Как да си направя компресор за въздух

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
resprom
Мнения: 73
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 21:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: zarata

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот resprom » Вто 29 окт 2013 18:25


stanimir1123 написа:Аз си измайсторих това, с Зилов компресор,много съм доволен.
Имам още един Зилов (само компресора) за продаване-80лв

http://picbg.net/img.php?file=e158c263a6f2473a.JPG



:horror Колега гайковер върти ли?




Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот stypkata » Чет 31 окт 2013 7:35


Колеги искам да попитам как да включа компресор от хладилник Мраз извън хладилника.Свалих компресора заедно със захранващия кабел,обаче освен него от кутията на компресора тръгват 2 кабела - 1 едниничен и 1 троен кабел на горе към термостат или др. не съм запознат с хладилната техника.Въпроса ми е как да ги свържа тези 2 кабела за да включа компресора самостоятелно.Благодаря!
edit: включих го


resprom
Мнения: 73
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 21:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: zarata

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот resprom » Вто 12 ное 2013 19:55


Искам да питам кой от 2та вида компресори с ремък или тези които са като едно цяло с мотора са по добри?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот ktamen » Вто 12 ное 2013 20:00


По-големите винаги трябва да са по-добри от по-малките. С ремък обикновено са по-големите. Китайските евтинджоси без ремък са достатъчно добри за аматьорски цели.


didite_bg
Мнения: 1
Регистриран на: Пон 24 мар 2014 22:39
Автомобил:
Двигател:

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот didite_bg » Пон 24 мар 2014 23:24


Малко да изтупам темата от прахта. Казвате, че компресора от хладилник + малка бутилка ще се "измори" ако се пръска с нея постоянно и ще отнема доста време докато напълни бутилката на 100%. Как стои въпроса ако се сложи да речем 35 или 40 литра бутилка, но с 2 компресота (успоредно свързани)? Няма ли доста по-лесно и по-бързо да се пълни до горе ? Питам, защото имам компресори на корем, а бутилки не :mhihi


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8375
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот samo_pechka » Вто 25 мар 2014 9:43


И пет да туриш - все тая . От хладилниците правят голямо налягане , но нямат дебит т.е. пистолета ти ще харчи повече отколкото могат да напомпят комресорчетата . Вече ако бутилката е двеста литра , издържаща на 30 бара ( и с толкова да се помпи), оттам преход към друга по-малка 25-50 литрова бутилка с редуцир вентил на 2-4 бара може и да се върши работа , но важното условие е да се пусне от вечерта компресорчето да помпи двеста литровата бутилка :mhihi
Сега майтапа настрана - не става за боядисване с компресор/и от хладилник :wink


ivan-
Мнения: 128
Регистриран на: Нед 29 яну 2012 9:35
Автомобил: golf 3 GL
Двигател: aam 1.8
Местоположение: г делчев

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот ivan- » Вто 25 мар 2014 13:53


stypkata написа:Колеги искам да попитам как да включа компресор от хладилник Мраз извън хладилника.Свалих компресора заедно със захранващия кабел,обаче освен него от кутията на компресора тръгват 2 кабела - 1 едниничен и 1 троен кабел на горе към термостат или др. не съм запознат с хладилната техника.Въпроса ми е как да ги свържа тези 2 кабела за да включа компресора самостоятелно.Благодаря!
edit: включих го

колега, от самия компресор излизат 3 кабелчета, като 2 от тях влизат в едно реле и излиза един от релето! значи: единия кабел, дето излиза от компресора, без да минава през релето и кабела, който излиза от релето, са захранващи! тези, дето идват от термостата не ти трябват! повече от 20 години ползвам такова компресорче за помпене на гуми, помпене на бояджийска машина и други дребни неща, за които е нужно налягане и ми върши чудна работа! веднъж то пробвах за налягане и стигна до 15 атмосфери, но дебита е много малък!


Потребителски аватар
_NqKoI_
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 14 мар 2009 12:36
Автомобил: Golf 2
Двигател: ABF
Местоположение: Plovdiv

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот _NqKoI_ » Съб 03 май 2014 14:09


Да повдигна темата малко :) може ли компресор от климатик да се подкара за въздух :) външното тяло което имам е от 24-ка климатик :) :beer


ivan-
Мнения: 128
Регистриран на: Нед 29 яну 2012 9:35
Автомобил: golf 3 GL
Двигател: aam 1.8
Местоположение: г делчев

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот ivan- » Съб 03 май 2014 17:34


мисля, че става! няма разлика в принципа на действие между климатик и хладилник! даже на климатика компресора май е по голям! питай в някой сервиз! не забравяй, че компресора се пуска със стартово реле, да го вземеш и него! иначе четох, че вдига до 20 атмосфери!


Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Съб 03 май 2014 18:07


_NqKoI_ написа:Да повдигна темата малко :) може ли компресор от климатик да се подкара за въздух :) външното тяло което имам е от 24-ка климатик :) :beer

Здравейте,
За можене, може.
Но е важно компресора от какъв климатик е свален? Защото ако от инверторен е безсмислено упражнение да се преправя да работи директно на 230 волта променливо напрежение - не е и невъзможно.
Ако е свален от обикновен конвекционален климатик може да се захрани директно в мрежата, само че трябва да бъде демонтиран с работния си кондензатор. И да се има на предвид ел. мощността на въпросния компресор обикновено на 24-а слагат компресори с мощност от 2,5 до 3 kW.
Дебита на климатичния компресор е доста по голям от, този на компресор от домашен хладилни. Примерно бутилка от 50 до 100 литра може да я пълни доста бързо. Но трябва да се има предвид, че тези компресори са проектирани да работят за определен хладилен агент - от тук е съобразено и с какво масло да е напълнен и как да става охлаждането на движещите се(триещите се)части вътре в самия компресор. Ако се оставя дълго време да работи само с въздух започва прегряване и по бързо износване, и изхвърляне по малко на маслото от нагнетателния отвор. И ще трябва да се измисли някакъв масло събирател .

ivan- написа:мисля, че става! няма разлика в принципа на действие между климатик и хладилник! даже на климатика компресора май е по голям! питай в някой сервиз! не забравяй, че компресора се пуска със стартово реле, да го вземеш и него! иначе четох, че вдига до 20 атмосфери!

Ще трябва да ви разочаровам, но има огромни разлики между компресорите използване в домашните хладилници и в домашните климатизатори. Дори и принципа на работа им е коренно различен.
И по принцип климатичните компресори могат да вдигат и на 40 бара налягане, но това зависи най-вече от това за какъв хладилен агент са проектирани.


Потребителски аватар
_NqKoI_
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 14 мар 2009 12:36
Автомобил: Golf 2
Двигател: ABF
Местоположение: Plovdiv

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот _NqKoI_ » Вто 06 май 2014 22:17


Golf 3 Yahting GT написа:
_NqKoI_ написа:Да повдигна темата малко :) може ли компресор от климатик да се подкара за въздух :) външното тяло което имам е от 24-ка климатик :) :beer

Здравейте,
За можене, може.
Но е важно компресора от какъв климатик е свален? Защото ако от инверторен е безсмислено упражнение да се преправя да работи директно на 230 волта променливо напрежение - не е и невъзможно.
Ако е свален от обикновен конвекционален климатик може да се захрани директно в мрежата, само че трябва да бъде демонтиран с работния си кондензатор. И да се има на предвид ел. мощността на въпросния компресор обикновено на 24-а слагат компресори с мощност от 2,5 до 3 kW.
Дебита на климатичния компресор е доста по голям от, този на компресор от домашен хладилни. Примерно бутилка от 50 до 100 литра може да я пълни доста бързо. Но трябва да се има предвид, че тези компресори са проектирани да работят за определен хладилен агент - от тук е съобразено и с какво масло да е напълнен и как да става охлаждането на движещите се(триещите се)части вътре в самия компресор. Ако се оставя дълго време да работи само с въздух започва прегряване и по бързо износване, и изхвърляне по малко на маслото от нагнетателния отвор. И ще трябва да се измисли някакъв масло събирател .

ivan- написа:мисля, че става! няма разлика в принципа на действие между климатик и хладилник! даже на климатика компресора май е по голям! питай в някой сервиз! не забравяй, че компресора се пуска със стартово реле, да го вземеш и него! иначе четох, че вдига до 20 атмосфери!

