профилактика на изпарител

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
koko_GTI
Мнения: 1243
Регистриран на: Вто 19 апр 2005 12:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

профилактика на изпарител

Мнениеот koko_GTI » Нед 11 апр 2010 11:05


здравейте колеги , искам да питам някой правил ли е профилактика на изпарител Тартарини. интересува ме има ли някаква особеност която да спазвам като го разглобя. искам да го отворя и да го почистя без да пипам настройките. ще почистя и газовия клапан , че не е чистен от 2 години и ми се струва че ще има много боклуци. тази интервенция мисля да я направя поради факта че малко като че ли стана спъната колата . а тя е голф-3 ГТИ 115 коня. МОЛЯ някой който има представа от такава профилактика , да ми каже нещо повече / плюсове и минуси за профилактиката/. иначе колата си върви ,но ме притеснява факта че се спъна малко и изкам да я оправя.




Потребителски аватар
koko_GTI
Мнения: 1243
Регистриран на: Вто 19 апр 2005 12:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот koko_GTI » Нед 11 апр 2010 22:18


няма ли газаджии тук бе , хора ? :(


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот Winner25 » Нед 11 апр 2010 22:47


Аз съм го правил това упражнение само че на друг вид изпарител. Мисля че няма да може да минеш без реглаж :roll:
Не е кой знае каква философия. При мен за 2 год и 30000км изпарителя беше сравнително чист, но пък му смених мембраните защото зимата я карам студена и почна да харчи повече в града.
Ако е само вървежа - може да източиш боклуците от пробката на изпарителя, да смениш филтъра и да коригираш настроките ако е необходимо.


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот theultimate » Нед 11 апр 2010 22:53


Отдолу на изпарителя има една капачка, която като я отвъртиш изтича нещо подобно на масло, което се отделя при изпарението на газта. Добре е да се направи на топъл двигател.


Потребителски аватар
The_Machine
Мнения: 3558
Регистриран на: Нед 17 дек 2006 20:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот The_Machine » Нед 11 апр 2010 23:19


Отвориш ли изпарителя и мембраните са на повече от 5-6 месеца почти 100% ще протече после като лейка ако не ги смениш - мембраните се явяват и гарнитури на изпарителя :)

Без реглаж няма да минеш ако го отвориш, но щом няма да сменяш мембраните няма за какво да го отваряш!
Пробвай само да настроиш колата, като преди това сложиш нов въздушен филтър.

Успех!


Потребителски аватар
koko_GTI
Мнения: 1243
Регистриран на: Вто 19 апр 2005 12:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот koko_GTI » Нед 11 апр 2010 23:25


theultimate написа:Отдолу на изпарителя има една капачка, която като я отвъртиш изтича нещо подобно на масло, което се отделя при изпарението на газта. Добре е да се направи на топъл двигател.

това го правих последно миналото лято . ще го направя и него сега , но се чудя дали си заслужава да го отварям /изпарителя/ при положение че не изпуска газ през маркуча. в смисъл ще има ли някаква полза от това или не? като я купих колата беше топло и вървеше както на бензин , така и на газ без разлика. после като стана студено и я запаля сутрин започваше да работи неравномерно двигателя, а като загрее всично си идваше на мястото. закачахме я на какво ли не и нищо непоказва като грешка. един ден сам открих проблема. оказа се че в кутията на въздушния филтър са сложили италианците една ес образна планка и са запушили отвора за топлия въздух и като градусите са под 20 , колата неработи спокойно. сега се сетих че тогава я махнах планката за да може зимата да влиза топъл въздух , но вече се затопли и мисля да я сложа пак на мястото където беше. иначе ми даваше преди разход 7 до 8 литра на 100 километра при каране 130 140 км/ч. сега ми дава разход 12/100 в града и 10/100 извън града. забелязах че по изпарителя има овлажнено точно там където ляга мембраната и през отворчето отстрани е текло от тази гадната течност която се събира отдолу на изпарителя . та затова се чудя дали да отварям и да почиствам изпарителя или не . иначе винаги си паля на бензин и като загрее я прехвърлям на газ .


