Как да си направя компресор за въздух

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот ktamen » Сря 07 май 2014 20:50


Преди няколко години питах един познат за тези компресори и той ми каза, че маслото, което ще излиза заедно с въздуха ще е многократно повече отколкото от бутален компресор.
Като го направиш да не забравиш да пишеш как е въпроса с маслото да знам дали и аз да го пробвам.




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот muns61 » Сря 07 май 2014 21:24


Циклонен маслоотделител, а дренажа от него отива в смукателя на компресора. Щото вярно много масло хвърлят тези компресорчета.


Потребителски аватар
_NqKoI_
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 14 мар 2009 12:36
Автомобил: Golf 2
Двигател: ABF
Местоположение: Plovdiv

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот _NqKoI_ » Чет 08 май 2014 10:45


muns61 написа:Циклонен маслоотделител, а дренажа от него отива в смукателя на компресора. Щото вярно много масло хвърлят тези компресорчета.

Аз мисля да си ползвам цялото външно тяло :) просто на малкото или на голямото кранче да е входа на който мисля да сложа някакъв въздушен филтър :) и от другото кранче както казах те маслотделител и от там към бутилка :Д


Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Чет 08 май 2014 11:02


_NqKoI_ написа:Аз мисля да си ползвам цялото външно тяло :) просто на малкото или на голямото кранче да е входа на който мисля да сложа някакъв въздушен филтър :) и от другото кранче както казах те маслотделител и от там към бутилка :Д


От големия кран трябва да засмуква и от малкия да нагнетява, при условие че бобинката на четерипътния вентил не е захранена.
Но ако се използва цялото тяло, на изхода от малката тръба повече от около 3-5 бара(зависи за какъв хладилен агент е климатика) няма да може да вдигне - понеже дроселирането при климатизаторите се осъществява във външното тяло. Т.е. има една тънка медна тръбичка(капилярка) която ограничава налягането.
Съществува вероятност и да се втечнят част от копонентите на засмуканя въздух, което би влошило допълнително работата - а дори може да доведе и до запушване ако е много влажен въздуха.
Това е безмислено упражнение - по добре е да се демонтира компресора и към него да се изгради останлите части, будилка, дросели, пресостат, филтър, мслоотделител и др.


Потребителски аватар
_NqKoI_
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 14 мар 2009 12:36
Автомобил: Golf 2
Двигател: ABF
Местоположение: Plovdiv

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот _NqKoI_ » Чет 08 май 2014 14:17


Golf 3 Yahting GT написа:
_NqKoI_ написа:Аз мисля да си ползвам цялото външно тяло :) просто на малкото или на голямото кранче да е входа на който мисля да сложа някакъв въздушен филтър :) и от другото кранче както казах те маслотделител и от там към бутилка :Д


От големия кран трябва да засмуква и от малкия да нагнетява, при условие че бобинката на четерипътния вентил не е захранена.
Но ако се използва цялото тяло, на изхода от малката тръба повече от около 3-5 бара(зависи за какъв хладилен агент е климатика) няма да може да вдигне - понеже дроселирането при климатизаторите се осъществява във външното тяло. Т.е. има една тънка медна тръбичка(капилярка) която ограничава налягането.
Съществува вероятност и да се втечнят част от копонентите на засмуканя въздух, което би влошило допълнително работата - а дори може да доведе и до запушване ако е много влажен въздуха.
Това е безмислено упражнение - по добре е да се демонтира компресора и към него да се изгради останлите части, будилка, дросели, пресостат, филтър, мслоотделител и др.

Благодаря ти :) ще се почва да се действа :)


Потребителски аватар
Петър.Георгиев
Мнения: 116
Регистриран на: Вто 16 авг 2016 15:07
Автомобил: Vw sharan
Двигател: 2000

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Петър.Георгиев » Сря 22 фев 2017 20:10


IMG_20170220_171653.jpg
Много стара тема ,но да я съживя и да питам вещите...това какво е.?Взех един правен .От компресорната част е само това.Какво друго трябва да има?Пресостат и....?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот ktamen » Сря 22 фев 2017 21:28


Вероятно е водо и маслоотделител.


Потребителски аватар
Петър.Георгиев
Мнения: 116
Регистриран на: Вто 16 авг 2016 15:07
Автомобил: Vw sharan
Двигател: 2000

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Петър.Георгиев » Чет 23 фев 2017 18:32


Абе и аз предполагам,но ми трябва сигурен отговор...


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот samo_pechka » Чет 23 фев 2017 20:32


Гумения маркуч къде отива?


Потребителски аватар
Петър.Георгиев
Мнения: 116
Регистриран на: Вто 16 авг 2016 15:07
Автомобил: Vw sharan
Двигател: 2000

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Петър.Георгиев » Чет 23 фев 2017 21:44


В бутилката.тръбата идва от главата и това е.
IMG_20170220_171620.jpg
.
20170212_114618.jpg.jpeg
н


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот ktamen » Чет 23 фев 2017 21:53


Петър.Георгиев написа:Абе и аз предполагам,но ми трябва сигурен отговор...

Само от тази снимка едва ли ще получиш по-надежден отговор.
Съвсем спокойно може да е омаслител, примерно. Външно си приличат много.
За 100% трябва да ми е в ръцете и да го разглобя. Ако се съди само по мястото, където е монтиран трябва да е маслоотделител.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот samo_pechka » Чет 23 фев 2017 22:01


ktamen написа:Ако се съди само по мястото, където е монтиран трябва да е маслоотделител.

+1 :th_up такова е. Но е сложен неправилно там. отделно и дебита от въздух ще е зор да минава по тоя тънък маркуч. Кой знае как се нагрява там след пловин час...


Потребителски аватар
Петър.Георгиев
Мнения: 116
Регистриран на: Вто 16 авг 2016 15:07
Автомобил: Vw sharan
Двигател: 2000

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот Петър.Георгиев » Чет 23 фев 2017 22:12


Така и така ще го ъпгрейдвам.Къде е мястото на тази джаджа?Там където е манометъра мисля да сложа пресостат и,какво друго?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот ktamen » Чет 23 фев 2017 22:15


Между бутилката и изходящия маркуч.
Не е зле между компресора и бутилката да има някакъв охладител и възможност да се събира кондензиралата вода..
ПП Все още не е сигурно каква е джаджата :exclaim


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Как да си направя компресор за въздух

Мнениеот samo_pechka » Чет 23 фев 2017 22:34


Конденза се оправя най-лесно с още една бутилка , монтирана вертикално . Като на входа ( на втората ) се слага по-голям филтър за отделяне на конденза и маслените пари ( ако ги има все още ) . На изхода- още един. Не знам какво ще прави колегата с него.
Така като го гледам е от ЮМЗ май. Преди много години имах с такъв правеняк. Много читаво го направих. С охлаждане ( сложих една перка от кола хваната за шайбата ) , Навих серпентина от медна тръба да се охлажда и въздуха влизаш в бутилката, но самата компресорна глава...мъка. Смених го след това с компресорна глава от фадрома. Е тя беше върха за времето си . Сега компресори да искаш . Има и кетайски измислици от ЦАМ има и истински , дори и се намират качествени от старото немско производство на Кеесер , Боге и др.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта