Схема на работещо зарядно за акумулатори

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
haga
Мнения: 200
Регистриран на: Пон 15 окт 2007 8:09
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот haga » Сря 08 окт 2014 15:34


Здравейте колеги,
Преди повече от 30 години реших да си направя зарядно за акумулатор. От списание "Направи сам" намерих схема ,пренавиха ми трансфоматор от стар токоизправител на телевизор на 220/17,5 - 17,7 V и до тук.Схемата съм я загубил, но съм запазил кутията от изправителя.
Сега искам отново да продължа започнатото.С електричеството не съм на ти, но ще помоля приятел да ми помогне го сглобим.
От темата тук не разбрах на коя схема да се спра.Коя е добра и с най-малко разходи и усилия да се направи зарядното.
Моля за съвет и помощ при избора и. Ще могат ли да се намерят необходимите части.
Всяка помощ и съвет от Вас ще ми от полза.
Предварително Ви благодаря.




Потребителски аватар
fackir
Мнения: 40
Регистриран на: Съб 08 сеп 2012 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот fackir » Сря 08 окт 2014 20:20


Ползвай тази схема: http://www.vwclub.bg/forum/download/file.php?id=303809&mode=view
Проверена и е работеща. До 20А е. Сложи подходящи радиатори.


jojovr
Мнения: 37
Регистриран на: Пет 28 мар 2014 16:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот jojovr » Сря 08 окт 2014 21:19


И двете схеми от темата са проверени и работещи.
И двете са много добри!
По-лесна и евтина за изпълнение е схемата на batvenci, предложена и от fackir.
Аз препоръчвам схемата на batvenci с добавката на регулирането на зарядния ток.
zarqdno.JPG

Само трябва да се избере експериментално стойността на резистора R2 и потенциометъра Pt1, според тиристорите.
По-назад в темата съм писал за разликата в параметрите на едни и същи тиристори, които закупих наскоро.
Ако се използват тиристори тип BT152, тогава използвай схемата на колегата fackir.
izb6sy.jpg


Успех!


Потребителски аватар
haga
Мнения: 200
Регистриран на: Пон 15 окт 2007 8:09
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот haga » Чет 09 окт 2014 11:41


Коя от двете?
Горната или долната?
Благодаря!


jojovr
Мнения: 37
Регистриран на: Пет 28 мар 2014 16:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот jojovr » Чет 09 окт 2014 15:17


:smile Която си избереш.
И двете схеми са еднакви. Разликата е в типа на тиристорите, а от там и стойността R2 и Pt1.
Първо прецени какви тиристори ще използваш, а след това съответната схема.


Потребителски аватар
haga
Мнения: 200
Регистриран на: Пон 15 окт 2007 8:09
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот haga » Чет 09 окт 2014 19:48


Разбрах , благодаря .


bhhhhhh
Мнения: 2
Регистриран на: Пон 14 апр 2014 20:42
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот bhhhhhh » Пет 10 окт 2014 17:14


Здравейте колеги! Изпълних схемата на batvenci с тиристорите КТ704. Но имам проблем с регулирането на зарядния ток. Нагласям го на определена стойност и постепенно започва да се увеличава и за секунди става с максимална стойност. На какво би могло да се дължи това? Благодаря!


jojovr
Мнения: 37
Регистриран на: Пет 28 мар 2014 16:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот jojovr » Пет 10 окт 2014 22:47


На акумулатор ли си го тествал или на товарно съпротивление?


bhhhhhh
Мнения: 2
Регистриран на: Пон 14 апр 2014 20:42
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот bhhhhhh » Пет 10 окт 2014 23:05


На акумулатор.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот batVenci » Съб 11 окт 2014 9:30


bhhhhhh написа:Здравейте колеги! Изпълних схемата на batvenci с тиристорите КТ704. Но имам проблем с регулирането на зарядния ток. Нагласям го на определена стойност и постепенно започва да се увеличава и за секунди става с максимална стойност. На какво би могло да се дължи това? Благодаря!


