1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот mafiota » Вто 29 дек 2020 18:24


Здравейте,
колата е 1,9TDI 110кс. ASV.
От скоро наблюдавам един проблем при моята кола, за който бих помолил за съвет относно решаването му. До преди 2...3 седмици сутрин преди всяко палене, при подаване на контакт, "контролирах" включването на основните подгревни свещи на двигателя по отслабването на светлината на плафона. Колата си палеше нормално. От скоро (последните 4...5 дни) ми прави впечатление, че при сутрешно подаване на контакт светлината от плафона не отслабва, а и колата пали по тежко, а понякога гаснее и се налага второ стартиране, т.е. вероятно по някаква причина не включва подгрева на свещите. Това, което съм направил до момента:
- проверка с вагком - няма грешки;
- принудително с вагком задействах подгревните свещи, като ярко си проличя тяхното включване - по щракването на релете и отново същото отслабване на светлината на плафона, като при тази опция те се включваха и изключваха през секунда;
- сутринта включих вагкома да видя темп. на антифриза - при околна ~7...8С' за антифриза ми показваше около 13,5С', при първо включване на контакт подгрева отново не включи;
- сега по вечеря при топъл мотор дръпнах буксата на темп. датчика - при светещ плафон подадох контакт и светлината отслабна, а също така и релето се включи, т.е. подгрева се включи при извадена букса ( симулирана мого ниска темп.) на термодатчика;
- термодатчика е сменен преди 4г. от предния собственик с чисто нов - FEBI (~10лв. е струвал /пази се серв. история и фактури/).

Та къде да дърся проблема, възможно ли е да е от датчика, но дори и да е така, нали казват, че подгрева се включва дори и за малко при темп под 20С" ?
А и при предните доста по-хладни сутрини - не се включва. Но при тези условия и по-хладните сутрини ми прави впечатление, че колата отново за около 3..4 километра започва да духа топло от парното, т.е. подгрева на антифриза си се задейства нормално при темп. под 5С', но свещите на двигателя - не.




Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4276
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот tdi fen » Вто 29 дек 2020 18:34


свещите се включвата при около 7 градуса и то за 1 сек при 13.5 нямаш подгрев,датчика винаги дава някаква разлика особенно, ако не оригинален (такъв струва 60-70лв) има вариант да направиш адаптация с ваг-ком при която да се включват при около 13.5 градуса но се удължава времето за грене по-надолу
п.п причената според мен е центровка или компресия провери центровката с ваг-коми огледай маркучите за въздух в горивото


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1014
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: Touareg 7P6
Двигател:

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот nikolay_ss » Вто 29 дек 2020 19:26


при ASV да кажем за атмосферно налягане от около 1 бар, каквото е на повечето места в България, подгревните свещи при 0 градуса ти се пускат за 3 секунди и тези 3 секунди като ги интерполираш до 10 градуса, като 10 градуса ти е 0 секунди, ще получиш, да кажем, че за 5 градуса, ще ти подгрява 1.5 секунди. Над -10 или -20 градуса не мога да се сетя точно, там вече подгрева си е повече.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот mafiota » Сря 30 дек 2020 0:00


tdi fen написа:свещите се включвата при около 7 градуса и то за 1 сек при 13.5 нямаш подгрев,датчика винаги дава някаква разлика особенно, ако не оригинален (такъв струва 60-70лв) има вариант да направиш адаптация с ваг-ком при която да се включват при около 13.5 градуса но се удължава времето за грене по-надолу
п.п причената според мен е центровка или компресия провери центровката с ваг-коми огледай маркучите за въздух в горивото


Благодаря за мненията!
Факт е, че при околна около 3...4С° свещите се включваха и си грееха поне няколко секунди. Другото което мисля да направя е да изчакам температурите още малко да паднат и да пробвам пак да видя каква температура ще се отчете на антифриза преди да запаля. Имам някави съмнения, че под 8....9С° няма да е, т.е. датчика наскоро може да е дефектирал. Нов оригинален в порше е 102лв., а в автотехника 60лв., намирам и Хела за 15лв....., много голяма разлика за един датчик...?
По-долу съм дал снимки на центровката от тази вечер. До колкото знам до сега нищо не е пипано по помпата, а си е на заводска настройка, колата е 2001г. на реални190х км. Тук някъде един колега бе споменал, че при ASV-то е добре предварението да е до 0,9 заради малко по-високото налягане на задействане на дюзите (220 бара) иначе при по-голямо предварение мотора ставал по-шумен.

20201229_231347.jpg

20201229_231518.jpg


Колкото до въздух, не ми се е сторило да има мехури в маркучите. Компресия не съм мерил до сега, но скоро ще го направя.

nikolay_ss написа:при ASV да кажем за атмосферно налягане от около 1 бар, каквото е на повечето места в България, подгревните свещи при 0 градуса ти се пускат за 3 секунди и тези 3 секунди като ги интерполираш до 10 градуса, като 10 градуса ти е 0 секунди, ще получиш, да кажем, че за 5 градуса, ще ти подгрява 1.5 секунди. Над -10 или -20 градуса не мога да се сетя точно, там вече подгрева си е повече.


Останал съм с впечатление, че по-дълго работят при полужителни температури, поне по наблюдението на плафона.


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот vinixxx » Сря 30 дек 2020 6:46


Няма как да ти гасне веднага след старт заради свещите.
Търси проблема другаде, може да му мернете компресията, като за начало.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот mafiota » Сря 30 дек 2020 15:07


20201230_150216.jpg


Освен условията по-горе какво още трябва да се направи за да се осигури фронт за измерване на компресията:
- демонтаж на тръбичките към дюзите ?
- разкачане на кабела към клапан N109 на помпата ?
- нещо друго?


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4276
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот tdi fen » Сря 30 дек 2020 15:17


от графиката мисля че е леко на закъснение центровката датчика според мен си е ок,ако му има нещо ще дава грешка


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот mafiota » Сря 30 дек 2020 15:36


tdi fen написа:от графиката мисля че е леко на закъснение центровката датчика според мен си е ок,ако му има нещо ще дава грешка


т.е. трябва да е над 60 и под 70 примерно?


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот vinixxx » Сря 30 дек 2020 16:56


mafiota написа:
20201230_150216.jpg


Освен условията по-горе какво още трябва да се направи за да се осигури фронт за измерване на компресията:
- демонтаж на тръбичките към дюзите ?
- разкачане на кабела към клапан N109 на помпата ?
- нещо друго?


Свещта се демонтира и на нейно място завивате манометъра.
Трябва да спрете и притока на гориво.
Ако махнете тръбичките, няма ли да опръска с нафта навсякъде.
Вижте вариант да махнете някои релета отговарящи за помпите.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот mafiota » Сря 30 дек 2020 17:32


Затова питам, как се спира горивото за такава работа?


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4276
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот tdi fen » Сря 30 дек 2020 18:42


mafiota написа:
tdi fen написа:от графиката мисля че е леко на закъснение центровката датчика според мен си е ок,ако му има нещо ще дава грешка


т.е. трябва да е над 60 и под 70 примерно?
аз бих я направравил 60-65


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот mafiota » Сря 30 дек 2020 22:29


Механично ще си е играчка, а по този метод с VAG COM няма ли да е по-добре?
https://www.youtube.com/watch?v=t76zrfNrJRE


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8419
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот samo_pechka » Чет 31 дек 2020 15:16


mafiota написа:Затова питам, как се спира горивото за такава работа?

Става елементарно с откачане на кабела, на клапана, на главата на ГНП


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот mafiota » Вто 12 яну 2021 12:48


Тези дни при околна темм. +0,5°С (измерена с чифров датчик DS18B20), с VAG COM-a преди първо палене бе отчетена темп. на антифриза +5,5°C , свещите се включиха за 2...3 sec. Явно всичко е от неоригиналния датчик, .... разлика в цената от 7.....10 пъти :eek


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: 1,9TDI ASV не включва подгревните свещи

Мнениеот vanesto » Вто 12 яну 2021 12:54


Аз бих сменил датчика, но не с феби.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: BTTN, sesi85 и 51 госта