Смяна на осветлението на таблото

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
yanio
Мнения: 602
Регистриран на: Сря 06 май 2009 14:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: БГ

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот yanio » Пон 11 авг 2014 19:20


Moжеш да смениш съпротивленията на всеки диод с по-големи. Така ще светят по-слабо ;) Ако ти се занимава де :)




даката07д
Мнения: 149
Регистриран на: Пет 07 фев 2014 16:44
Автомобил:
Двигател:

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот даката07д » Чет 14 авг 2014 16:28


[

Последна промяна от даката07д на Съб 16 авг 2014 23:12, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
brazy
Мнения: 227
Регистриран на: Сря 08 фев 2012 20:43
Автомобил: Passat B3
Двигател: 1.9TD AAZ 1993
Местоположение: София /Горубляне
Контакти:

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот brazy » Пет 15 авг 2014 13:36


колега незнам за плъг анд плеи-я но аз съм така диодите (диодна лента 12v )са си вързани на местото на една от крушките и с регулирането си се намалява и увеличава така че виж ако няма нужда от преработка слагаи ако пък не мисля че и с потенциометър ще стане само че трвбва да е малък


chokov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет 29 сеп 2011 18:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Смолян/София

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот chokov » Пет 15 авг 2014 18:09


brazy: Колата си беше със зелени смд диоди оригинално и без копче за регулиране на светлината. Просто отидох в магазина с едно от моите диодчета и купих техния еквивалент, но сини на цвят. Подмених ги обаче ще ми изкарат очите. Затова се замислих дали няма да стане с ново копче, ама се оказа, че няма как защото явно инсталацията не е предвидена за това и ударих греда.

даката07д: Намаляването на светлината явно ще направя със съпротивления. При оглед на платката установих, че диодите са свързани последователно (предполагам по 3 в група), но не видях да има някакви заводски съпротивления за тях. Това ме води на мисълта, че ще трябва да си ги сложа аз, обаче имам затруднения как точно да изчисля какви съпротивления ми трябват. До колкото разбирам трябва да измеря колко волта дава таблото за всеки диод. От това измерване трябва да извадя количеството енергия с която искам да свети диода и да разделя на количеството ток нужно на диода за да работи правилно. Примерно да приемем, че таблото дава на всеки светлодиод по 4V, за сините диоди номиналното напрежение е 3,5V, а аз искам да го смъкна на 3 примерно, а количеството ток за сините диоди е 20(Мa) . Значи се получава (4-3)/0,02=50 ома на всеки диод? Правилно ли разсъждавам или говоря глупости. :biggrin


Потребителски аватар
Vag_activator
Мнения: 941
Регистриран на: Пет 27 юли 2012 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот Vag_activator » Нед 17 авг 2014 19:50


Смяна на диоди на километража на golf 4,на един колега поради слабо светене:
DSC00187.JPG

Сменен цвят на осветлението на дисплейте,както и пълно почистване на на километража отвътре!


Потребителски аватар
Dpapazov
Мнения: 72
Регистриран на: Пон 25 фев 2013 22:32
Автомобил: GOLF 4 AHF
Двигател:
Местоположение: София

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот Dpapazov » Пон 18 авг 2014 17:35


Vag_activator написа:Смяна на диоди на километража на golf 4,на един колега поради слабо светене:
DSC00187.JPG

Сменен цвят на осветлението на дисплейте,както и пълно почистване на на километража отвътре!

Аз също смених с червени диоди отдолу, но обърнах и плаките. Стана уникално :th_up


Потребителски аватар
Vag_activator
Мнения: 941
Регистриран на: Пет 27 юли 2012 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот Vag_activator » Пон 18 авг 2014 20:42


Как ги обръщаш?
В смисъл сподели в темата техналогията по обръщането,иначе ефекта ми е ясен. :th_up


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот georgebonev » Пон 18 авг 2014 21:13


chokov написа:...Това ме води на мисълта, че ще трябва да си ги сложа аз, обаче имам затруднения как точно да изчисля какви съпротивления ми трябват. ...
... Примерно да приемем, че таблото дава на всеки светлодиод по 4V, за сините диоди номиналното напрежение е 3,5V, а аз искам да го смъкна на 3 примерно, а количеството ток за сините диоди е 20(Мa) . Значи се получава (4-3)/0,02=50 ома на всеки диод? Правилно ли разсъждавам или говоря глупости. :biggrin

:arrow И калкулатора го сметна 50 Ома.


tero_vw_1988
Мнения: 359
Регистриран на: Нед 05 апр 2009 15:45
Автомобил: Golf3
Двигател: TDI AFN
Местоположение: Троян

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот tero_vw_1988 » Пон 18 авг 2014 21:45


vaso18 написа:поради често задавания въпрос как да си обърна числата на циферблатите ще пусна една две снимки за по ясно
значи след като отворите километражите и махнете циферблатите сваляте самите екранчета и най отгоре на стъкълцето има защитна слюдичка
отлепя се внимателно с макетно ножче,след което се зачиства (със парфюм и едно парцалче например)
и след това я поставяте наобратно върху дисплея и той става черен ето снимки да видите разликата
преди да се обърне
Изображение
след като се обърне
Изображение
за да се постигне този ефект
http://media.snimka.bg/4793/015842123.jpg
пс:и след това във зависимост какъв цвят искате да свети такъв светодиод слагате


Това е обяснено вече :use_search


Потребителски аватар
Dpapazov
Мнения: 72
Регистриран на: Пон 25 фев 2013 22:32
Автомобил: GOLF 4 AHF
Двигател:
Местоположение: София

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот Dpapazov » Сря 20 авг 2014 0:30


Общо взето това е технологията на обръщане, но аз избягвам парфюми и прочие за почистване на плаките. Всеки, който е търкал пластмаса с някакъв разтвор със спиртно съдържание, знае за побеляването после. Понякога го няма, но в повечето случай спирта захабява много всичко пластмасово, каквото е донякъде и плаката.
Аз почиствам със топла вода, потапям плаката да омекне лепилото и с пръст или памук го махам.
За тези, които не са го правили препоръчвам да прежалят някоя стара елка с подобен екран и да тестван на нея, преди да си прецакат случайно плаките. Също така може да ползвате и от елката примерно, ако ги прецакате :th_up


Потребителски аватар
Vag_activator
Мнения: 941
Регистриран на: Пет 27 юли 2012 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот Vag_activator » Сря 20 авг 2014 8:42


Ако някой си прецака дисплейчетата,да не се притеснява да пише... :th_up


Veselin_fish
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 21 апр 2012 15:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. Троян / Стара Загора

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот Veselin_fish » Сря 27 авг 2014 0:36




Потребителски аватар
draconian
Мнения: 54
Регистриран на: Пон 30 апр 2012 20:13
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: 2E GTI 1993
Местоположение: Варна / Велико Търново
Контакти:

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот draconian » Вто 09 сеп 2014 12:44


Аз използвах диодна лента (тройка)... запоих две жички на двете точки и ги свързах към буксата. Наложи се да преправя малко панела за да пасне хубаво лентата там. Макар, че панела е оригинален VDO, грам не ми пукаше ако нещо му направя.. :screwy
защото още със разделянето на двете пластмаси (сивата и черната) се наложи да използвам сила, нож, отверка, след това цокъла където е оригиналния диод го разтопих и направих нещо като канал за самата лента. :screwy

Eто как се получи при мен.

Изображение

Доволен съм от резултата. Не свети дразнещо силно, нито пък слабо, чак да се кьориш. Тия дни ще купя SMD диоди и ще ги сложа в копчетата. Ще снимам и ще кача как е станало. :)


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот dontaskdontsay » Сря 01 окт 2014 16:09


При поставянето на led ленти слагате ли допълнително съпротивление ?
Лентите са на 12v а в колата е 13 и нещо :confused


Потребителски аватар
mastersound
Мнения: 331
Регистриран на: Чет 26 юни 2008 11:00
Автомобил: Vw Golf 3
Двигател: 1.9 TDI 1Z
Местоположение: Шумен

Re: Смяна на осветлението на таблото

Мнениеот mastersound » Сря 01 окт 2014 20:49


Аз лично съм почти навсякъде с диодни ленти и никъде не съм слагал допълнителни съпротивления и вече карам така 2-ра година. :th_up



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 109 госта