ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот mufin » Нед 16 окт 2011 12:09


Имам една Рав4 с монтиран газов инжекцион Ланди-Ренцо (2.0 литра 16 клапана мотор 1999г)
Днес ми направи следното - при пълна бутилка мина на бензин и започна да пищи, но не както когато газта е свършила, а зелената лампичка (за работа на газ) продължи да свети (заедно с жълтата на бензина )

Преди 6 месеца подобен проблем се оказа свързан със запушване на филтъра и при поизпразенена бутилка и форсиране правеше подобно нещо, но не е същото.

Сега бутилката е full, а звуковата и светлинната индикация са различни.
Някой знае ли какво може да е?




landir
Мнения: 240
Регистриран на: Чет 22 апр 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот landir » Нед 16 окт 2011 12:58


Най вероятно е запушена системата от хубавата ни газ.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6103
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот DoH_KuXoT » Нед 16 окт 2011 13:37


за 2000км филтъра за газ който е преди дюзите става пълен с нещо като графитен прах. Долния който е на самия изпарител също се затъпква. Изчисти ги хубаво при спрян кран на газта. И почти сигурно ще се оправи.


najdobrix
Мнения: 154
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 19:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот najdobrix » Пон 17 окт 2011 5:59


MAP sensor


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот mufin » Пон 17 окт 2011 20:18


След престой от 1 нощ не го прави вече, работи си отлично

Все пак ще отида да го види майстор и ще изтупаме филтърчето. Може и да е някой клапан.


agent_kowalski
Мнения: 1475
Регистриран на: Сря 27 апр 2011 19:04
Автомобил:
Двигател:

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот agent_kowalski » Вто 18 окт 2011 13:45


Филтър не се тупа, а се сменя.


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот mufin » Сря 19 окт 2011 18:57


agent_kowalski написа:Филтър не се тупа, а се сменя.


Филтърът е нов (и двата са нови):? смених ги като сменях маслото преди 2 месеца, макар че старите бяха на 4-5 месеца (около 3000км) (което не пречи някой от двата да се е запушил вече)
Ще ги прегледаме все пак, но едва ли е от това.
Днес разбрах че доста от клиентите на газстанцията, където зареждам, имат същия проблем от няколко дни....


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот muns61 » Сря 19 окт 2011 19:18


Голям процент бутан, при падане на температурата няма достатъчно налягане в бутилката. И ги - то отчита свършваща газ.


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот mufin » Сря 19 окт 2011 19:58


muns61 написа:Голям процент бутан, при падане на температурата няма достатъчно налягане в бутилката. И ги - то отчита свършваща газ.


Ето че имало смисъл да се пита във форумите :D
Това е разумното обяснение
Утре ще заредя наново и ако е това, следва да се оправи


agent_kowalski
Мнения: 1475
Регистриран на: Сря 27 апр 2011 19:04
Автомобил:
Двигател:

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот agent_kowalski » Съб 22 окт 2011 13:20


пробвай друга газостанция.
аз пътувам доста по страната(като се замисля скоро не ми се е налагало да зареждам на Търново) но като цяло от газта на еко и шел никъде не съм имал проблеми.понякога и на омв съм сипвал и също колата е вървяла,което не мога да кажа за бензина на омв.


ivo 73
Мнения: 1
Регистриран на: Нед 29 яну 2012 11:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pazardjik

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот ivo 73 » Нед 29 яну 2012 11:55


muns61 написа:Голям процент бутан, при падане на температурата няма достатъчно налягане в бутилката. И ги - то отчита свършваща газ.

:D :D :D Благодаря ти, при мен проблема се оказа точно газ с по-голям процент бутан и бе решен след прочитане на твоето мнение!!!

При атмосферно налягане бутанът кипи при -2°С, а пропанът при -42°С. Сравнително ниската температура на кипене на пропана осигурява използването му и през най-студените зимни дни.

Произвеждат се и два вида смеси - зимна смес (60% пропан и 40% бутан) и лятна смес (40% пропан и 60% бутан). Те имат свойството да са в газова фаза при обикновена температура и атмосферно налягане, но се втечняват веднага щом бъдат подложени на сравнително слабо налягане.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот muns61 » Нед 29 яну 2012 20:03


Освен бутан има още маса по-тежки фракции. Имал съм случаи да сваля бутилката и да я излея на двора, а мокрото да стои с часове, при температура над нулата.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13447
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот kris11 » Сря 01 фев 2012 19:42


muns61 написа:Голям процент бутан, при падане на температурата няма достатъчно налягане в бутилката. И ги - то отчита свършваща газ.


