Кой акумулатор е по-добър за дизел

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот lion_heart002 » Нед 23 окт 2011 20:46


Zinoto написа:Ти като не си наясно що се обаждаш а? Кой акумулатор ще се зареди по-добре при изправен автомобил и работа на мотора без консуматори за 15 минути примерно, колкото е обикновенно от стартирането до центъра на средно голям град. Кой ще постигне по-голяма гъстота на електролита? Точно тия 11 Ah разлика примерно няма нищо да те "стоплят" ако палиш по 5 пъти за по няколко минути. Това да не ти е бензинка? Обаче по-малкия ще остане в по-добра форма, защото се зарежда доста по-бързо.

Я малко по-полека!!!Това което си написал е пълна тъпоча! Ясно ли ти е??? Нищо не се недозарежда,ако колата ти е изправна!Най-добре е да се слага най-големия акумулатор дето се събира на мястото отредено за него!!! Колко коли си имал пич и какъв ти е опита??? Големия акумулатор може да ти е само приятел,благодарение на него можеш да опиташ да запалиш повече пъти отколкото с малък такъв!!! Не само,че големия акумулатор се зарежда по-бавно но се и разрежда по-бавно,това разбираш ли го,или да ти го нарисувам??? maikomila

А отговора на въпроса ти кой акумулатор ще се зареди по-бързо при изправен автомобил е-по-малко разредения такъв! А дали 44 амперовия или 70 амперовия ще се разреди повече от две завъртания примерно,оставям на теб да прецениш!!!





Няма никаква връзка между мощността на генератора и капацитета на акумулатора. Ако напрежението на генератора е вярно той адекватно ще зарежда произволно голям или малък акумулатор (колко време ще му трябва за това, е друга тема).

* Не е възможно да се повреди генераторът заради голям акумулатор.
* Не е възможно не дозареждане на голям акумулатор, ако генераторът е правилно настроен.
* Не е възможно презареждане на малък акумулатор, ако генераторът е правилно настроен.
* Не е възможно (почти) да се повреди генераторът с претоварване с консуматори (но пък може да не ни достига ток!)
* По-мощен генератор винаги е от полза - той по-бързо ще възстановява липсващия заряд в акумулатора
* По-голям акумулатор винаги е от полза - виж по-горе.

Генераторът трябва да има мощност, по-голяма от мощността на едновременно включените консуматори.
* Важни (мощни) ел. консуматори: всякакви светлини, мощна музика, климатик/парно, отопление на седалки, всичко, което се включва през инвертор. Спокойно може да се изключат от сметките зарядни за телефони, компютър, GPS, маломощни радиостанции. Лебедката е отделна каса бира, за нея - по-долу.
* Важна подробност: на празен ход на двигателя, генераторът може да не отдава пълната си мощност. Натоварването с консуматори трябва да е съобразено с това.
* Важна подробност: в сметките на консуматорите трябва да се включат системите на самия двигател. Инжекционен бензинов или комонрейл дизелов двигател харчат само за себе си около 25 ампера. Карбураторен бензинов - 3 до 7 ампера. Класически дизел - 0 до 10 ампера.
* Някои консуматори не се включват в сметките за генератора, защото се използват рядко - примерно лебедка. Разликата от недостигащата мощност на генератора я поема акумулаторът, който по този начин може постепенно да се изтощи даже при работещ двигател. Ето тук ни спасява големият акумулатор. Няма генератор, който да може да захрани сам натоварена лебедка. Големият акумулатор ще може да му помага по-дълго време.
* Генератор = алтернатор във всички съвременните автомобили (след 1960г). Да не се чудите.




Zinoto
Мнения: 1871
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот Zinoto » Нед 23 окт 2011 20:58


Определено не си ми нито на километрите нито на колите и сигурно караш за пръв път дизелова кола. По-бавно се разрежда ако го ползваш да светиш с габаритите ама това не е основната функция на автомобилния акумулатор. Защо на бележката в багажника ти пише 63 Ah или и в завода са се събрали все по тъпи от тебе? На поне половината модели автомобили не се събира или с триста зора се събира по-голям от предписания, защо ли? Как не са се сетили за тебе, че искаш да сложиш 200 Ah и ти не знаеш за какво ти е. Вземи се образовай малко, щото и аз като бях млад и си взех дизелова кола и аз налитах на големи акумулатори и псувах, че не са направили по-голямо място да се събере ама нещата са по-различни.

Е за лебедката няма да споря, тук наистина по-големия акумулатор ще е от полза. А сега ми кажи колко имат лебедки особено в този форум и колко често ги използват?


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот lion_heart002 » Нед 23 окт 2011 21:05


Имаш предписание,за да не сложиш по-малък! Ако сложиш на кола на която пише 44,70 ампера,няма смисъл,освен ако не си я наблъскал с консуматори!!! Но ако сложиш примерно 56,може само да ти е от полза! Имам две бензинови коли които трябва да са с 44 ампера-уж по стикер! Едната е с 44,другата с 62,познай,коя пали по-лесно! Толкова по темата от мен...


Zinoto
Мнения: 1871
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот Zinoto » Нед 23 окт 2011 21:12


Понеже стана дума за опита, който имам. Разносна търговия съм правил доста години ама не с автомобил предвиден за това, а със семеен автомобил. Палене и гасене по 50 пъти на ден на дизел, който подгрява без значение дали е топъл или студен. Акумулатора ми 77 Аh си отиде и си взех Delhpi по каталог за моя автомобил 63 Ah толкова ми казаха за да важи гаранцията и ми премериха консумация на стартер, зареждане, всичко. Генератора за модела си беше стандартен 60 А. През следващите две години докато продам колата нито един път не е свалян за зареждане и на всяко палене топъл, студен няма значение въртеше по-добре и палше по-добре от стария, който също бях взел нов, вярно друга марка ама нито като нов нито на втората година въртеше така добре. Тъй че не се пали толкова щото си без покритие.


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот lion_heart002 » Нед 23 окт 2011 21:17


Както кажеш,човече,но работя на място където най-евтиния ни автомобил е само около 300 000 лв като стойност,отделно съм част от съзтезателен отбор за Formula 3!Все си мисля,че ги разбирам нещата!!! Колкото това на какъв акумулатор си попаднал-то това си е чист късмет! Що акумулатори съм сменил и малки и големи,както и да е... Жив и здрав,няма смисъл да се спори с теб! :drunk


Zinoto
Мнения: 1871
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот Zinoto » Нед 23 окт 2011 21:24


Щом ги разбираш евала ама да кажем и за другите един акумулатор за да е в добро здраве дълго време трябва да работи и често да се разрежда и зарежда веднага след като е разреден. Особено важно е зимата да се оставя добре зареден, защото ако е с малка гъстота електролита и температурите са ниски капацитета му пада трайно.


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот lion_heart002 » Нед 23 окт 2011 21:25


Даже може и завинаги да го прецакаш ако го оставиш недозареден! Това в последния ти пост е до дума вярно! :beer Все пак продължавам да твърдя,че ако сложиш МАЛКО по-голям акумулатор е по-добре! Не,че много по-голям е проблем,просто ако колата си е наред-няма смисъл! Другото което е,зимно време с тези ''качествени'' масла и горива и филтри и прочие,дори и да е напълно изправна иначе една кола,може да се наложи да въртиш повече време,отколкото трябва! Случвало ми се е да паля при -21 градуса и след 2 км да ми замръзне бензина!Трябваше да оставя колата с включени светлини и да размразявам бензиновите маркучи,сигурно и тогава ме спаси по-големия акумулатор! :drunk


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот mccoy » Нед 23 окт 2011 22:15


Zinoto написа:Определено не си ми нито на километрите нито на колите и сигурно караш за пръв път дизелова кола.

Познавам човек който е от 40години е шофьор и движението му на задна скорост е още голяма мъка :lol:
Да приемем че си най-добрия шофьор в България ,но електротехниката доста ти куца, аз на твое място бих си мълчал по теми които не са ми много ясни.
Както каза колегата по горе слагайте най-големия акумулатор който се събира и ще имате по-малко проблеми.


KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот KirilGeorgiev » Нед 23 окт 2011 22:23


Е хубаво де вие като сте наясно обяснете кой ще го пълни по големия акумулатор


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот radi_nrj » Нед 23 окт 2011 22:34


Zinoto написа:Акумулатора ми 77 Аh си отиде


Понеже съм много от близко запознат с производството на акумулатори мога да ти кажа, че е напълно възможно въпросния акумулатор да е минал ОТКК-то на магия mhihi


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот lion_heart002 » Нед 23 окт 2011 22:35


Ба,ако беше чел,щеше да разбереш! :063: Алтернатора ще го зарежда,той затова е поставен между другото...


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот mccoy » Нед 23 окт 2011 22:41


KirilGeorgiev написа:Е хубаво де вие като сте наясно обяснете кой ще го пълни по големия акумулатор

Този който пъни и по малкия.
Генератора (алтернатора)не зарежда акумулатора постоянно ,а само колкото му е нужно.
Ако "примерно" едно палене на двигателя изразходва 10АЧ от малкия акумулатор то толкова ще изразходи и от големия така че ще му е необходимо едно и също време да го дозареди.


Zinoto
Мнения: 1871
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот Zinoto » Нед 23 окт 2011 23:13


Охо специалиста по електротехника се изказа :applause: това да не ти е да пълниш кофа с вода. Теорията ти не е валидна, защото да кажем наистина се изразходват 10 Ah, макар, че не е точно така. Колата запалва и генератора почва да зарежда на пълна мощност обаче пускаш различни консуматори - чистачки, фарове ...генераторите на съвременните дизелови автомобили подсигуряват достатъчно ток без да се изтощава акумулатора дори да пуснеш всички консуматори на пълна мощност освен ако едновременно не са се включили и свещите за подгрев на антифриза. При всички положения със или без консуматори обаче по-големия акумулатор, независимо че се е изтощил по-малко при старта на мотора ще иска по-голям ток за да се зареди. Ако пътуваш на дълъг път ок няма проблеми. Ако караш в града и пробега ти е 5 минути в едната посока и 5 минути в другата и така всеки ден, големия акумулатор след няколко дни ще ти е с по-малка концентрация на електролита, а ти ще се успокояваш, че си с "голям". Ако не излизаш поне 1 път в седмицата извънградко или да правиш градско без да гасиш поне 1 час на седмица този акумулатор много скоро ще става само за бензинка. Не случайно на такситата им дават половин година гаранция като си купуват акумулатори.


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот lion_heart002 » Нед 23 окт 2011 23:29


Последно само ще споделя един факт от ученическите ми години...Имах едно приятелче,което караше москвич 412,москвето палеше много трудно студено!Въртеше 10-15 минути,не знам какво му имаше,но открай време си беше така,с оригиналния си алтернатор беше,моя приятел беше сложил акумулатор бош 110 ампера!Понеже и стартера беше сменил с по-читав а акумулатора беше много силен,правеше следния номер,закачаше с връв ключа в позиция стартер за седалката и го оставяше да върти постоянно при първоначалното палене!След около 10-ина минути москвето почваше да припуква,тогава натискаше газта и запалваше някакси!Акумулатора НЕ ГО СВАЛЯШЕ да го дозарежда,за две години нито веднъж не го свали!Споделям понеже и на мен ми беше интересно тогава какво ще стане най-вече със стартера,но го питах и за акумулатора,сега се сетих заради темата!Москвича така си и отиде на вторични,до последно си вървеше и нямаше проблеми с зареждането на акумулатора,колата се караше 15 км в едната посока сутрин и отново 15км вечерта! Изводите са за вас и така... Лично аз карам по около 25 минути за да стигна до работа... Какви са тия вашите преходи от по 5 минути не вдявам...


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Кой акумулатор е по-добър за дизел

Мнениеот mccoy » Нед 23 окт 2011 23:32


10АЧ беше само пример
Продължавам да твърдя ,че един или няколко консуматора ще изразходват еднакво количество ток както от малък така и от голям акумулатор и времето за възтановяването му ще е едно и също.
В екстремни ситуаций с големия акумулатор ще имаш по-голям запас от ток.
Относно примера с кофата:
Ако едно магаре изпие 5л.вода от 10 литрова кофа и от 7литрова кофа
Колко литра са необходими да се допълни кофата. :mrgreen:

горното може да го запишете във бисерите на форума



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 61 госта