Г3 странични мигачи + трети стоп (обикновена крушка -> LED)

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
TheExorcist
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 11:09
Автомобил: Golf 3 94
Двигател: ABF
Местоположение: София

Г3 странични мигачи + трети стоп (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот TheExorcist » Вто 26 мар 2013 16:51


Не видях подобна тема. Извинявам се ако съм я пропуснал :)

Идеята е проста, реализирането - също.
Тъй като са ми затъмнени СТРАНИЧНИТЕ мигачи на голфа, като пекне по-ярко слънце и не се виждат кой знае колко добре като мигат. Затова реших да сложа светодиод на мястото на обикновената крушка. В магазина за ел. елементи си харесах едни светодиоди, които са по 1 ват... и така... ето малко снимков материал от процедурата :)

В общи линии това е нужно - парченце платка за основа, съпротивление и светодиод
Изображение

Изображение

Парчето платка може да се ецне за да се направят пистите а може и както аз направих - с ножовката просто ги разделих :)
Изображение

Изображение

Изображение

След това просто запоявате светодиода (аз му подгънах крачетата за да е по-лесно запояването)
Изображение

Изображение

Отдолу светодиода има метална пластина, която е предвидена за термо паста с цел охлаждане, но ние ще пропуснем, защото НЕ загравя (тествано!) Оставете милиметър разстояние м/у металната основа на диода и платката за да не стане късо:
Изображение

Тъй като по принцип мигача работи на 12 волта, трябва да "вържем" съпротивление за да не даде фира диода. Прекъсва се единия кабел на мигача (мисля, че няма значение кой от двата ще е) и се запоява ето така съпротивлението:
Изображение

Да си призная нямам идея какво е съпротивлението. Обясних на девойката в магазина за какв цел ще се използва и тя ми даде това :)

Идеята е да получим ето това:
Изображение


Не забравяйте да изолирате много добре голите места при съпротивлението.

Последна промяна от TheExorcist на Съб 06 апр 2013 21:09, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот fox_vt » Вто 26 мар 2013 19:44


Е снимай как свети де денем нощем иначе е добра идеята но ако няма вътък е безмислено.


Потребителски аватар
TheExorcist
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 11:09
Автомобил: Golf 3 94
Двигател: ABF
Местоположение: София

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот TheExorcist » Вто 26 мар 2013 20:09




Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот fox_vt » Вто 26 мар 2013 21:17


Идеално свети и ако денем се вижда пак така ще е таман :th_up


Потребителски аватар
crashman
Мнения: 321
Регистриран на: Вто 07 юли 2009 16:29
Автомобил: Bora
Двигател: AUS
Местоположение: морето
Контакти:

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот crashman » Вто 26 мар 2013 21:30


Браво, наистина добре се е получило супер. Изпреварил си ми идеята :icon_lol
Аз съм предвидил 3W светодиоди, при мен вече са на подложка. Ще видя какво ще се получи в крайна сметка.


Потребителски аватар
TheExorcist
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 11:09
Автомобил: Golf 3 94
Двигател: ABF
Местоположение: София

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот TheExorcist » Вто 26 мар 2013 21:39


И с 3 ватов става. Ефекта ще е още по-добър. Доста по-ярко ще е но трябва д подбереш правилния резистор. И както си се ориентирал задължително на подложка с термо паста. Иначе няма да свети много дълго :th_up


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот fox_vt » Сря 27 мар 2013 12:05


А може и 3 ватовия да устиска самата звездовидна платка под него е един вид радиатор а той ще работи на импулсен режим и ако не държиш на аварийки няколко часа би трябвало да няма проблем.За резистора има едни бели керамични 5 ватови вземи си от тях.


Потребителски аватар
crashman
Мнения: 321
Регистриран на: Вто 07 юли 2009 16:29
Автомобил: Bora
Двигател: AUS
Местоположение: морето
Контакти:

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот crashman » Сря 27 мар 2013 12:20


fox_vt написа:А може и 3 ватовия да устиска самата звездовидна платка под него е един вид радиатор а той ще работи на импулсен режим и ако не държиш на аварийки няколко часа би трябвало да няма проблем.За резистора има едни бели керамични 5 ватови вземи си от тях.


Много си прав и аз съм на мнение, че самата звездовидна платка ще е достатъчна, защото ще е в "импулсен" режим. Тествах го на работа на стабилизиран токоизправител, не грее толкова дори и постоянно светещ, само да не е на максимален ток. Резисторите са купени вече, 2W с правилната стойност уж. Просто аз взех и едни нови COB LED мощни и много ме радва как светят, та и тях ще слагам и искам да съчетая всичко на куп.
Засега си ми бачкат и старите светодиодни светлини и не бързам много, че е студено и не ми се мръзне навън. Но ще ги направя и ще дам снимки как се получи при мен.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13448
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот kris11 » Пет 29 мар 2013 14:01


@TheExorcist
Съвет - колега калайдисай си платката / изводите , които влизат в куплунга на старата лампа. Медта се окислява бързо,а от влагата зеленясва/патина/= лош контакт


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот fox_vt » Пон 01 апр 2013 19:57


Я да повдигна темата взех си днес да експериментирам два светодиода 1 ват и 3 вата СМД.Та някой слагал ли е такива на стопове,започнал съм да правя третия стоп обаче не ми харесва греенето както на светодиода така и на резистора.Светодиода лесно ще му монтирам алуминиева планка но 5 те резистора греят доста и то при 7-8 сек. светене ако остана на някое кръстовище на стопове и ще се подпаля :mhihi Та карам на маалко по малък ток от максималния за диода като 3 ватовия е с 5 вата съпротивление но пак грее.Вариант е да намаля тока докато достигне някакво равновесие но ми се ще някой ако вече е слагал такива светодиоди в колата,на по дълго светещи светлини как е решил проблема.


Потребителски аватар
crashman
Мнения: 321
Регистриран на: Вто 07 юли 2009 16:29
Автомобил: Bora
Двигател: AUS
Местоположение: морето
Контакти:

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот crashman » Пон 01 апр 2013 21:55


Здравей, аз както казах тествах на работа и без допълнителен радиатор няма да мине. Отделно зависи колко са реални тези 3W, защото при моите много се съмнявам, че са реални. Аз още мисля един вариант, в който да не ползвам мощен резистор, а стабилизатор и да е със схемичка, но факта че става с платка малко ме спира. Малко търча по други задачи и затова нямам време да направя моите, но скоро определено ще тествам реално и ще пиша както казах.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот fox_vt » Пон 01 апр 2013 22:50


Хмм сега като каза при 14,4 волта и ток 720mA се получава 10,36 вата :eek интересно :rolleyes дан бъркам нещо :smile Стабилизатор ме спира и мен щото са 5 броя не мога да сложа 5 драйвера освен един за всички а те паралелно.

пп грешка тока е такъв но напрежението би трябвало да е 3,8 макс него не съм го мерил след резистора а така идва 2,736вата.


Потребителски аватар
TheExorcist
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 11:09
Автомобил: Golf 3 94
Двигател: ABF
Местоположение: София

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот TheExorcist » Вто 02 апр 2013 10:45




Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот pas1.8mi » Вто 02 апр 2013 10:57


В случая мисля,че най-добре е да се направи някаква схема с 555,за да може светодиодите да работят в импулсен режим! icon_idea


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Г3 странични мигачи (обикновена крушка -> LED)

Мнениеот fox_vt » Вто 02 апр 2013 11:42


Специално при мен имам схема с 555 на третия стоп за няколко пъти мигане и после непрекъснато светене,незнам друга схема как би се повлияла от този режим.Дойде ми на ум и друго така и така светодиодите ще са на подложка за охлаждане и за да се отърва от резистора да ги свържа последователно.Като 4 броя би трябвало да работят в не максимален режим на 14,4в.Проблема е че третия стоп е с 5 светлини и май ще съкратя едната :mhihi

пп TheExorcist този калкулатор е готин макар че аз точно толкова го сметнах 15 ома за 3 ватовия.Интересното е обаче разсейваната мощност от резистора и препоръчителния такъв 14 вата а аз ползвам 5 ватов.И определено при 10вата сумарна мощност и само 26% ефективност май ще са последователни.

Едит поиграх си днес да посмятам малко и се оказа че 4 последователно свързани независимо дали 1 ват или 3 вата ще работят на максималния си ток.Ако са 5 броя тока е със 20% по малко а вече пробвах това не се отразява изобщо на светенето.Та проблема е решен алуминиева пластина за диодите 5 броя без резистор и допълнителни загуби.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 23 госта