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот Winner25 » Нед 11 апр 2010 23:55


Отвора за топлия въздух е по-малък така че може причината да е в него.


Потребителски аватар
koko_GTI
Мнения: 1243
Регистриран на: Вто 19 апр 2005 12:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот koko_GTI » Пон 12 апр 2010 8:22


Winner25 написа:Отвора за топлия въздух е по-малък така че може причината да е в него.

наистина това не бях го забелязъл и се надявам, че може точно от там да идва проблема със СПЪВАНЕТО на автомобила, но поне от писаното до тук разбрах че е хубаво като се отвори един изпарител после да се направят настройки. според мене обаче може да се пробва как върви и как гори и тогава да се прибегне към нови настройки. само остана да изясним има ли нещо специфично при отваряне и затваряне на изпарителя?


Потребителски аватар
IANSTO
Мнения: 208
Регистриран на: Пон 11 юли 2005 22:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот IANSTO » Вто 13 апр 2010 5:33


Преди време аз бях решил да направя профилактика като теб колега !
Отидох при един газаджия и му викам :
- Майсторе , даи да направим една профилактика на този испарител . Да сменим менбрани , о - прастени , нещо което се сменя !! Отговора бе - не се правела никаква профилактика , като достигнел някакви определени километри просто се сменял с нов !!


Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот i.e.i » Вто 13 апр 2010 7:12


По-лесно е... и ,когато му се скъса копчето изхвърля цялата дреха.
При повечето модели след почистване и смяна на мембрани и гумички, става като нов.
koko_GTI,ако успееш да го демонтираш и разглобиш ,ще се справиш и със сглобяването.Направиш ли го веднъж след това ще го правиш с вързани очи.


Потребителски аватар
IANSTO
Мнения: 208
Регистриран на: Пон 11 юли 2005 22:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот IANSTO » Вто 13 апр 2010 9:17


i.e.i написа:По-лесно е... и ,когато му се скъса копчето изхвърля цялата дреха.
При повечето модели след почистване и смяна на мембрани и гумички, става като нов.
koko_GTI,ако успееш да го демонтираш и разглобиш ,ще се справиш и със сглобяването.Направиш ли го веднъж след това ще го правиш с вързани очи.


Прав си !! Явно ще трябва да се заема собственоръчно !!


Потребителски аватар
The_Machine
Мнения: 3558
Регистриран на: Нед 17 дек 2006 20:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот The_Machine » Сря 14 апр 2010 0:07


Потърсете ми темaтa във "Полезни връзки и стaтии" "Кaк дa си рециклирaме изпaрителя"

Снимките вече мaй не рaботят де... проклето бгфото...


Потребителски аватар
IANSTO
Мнения: 208
Регистриран на: Пон 11 юли 2005 22:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот IANSTO » Сря 14 апр 2010 8:11


The_Machine написа:Потърсете ми темaтa във "Полезни връзки и стaтии" "Кaк дa си рециклирaме изпaрителя"

Снимките вече мaй не рaботят де... проклето бгфото...


Благодаря за темата . Ще ми е полезна и без снимки !

Преди това искам само да изясним процедурата . Кое се прави първо ?
- Първо търсим менбраните и необходимите неща който са за смяна преди да отворим испарителя .
или
- Първо отваряме испарителя и вадим необходимото за смяна неща и тогава отиваме да ги търсим по мостра ?


Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот i.e.i » Сря 14 апр 2010 8:22


За масовите модели има готови комплекти със всичко необходимо.


Потребителски аватар
The_Machine
Мнения: 3558
Регистриран на: Нед 17 дек 2006 20:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: профилактика на изпарител

Мнениеот The_Machine » Сря 14 апр 2010 9:18


Практически готови комплекти има за всички изпарители в БГ :)

http://memtex.net



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 143 госта