свое задължение, като е управлявал лек автомобил, на който не е имало монтирана на определеното от производителя място регистрационна табела. Нарушението е виновно извършено.


В цитираната по-горе наредба:

Чл. 10(4) Табелите с регистрационен номер се монтират на местата, определени от производителя.


Потребителски аватар
Nenchef
Мнения: 268
Регистриран на: Сря 28 юли 2010 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Някъде там

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Nenchef » Съб 30 окт 2010 0:52


Да колега но мисълта ми е друга.

Установи се, че управлявания лек автомобил не е имал поставени от външната си страна регистрационни табели.

Може би е друга ситуацията понеже аз имам поставен заден рег.номер външно.

Както в дадената наредба пише :се поставят отпред и отзад или само отзад!

:roll:


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот bobocamaro » Съб 30 окт 2010 1:15


Nenchef написа:Може би е друга ситуацията понеже аз имам поставен заден рег.номер външно.

Както в дадената наредба пише :се поставят отпред и отзад или само отзад! :roll:

Колега, това трябва да го поясниш в текста за обжалване на постановлението.В смисъл изрично е имало закачена рег.табела отзад на колата.В практиката цитирана от knight-errant човека е нямал никаква табела по колата, въпреки това съдът е намалил двойно предвидената санкция, пожелана от писалия постановлението.Въз основа ниска обществена опасност на деянието, чисто "административно" минало и липса на доказателства за имотно състояние.Жалбата ти в КАТ ще падне, съответно ще подадеш в съда.Много е важно в акта да е записано че задна табела е била налична, а не че липсват и двете.


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vasstop » Съб 30 окт 2010 9:18


vasstop написа:Мдааам, снощи минах от там.
Интересното е, че преди кръстовището има следните знаци:
Б26 - 60км/ч ограничение
Б24 - забранено изпреварването
Т1 - 1км

Веднага след този знак има кръстовище.
Не съм наясно указанието на пътен знак Т1 (в случая 1км) дали важи и след кръстовището, при положение, че точно след кръстовището има само знак Б24 - забранено изпреварването.
Предполагам може да се оспорва, но казуса е лееко спорен...
А сега де, снощи като минах от там и знак Т1 - '1км' мистериозно е изчезнал, няма го.
Има само знак Б24 - забранено изпреварването. А господата от КАТ си чакаха чинно пак на Шел-Микре... :screwy


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Winner25 » Съб 30 окт 2010 21:30


Кой поставя знаците в града? И къде мога да сигнализирам за липсващи такива?
Става въпрос за голям паркинг за платено паркиране. Паркинга е с два входа. Първоначално когато беше въведено платеното паркиране имаше знаци на двата входа. Сега на единия знака липсва, въпреки това продължават да слагат скоби на неплатилите.
Интересно ми е и какви биха били последствията ако поставянето на скоба е невъзможно :mrgreen:


naydenov23
Мнения: 139
Регистриран на: Пон 18 окт 2010 15:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот naydenov23 » Нед 31 окт 2010 8:22


Аз искам да попитам нещо, свързано с ограниченията на скоростта: В закона пише, че глобите за скорост почват от 10 км/ч превишение. Това означава ли, че ако ме спрат например с 98 км/ч извънградско няма да ми пишат никакъв акт или фиш?


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vasstop » Нед 31 окт 2010 9:12


naydenov23 написа:Аз искам да попитам нещо, свързано с ограниченията на скоростта: В закона пише, че глобите за скорост почват от 10 км/ч превишение. Това означава ли, че ако ме спрат например с 98 км/ч извънградско няма да ми пишат никакъв акт или фиш?
Да, точно така. В поправките на ЗДвП пише 'с' 10км/ч, ако си под тази граница няма предвидено наказание.


Потребителски аватар
Nenchef
Мнения: 268
Регистриран на: Сря 28 юли 2010 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Някъде там

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Nenchef » Нед 31 окт 2010 17:51


А колеги като излезне НП то как ще ми бъде връчено на адреса в Бъргас.
Смисъл там няма никой по пощата ли или.
Питам защото ще го обжалвам и да не стане така ,че да минат 7-те дена откакто уж са ми го дали?

Мерси предварително


Потребителски аватар
knight-errant
Мнения: 167
Регистриран на: Съб 24 май 2008 21:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот knight-errant » Нед 31 окт 2010 21:13


Nenchef написа:А колеги като излезне НП то как ще ми бъде връчено на адреса в Бъргас.
Смисъл там няма никой по пощата ли или.
Питам защото ще го обжалвам и да не стане така ,че да минат 7-те дена откакто уж са ми го дали?

Мерси предварително



На постоянния адрес по документ за самоличност, който служителя на КАТ съставил акта е отбелязал в него.Би следвало да го изпратят до съответното РПУ по постоянен адрес, които да го връчат.

Според чл.58 от ЗАНН тук

Чл. 58. (1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение.

(2) Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването



Според чл.180 от НПК тук

Връчване на призовките, съобщенията и книжата


Чл. 180. (1) Призовките, съобщенията и книжата се връчват срещу разписка, подписана от лицето, за което са предназначени.

(2) Когато лицето отсъства, те се връчват на пълнолетен член на семейството му, а ако няма пълнолетен член на семейството - на домоуправителя или портиера, както и на съквартирант или съсед, когато поеме задължение да ги предаде.

(3) Когато призовките, съобщенията и книжата са предназначени за обвиняем, частен обвинител, частен тъжител, граждански ищец и граждански ответник, който отсъства, и е невъзможно връчването им на лицата по ал. 2, те могат да се връчат и на защитника и повереника, ако те се съгласят да ги приемат.

(4) Ако получателят или лицето по ал. 2 и 3 не може или откаже да подпише, връчителят прави бележка за това в присъствието на поне едно лице, което се подписва.

(5) На учреждение или юридическо лице връчването става срещу подпис на длъжностно лице, натоварено да поема книжата.

(6) Лицето, чрез което става връчването, подписва разписка със задължение да предаде призовката, съобщението или книжата на лицето, за което са предназначени.

(7) Връчителят отбелязва в разписката името и адреса на лицето, чрез което става връчването, и отношението му с лицето, на което трябва да бъдат връчени призовката, съобщението или книжата.


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот black` » Пет 05 ное 2010 14:24


Колега няма как да минат 7те дена откакто са ти го дали без да разбереш. Поради простата причина, че има дата на издаване на НП и дата на получаването му в КАТ. Когато се подписваш се слага и датата. :wink: Няма друг начин как да ти го връчат освен ако не си го вземеш лично в КАТ Бургас или с пълномощно от друг човек пак там. Освен ако няма начини за служебно изискване от КАТ София примерно. Но ще пътува документа не по-малко от 3 месеца до там! Не знам да пращат по пощата или на адреса ти в Бургас примерно. Делото вече се води в съда на града където е направено нарушението. :wink: ПП. И мене са ме спирали без преден номер в тоя квартал, но проблем не е имало. Даже си помислиха, че колата е крадена и ме засякоха с буркани. Но щом акта вече е факт, ситуацията е малко спорна. Успех. :)


Потребителски аватар
Nenchef
Мнения: 268
Регистриран на: Сря 28 юли 2010 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Някъде там

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Nenchef » Пет 05 ное 2010 15:06


Мерси много!


Потребителски аватар
Wish_Master
Мнения: 948
Регистриран на: Сря 09 май 2007 18:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Wish_Master » Пет 05 ное 2010 16:47


Колеги, случайно някой да знае дали има гратисен период за подновяването на шофьорските книжки? Моята изтече на 1.11 и някой ми беше споменал, че уж мога да карам още 6 месеца след датата на изтичане. Подал съм документи в КАТ от фирмата в която работя, заедно с още няколко служители, но не съм получил индивидуална бележка за това. Някакви идеи?


Marto_Polo
Мнения: 614
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 10:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Marto_Polo » Пет 05 ное 2010 17:07


Срока се удължава с 6 месеца, но не по късно от 31.12.2010г. Мойта изтече на 25.10 и в КАТ ми казаха, че най късно този месец трябва да си подам документи за да е готова до 31.12 с обикновенна поръчка.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта