Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Съб 25 Окт 2014 8:18

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Изображение Изображение Изображение

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 479 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Следваща
Автор Съобщение
POST Заглавие: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Чет 31 Окт 2013 18:03 

Местожителство: Пловдив
Вижте това:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=172889
Ако някой има информация да каже за какво става дума?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: За мпс с АГУ Публикувано на: Чет 31 Окт 2013 20:55 
Аватар

Автомобил: 1997 Passat B5
Двигател: 1.6 AHL
В свързаната тема от форума на офф-роуд колегите няма официални източници.

Някой бил чул нещо, покоментират го, после някой пита автора на темата за официални източници - и той, с всичкия си акъл изкопава от някъде документ от 2003-та на UN (обединените нации), който на практика е допълнение 114 към Регламент 115. Нали сте виждали по компонените на газовите уредби едни надписи като E13 67R0102 или нещо от сорта... това са регламентите. :deal

Това пък допълнение от своя страна описва как точно производителите на компоненти за LPG и CNG системи за вграждане следва да си подават документите и изискванията на които трябва да отговарят продуктите им.

А тези 30 лв за които се говори из темата - глупости. :screwy

Няма такова нещо. В момента и паспорт не ти трябва за АГУ. Минаваш си САМО ГОДИШЕН ТЕХНИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД, и толкова. :beer

А пък за 600-те лева, които се спрягат за догодина из горепосочената тема - пълни глупости. :gruebel

Пререгистрация САМО за да пише в талона бензин/газ :gruebel - на който му се дават пари - да дава :no . Аз не възнамерявам - карам кола с ГИ, а в талона пише бензин.

Успехи!

П.П. Сега като гледам - много емоционален отговор съм написал. Извинете. Ама е коректен. Ако някой има опровергаваща ме информация - моля, да пусне връзки към съответната наредба/закон или там на каквото се позовава, но от официален източник.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: За мпс с АГУ Публикувано на: Пет 01 Ное 2013 9:53 
Аватар

Местожителство: Плевен
Автомобил: Audi A4 1996
Двигател: 1.9 TDI AFN
В Nissan forum има същата тема. Там колега е ходил да пита в КАТ и са му казали, че няма такова нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: За мпс с АГУ Публикувано на: Пет 01 Ное 2013 19:51 
Аватар

Местожителство: Варна
Автомобил: VW Sharan
Двигател: ADY_DBU_LPG 1998
Трябва да си малоумен за да се набутваш в КАТ за смяна на талон. КАТ да ги преиздават за тяхна сметка , както и с вписването на Евро някое в талона. Да не са спали. Свалям и стикера от задното стъкло. Ега ти простотиите в тази ненормална държава.
Трябва по Сталински - има депутати има проблем - няма депутати няма проблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Нед 03 Ное 2013 11:17 
King of the Road
King of the Road
Аватар

Местожителство: София
Автомобил: Golf MK2 - Audi A3
Двигател: RP - AGN
Темата е интересна. И до мен пристигат такива сигнали, но до момента няма нищо официално. Никъде не съм намерил официален документ, който да потвърждава това. Говорихме си с колегите veritas и nii по въпроса

Ето какво гласи ДЕЗинформацията, която от никъде не е потвърдена, защото ако имаше такава наредба, то тя трябваше някъде да може да се прочете:
Цитат:
Информирам Ви, че има обнародвана наредба, касаещи автомобилите с конструктивни изменения. Такива са и автомобилите с допълнително монтирани газови уредби (чл.20 от наредбата).
Всички такива МПС трябва да бъдат пререгистрирани като в талоните на „вид гориво“ вече ще бъде записано „Бензин и ГАЗ“.
До Нова година пререгистрацията може и ще се извършва в КАТ и тази услуга ще струва до 50 лв.
След Нова година пререгистрирането ще се извършва след сертифициране на АГУ от частни лицензирани сертифициращи фирми, поради което цената на тази услуга ще бъде вече около 500 лв.

Съветвам тези от Вас, които имат лични МПС с монтирана АГУ да се запознаят внимателно с наредбата и да се постараят възможно най-бързо да преминат през КАТ.
Имайте предвид, че всички таксиметрови автомобили са на ГАЗ и ако те тръгнат вкупом да се пререгистрират преди Нова година, то в КАТ ще настане същински ад, както преди години при смяната на регистрационните номера.

Надявам се предоставената информация да Ви бъде от полза!

Това е цитат от наредбата, където талон не се споменава:
Цитат:
Чл. 20. (1) При дооборудване на ППС с уредби, които позволяват работата на двигателя с втечнен нефтен газ (LPG) или сгъстен природен газ (CNG), се спазват изискванията на приложение № 1.
(2) Лицата, извършили дооборудването на ППС с уредби за LPG или CNG, издават протокол за монтиране на уредби за LPG или CNG в два екземпляра.
(3) Лицата по ал. 2 създават и поддържат база с данни с информация за издадените протоколи за монтиране на уредби за LPG или CNG.
Ето и наредбата: http://www.rta.government.bg/images/Image/n_uredba/n3-ikiopps.pdf

За момента това си е партенка за мен.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Нед 03 Ное 2013 12:21 
Аватар

Местожителство: София, Дружба
Автомобил: Golf 3 1994
Двигател: ABF
http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=152136&page=2#entry2159667
eurogas написа:
Това са пълни глупости, незнам кой ги пуска но нямат нищо общо с реалността, питал съм специално в министерството, и отговора е НЯМА НИЩО ТАКОВА !!! :zustimm:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 10:27 
King of the Road
King of the Road
Аватар

Прочетох и надолу наредбата
(НАРЕДБА No Н-3 от 18.02.2013 г. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите-членки на Европейския съюз, или друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство
Обн. - ДВ, бр. 21 от 01.03.2013 г., в сила от 01.03.2013 г.
)
Цитат:
Чл. 35. Когато изменението в конструкцията на ППС води до промяна в данните, посочени в свидетелството за регистрация, се прилагат изискванията на глава втора, раздел II от Наредба No I-45 от 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (обн., ДВ, бр. 31 от 2000 г.; посл. изм., бр. 67 от 2012 г.).

А ето какво гласи и раздел II от Наредба No I-45 от 2000 г.:
Цитат:
Чл. 14. (Попр. - ДВ, бр. 99 от 2006 г.) (1) Промяна в регистрацията се извършва при изменение на данните за превозното средство и собственика, посочени в свидетелството за регистрация, смяна на регистрационния номер и продължаване срока на валидност при временна регистрация.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Превозното средство се представя за идентификация в случаите на:
1. промяна в данните на превозното средство;
2. подмяна на табелите с регистрационни номера.

Т.е. наистина подлежат на промяна на талона колите с газова уредба. Още от Наредба No I-45:
Цитат:
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган.
...
(4) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Всяка промяна в данните за регистрирано превозно средство и собственика се заявява за регистрация пред съответните звена "Пътна полиция" в 14-дневен срок от настъпването й.

Т.е. в 14 дневен срок от монтирането на газова уредба сме длъжни да заявим пред КАТ и да искаме промяна в данните, отразени в талона.

Въпросът е къде е регламентирано "заварено положение", защото явно има доста хора, които не са спазили този срок?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 10:37 

Местожителство: София/Плевен
Да, и аз чух за такова нещо. Даже един приятел ходил до КАТ да пита и му казали, че е задължително, глоби и т.н. ще има от 01.01.2014.
За момента обаче не смятам да пререгистрирам.
Относно това дали в КАТ спят или не, то нека уточним каква е масовата практика - купуваш си кола нов внос, отиваш регистрираш и след това слагаш газ, т.е. те няма как да знаят. А когато си купуваш регистрирана вече кола, то ако не сменяш номерата даже и колата не ти искат - само пишат новото име по талон. Така че вината колкото е тяхна, толкова е и наша

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 12:01 
Аватар

Автомобил: VW Passat B3
Двигател: RP - 1991
Аз лятото сменях талон ('щото стария беше от 2001 - ония, като книжка, 'дето са - няма голям и малък - само един), че беше много нечетлив и ме върнаха от технически преглед...

В новия си пише и газ и бензи.

Интересното обаче беше, че половината полета в големия талон ги оставиха празни.
Също, чичака, 'дето я "проверява", не му хареса колко тежи по стария талон и написа 1320 в новия. Без да я тегли, без нищо. Ей така просто. По книжка, без газово е 1130, а по стария талон - 1295 (Passat B3, 1991 RP).

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 14:42 
Аватар

@Vlad777 Аз си мисля, че от завареното положение последният собственик ще трябва да "опира пешкира" - като е придобивал МПС-то е трябвало да се запознае и със самата кола, и със законите...

Иначе - в крайна сметка става въпрос за документи - колко да струва едно преиздаване/коригиране на талон? Прегледа колко струва? Аз не виждам защо една документална промяна да изисква технотестове и т.н. - така де, изпарителя и бутилката в колата не е като да съм ги правил в мазата! Имат си всички маркировки за съответствие...

Определено следим темата с интерес!

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 15:15 
Аватар

Местожителство: КаНдахар-КюстеНдил
Днес го чух по радиото. http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1168452

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 15:44 
King of the Road
King of the Road
Аватар

mrpetrov написа:
@Vlad777 Аз си мисля, че от завареното положение последният собственик ще трябва да "опира пешкира" - като е придобивал МПС-то е трябвало да се запознае и със самата кола, и със законите...

Да де, ама наредбите са от 2012/2013 г., аз колата съм я придобил 2005-та

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 18:43 
Аватар

Vlad777 написа:
Да де, ама наредбите са от 2012/2013 г., аз колата съм я придобил 2005-та

Наистина интересна ситуация... :gruebel

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 19:26 
Аватар

Местожителство: СО
Е пак държавата иска да събира ПАРИ(Като смяната на номерата, а гърците си карат още с тези от преди 30г) .Сега ще подплашат пенсионерите и те ще тръгнат да си сменят талоните но преди това ще си платят и гражданската, данъци и тн. също и някои други хора подлежащи на промиване на мозъците.В малкият талон не пише вид гориво така че и да ви спрат пият студена вода още повече че е забранено да ви спират за щало и нещало.Сега идва и ред на колегите с печките дето сменят турбини , дюзи и правят чиптунинг пак е изменение на конструкцията на МПС, бегом в кат да си сменят талона че вече е други коне .И следващата година ще се сетят да ви пишат евро3,4,5,6,7,8, ми аз съм си регистрирал колата няма още година, но вътре не пише ЕВРО 3 кои виновен аз или кат ? По следващата като в немският талон ще искат да пише и размера на гумите .И така всяка година смяна талон за да се събират едни пари.НЕМА такава държавица.
П.п
Много редактирах от мнението си че просто щяха да ме изтрият от форума.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ Публикувано на: Пон 04 Ное 2013 20:21 
Аватар

Местожителство: В голф2 VR6 турбо
в кат всеки си прави каквото си иска ........нали е държавна службица,на единия пасат от 82 киловата са го писали 66,лошо няма правим далавера с данъка,писали са го също че е бензин/газ което си е верно,но наскоро регистрирах едно поло пак бензин/газ ама са го писали само бензин,при условие че видяха че е с газова

и газовата уредба не е изменение на конструкцията а е допълнение към конструкцията/автомобила

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 479 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа