Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот stefan4o » Пон 09 яну 2012 19:34


Иде реч за ето това изобретение от сайта на Рунел:
http://runel-tech.com/?p=productsMore&iProduct=8

Един колега ме светна, че неговата шкодичка била с такова (да се обади веднага). Целта е да събера отзиви за това "устройство". На хартия нещата стоят доста добре, дали е така обаче и на практика. Предполагам за работата му има огромно значение състоянието на ламбда-сондата (и наличието на такава, разбира се). Подобно нещо мислех да правя с клапанчета, но при мен идеята беше да има лека промяна на сместа само при по-високите натоварвания. А тук обхваща целия диапазон на работа на мотора (без тази на ПХ).
Благодаря предварително.




bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: ЛАМБДА КОНТРОЛ /LAMBDA ECOLOGIC SYSTEM някой ползвал ли е?

Мнениеот bayspiro » Пон 09 яну 2012 19:45


Аз писах за тази джаджа в една твоя тема наскоро, ама ти не четеш :deal
Тази от линка е на ОМВЛ - Мерцедеса на обикновените газови. В комплект с изпарителя ОМВЛ дава повече от добри резултати и на междуселско и на градско. :012:


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: ЛАМБДА КОНТРОЛ /LAMBDA ECOLOGIC SYSTEM някой ползвал ли е?

Мнениеот stefan4o » Пон 09 яну 2012 19:46


Да, сещам се, че ти беше споменал. Ама не беше дал линк, за да видя за какво иде реч. Инак тогава ми стана интересно. Идейно е наистина. Остава и да е вярно и да работи наистина :wink:


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: ЛАМБДА КОНТРОЛ /LAMBDA ECOLOGIC SYSTEM някой ползвал ли е?

Мнениеот bayspiro » Пон 09 яну 2012 19:54


Аааа дал съм! :Mr Green Fun http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=22&t=279813&start=15
на втората страница :да:
Само,че този е механичен /по-стар модел/


Потребителски аватар
Ivan4u
Мнения: 460
Регистриран на: Пон 05 ное 2007 20:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: ЛАМБДА КОНТРОЛ /LAMBDA ECOLOGIC SYSTEM някой ползвал ли е?

Мнениеот Ivan4u » Пон 09 яну 2012 22:38


stefan4o написа:Иде реч за ето това изобретение от сайта на Рунел:
http://runel-tech.com/?p=productsMore&iProduct=8

Един колега ме светна, че неговата шкодичка била с такова (да се обади веднага). Целта е да събера отзиви за това "устройство". На хартия нещата стоят доста добре, дали е така обаче и на практика. Предполагам за работата му има огромно значение състоянието на ламбда-сондата (и наличието на такава, разбира се). Подобно нещо мислех да правя с клапанчета, но при мен идеята беше да има лека промяна на сместа само при по-високите натоварвания. А тук обхваща целия диапазон на работа на мотора (без тази на ПХ).
Благодаря предварително.


На 7-ми с 'колегата' ходихме за донастройване на ламбда контрола при 'официалният' сервиз на Тартарини в Пловдив . Ами или не им се занимаваше , или просто тази работа с тънките жички не е за тях , както разбрахме в последствие . След това отидохме при един майстор в гр.Септември - е тва е човека :bowdown Каза ни кое къде трябва да е откъм кабелаци , настрои всичко перфектно , колата вече НЕ записва грешки и има подобрена динамика . Сега Ясен я засича откъм разход - очаква се понижаване с 1-2 литра по думите на майстора , но той ще си каже като я засече .
Здрава сонда , ламбда контрол - сам можеш да сметнеш колко са това като пари и дали си струва инвестиция от поне 250-300 лева . Да , ако разхода ти падне с 2 литра /грубо теоретично примерно / при тази цена на газта ще си избиеш парите за 10-15 000 км .


Carfan
Мнения: 294
Регистриран на: Пет 19 юни 2009 15:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: ЛАМБДА КОНТРОЛ /LAMBDA ECOLOGIC SYSTEM някой ползвал ли е?

Мнениеот Carfan » Вто 10 яну 2012 13:13


Ламбда контрола е ефективен,но на сайта на Рунел пише,че ако колата е била настроена на бедна смес,преди монтажа да не се очаква икономия на газ след него.По-скоро може да се очаква подобрение на динамиката.


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: ЛАМБДА КОНТРОЛ /LAMBDA ECOLOGIC SYSTEM някой ползвал ли е?

Мнениеот lent » Вто 10 яну 2012 23:02


Е,да,разхода зависи предимно от това каква е сместа и колко се отваря дроселовата клапа,респ.стъпковия мотор на ламбда контрола.Сега колата има почти същата динамикакато на бензин,отделно че и динамиката на бензин се подобри поради това че вече не трупа грешката и не влиза в авариен режим.А тя досега - около 3 години е работила постояно в авариен режим maikomila Затова явно разхода ми е бил завишен.По принцип карам доста спокойно,разбира се не заспивам на волана,но сестремя да карам колата така,че да държа двигателя в оптимален режим.И при всичките ми опити досега разхода лятото се въртеше около 13 градско и 9 извънградско.Сега двигателя стана доста по-чувствителен откъм педала на газта и се натиска по-малко при една и съща скорост,сравнено с преди.Сега останада засека разхода и да направяравносметка.
Понеже колагата "stefan4o" е пуснал темата,бих искал да спомена,че ламбда контрол системите са приложими за коли с инжекционно впръскване на горивото,защото освен сигнал от ламбда сондата се взима и сигнал от плъзгача на ТПС-а.Няма особена трудност дасе постави ламбда сонда на карбураторен двигател,но не е ясно какво регулиращо действие ще има ламбда контрола,ако не се свърже кабела за ТПС.Ама сега се сещам,че можеда се направи една магария - да се симулира нормално работещадроселова кпала и нещата да станат.


Потребителски аватар
4i4o-dido
Мнения: 826
Регистриран на: Пет 02 юни 2006 17:40
Автомобил: POLO 1.6 6N
Двигател: AEA 1995
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: ЛАМБДА КОНТРОЛ /LAMBDA ECOLOGIC SYSTEM някой ползвал ли е?

Мнениеот 4i4o-dido » Сря 11 яну 2012 11:23


Понеже колагата "stefan4o" е пуснал темата,бих искал да спомена,че ламбда контрол системите са приложими за коли с инжекционно впръскване на горивото,защото
освен сигнал от ламбда сондата се взима и сигнал от плъзгача на ТПС-а.А приложимо ли е на моноинжекция?


agent_kowalski
Мнения: 1475
Регистриран на: Сря 27 апр 2011 19:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот agent_kowalski » Сря 11 яну 2012 13:52


Тази машинка седи на мястото на тройника с двата винта един вид и подава по-точно количесво газ спрямо работния режим на двигателя,првилно ли съм го разбрал?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот stefan4o » Сря 11 яну 2012 13:55


Мда, нещо такова идва да е... Но явно не е приложимо за мен. Изпуснал съм момента със сигнала от ТПС-а :banghead:


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот bayspiro » Сря 11 яну 2012 15:25


Стария модел се управлява от вакума и нЕма нужда от ТПС - е по-неточно е ама...


agent_kowalski
Мнения: 1475
Регистриран на: Сря 27 апр 2011 19:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот agent_kowalski » Сря 11 яну 2012 15:49


Не може ли да се направи за наще кошници с карбуратори следното.Подобно чудо вместо тройник,тока на бобината или нещо към делкото зависи какво е минава през това и някаква универсална ламбда сонда да си сложи човек :) Заинтригувах се и аз то това :)


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот bayspiro » Сря 11 яну 2012 15:53


bayspiro написа:Стария модел се управлява от вакума и нЕма нужда от ТПС - е по-неточно е ама...

Чукча не читател, а писател! :Mr Green Fun :Mr Green Fun


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот xalerrelax » Сря 11 яну 2012 16:21


Карах две години с това нещо.
Икономия няма никаква , но от към динамика , колата лети.
При мен беше направен ВИНАГИ да пали на бензин и ме дразнеше и го махнах.
Това чудо иска многооо жива ламбда сонда.


Потребителски аватар
Ivan4u
Мнения: 460
Регистриран на: Пон 05 ное 2007 20:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Ламбда контрол / lambda ecologic system някой ползвал ли е?

Мнениеот Ivan4u » Сря 11 яну 2012 16:52


agent_kowalski написа:Не може ли да се направи за наще кошници с карбуратори следното.Подобно чудо вместо тройник,тока на бобината или нещо към делкото зависи какво е минава през това и някаква универсална ламбда сонда да си сложи човек :) Заинтригувах се и аз то това :)


Това 'чудо' взима сигнал И от дросела , по-точно неговото положение и коригира подаването на газ .



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 178 госта