препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на картер

Оплачете се от неграмотни майстори или похвалете някой, който си разбира от работата ... Споделете от къде купувате части за вашят VW
powerade
Мнения: 1045
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на картер

Мнениеот powerade » Пон 27 юли 2015 11:29


Колеги правили ли сте превъртяла пробка в София някъде, че вчера да сменям маслото, а пуста пробка се върти само, ама не се отвива. Благодаря предварително!




Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 27 юли 2015 13:32


за какъв автомобил ? Има картери алтернативни на смешни пари.


powerade
Мнения: 1045
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот powerade » Пон 27 юли 2015 13:36


Знам колега, картера е на 1.9 тди алуминиев. Нов има за 60 лв знам втора ръка още по евтин, ама самата гарнитура ме притеснява дали ще лепне хубаво и да не тече оттам. Иначе 20 лв за работа в сервизче в Люлин, 2-3 лв за пробката.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 27 юли 2015 14:17


значи си намерил решение :th_up


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот agumba » Пон 27 юли 2015 14:22


Ако е превъртяла резбата на картера, никакво решение не е намерил! Има набедени майстори, дето ще закърпят работата, и ще стане още по-зле! Най-добре е друг картер, или да го прави някой, занимаващ се с металообработване!


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот zfa159 » Пон 27 юли 2015 20:12


Никакъв проблем не е да се оправи резбата на пробката. Има си ремонти к-ти за оправяне на пробки на алуминиеви картери. Метчиците са така подбрани по размер, че да може да навиеш нова резба без да разпробиваш съществуващия отвор. Цялата процедура толкова излиза, около 20-тина лв за нормален картер с достъпна пробка.
П.п. при алуминиевите обикновено няма г-ра към блока, а се разчита на силикон.
:beer


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот agumba » Пон 27 юли 2015 20:35


Странно, а след "ремонтните" метчици, пак същата пробка ли се навива?


Kiki_s
Мнения: 317
Регистриран на: Пет 29 май 2009 16:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот Kiki_s » Пон 27 юли 2015 20:41


Диаметърът на резбата се увеличава и се завива друга пробка.


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот agumba » Вто 28 юли 2015 3:23


Виж, така може :beer ! Макар че, ако го правя аз, бих набил резбова втулка от стомана или хромникел, и да сложа същата пробка!


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 28 юли 2015 9:40


agumba написа:Виж, така може :beer ! Макар че, ако го правя аз, бих набил резбова втулка от стомана или хромникел, и да сложа същата пробка!

и удвояваш зоните през които може да почне да капе х2


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот zfa159 » Вто 28 юли 2015 15:45


И като спече втулката за алуминия, както става при климатичните сглобки, става мазало. Коегата над мен, е прав - пробката си е ремонтна т.е. с по-голям размер от оригиналната. Резбата се увеличава с не повече от 2мм, което е идеята - да не разпробиваш, за да не вкарваш стружки. Сако с метчика прекарваш резбата и малкото останало старо масло, си ги избутва (или сипваш малко ново, да изчисти). Ако тръгнеш да правиш втулка, трябва да увеличаваш доста диаметъра на отвора, за да има място за резба, за втулка и за резба във втулката.
:beer


red rider
Мнения: 1456
Регистриран на: Съб 13 яну 2007 7:47
Автомобил: virgine blue B3
Двигател:
Местоположение: ruse

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот red rider » Вто 28 юли 2015 15:50


И накрая минава цената на нов от 60 лв :mhihi ..


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот agumba » Сря 29 юли 2015 7:44


zfa159 написа:И като спече втулката за алуминия, както става при климатичните сглобки, става мазало. Коегата над мен, е прав - пробката си е ремонтна т.е. с по-голям размер от оригиналната. Резбата се увеличава с не повече от 2мм, което е идеята - да не разпробиваш, за да не вкарваш стружки. Сако с метчика прекарваш резбата и малкото останало старо масло, си ги избутва (или сипваш малко ново, да изчисти). Ако тръгнеш да правиш втулка, трябва да увеличаваш доста диаметъра на отвора, за да има място за резба, за втулка и за резба във втулката.
:beer


Според тебе, къде е вероятността да почне да пропуска при сглобка - при масло, или газ /флуид/? Защото, преди 3 години, по моя вина, превъртях резбата на един газов изпарител, точно тая, където постъпваше газта! Там нямаше "ремонтни" комплекти за навиване, затова я разпробих, направих втулка от хромникел със съответната резба, и заспа, така продадох и колата, грам газ не пропускаше!

