Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
MaPuHcKu
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот MaPuHcKu » Пон 14 юни 2010 19:52


Здравейте колеги,

както повечето от вас знаят "Евросондите" са вече задължителни. Когато ходих на преглед на газовата преди седмица ми казаха, че сега се прави компромис, но те предупреждават и догодина с моята сонда няма да ме пуснат. Затова трябва да си сменя сондата. В тази връзка имам няколко въпроса, за да реша дали мога да се справя сам.

Газовата ми уредба е от I-во поколение (спроед описанието на поколенията, което намерих някъде тук).

Има -бутилка с обикновена сонда с 2 кранчета и стрелка(неработеща - поплавъка подрънква някъде вътре)
-клапан за газта
-изпарител Stargas с още един електромагнит на него
-смесителна плочка
-обикновен (неавтоматичен) ключ с 3 положения "бенз. - 0 - газ"
-2 руски релета, които вероятно управляват газовия клапан, на едното от тях има някакъв бял компонент запоен отдолу, който ми прилича на кондензатор. Някой ми каза, че въпросния "кондензатор" "лъжел компютъра", което ме навежда на мисълта, че е ламбда емулатор.

Това което не ми е ясно:
1. Трябва ли да се премахне наличния вече газов клапан ?
2. Ако се премахне газовия клапан съответния клапан, който е на "Евросондата" на негово място ли се свързва или има някакви схемотехнически особености?
3. Ако се премахне газовия клапан от коша възможно ли е магистралата за газ да се удължи с парче медна тръба или трябва да се смени цялата медна тръба от багажника до коша?
4. Прочетох някъде, че от "Евросондата" излизат 4 извода - 2 за управление на соленоида и 2 които носят сигнал за индикация на количеството газ в бутилката. На моя ключ индикация няма. Има ли вариант да се сложи отделна индикация, може ли да не се ползва изобщо индикацията или трябва да сменя ключа. В този ред на мисли тъй като колата ми спокойно пали на газ и в най-големите студове има ли ключове с индикация, които да не сменят автоматично газ-бензин или поне тази автоматика да може да се преодолява по желание на водача :)
5. Ако някой има прясна информация за цени на такива "Евросонди" или сайт, къдео мога да видя цени моля да сподели. До момента разбрах само да не си вземам турска.

Благодаря предварително за отговорите ви!

Поздрави,
Марин




pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот pakumba » Пон 14 юни 2010 20:56


MaPuHcKu написа:Здравейте колеги,

както повечето от вас знаят "Евросондите" са вече задължителни. Когато ходих на преглед на газовата преди седмица ми казаха, че сега се прави компромис, но те предупреждават и догодина с моята сонда няма да ме пуснат. Затова трябва да си сменя сондата. В тази връзка имам няколко въпроса, за да реша дали мога да се справя сам.

Газовата ми уредба е от I-во поколение (спроед описанието на поколенията, което намерих някъде тук).

Има -бутилка с обикновена сонда с 2 кранчета и стрелка(неработеща - поплавъка подрънква някъде вътре)
-клапан за газта
-изпарител Stargas с още един електромагнит на него
-смесителна плочка
-обикновен (неавтоматичен) ключ с 3 положения "бенз. - 0 - газ"
-2 руски релета, които вероятно управляват газовия клапан, на едното от тях има някакъв бял компонент запоен отдолу, който ми прилича на кондензатор. Някой ми каза, че въпросния "кондензатор" "лъжел компютъра", което ме навежда на мисълта, че е ламбда емулатор.

Това което не ми е ясно:
1. Трябва ли да се премахне наличния вече газов клапан ?
2. Ако се премахне газовия клапан съответния клапан, който е на "Евросондата" на негово място ли се свързва или има някакви схемотехнически особености?
3. Ако се премахне газовия клапан от коша възможно ли е магистралата за газ да се удължи с парче медна тръба или трябва да се смени цялата медна тръба от багажника до коша?
4. Прочетох някъде, че от "Евросондата" излизат 4 извода - 2 за управление на соленоида и 2 които носят сигнал за индикация на количеството газ в бутилката. На моя ключ индикация няма. Има ли вариант да се сложи отделна индикация, може ли да не се ползва изобщо индикацията или трябва да сменя ключа. В този ред на мисли тъй като колата ми спокойно пали на газ и в най-големите студове има ли ключове с индикация, които да не сменят автоматично газ-бензин или поне тази автоматика да може да се преодолява по желание на водача :)
5. Ако някой има прясна информация за цени на такива "Евросонди" или сайт, къдео мога да видя цени моля да сподели. До момента разбрах само да не си вземам турска.

Благодаря предварително за отговорите ви!

Поздрави,
Марин


1. твърдо не
2. следва от 1
3. следва от 1
4. ключета с индикация са 20 лв. за мен не си заслужава допълнителния труд, но ти си знаеш. аз не знам как може да се добави. настройката позволя каквто автоматично прехвърляне, така и принудително ръчно. виж точка 5 и си намери ключето
5. Турските евросонди са 65 лв, италианските 110. Турски части по газовата не слагай, казвам ти го като човек пре@бал се няколко пъти от турски боклучаци- дори нови правят много проблеми. напиши в гоогле autogazmarket и си гледай цени


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот theultimate » Пон 14 юни 2010 21:58


На по-стара кола май е възможно с реле и някакво съпротивление да се изкара показанието на стрелката за бензина - при минаване на газ да отреже сигнала от поплавъка в резервоара и да включи този от евросондата.


Потребителски аватар
MaPuHcKu
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот MaPuHcKu » Вто 15 юни 2010 8:59


Благодаря колеги,

сега имам следващ въпрос по т.2. Искам да съм сигурен, че съм разбрал правилно. Значи соленоида на евросондата се свързва паралелно на газовия клапан? В такъв случай някой има ли представа какъв ток тече по тези соленоиди? Въпроса по-конкретно е ще издържи ли едно реле тока, необходим за захранване на двете намотки?

По останалите точки мога да изкажа само благодарности :)

Бих искал да добавя и т.6: Разгледах си монатажа и не съм твърде доволен. Има ли някаква разумна причина релетата, които управляват клапаните и сигнала от ламбда-сондата да бъдат монтирани отпред в коша, където са изложени на влага и прах, вместо да бъдат монтирани някъде на сухо и чисто в купето? Сега имам общо 13 електрически връзки, осъществени посредством кабелни обувки, които са изложени на неблагоприятните условия, като по релетата са 10 от тях. Не изглеждат добре, ще трябва да им направя някаква профилактика, но ще се радвам ако мога да ги защитя завбъдеще от работа в такива неблагоприятни условия :)

Поздрави,
Марин


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот pakumba » Вто 15 юни 2010 19:05


по точка 6 нямаш проблеми, предполагам няма д акараш колата още 15 години....


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот theultimate » Вто 15 юни 2010 19:49


Под капака им е било по-лесно просто.


Потребителски аватар
MaPuHcKu
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот MaPuHcKu » Сря 16 юни 2010 9:04


Е, сигурно няма да я карам още 15 години, но то стига един път да ми направи проблем, че да ми скъса нервите. А и както знаем такива проблеми винаги се случват в най-неподходящия момент. Значи остана само да разбера дали едно реле ще удържи тока за 2-та клапана.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпроси за поставяне на "Евросонда" на стара газова уредба

Мнениеот pakumba » Сря 16 юни 2010 9:21


на релето си пише колко е макс ток. няма да ти направи проблем релето скоро.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта