Мистерия с Renault Trafic

Технически раздел за всички марки автомобили, които не са VAG
Потребителски аватар
pdols
Мнения: 93
Регистриран на: Чет 21 фев 2008 20:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: London

Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот pdols » Вто 19 юни 2012 18:32


Колеги колата не е VW но от опита ми с този форум зная ,че винаги има някой който да помогне с добра идея.Надявам се и сега да е така.
Проблема е следният.В движение колата завива на дясно при подане на газ а при отнемане на газ завива на ляво.Ако при подаване на газ не се коригира посоката с волана и отнемеш газ колата се връща в първоначалната си посока на движение.Чувството е много близко до това да караш по асфалт с коловози направени от камиони .Ако пък караш с около 120-130км/час все едно си на лед със силен стрничен вятър на пориви(съвпадащи съответно с отнемането и подаването на газ).Прблемът е по слабо изразен до около 5 -тата минута каране.
Вана е на 7г .Модела е дизел с предно предаване ,с 6 скорости,десен волан.Винаги е бил на пълно сервизно обслужване и в момента е с гаранция поемаща ми ремонта .Казвам това ,защото без притеснения откъм разходи отидох в сервиз и просто заявих ,че искам бърз и качесвен ремонт без оглед цена.За съжаление седмица по-късно ми върнаха вана след като неуспешно са се опитвали да открият причната.Отидов в още 2 сервиза със същият резултат.
Накратко какво са проверили: всичко свързано с предно окачване,щанги,гумички,уплътнения;лагери на предни колела;лагери на предни амортисьори;метална рама на предният мост;кормилната рейка (в първият сервиз били сигурни ,че тя е проблема и я бяха свалили и заменили с нова).За да няма съмнения смених гумите с нови,въпреки че когато отидох при проверката за сходимост казаха ,че нищо не са променяли,колата си е била ок.
При задълбочаването на мистерията са започнали да се оглеждат за всевъзможни причини и са забелязали едно чукащо прищракване,което се появява при рязко потегляне или спиране и идва от страната на шофьора ,някъде около седалката му.Аз лично си мислех ,че е от нещо от товара на вана(стилаж с инструменти) но след като накря го разтоварих напълно чукането остава.
Ще съм благодарен ако някой има поне идея какво да се търси за да се реши проблема.
Благодаря.




DundyTheCroc
Мнения: 811
Регистриран на: Сря 11 юли 2007 15:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Nissan Primera GT, Passat 5.5 TDI, Mondeo MK4

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот DundyTheCroc » Вто 19 юни 2012 21:22


Това съм го имал като симптоми едно време на Форда, оказа се тампон на носача, който при подаване и отнемане на газта мърдаше и гумата леко се извиваше. Провери по-обстойно предното окачване.


Потребителски аватар
Sunny
Дезертьор
Мнения: 3605
Регистриран на: Сря 09 юни 2004 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот Sunny » Вто 19 юни 2012 21:24


Описаното поведение на колата се получава при "разкрачена предница".
Казваш, че при проверка на сходимост всичко е наред, но споменаваш и "пукане" при потегляне. Това ме навежда на мисълта за нещо счупено/разкачено/поддаващо, което след потегляне променя сходимостта на гумите.
Търсете по моста! Отново цялостна проверка на всички части по окачването.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19576
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот radotom » Сря 20 юни 2012 16:47


DundyTheCroc написа:тампон на носача,

:да:


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот pas1.8mi » Сря 20 юни 2012 17:27


Не споменаваш Каретата(на полуоските)!


Потребителски аватар
Geleto
Мнения: 2394
Регистриран на: Сря 25 яну 2006 10:12
Автомобил: Passat B4
Двигател: 1.8 MI 1994
Местоположение: София
Контакти:

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот Geleto » Сря 20 юни 2012 17:34


radotom написа:
DundyTheCroc написа:тампон на носача,

:да:

И според мен е тампон на носач! Същия проблем имах при Рено 19.


Потребителски аватар
pdols
Мнения: 93
Регистриран на: Чет 21 фев 2008 20:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: London

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот pdols » Вто 26 юни 2012 14:30


Поредната пълна проверка на предница и нищо.Започнаха всякакви щуротии да проверяват.С риск да е нелепо възможно ли е нещо в задното окачване да води до описаният проблем?


bayspiro
Мнения: 906
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот bayspiro » Вто 26 юни 2012 15:17


pdols написа:Колеги колата не е VW но от опита ми с този форум зная ,че винаги има някой който да помогне с добра идея.Надявам се и сега да е така.
Проблема е следният.В движение колата завива на дясно при подане на газ а при отнемане на газ завива на ляво.Ако при подаване на газ не се коригира посоката с волана и отнемеш газ колата се връща в първоначалната си посока на движение.Чувството е много близко до това да караш по асфалт с коловози направени от камиони .Ако пък караш с около 120-130км/час все едно си на лед със силен стрничен вятър на пориви(съвпадащи съответно с отнемането и подаването на газ).Прблемът е по слабо изразен до около 5 -тата минута каране.

Колега, а диференциала провериха ли? Ако задържа задвижването на едната полуоска, ефекта е същия.Вдигни двете колела във въздуха и на 1-ва виж дали се въртят еднакво. Или при при спрял двигател и на свободна, ако вътиш едното напред, другото трябва да се върти назад /пробват се и двете, че да не си въртял само "болното"/. Задния мост и той може да е..А бе :banghead: Ако колата е била претоварвана или блъскана може да има скъсано по купето около окачването и геометрията му "омеква"/ Заставата ми имаше пукнатина на рога до амортисьора, а рога носеше реактивната щанга на макферсъна, и като настъпех рязко спирачка отивах у лево :Mr Green Fun /


Потребителски аватар
pdols
Мнения: 93
Регистриран на: Чет 21 фев 2008 20:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: London

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот pdols » Пон 03 дек 2012 14:28


Проблемът е решен.Звучи доста глупаво но се оказа ,за кой ли път ,че ако нещо звучи като котка,изглежда като котка и се носи като котка значи е Котка.Разбит шарнирен болт в дясно предно колело.Още не мога да си обясня как 8 различни сервиза и 2 специализирани само за прегледи не успяха да открият разбит шарнир при условие ,че всеки един поотделно проверяваше именно шарнирите ,като първо подозрение.Както и да е.Възрастен майстор,30 мин ,и няма повече носене и чукане при тръгване и спиране.Колата е като нова!


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот Stivi » Пон 03 дек 2012 19:47


pdols написа:Още не мога да си обясня как 8 различни сервиза и 2 специализирани само за прегледи не успяха да открият разбит шарнир


Ами такава е действителността със сервизите в България,без тях зле с тях още повече :wink:


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот stefan4o » Пон 03 дек 2012 20:28


pdols написа: Разбит шарнирен болт в дясно предно колело.Още не мога да си обясня как 8 различни сервиза и 2 специализирани само за прегледи не успяха да открият разбит шарнир при условие ,че всеки един поотделно проверяваше именно шарнирите ,като първо подозрение.Както и да е.Възрастен майстор,30 мин ,и няма повече носене и чукане при тръгване и спиране.Колата е като нова!

Аз може и да бъркам, ама шарнирът не се ли разбива като му се скъса маншона и се "нагълта" с гадости? Ако и при теб е било така - как няма да го видят в 8 различни сервиза :screwy


Потребителски аватар
neiki4a
Мнения: 551
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 18:14
Автомобил: polo 6n1
Двигател: 1.4 16V
Местоположение: стара загора
Контакти:

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот neiki4a » Пон 03 дек 2012 21:14


stefan4o написа:
pdols написа: Разбит шарнирен болт в дясно предно колело.Още не мога да си обясня как 8 различни сервиза и 2 специализирани само за прегледи не успяха да открият разбит шарнир при условие ,че всеки един поотделно проверяваше именно шарнирите ,като първо подозрение.Както и да е.Възрастен майстор,30 мин ,и няма повече носене и чукане при тръгване и спиране.Колата е като нова!

Аз може и да бъркам, ама шарнирът не се ли разбива като му се скъса маншона и се "нагълта" с гадости? Ако и при теб е било така - как няма да го видят в 8 различни сервиза :screwy

не бъркаш се скъсания маншон само предпоставя само за по-бързото му разбиване


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12851
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Мистерия с Renault Trafic

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 03 дек 2012 22:27


Още като прочетох първият пост по темата бях сигурен,че е разбит шарнир.
От личен опит,от този август-същите симптоми-само че,моя го хванаха веднага.
За протокола-маншона беше здрав,и шарнира не е заводския,сменян,и изкарал 70 000км по нашите пътища!



Върни се в “Технически раздел за други марки автомобили”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта