Комфорт модул-управление на ел.стъкла с аларма

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
bullet_pk
Мнения: 5
Регистриран на: Чет 12 яну 2006 20:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bullet_pk » Чет 12 яну 2006 21:17


Здравейте!

Аз не съм собственик на VW, но от време на време посещавам форума Ви, щото има много добри идеи и точни хорица.

Та нека аз ви кажа какво знам аз за функцията Комфорт и модулите за вдигане на ел. стъкла. Известно време съм се занимавал с монтаж на аларми включително и модули за ел. стъкла

Та някои VW-та, аудита, мерцедеси и др. си имат фабричен комфорт. Който си е заложен в самия модул (на колата) за управление на ел. стъклата. Ф-ята Комфорт се задейства при задържане на ключа в положение "заключено". Добрите алармени системи управляват тази функция като се подаде импулс със продължителност около 40 сек. Този импулс се подава или на отделен кабел който управлява само комфорта, или на един от кабелите на централното (зависи от колата)Машинките се предпазват от изгаряне от фабричната защита на ел. стъклата..

Колите, които нямат фабричен Комфорт, се нуждаят от споменатия Модул, който се управлява от самата аларма. Този модул се свързва последователно на машинките. Обаче модула не е чак толкова прост колкото си мислите. В него има и защита, която изключва релетата когато стъклото се вдигне до край. Защитата е на базата на един нискоомен резистор, който е свързан последователно на машинките. Когато стъклото се вдигне до горе, моторчето му спира да се върти (блокира). Тока през моторчето (и резистора) нараства доста. Като се вдигне тока през резистора - по закона на Ом се вдига и пада на напрежение върху резистора. В модула има схема която следи напрежението върху резистора и когато то се вдигне (т.е. моторчето блокира), схемата изключва захранването на моторчето.

Такъв модул може да се сложи на всяка кола, която има ел. стъкла.

Май стана доста сложно, но просветените ще ме разберат. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :dance:




Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2643
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Vasseto » Чет 12 яну 2006 22:15


bullet_pk написа:Здравейте!

...Тока през моторчето (и резистора) нараства доста.......


И тогава изключва терморелето в моторчето на прозореца.


Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Чет 12 яну 2006 23:03


Не точно тогава, а след приблизително 3-4 сек...
Но пак върши подобна работа..
Ама това в случая е т.нар. последна линия на защитата :)


golf_tuning
Мнения: 282
Регистриран на: Пон 29 ное 2004 13:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот golf_tuning » Чет 12 яну 2006 23:12


Аз съм с такъв модул 8) деиба много съм доволен.Ма за още по-голема шокария като вкл.алармата и музика се изкл. :lol:


Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Чет 12 яну 2006 23:21


golf_tuning написа:Аз съм с такъв модул 8) деиба много съм доволен.Ма за още по-голема шокария като вкл.алармата и музика се изкл. :lol:

Ебе гъзария, ама това означава, че си оставяш музиката вътре!!!!


golf_tuning
Мнения: 282
Регистриран на: Пон 29 ное 2004 13:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот golf_tuning » Чет 12 яну 2006 23:25


wili98 написа:
golf_tuning написа:Аз съм с такъв модул 8) деиба много съм доволен.Ма за още по-голема шокария като вкл.алармата и музика се изкл. :lol:

Ебе гъзария, ама това означава, че си оставяш музиката вътре!!!!
:?
Естесевно,4е на някои места си взимам панела с мен :D Щот наркомансите ще се израдват :shock :lol:


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Мнениеот mafiota » Вто 07 авг 2007 12:00


bullet_pk написа:............Колите, които нямат фабричен Комфорт, се нуждаят от споменатия Модул, който се управлява от самата аларма. Този модул се свързва последователно на машинките. Обаче модула не е чак толкова прост колкото си мислите. В него има и защита, която изключва релетата когато стъклото се вдигне до край. Защитата е на базата на един нискоомен резистор, който е свързан последователно на машинките. Когато стъклото се вдигне до горе, моторчето му спира да се върти (блокира). Тока през моторчето (и резистора) нараства доста. Като се вдигне тока през резистора - по закона на Ом се вдига и пада на напрежение върху резистора. В модула има схема която следи напрежението върху резистора и когато то се вдигне (т.е. моторчето блокира), схемата изключва захранването на моторчето.

.............................:


Изкам да попитам някои от колегите дали е попадал на подобна схема, защото моят пасат '91 си има ел стъкла, но няма такъв модул, които мисля да се опитам сам да си изработя.
Също така ще съм благодарен и някой ако сподели схема на пиновете на машинките на ел. стъклата или цялата им схема на управление при пасата. Само да уточня - ел. стъклата са само на предните врати, като бутоните им за управление са монтирани на самате кори на вратите.

Другото, което изкам да попитам, освен вдигане на стъклата, плавно гасене на плафона в купето, какви са още функциите на комфорт модула?


Danailov
Мнения: 115
Регистриран на: Вто 07 сеп 2004 19:04
Автомобил: VW PASSAT B4
Двигател: ABF
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот Danailov » Вто 07 авг 2007 21:15




Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Мнениеот mafiota » Сря 08 авг 2007 8:05


Danailov написа:http://www.topspeed.bg/catalogue.php?cid=158


Да, това и аз го видях, но дали някои е попадал на схема на подобно устройство за собственоръчна изработка.
Освен това към схемата би могъл да се включи и модула за плавно гасене на плафона в купето, който беше разискван тук в форума.
А защо не и ако има и други идеи, които биха могли да се заложат като функция на един собственоръчно изработен комфорт модул!


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vasstop » Чет 09 авг 2007 20:11


Днес отидох и си го купих за 15лв, но се оказа, че не ми върши работа, защото на мен ми трябва продължителен импулс от 6 до 10 сек с не повече от 0.5А а самото устройство е направено да сработва при определен товар. При мен комфорта е вграден в машинките на стъклата.
Това устройство върши работа само за ел. машинки, които са вграждани допълнително и нямат комфорт модул (обикновено на колите от Италия).

Та някой ако го иска за 10лв ще го дам.
Устройството не е връзвано, в кутия е и с касова бележка (за 15лв).

Ето и линк към него:
http://www.topspeed.bg/product.php?iid=1244


Потребителски аватар
kaliostro
Мнения: 2
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 20:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот kaliostro » Чет 09 авг 2007 21:32


wili98 написа:
golf_tuning написа:Аз съм с такъв модул 8) деиба много съм доволен.Ма за още по-голема шокария като вкл.алармата и музика се изкл. :lol:

Ебе гъзария, ама това означава, че си оставяш музиката вътре!!!!
тва ми хареса ... н.з.
бе хора даите неккъв адрес или кво ли на някои по разбира4-монтьор на такива не6та 4е си имам такъв неккъв модул(о6те откак бяхо по 90лв време оно) и имам и дистанционно палене та некои да види да ги монтира наи накрая ????


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vasstop » Пет 10 авг 2007 17:47


kaliostro написа:бе хора даите неккъв адрес или кво ли на някои по разбира4-монтьор на такива не6та 4е си имам такъв неккъв модул(о6те откак бяхо по 90лв време оно) и имам и дистанционно палене та некои да види да ги монтира наи накрая ????

Ми ваското1 бре...


Потребителски аватар
mironti
Мнения: 222
Регистриран на: Чет 31 май 2007 21:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Смолян

Мнениеот mironti » Пет 10 авг 2007 20:02


аз съм с обикновена аларма,която няма опция за вдигане на стъклата,но колата ми има комфорта,та искам да разбера дали може да се свърже по някакъв начин та да вдига стъклата като заключвам с дистанционното на алармата :?:


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Мнениеот L&R » Пет 10 авг 2007 20:06


mironti написа:аз съм с обикновена аларма,която няма опция за вдигане на стъклата,но колата ми има комфорта,та искам да разбера дали може да се свърже по някакъв начин та да вдига стъклата като заключвам с дистанционното на алармата :?:

Скоро Vasstop ще каже,:lol: бори се с подобна ситуация.


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Мнениеот Ronin » Нед 12 авг 2007 22:07


Модула за вдигане на стъклата не е просто времезадържаща верига която следи товара само....
Препоръчвам ви един модел на БСМ който е с пик процесор и следи пиковете от искренето на четките от двигателчетата на ел стъклата ....
и вдига стъклата по отделно първо едното после другото....
Има и други модели но тези които следят по товар .......като се намокрят стъклата и каво става ....ами спират на половината.....
Слагайте на бсм и проблемите са сведени до нула....монтирам само такива и нямам рекламации....останалото си е на отговорност на клиента....



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта