Синя светлина в плафоните на Шаран

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
joyrex
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 19 мар 2012 16:45
Автомобил: VW Sharan 1.9 TDI
Двигател: 2000
Местоположение: София

Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот joyrex » Пон 08 дек 2014 12:20


Здравейте колеги,
От известно време ми се върти една идея в главата.
Искам плафоните на Шарана ( 1.9 ТДИ 2000г ) да им сложа колкото се може по-синя светлина. Няма да е светло много, но аз и не искам.
Може ли да ми кажете къде мога да намеря сини диоди ( има в ebay ),ама да светят в синьо наистина, т.е купето да е цялото в синя свтлина.
Онзи ден пообиколих не е един магазин , и навсякъде ми обясняват че едва ли мога да намеря диод или крушка в синьо.
Предложиха ми лента със сини диоди, но въпроса който изкача веднага е как да сложа лентата в плафоните.
Друг вариант за който се сещам - е да сложа синя плака от вътрешната страна на плафона, пък диода да си свети каквато иска светлина.Тук питането ми е от къде да си намеря такава плака и изобщо дали се прави така.
Ще ви бъда много благодарен ако ми помогнете.


п.с използвах търсачката и там намерих как се прави с белички ледове, много е хубаво, и много светло, но аз искам обратния ефект. Приглушена синя светлина.

Благодаря предварително и успешна, доходна и лека седмица :)




Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот ivo_555 » Пон 08 дек 2014 13:16


Ebay.com , примерно

http://www.ebay.com/itm/Dome-8-LED-Car-Interior-Bulb-Lamp-Light-39mm-Blue-C-/130870196028?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item1e7878b73c&vxp=mtr

Зависи вече какви точно са ти плафоните, ако са с подобни крушки, дори и да е по малко мястото в плафона, пластинките се разпъват и се събират по големи крушки.

Съвет: Ако се съберат сложи по две крушки в плафон с поне по 6 диода, че дори и по 8, че с по една освен, че нищо няма да виждаш в купето, и за гъзария няма да свети достатъчно, синята светлина е доста слаба.


joyrex
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 19 мар 2012 16:45
Автомобил: VW Sharan 1.9 TDI
Двигател: 2000
Местоположение: София

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот joyrex » Пон 08 дек 2014 13:29


Благодаря за линка :)))
Уви може да се сложи само един диод. Ще потърся как може да се закачат два диода защото пластинката е за един.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот ivo_555 » Пон 08 дек 2014 13:38


Е забравих да уточня, другата крушка се прави с допълнителни кабелчета, аз дори не съм ги запоявал, уж ги намотах само временно докато се наканя да ги запоя, и така си отиде с години, въпроса е дали място в самия плафон да се съберат две крушки!


joyrex
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 19 мар 2012 16:45
Автомобил: VW Sharan 1.9 TDI
Двигател: 2000
Местоположение: София

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот joyrex » Пон 08 дек 2014 13:42


Има място за цяла плочка, и аз даже се учудих като махнах стъклото на самия плафон вътре колко пространство има, пък такава малка крушка, за поне 2-3 такива крушки има място.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот ivo_555 » Пон 08 дек 2014 13:51


Изглежда е така при повечето модели, и да вярно, че може да се сложи направо плочка, стига да има сини, аз навремето не се бях сетил, пък тогава и цените май бяха други, явно съм търсил по евтин вариант! :biggrin


joyrex
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 19 мар 2012 16:45
Автомобил: VW Sharan 1.9 TDI
Двигател: 2000
Местоположение: София

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот joyrex » Пон 08 дек 2014 13:57


Ами на базата на обиколката ми вчеа, синя плочка май няма.
Иначе като цени са от 4лв до 15 лв в различните магазини.
А тези крушки дали отделят много топлина, в случай че сложа синя плака- дали ще има проблем с нагряването.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот ivo_555 » Пон 08 дек 2014 14:01


Струва ми се че топлина почти не отделят, едва ли ще има проблем, но и светлината едва ли ще е хубаво синя като от диод. В ибей съм почти сигурен, че ще има сини плочки.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот fox_vt » Пон 08 дек 2014 18:07


Варианти има много-сини 5мм светодиоди лепиш на универсална платка,гъстотата е задоволителна.Друг вариант-синя лед лента режеш на сегменти и лепиш на подходяща плочка правиш нужните връзки и готово.Вариант три -вземаш светодиодите от синята лента и ги лепиш на универсална платка с по голяма гъстота,може и да си купиш смд сини светодиоди да не разваляш лентата.Иска се добър поялник здрави нерви и ръка на хирург,както и две бири :mhihi И вариант 4 -поръчваш си от тук Сини светодиоди

Вариантите са хиляди но се иска чакане.Не си казал декоративна сила ли искаш или максимално синьо.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот kris11 » Пон 08 дек 2014 19:07


Кои плафони ????
Във вратите, за осветления на копитата, багажник най-отзад до капака и в копитата на 6 и 7 може да се сложат като от дадения линк с по 8 светодиода с бели/ .
Над водача и пътника и отзад на 3-4-5 -ти цокъла е Т11 .Има плочки с бели светодиоди 9-12-15-18 бр. Като искаш синьо си лепиш сини светодиоди на платка. Въпроса е ,че на синя светлина ще си изкараш очите да прочетеш нещо.
Да ти дам идея и за син часовник ?? При мен свети синьо :mrgreen , а дръжките на задните порти и те са осветени в синьо , макар и само с 1 бр светодиод. Тази пролет , ако не ме мързи може и предните дръжки да се осветяват в синьо


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот dontaskdontsay » Пон 08 дек 2014 22:15


joyrex написа:т.е купето да е цялото в синя свтлина.



Само с поставянето на светлини в плафоните надали ще постигнеш този ефект. Не знам колко са плафоните в шарана но предполагам мах 3 :confused Пак ще е син но не толкова колкото искаш ти.

Синя плака лесно се намира. Както при голф 3 и смяната на цвета на километражите от зелен на червен.
Отиваш в книжарницата и си взимаш папка за документи от тези пластмасовите (найлоновите) синя.
Режеш си парче колкото плафона и го слагаш вътре но само ако си лед защото обикновените крушки ще го стопят.

Най лесния ти вариант е лед лента и си я режеш на парчета (то си е разграфирано къде се реже).
Правиш си картонче с размерите на плафона и на него лепиш колкото се може повече парчета от лентата.
После и плаката слагаш и си син :mhihi


П.П: ето и вариант за покупка от бг. http://elimex.bg/product/36615/krushka-avto-24led-smd-t10-t11.html


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Синя светлина в плафоните на Шаран

Мнениеот kris11 » Вто 09 дек 2014 12:08


Според зависи е броя. задължително са 1 двоен над водача и пътника ,един над 4 я човек по средата.Има варианти и с плафон отзад до стъклото пак посредата. Във всички плафони може да се поставят плочки, катоп от предния пост.
Аз съм с 18 диоада над водача и с по 15 на др 2 плафона. В комплекта влиза и кабелче за закачане към Т11 лампа.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: georgebonev и 35 госта