Ламбда сонда - оригинал или заместител?

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Ламбда сонда - оригинал или заместител?

Мнениеот lent » Пет 23 дек 2011 22:04


В скоро време ще сменям ламбда сондата,защото при диагностициране се установи че е станала мудна.Колата е на около 250 000 км. и сондата не е сменяна.Газовата уредба е с ламбда контрол.Предимно карам на газ и поради наличието на ламбда контрол ламбда сондата трябва да функционира коректно.Минах днес през няколко магазина и точно тази сонда не могат да ми предложат : BOSCH 0258003745.Вместо нея ми предлагат т.нар. универсална сонда,която е 2 пъти по-евтина,но няма букса за свързване.Трябва да се отреже старата букса и кабелите да се кербоват.Дотук добре,но в мен напират смесени чувства :lol: Четох някъде из виртуалното пространство,че универсалните ламбда сонди не стават за определени случаи,например за системи на Сименс,каквато е и на колата.По-точно за всеки модел ЕКУ трябвало да се използва точноопределен модел ламбда сонда,защото имало значение самата форма на генерирания сигнал и т.н.Тоест ако се постави универсална сонда,то тя няма да бъде толкова ефективна,колкото тази,която е предвидена за системата.От друга страна пък,след като колата е с ламбда контрол на газовата уредба,то него(ламбда контрола) слабо го интересуват такива подробности предполагам.По-специфично е за ЕКУ-то,но по принцип аз избягвам бензина(защото е скъпо гориво :lol: ) и поради тази причина мисля че няма да е фатално.А вече как ще се отрази работата на двигателя и коригирането на сместа на бензин с универсална сонда,мога дамо да предполагам.При всички положения,каквато и сонда да взема нова,тя ще е по-добра от старата.Допълнително прочетох,че при работа на газ живота на сондата се съкращава доста,което ме навежда на мисълта,че няма смисъл от скъпа сонда.Оригинала е 250 - 270лв.,а универсалната - около 130 - 140лв.Вие какво ще ме посъветвате?




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Ламбда сонда - оригинал или заместител?

Мнениеот stefan4o » Пет 23 дек 2011 22:13


Хари, тая харесва ли ти? Знаеш къде да ме намериш 8)
http://www.ebay.co.uk/itm/NGK-Oxygen-O2 ... 1938wt_872


Потребителски аватар
Ivan4u
Мнения: 460
Регистриран на: Пон 05 ное 2007 20:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Ламбда сонда - оригинал или заместител?

Мнениеот Ivan4u » Съб 24 дек 2011 13:54


Вече е намерена и купена , сега чакаме отзиви :wink:


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Ламбда сонда - оригинал или заместител?

Мнениеот lent » Сря 28 дек 2011 0:51


Ами засега отзивите са че работи - доста по-пъргава е от старата.А и усещам осезаема промяна в динамиката на колата - подобри се.Тия дни ще правя едни врътки със сигнала от сондата - да подава информация както на ламбда контрола,така и на ЕКУ-то и то вече няма да записва грешка(експериментално и практически проверено) :drunk



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 174 госта