Колкото до картера, идеално може да си стане и с втулка, стига да има кой, и да знае, как да го направи! Защо ще вкарваш стружки, къде? Не може ли да се свали картера, не съм казал, да се пробива на място? Колко ще се разширява, е въпрос на преценка на място, не е нужно резбата да е голяма стъпка, ако трябва, може и пробка да се изработи, със същата стъпка! И как ще "спече" втулката в алуминия, че не разбрах? Сигурно, ако не е хванат допуска точно, и не може да се набие, така ли? Е, то затова и в по-горното мнение казах - трябва някой, който разбира от металообработка, да знае системните допуски при сглобките, иначе вероятността да стане мазало, е наистина голяма! Вярно, голяма бъзикня е, трябват доста инструменти, но пък като се направи, е на практика вечно, само умишлено можеш да повредиш такава резба!


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот zfa159 » Сря 29 юли 2015 9:45


А финансово няма ли да струва повече от нов картер за 60лв или ремонтна пробка? Понеже това, което описа, ще излезе маса пари, най-малкото заради свалянето на картера. Дори сам да си го правиш, сметни си човекочасовете, защото и твоето време не е безплатно :)
За спичането - нали по цял ден се занимавам с алуминиеви сглобки - повярвай ми, спича да си е*е мамата, затова повечето резбови съединения, в които участва алуминиев детайл, се развиват само след юнашко греене с оксижен...
П.п. не казвам, че не е възможно да се направи, ама е много трудоемко и финансово крайно неизгодно спрямо другите решения. Ако тръгнеш да правиш втулка и друга пробка, така или иначе няма да ползваш вече оригиналната, по-добре без да сваляш каквото и да е и да правиш каквито и да е втулки, просто да ползваш ремонтна. Така или иначе ще е различна от оригиналната. Ако пък искаш да ползваш оригиналната, трябва доста да разпробиеш отвора, защото както знаеш и сам, имаш външна резба на втулката, вътрешна резба на втулката и поне 2мм стена на втулката т.е. като го сметнеш, имаш 1мм външна резба, 2мм стена, 1мм вътрешна резба, това са ти 4мм в радиус т.е. 8мм за цялата резба. Ако разпробиеш 8мм от дупката на картера, няма да му остане материал от долната страна, заради което казах, че няма смисъл. Ако пък така или иначе минеш на по-малка пробка вътре, ще ти задържа по-голямо количество масло вътре при смяна, защото ще вдигнеш по-нагоре отвора за източване заради дебелината на втулката.
Като заключение - безсмислена загуба на време и ресурси, предвид, че има готово решение за този проблем - има си ремонтни к-ти с метчици и пробки точно за тази работа и не са особено скъпи.
:beer


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: препоръчайте къде да ми оправят превъртяла пробка на кар

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 29 юли 2015 9:55


agumba написа: Защо ще вкарваш стружки, къде? Не може ли да се свали картера, не съм казал, да се пробива на място?


защото , колегата powerade не иска да сваля картера , за да не текне после през монтажните повърхности, щом не тече наистина може да си спести още главоболия като го направят на място. Другото zfa159 ти отговори достатъчно подробно. Не е невъзможно, но ако сега грубо сметнеш колко би взел за тази процедура ти с всичките инструменти и умения и загубено време, ще видиш, че май наистина излиза по-евтино да си купиш нов картер с клиентска цена 60лв на която в повечето случаи може да получиш отстъпка до 30% ей така , защото реално струва 35лв картера за големи фирми.



Върни се в “Сервизи, магазини и части за VW”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 181 госта