:да: Днес го играх филма към 15 часа. Бях карал поне 30 км в града и мотора беше в режим. По едно време писна псикалото и включи на бензин. С копчето няма минаване на газ. Минах покрай Еко и събра едва под 15 л газ , явно има вътре 23-25л газ, но няма налягане. След зареждането си превключи на газ без проблем. Температурата не беше много ниска - минус 8-9 гр. Явно газта е калпава с много бутан-предното зареждане беше от Лукойл.
Обаче ще трябва д аси слагам калобрано отзад като на Лада, че с капачката беше голем филм . Добре, че я бях завил през 1 найлон. Ама докато стигна до капачката - 10 см лед


Потребителски аватар
eurogas
Мнения: 438
Регистриран на: Пон 05 апр 2010 10:42
Автомобил: Jeep
Двигател: 4.7 V8
Местоположение: София
Контакти:

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот eurogas » Чет 02 фев 2012 7:24


muns61 написа:Голям процент бутан, при падане на температурата няма достатъчно налягане в бутилката. И ги - то отчита свършваща газ.


Точно така, съгласен съм напълно, пробвали сме да вкараме малко въздух под налягане с компресор и всичко се оправя, всяка зима като дойдат минусовите температури е така, с пълна бутилка върви добре и като спадне малко нивото започват да пищи за ниско налягане.

Интересно обаче защо само определени коли имат такива проблеми, от една и съща газостанция всички си карат най-прекрасно, и много рядко някой има такъв проблем, разбира се малко част от проблемните коли с ГИ имат неправилна настройка и прекалено ниска граница на налягането за превключване, което се корегира съвсем лесно.

При останалите случаи истинската причината е в запушване някъде по системата, тоест ниското налягане е фатално само за коли с леко запушване което сваля налягането до фатално ниски нива при ниски външни температури, разбира се това запушване впоследствие ще се прояви и колата ще спре да работи и на топло, но в момента е на ръба и заблуждава че проблема е само в горивото.

С такива коли съм си играл да им шомполирам тръбите с чилична тел, след здраво ръчкане и хубаво продухване с въздух под налягане от тръбите излиза много боклук особено в краищата, впоследствие се увеличава вътрешния диаметър и спада в налягането изчезва, понякога причината е прегъната или смачкана тръба под колата, понякога запушването идва от клапана на изпарителя, налепи по буталцето ограничават хода му, оттам следва спад в налагането, трябва да се почистят налепите и всичко тръгва.

Най-често страдат турбинните коли които са направени с тръба 6мм, която е крайно недостатъчна особено при включване на турбото, ако колата обаче е направена с тръба 8мм и усилена сонда с 8мм изход, както и достатъчно мощен изпарител, тогава няма никакви грижи и некачественото горивото, както и ниските температури не влияе по никакъв начин, колата развива пълна мощност без проблеми.

Братушките в СССР, където имат значително по-ниски температури ползват само 8мм тръби за всички монтажи, така се предпазват от капризите на времето, и се съобразяват с физичните свойства на пропан-бутана.

Новите термопластични тръби които използваме напоследък са значително по-добри от старите медни тръби, вътрешния диъметър примерно на тръба 6мм.е значително по-голям от медните, по пластмасата не се лепят никакви мръсотии във времето, с такива тръби е изключено да имаме подобни проблеми по вина на тръбата. :да:


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13447
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: ГИ минава на бензин при пълна бутилка?

Мнениеот kris11 » Чет 02 фев 2012 13:50


Пропуснах да уточня , че ГИ е монтиран м. септември 2011 и пробега досега е 4000-4200 км. запушване е още рано мисля.

Още 1 П.П.
"да не говориме че удар отдолу на един легнал полицай може съвсем да сплеска тръбата ако е поставена неправилно"
Не е удряна , височко си е Шаранчето. 2 дена бръмча при минусови темепратури след дозареждането и не се е повторило.

Последна промяна от kris11 на Пет 03 фев 2012 13:29, променено общо 1 път.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта