Проверка на километраж

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот Haralampi » Нед 02 авг 2009 14:21


theultimate написа:GPS-а от 200лв просто определя страхотно точно - ъпдейтва се на повече от секунда. Как пък чисто нов километраж лъже...

В авиацията използват професионални GPS-и. Тук хората се опитват да мерят с такива от 200-300лв и с телефони, които са направени просто да ти дават обща идея за това къде се намираш в момента.


:horror: :horror: :horror:
Спри да се излагаш :))))))

прочети това което ти дадох като линк за да не ставаш за смях и другаде!! Ако GPS-те определяха с такава неточност скоростта, никога нямаше да можеш да ползваш навигация!!!!!!! GPS ите предлагани широко на пазара имат точност по отношение на скоростта в рамките на по-малко от 1км/ч !!!!
И НЕ - телефоните с GPS не са направени да ти дават обща идея къде се намираш в момента, а работят чудесно за навигация и при 200 км/ч!

Garmin's specifications quote 0.1mph accuracy but due to signal degredation problems noted above, perhaps 0.5mph accuracy in typical automobile applications would be what you can count on.

По цените които цитираш също личи че нямаш дори и бегла представа от тази техника.




theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот theultimate » Нед 02 авг 2009 16:02


Както казах за мен точния критерии е обороти - предавателно число - скорост. А по тези критерии GPS-а ми разминава.... Сигурно и оборотомера ми дава отлонение с 500-1000 оборота и съединителя ми боксува.... Въпросния GPS му мърда показанията с 5-10км при постоянна скорост, сигурно и това ми е бъг в колата.


Потребителски аватар
mania
Мнения: 1749
Регистриран на: Съб 27 яну 2007 11:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Проверка на километраж

Мнениеот mania » Нед 02 авг 2009 16:18


Вие пък квот се хванахте за частица от километъра. Човека г оинтересува дали му отчита точно в рамките на дуопустимата грешка. Затова и най-верният вариант е да сложи с още една, две коли на кантар и да види. А относно GPS - не всек иможе да си я позволи тая екстра.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот Haralampi » Нед 02 авг 2009 16:48


theultimate - чувствам се все едно обяснявам на някоя баба за инверторен климатик - ако ще цялата физика и флуидна динамика да и напишеш и обясниш - пернишка печка си знае - пернишка печка си бае и ти казва как веднъж била в стая с климатик и фикуса в ъгъла бил посърнал.....

Айде жив и здрав!


kabeleto
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 22:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проверка на километраж

Мнениеот kabeleto » Нед 02 авг 2009 16:51


Barboukov написа:Имам съмнения, че километража ми отчита повече. Как може да се провери дали е верен (мислих си да карам с превишена скорост и полицаите да кажат колко е). Дайте някакви идеи.

Ако някой от Русе може да отдели време да сравним километражите нека да каже... Друго не се сещам...

Идеи?

нестандартна:
В Люлин на подлеза има 2 радара с големи цифрички...сещате се накъде бия...:)
Чакаш да преминат колите и потегляш,определено са по-точни от някой километражи.
Едно е да засичат преминаващите,друго е да си ги ползваме за тест :mrgreen:


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот theultimate » Нед 02 авг 2009 17:51


Haralampi написа:theultimate - чувствам се все едно обяснявам на някоя баба за инверторен климатик - ако ще цялата физика и флуидна динамика да и напишеш и обясниш - пернишка печка си знае - пернишка печка си бае и ти казва как веднъж била в стая с климатик и фикуса в ъгъла бил посърнал.....

Айде жив и здрав!


Добре...явно смяташ евтините масови GPS-и за върха на технологията. Щом са толкова точни защо:

1. като седиш на светофар често се чуди в коя посока си обърнат или показва че завоя е след 10-20 метра.
2. на пътни възли тотално откача
3. карам си аз със 120-130 и изведнъж ми пише "Максимална скорост на пътуването 180км/ч"
4. Подържам напълно постоянна скорост и GPS-а играе с 5-10км/ч

Съгласен съм че GPS-а е много точен като технология, но може би в някое изпълнение за 1000лв или фабрична навигация на мерцедес. Не и тия масовите които ползваме.


Потребителски аватар
fill
Мнения: 1574
Регистриран на: Пет 29 юни 2007 7:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проверка на километраж

Мнениеот fill » Нед 02 авг 2009 18:35


theultimate написа:
Добре...явно смяташ евтините масови GPS-и за върха на технологията. Щом са толкова точни защо:

1. като седиш на светофар често се чуди в коя посока си обърнат или показва че завоя е след 10-20 метра.
2. на пътни възли тотално откача
3. карам си аз със 120-130 и изведнъж ми пише "Максимална скорост на пътуването 180км/ч"
4. Подържам напълно постоянна скорост и GPS-а играе с 5-10км/ч

Съгласен съм че GPS-а е много точен като технология, но може би в някое изпълнение за 1000лв или фабрична навигация на мерцедес. Не и тия масовите които ползваме.


Отговори:
1. GPS-a не е врачка да знае на коя посока си обърнат. Като не се движиш не може да ти изчисли посоката
2. Проблем на картата
3. Проблем на картата
4. Слаб сигнал на сателитите или ковти GPS

Ползвам Prestigio 450 който е GPS от среден клас ( цената му е около 350лв ). Мога да кажа, че съм много доволен.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот Haralampi » Нед 02 авг 2009 19:33


fill написа:
Отговори:
1. GPS-a не е врачка да знае на коя посока си обърнат. Като не се движиш не може да ти изчисли посоката
2. Проблем на картата
3. Проблем на картата
4. Слаб сигнал на сателитите или ковти GPS

Ползвам Prestigio 450 който е GPS от среден клас ( цената му е около 350лв ). Мога да кажа, че съм много доволен.


Благодаря, че ме отмени.......

По номер едно бих допълнил: "Посока" а определение на движение - няма движение - няма посока - има само местоположение ;) Ти може да гледаш и към небето - това никой GPS няма как да отгатне...

Аз ползвам както RoyalTek, които се водят едни от най-добрите, а струва едва около 150лв (говоря за bluetooth GPS), така и този в моята Nokia N82, който целия в момента струва има-няма 400лв.... и в двата случая нямам никакви проблеми с навигацията, нито с определянето на координати или скорост. Скоростта ми никога не играе с повече от 1км/ч при поддържане на еднаква.

Последна промяна от Haralampi на Нед 02 авг 2009 19:38, променено общо 1 път.


kabeleto
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 22:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проверка на километраж

Мнениеот kabeleto » Нед 02 авг 2009 19:38


fill написа:
theultimate написа:
Добре...явно смяташ евтините масови GPS-и за върха на технологията. Щом са толкова точни защо:

1. като седиш на светофар често се чуди в коя посока си обърнат или показва че завоя е след 10-20 метра.
2. на пътни възли тотално откача
3. карам си аз със 120-130 и изведнъж ми пише "Максимална скорост на пътуването 180км/ч"
4. Подържам напълно постоянна скорост и GPS-а играе с 5-10км/ч

Съгласен съм че GPS-а е много точен като технология, но може би в някое изпълнение за 1000лв или фабрична навигация на мерцедес. Не и тия масовите които ползваме.


Отговори:
1. GPS-a не е врачка да знае на коя посока си обърнат. Като не се движиш не може да ти изчисли посоката
2. Проблем на картата
3. Проблем на картата
4. Слаб сигнал на сателитите или ковти GPS

Ползвам Prestigio 450 който е GPS от среден клас ( цената му е около 350лв ). Мога да кажа, че съм много доволен.


Доколкото знам на стандартните модели GPS им дават грешка до 10 метра от позиционирането.10 м са доста нещо при ускорение и спиране.Няколко метра при различни скорости на движение си е бая цифра.Просто неможе да им се вярва!.
Да спомена и грешките в техниката и софтуера:
При нас Пежо 206 е летяло на 3000 метра височина както и е било в Гърция(реално София) според Мапса на GPS-а.
Добре че не са уволнили колегата "пилот" за недопустима височина на движение на МПС.
:applause:

Последна промяна от kabeleto на Нед 02 авг 2009 19:43, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот Haralampi » Нед 02 авг 2009 19:42


грешката е мн по-малка от 10м, а и позиционирането не е непременно обвързано със скоростта.

Не знам какъв GPS сте гледали, но както е написано и в линка, който посочих - GPSите за нав. цели предлагани на пазара не отчитат височина а само геогр ширина и дължина. Изполлзват двуизмерна координатна система и използват съответния брой необходими спътници за целта.


kabeleto
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 22:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проверка на километраж

Мнениеот kabeleto » Нед 02 авг 2009 19:45


Haralampi написа:грешката е мн по-малка от 10м, а и позиционирането не е непременно обвързано със скоростта.

Не знам какъв GPS сте гледали, но както е написано и в линка, който посочих - GPSите за нав. цели предлагани на пазара не отчитат височина а само геогр ширина и дължина. Изполлзват двуизмерна координатна система и използват съответния брой необходими спътници за целта.

Споменах,хардуерна или софтуерна грешка.Никой не спори какви са им възможностите и какво се е объркало при приеманите данни.


Потребителски аватар
fill
Мнения: 1574
Регистриран на: Пет 29 юни 2007 7:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проверка на километраж

Мнениеот fill » Пон 03 авг 2009 8:34


Haralampi написа:Не знам какъв GPS сте гледали, но както е написано и в линка, който посочих - GPSите за нав. цели предлагани на пазара не отчитат височина а само геогр ширина и дължина. Изполлзват двуизмерна координатна система и използват съответния брой необходими спътници за целта.


Грешка, моя отчита надморска височина :beer


iliya79
Мнения: 9
Регистриран на: Нед 19 окт 2008 17:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Проверка на километраж

Мнениеот iliya79 » Пон 03 авг 2009 8:52


Грешка от порядъка на 5 10 км/h може да се получи в зависимост от размера на гумите с които караш и тия за които е настройван километража. Ето тук: http://www.avtogumi.com/ има калкулатор които дава разлика в скоростта в зависимост от различните гуми.
Примерно ако колата оригинално е с 13 цолови гуми а ти си сложил 14 разликата при 100км/h ти е 5 км/h.
Виж по каталог с какви гуми е дават твоята кола и какви си сложил ти. Въведи ги в калкулатора и ще видиш разликата


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот theultimate » Пон 03 авг 2009 9:38


В крайна сметка какво установихме:

- самите километражи имат допустимо отклонение 10-15км/ч
- масовите гпс-и се рефрешват бавно и имат отклонение до няколко метра
- масовите гпс-и не отчитат надморкса височина и ако караш по баир/надолнище лъжат

С други думи тия 10-15км няма как да бъдат измерени с подръчни средства :) Отделно че за повечето коли дават 2 размера джанти (примерно едни 14ки и едни 15ки) и въпреки че и двата са по книжка има 5-6км/ч разлика.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Проверка на километраж

Мнениеот Haralampi » Пон 03 авг 2009 11:34


theultimate написа:В крайна сметка какво установихме:

- самите километражи имат допустимо отклонение 10-15км/ч
- масовите гпс-и се рефрешват бавно и имат отклонение до няколко метра
- масовите гпс-и не отчитат надморкса височина и ако караш по баир/надолнище лъжат

С други думи тия 10-15км няма как да бъдат измерени с подръчни средства :) Отделно че за повечето коли дават 2 размера джанти (примерно едни 14ки и едни 15ки) и въпреки че и двата са по книжка има 5-6км/ч разлика.


1. Това е приблизително така, но неправилно формулирано - отклонението е 10-15 км/ч но с репродуктивност от 1-2 км/ч и посоката е винаги в + от реалната скорост

2. Масовите GPS-и не рефрешват никак бавно - ако си имал такъв проблем се сърди на уреда, който използваш за визуализация на сигнала! Аз нямам такъв проблем - при мен рефрешва на вероятно 1/5та от секундата, а както казах ползвам както вграден в телефона така и отделен за 150лв.... за такъв интервал няма да качиш 10 км/ч отгоре нали?

3. Да така е - сам изчисли колко е "лъжата" като вземеш индекс от cos20° за наклон от 20 градуса! :idea:

Относно допълнението - при мен са даже 3 вида Джанти и именно това е една от причините да не можеш да изчисляваш скорост по предавателни числа! Дори налягането на гумите оказва влияние! Скорост се мери или по сателити или спрямо налягане за постигане на най-точни резултати!

Извод - отчитайки всички тези фактори - измерването на скорост чрез GPS (дори такъв от нисък или среден клас) е най-точния метод, независимо от това, че и той има свой фактор на грешка.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: batjoro, Жужи и 71 госта