Ще трябва да ви разочаровам, но има огромни разлики между компресорите използване в домашните хладилници и в домашните климатизатори. Дори и принципа на работа им е коренно различен.
И по принцип климатичните компресори могат да вдигат и на 40 бара налягане, но това зависи най-вече от това за какъв хладилен агент са проектирани.

Компресора не е от инверторен климатик :) идеята ми е следната.. да го ползвам единствено.. Когато почна да пръскам нещо из къщата :) иначе си имам едно малко компресорче някво италианче 20л.Аз имам цяло външно тяло до последно което е работело даже има и фреон в него :)


Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Сря 07 май 2014 8:08


_NqKoI_ написа:Компресора не е от инверторен климатик :) идеята ми е следната.. да го ползвам единствено.. Когато почна да пръскам нещо из къщата :) иначе си имам едно малко компресорче някво италианче 20л.Аз имам цяло външно тяло до последно което е работело даже има и фреон в него :)

Здравейте,

Можете да го използвате за тази цел, но имайте напредвид че ще изхвърля и по малко масло освен въздух - да не прецака боите с който ще боядисвате.
Ползвал съм доста време компресор свален от 24-ка мидея за надуване на топлообменници на всякакви климатици - вършил ми е работа за тази цел.

Ако имате затруднение с ел. връзките на компресора след демонтажа от външното тяло, питайте.

П.П. А за хладилния агент който предполагате, че е вътре във външното тяло - бих ви посъветвал да се обърнете към някои климатичен сервиз да ви го изстеглят с цел да пазим озоновия слой. :beach


Потребителски аватар
_NqKoI_
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 14 мар 2009 12:36
Автомобил: Golf 2
Двигател: ABF
Местоположение: Plovdiv

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот _NqKoI_ » Сря 07 май 2014 9:40


Гледам колега и ти си от Пловдив :) то ще трябва да взема пресостат и повече от 8 атмосфери да не вдига :) За маслото ясно.Ми мога ли после да доливам по някакъв начин в самия компресор :beer


Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Сря 07 май 2014 11:49


_NqKoI_ написа:Ми мога ли после да доливам по някакъв начин в самия компресор :beer


За можене може, ама трябва да е за същия хладилен агент за които е и компресора. Цените на маслата са от 20 лева на горе според типа.
Може да се монтира и маслоотделител и тои да събира маслото и после да се връща, а ма цените им са малко плашещи.
Освен пресостат ще трябва и контактор, иначе ще има честа смяна на пресостата. Стартовия ток на такъв компресор може да надвиши и 25-30А макар и само за няколко стотни, но пък работния му ток около 10-15А(според зависи от модела компресор).

Няма ли да е по добре да продадеш външното тяло ако е работещо и да си купиш готов компресор с бутилка?


Потребителски аватар
_NqKoI_
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 14 мар 2009 12:36
Автомобил: Golf 2
Двигател: ABF
Местоположение: Plovdiv

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот _NqKoI_ » Сря 07 май 2014 15:27


Golf 3 Yahting GT написа:
_NqKoI_ написа:Ми мога ли после да доливам по някакъв начин в самия компресор :beer


За можене може, ама трябва да е за същия хладилен агент за които е и компресора. Цените на маслата са от 20 лева на горе според типа.
Може да се монтира и маслоотделител и тои да събира маслото и после да се връща, а ма цените им са малко плашещи.
Освен пресостат ще трябва и контактор, иначе ще има честа смяна на пресостата. Стартовия ток на такъв компресор може да надвиши и 25-30А макар и само за няколко стотни, но пък работния му ток около 10-15А(според зависи от модела компресор).

Няма ли да е по добре да продадеш външното тяло ако е работещо и да си купиш готов компресор с бутилка?

Външното тяло е от 2002 година :scare3 кой да го вземе :) идеята е следната да пълни едно 100 литра бутилка и да си пръскам без проблем .За контактора ясно ел. техник сам но с компресори не сам се занимавал :Д. Имам компресор 20 литра но като почна да пръскам и какво става. 5 мин работа 15 мин да нагнети компресора. Имам и масло уловител или бъркам :) По късно ще кача снимка :) То това си е и с кондензно гарненце :Д
Ето и снимки
http://nqkoiii.snimka.bg/other/razni.326642.33143255.big
http://nqkoiii.snimka.bg/other/razni.326642.33143256.big



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 159 госта