Най-вероятно на проблем с регулиращия тиристор. Може би не си му монтирал радиатор и постепеннно той прегрява, и започва да губи ограничителните си възможности...


reingar-x
Мнения: 121
Регистриран на: Пет 22 яну 2010 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pleven

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот reingar-x » Пон 10 ное 2014 21:38


Един въпрос,харесал съм си едно зарядно модела е Meanwell pb300n.Проблема е,че в фирмата която ги предлагат работят някои моми които като ги питам нещо,не знаят.Трябва ми зарядно което да може да регулира напрежението от 0 до 16-18 волта и тока от 0 до 10-20А.Другото е след като зареди акумулатора,да почне да го поддържа за неопределено време.Като искам и да мога да се регулирам,напрежението и на поддръжката!Другата екстра е,да помни ако спрат тока,не да ме чака да му казвам от къде да почва.Знам,че исканията са ми много,вече навлязоха нови технологии,в акумулаторите и не става с обикновените зарядни.Другото е,че ми е писнало да следя кога се е заредил,заредил ли се е,да ги влача за поддържане като са оборотни.Знам че темата е за схеми,но тук има хора които са патили от боклуци и могат да ме насочат.Това което съм си харесал разбрах,че имало тримери за амперите и волтовете,но като се обаждах пълна трагедия.Нищо не знаят,каквото били написано това е.


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот Ronin » Съб 15 ное 2014 19:30


В момента това зарядно е при мен ,собственик е колега от оффроуд форума,работи,можеш да регулираш всичко без тока на поддръжка !


Потребителски аватар
sartana
Мнения: 72
Регистриран на: Пон 25 фев 2013 14:10
Автомобил: Bora TDI
Двигател:
Местоположение: Габрово

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот sartana » Чет 25 дек 2014 17:12


Честита Коледа! Пожелавам много здраве и късмет на всички.
Ето как се получи и моето зарядно по схемата на batvenci.
Големи благодарности за схемата и "съппорта" (макар и преди година :smile ) от batvenci.
Събрах зарядното в 2 кутии от захранвания на компютъри. Идеята я взаимствах от колега с предишен пост по темата.
Понеже трафа ми е мъничък, добавих веднага след трафа 5 резистора в паралел по 10ома/30вата и ги поставих под радиатор - от там и нужда от двете кутии.
Така си направих около 6 ампера ток на късо, без опастност от прегряване при продължителна работа. След това е по схемата на batvenci с ограничение по ток, и възможност за шунтирането му. Защита от обратно включване с диод, също от схемите в предищни постове.
Работи идеално - тествано!
Мерси за чудесната и полезна тема! :love.vwclub
Прикачени файлове
zariadno.jpg


minko1950
Мнения: 3
Регистриран на: Чет 25 дек 2014 20:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот minko1950 » Чет 25 дек 2014 20:20


Изпълних схемата на fachir,но... не тръгва.Трафа ми е на 17v.Дали не е това причината


jojovr
Мнения: 37
Регистриран на: Пет 28 мар 2014 16:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на работещо зарядно за акумулатори

Мнениеот jojovr » Съб 27 дек 2014 20:01


sartana поздравления за майсторската изработка!
Забелязвам обаче, че измервателните уреди са за вертикален монтаж, а ти си ги монтирал хоризонтално. Това може да доведе до грешни показания. Сверявал ли си им показанията (така монтирани) с друг уред, мултицет някакъв например?

minko1950 17V след трафа е ниско напрежение. Понеже имаш пад на напрежение в греца ( 2x1,2V )и тиристора ( 1,4V ), общо: 3,8V! Тогава ще имаш максимално зарядно напрежение върху акумулатора: 17-3,8= 13,2V и няма да можеш да направиш пълен заряд на акумулатора!
По принцип трябва да заработи схемата и така. Провери правилно ли си опроводил елементите и дали са здрави. Случвало ми се е да ми продадат чисто нови транзистори и тиристори, и някои от тях да не работят!



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта