1.9 PD ASZ сваляне на дюзи

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Calib3r
Мнения: 36
Регистриран на: Пон 09 сеп 2013 11:25
Автомобил: Audi A3
Двигател: 1.9 TDI ASZ

1.9 PD ASZ сваляне на дюзи

Мнениеот Calib3r » Пон 08 юни 2015 14:51


Здравейте, тези дни си поръчах оригинални о-пръстени за дюзите. Искам да ги сваля, да ги накисна в някакъв "адски" разтвор и да им сменя уплътненията.
Става дума за 1.9 ASZ. Видях в нета, че има няколко упътвания как става, но трябвал някакъв специален инструмент за изваждането им. Въпроса ми е някой правил ли го е без този инструмент? Някакви тънкости и трикове при свалянето на дюзите? Знам че трябва много да се внимава всичко да е чисто и да се внимава със самите инжектори в края на дюзите. Благодаря! :drunk

Забравих да добавя, че правя тази интервенция, защото имам притрисане при студен двигател, което изчезва при топъл такъв. Изключвам маховика, защото смених 3 в рамките на 1 месец преди около половин година(доста дефектни бройки...).
Да не говорим, че тези дюзи са на 450,000км и ми се струва, че им е време да им обърна малко внимание :)




novatora
Мнения: 1066
Регистриран на: Чет 22 ное 2012 12:34
Автомобил: vw passat b5.5
Двигател: AVF 2001
Местоположение: Петрич
Контакти:

Re: Сваляне на дюзи на 1.9 PD ASZ

Мнениеот novatora » Пон 08 юни 2015 16:04


Специялният ключ ще ти трябва за поставянето им. Тоест динаметричен ключ. Ваденето всеки ще го направи, но поставянето и зацепването им после си иска умения за да работи правилно мотора. Аз извърших това упражнение преди 2 години и ефекта е осезаем. Няма претрисане и кадене. Мойте дюзи също са на 450 000. Регулирането им има ефект от към пъргавина на мотора и икономия. Задалжително при монтирането им трябва да подмениш застопоряващите ги болтове че са разтегнати и може да се скъсат. Поставянето на кабелите на дюзите също трябва да се убедиш че е добре щото може да имаш главоболия. Където лежи дюзата в цилиндърчето никакво масло. Почистване до блясък. На О пръстените грес задължително за да не ги разплеснеш при монгажа. Казвам това което видях от майстора. Аз не съм правил смяната но присъствах. И накрая идва играта с пластмасовия капак. Някой слагат нова гарнитура и текват повече. Аз купих нов капак от морга запазен с мека гарнитура за 35 лв. До сега течове няма.


Потребителски аватар
klimatronik
Мнения: 198
Регистриран на: Съб 24 ное 2007 16:31
Автомобил: Golf TDI PD+PASSAT B8 CR TDI 190
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сваляне на дюзи на 1.9 PD ASZ

Мнениеот klimatronik » Пон 08 юни 2015 18:54


Колегата сигурно има предвид за обратен чук за избиването на дюзите който се захваща на мястото на петата която държи дюзата... Такова нещо няма да ти трябва- вадят се леко завъртане и дърпане. Може да си помогнеш и с някоя права отверка. За кисненето незнам дали има смисъл... При монтажа задължително нови болтове които застопоряват дюзите. Мисля че бяха последно по 6.06лв. за брой - трябват ти 4. Стяга се всичко по предписание и се регулират задължително (с индикаторен часовник). За реглажа има описано във форума както и в нета като цяло.


Calib3r
Мнения: 36
Регистриран на: Пон 09 сеп 2013 11:25
Автомобил: Audi A3
Двигател: 1.9 TDI ASZ

Re: 1.9 PD ASZ сваляне на дюзи

Мнениеот Calib3r » Чет 11 юни 2015 13:33


Да, видях за тези 4 болта, ще ги сменя задължително. Благодаря за отговорите. Ще си поръчам нещата и като събера необходимите инструменти ще направя подмяната на гумичките.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: 1.9 PD ASZ сваляне на дюзи

Мнениеот valiosport » Съб 13 юни 2015 11:10


Трябват ти и "торкс"-ове за самите дюзи и за вала който ги натиска, не помня кой размер бяха...
Ако всичко е наред не се занимавай, защото може и по-зле да станат...
Има си тънкости при поставаняте, на какво разстояние трябва да е всяка дюза от края на главата, при регулирването трябва да знаеш точно кога да спреш да натягаш и да върнеш на 180градуса...
Смени само гумичките и огледай горе където кобилицата натиска дюзата дали има следи от вкопаване, ако има тогава сменяй и реглажните болтове и отгоре "бобчетата" на дюзите.


Calib3r
Мнения: 36
Регистриран на: Пон 09 сеп 2013 11:25
Автомобил: Audi A3
Двигател: 1.9 TDI ASZ

Re: 1.9 PD ASZ сваляне на дюзи

Мнениеот Calib3r » Чет 18 юни 2015 9:38


Да, тези на дюзите знам, че се разтягат. Но на вала не мисля да ги сменям, ако са добре. Бобчетата са си част от ремонтния комплект, така че ще ги сменя със сигурност.


rostislav1998
Мнения: 233
Регистриран на: Съб 24 яну 2009 22:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ruse

Re: 1.9 PD ASZ сваляне на дюзи

Мнениеот rostislav1998 » Чет 18 юни 2015 11:35


На vag com какви са ти показанията,напиши и след интервенцията.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта