Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
ikanev
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 11 сеп 2014 16:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот ikanev » Пон 15 сеп 2014 8:46


Alek написа:Сигурен ли си, че компа е Siemens, би трябвало да е Bosch. Колко реда крачета имаш?


Здравей, не съм сигурен дали е Siemens постнах линка само за да покажа как са подредени и в каква последователност са пиновете, иначе са на 2 реда. На външен вид е едно към едно с това http://www.angelfire.com/jazz/katajism/tdi/index.album/afn-ecu?i=0&s=1, предполагам трябва да е Bosch.




Потребителски аватар
Alek
Мнения: 764
Регистриран на: Сря 12 апр 2006 14:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот Alek » Пон 15 сеп 2014 18:04


Е този е 1:1 с моя и е на 3 реда - демек 66 или 67 пина.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот $100 » Пон 15 сеп 2014 21:31


Аз така и не разбрах тия темпомати икономия ли правят или преразход? Чух и двете версии, но предполагам зависи от модела кола, може би от модификацията и др. такива. Един твърди, че харчи повече защото постоянно "подава газ и намаля" за да поддържа скоростта. Друг казва, че кове точно и харчи 1/100 по-малко отколкото, ако ръчно (крачно) държи точно същото ниво.


gancho
Мнения: 1063
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: българия,София

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот gancho » Вто 16 сеп 2014 9:11


Зависи от задкормилното устройство!
Ако си хванал цаката на твоята кола как да караш икономично-темпомата ще вдигне разхода малко.
Ако не си "усещаш" колата-темпомата ще е по-икономичен.


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот jordancho » Вто 16 сеп 2014 10:33


Да, прави икономия, но дали я прави на всякъде ? Темпомата постоянно подава и отнема газта, но го прави доста по-прецизно от шофьора - няма резки подавания на газ с последващи отпускани на педала на газта, а съвсем леки точно премерени подавания и отнемания на газта, които шофьора дори не усеща и точно от тук идва икономията. Според мен икономията на темпомата не зависи от модела на колата, а по-скоро от скоростта която искаш да ти поддържа и от маршрута по който караш. След многократни засичания по маршрута Пловдив - София и обратно, установих следното: В посока Пловдив - София с включен темпомат разхода ми беше с 0,7/100 по-малък при положение, че аз дори и без темпомат си се старая да карам икономично. В посока София - Пловдив обаче, разхода с темпомат ми е само 0,3/100 по-малък. Предполагам, че това се получава, защото към София е предимно изкачване, докато към Пловдив е предимно спускане.
Все още не ми се е случвало да карам с темпомат по дълъг и сравнително прав път по който да има множество спускания и изкачвания, за да видя как ще е разхода там. По пътя на логиката би трябвало по такъв терен да има леко завишение на разхода, но не мисля че ще е по-голямо от 0,2-0,3/100, за сметка на това удобството което ми дава темпомата при шофиране на дълги разстояния е голямо и аз с радост ще си го ползвам дори и леко да ми завиши разхода.

Последна промяна от jordancho на Вто 16 сеп 2014 11:46, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот dlug » Вто 16 сеп 2014 11:27


gancho написа:Зависи от задкормилното устройство!
Ако си хванал цаката на твоята кола как да караш икономично-темпомата ще вдигне разхода малко.
Ако не си "усещаш" колата-темпомата ще е по-икономичен.

Точно казано. Темпомата винаги качва разхода в сравнение с икономично каране без темпомат. (изключение прави път равен като палачинка, какъвто в Бг почти липсва-там няма да има разлика).
Удобството което дава на дълги разстояния за мен обаче е незаменимо...(точно като колегата над мен :c020 )


ikanev
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 11 сеп 2014 16:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот ikanev » Вто 16 сеп 2014 16:16


Alek написа:Е този е 1:1 с моя и е на 3 реда - демек 66 или 67 пина.

Супер, това осзначава ли че начина по който трябва да свържа котролите е този:
pavlikianov написа:
Значи след като намерите буксата :

http://www.molia-polzvaite-drug-host-za ... 15_877.JPG

ще видите че кабелите и са както следва:

1. Черен -подава 12V+ и идва от предпазител 14 който е за задна скорост-светлини, ел. огледала и др.
2: Синьо-Сив, идващ от пин 34 на ECU, Дава +12V към ECU когато е натиснат бутон " RES".
3: Червен, идващ от пин 35 на ECU, Дава +12V към ECU когато е натиснат бутон " SET".
4: Черно-Бял, идващ от пин 66 на ECU ,Дава +12V към ECU когато CCS е включен ( ON ).

Поне при мен на 1Z е така, следователно ако ще ползвате само един бутон за включване то трябва да свържете черния(1) със черно-белия(4) и така имитирате включването на копчето от OFF на ON тоест включвате темпомата,щом няма да се ползва прекъсвач трябва да останат свързани за постоянно, ако ще ползвате и прекъсвач и бутон тези два кабела (1) и (4) се свързват на прекъсвача за да можете да включвате и изключвате темпомата. след това Червения(3) се свързва към бутончето и трябва да контактува с черният(1) когато го натискате и така активирате темпомата. кагато натискате и задържате се увеличава скороста. Синьо-сивият се свързва към бутончето RES и не знам точно каква му е ролята ако някой знае за какво е RES да каже но мисля че може и без него. Ако не са свързани (1) и (4) темпомата няма да може да се активира!
Мисля че това е всичко, лично аз при мен го свързах без преправяне ,отидох в една автоморга взех преходника от буксата зад тоблото с предпазители и една ръчка(тази за бордкомпютъра ама и тя става,само и размених кабелчетата за да съответстват) и свързах всичко активирах с VAG-COM и готово. Супер екстра си е това! Успех на всички и ако нещо не съм написал добре питайте!


Благодаря.


Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот peyu » Чет 02 окт 2014 17:35


Вече с поставен и работещ темпомат!
Благодаря на помогналите и на всички колеги писали в темата! :beer

Последна промяна от peyu на Чет 20 ное 2014 17:33, променено общо 1 път.


ikanev
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 11 сеп 2014 16:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот ikanev » Вто 07 окт 2014 13:22


Здраввейте колеги, да се изфукам, поиграх си през почивните дни и успях да си направя автопилота. Всичко сработи както трябва. Свързах го точно по начина по който съм цитирал в по горния пост. За on/off използвах копче за подгряване на задния прозорец а за set/res за вдигане на страничния, с малко лак за нокти(да е жива и здрава момата че ги трупа) даже и рисунки си направих. Голяма радост :biggrin. Благодаря за помоща на всички ви.

И за да бъда полезен и аз за темата, да кажа от къде си извадих +12v за кабелчето което е отбелязато под т.1 в описанието по горе.
http://www.a2resource.com/electrical/CE2.html та това е схемата на задната част на ел.таблото под кормилото( при мен беше обърнато на доло с главата) което съвпада на моета кола(polo classic 1999 AFN), аз взех ток от пин номер D/11 който е свързан с бушон номер 14. Много ми помогна тоя сайт :th_up. Успех на който се захване :wink


Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот peyu » Чет 20 ное 2014 17:37


Искам да попитам някой знае ли как точно се активира индикацията на таблото?
Изображение

Видях, че сте дали линк 2,3 страници на зад, но линка който сте дали води в тема
за активация на "Гонг". Изчетох цялата тема и там, но не се споменава никъде за
индикация на темпомат. В тази тема се срещат едва 2-3 коментара и толкова.
Може ли малко повече инфо от запознатите в материята?

Колата ми е пасат 2000та AFN комби, автомат. И да имам индикацията на таблото, но
не се включва с включването на темпомата.
Прикачени файлове
10808112_10202105833646350_894447983_n.jpg


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот joro_kem » Чет 20 ное 2014 19:34


peyu написа:...

не знам дали ще ти помогне, но и при мен на шкодата има индикация на таблото, но не се включва при използване на темпомата. колата купих нова от Еуратек и монтираха оригинален темпомат допълнително пак там след 2-3 дни (купих кола на склад без опция за избор на екстри). твърдят, че всичко е монтирано и обучено надлежно, но фактите са такива. много колеги с шкоди имат същия проблем.


Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот peyu » Нед 23 ное 2014 20:26


Благодаря ти за информацията, кофти :stumm

Обаче аз не виждам защо да не работи.. лостче има, инсталация има, компютъра е програмиран, таблото също има опцията.. някъде се губи нишката. Може би трябва да се настрои таблото или в най-лошия случай да се прекарва кабел и до него, ако липсва такъв. :gruebel


Потребителски аватар
vannkkata
Мнения: 313
Регистриран на: Съб 26 яну 2008 16:12
Автомобил: Passat 1996
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот vannkkata » Пет 05 дек 2014 19:58


Да попитам и аз. Колата е пасат с мотор 1З, темомата е активиран, бутоните реагират всички коректно, но в полето speed е постоянно 0,0 км/ч. Какъв цвяте кабела, на кой пин на компютъра е и/или къде отива. Предполагам че в някои от специализираните програми го пише, но нямам такава програма.


pecata1987
Мнения: 3
Регистриран на: Вто 24 фев 2015 20:42
Автомобил:
Двигател:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот pecata1987 » Вто 24 фев 2015 20:54


здравеите.немога да разбера защо немога да видя снимките за в обяснението за инсталирането :cry моля помогнете


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Направи си сам: Темпомат (само за ТДИ)

Мнениеот ABSOLUT » Сря 25 фев 2015 2:10


Кои снимки, на коя страница?



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 91 госта