Golf MK4 1.6 AKL Стържене и тракане от скоростна кутия

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
byrd4
Мнения: 11
Регистриран на: Пон 17 мар 2008 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Golf MK4 1.6 AKL Стържене и тракане от скоростна кутия

Мнениеот byrd4 » Вто 05 май 2009 15:10


Здравейте колеги,
Проблема за който искам мнения и съвети е прословутото стържене, което се чува от скоростната кутия, когато колата е на место, на свободна скорост. При натиснат съединител стърженето изчезва, а при отпуснат се появява.Чува се по силно в купето при затворена врата. Този шум се появи след смяна на съединител(може да го еимало и преди това, но да е бил по слаб и да не съм му обръщал внимание). Съединителя е LUK (комплект съединител 230лв.+ труд 120лв.= 350лв.), за това отхвърлих причината да е от него. Смених го, защото от начало се появиха симптомите за неговия край, а т.е. претрисане при потегляне на 1-ва, на полусъединител и не след дълго ме изостави на едно кръстовище.
След обстойно прочитане на темите във форума по въпроса, останах с убеждението, че проблема е от скоростната кутия и по точно: 1.Масло (беше си до пробката за наливане, което е нормало, но въпреки това го смених с Castrol TAF-X 75w-90 GL4/5 VW Norm501.50. Проблема остана! )
2.Аксиален лагер (за моя модел мотор, доколкото разбрах, няма такъв, защото съединителя е обратен или по-точно има, но се намира се на края на скоростната кутия при 5-та скорост, в една чашка и е с пластмасов сепаратор, за да се смени не се сваля цялата кутия, а само капака. Смених го, предложиха ми LUK или VALEO на една цена(15лв.), избрах LUK. Проблема остана!!)
3.Лагер на първичния вал на скоростната кутия(още не съм го сменял),защото:
При смяна на аксиалния лагер, направи впечатление, че има хлабина на зъбното колело, което се вижда след като се свали капака на скоростната кутия(даже от самата пробка за наливане на масло се вижда), та въпросното зъбно колело(така и на разбрах каква е неговата роля) се зацепва за чашката в която се намира аксиалния лагер.
И накрая питането ми е: Това специфично стържене и тракане дали е от хлабината в зъбното колело или просто това подсказва, че и останалите пакети са на същото дередже и кутията си "отива"? Подлежи ли на ремонт или по-скоро нова скоростна кутия? Някой изобщо справял ли се е с този проблем и как???




Потребителски аватар
Dorian
Мнения: 1344
Регистриран на: Нед 18 мар 2007 19:57
Автомобил: Golf 4 TDI
Двигател: AHF
Местоположение: Варна

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот Dorian » Вто 05 май 2009 19:09


Дококото знам на Г4-1.6 кутиите са им доста чупливи и немалко колеги във форума се оплакват от тях,а щом си сменил съединителя и лагера и несее оправило явно нее на добре работата... :roll:


Потребителски аватар
hdjfmr
Мнения: 346
Регистриран на: Нед 11 мар 2007 21:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот hdjfmr » Вто 05 май 2009 21:32


Колега неща да те плаша но при мен беше същото стържене и тракане и в един прекрасен миг истече маслото от скоростите и се оказа че се е скъсал нит на деференцяла и е пробил кужуха.Отам нови скорости за скромната сума от 1000лв и засега нямам ядове :D Затова те съветвам да спреш да караш да разглобиш скоростите и да видиш какво е за смяна и какво не и най- важното ако ги тваряш смени нитовете на деференцяла с болтове те се продават като ремонтен комплект и няма да имаш никъкви ядове :D


byrd4
Мнения: 11
Регистриран на: Пон 17 мар 2008 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот byrd4 » Сря 06 май 2009 10:04


Благодаря за съвета! Ще събирам пари и при майстор, но при кой и къде? Ако някой от Пловдив може да ми препоръча свестен сервиз?


Потребителски аватар
MKII 1.6EZ
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 10 май 2007 17:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот MKII 1.6EZ » Сря 06 май 2009 14:26


spam Колега къде точно се намира пробката за маслото на скоростите? Мерси предварително :D


byrd4
Мнения: 11
Регистриран на: Пон 17 мар 2008 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот byrd4 » Сря 06 май 2009 15:20


Завърташ волана на пълен ляв и през открилата се пролука м/у гумата и калника се вижда ск. кутия, и болта(мисля че е за шестограм 17).


byrd4
Мнения: 11
Регистриран на: Пон 17 мар 2008 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот byrd4 » Сря 06 май 2009 15:22


Говорим за предна лява гума


Потребителски аватар
nikolai_an
Мнения: 1224
Регистриран на: Нед 09 мар 2008 20:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Карлово

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот nikolai_an » Сря 06 май 2009 17:01


колега,не бързаи със смяма на кутията,про мен проблема беше единтичен,само че на 3-ката!нивото на маслото в кутията беше рязко паднало и понеже 5 скорост е отделена от другите и се смазва от една дупчица около 5 мм. и като падне нивото на маслото и почти не се смазва! е при мен се оказа че игления лагер на 5-та предавка прави този номер и за щастие го намерих 2-ра употреба и ремонта ми излезе около 70 кинта!закараи я на някои които наистина е "в час" и му обясни това!може да погледне през капака на 5-та ск. и за тази маниполация не се изисква сваляне на С.К.,ако е лагер на първичния наистина е кофти....Успех!


Потребителски аватар
leonardo_vd
Мнения: 3022
Регистриран на: Съб 07 апр 2007 17:04
Автомобил: Golf mk1 VR6 TURBO
Двигател: AAA
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот leonardo_vd » Сря 06 май 2009 17:49


Нитове на диф-а. Колегите ти го казаха.


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот parno » Сря 06 май 2009 18:03


hdjfmr написа:пробил кужуха

тези кутии принципно стават на сол като се скъса нит :? за Бургас мога да насоча къде ремонтират качествено скорости.


nevenrapof
Мнения: 54
Регистриран на: Чет 01 яну 2009 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот nevenrapof » Чет 07 май 2009 10:31


Насочи мен за Бургас,скоро май ще ми се наложи да ходя?


bogo1
Мнения: 40
Регистриран на: Пет 21 мар 2008 22:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот bogo1 » Чет 07 май 2009 18:42


Здравейте ,бе пичове ,и при мен се получи нещо подобно ,започна да ми стърже нещо по скоростната кутия и отидох на майстор,човека каза че имам счупен зъб на зъбното колело на диференциала и трябва да смени тези прословути нитове на това зъбно колело от които само 25 са били здрави останалите са били скъсани,човека каза 600кинта цялата схема сваляне на кутията и ремонта ,абе дано нема проблеми от този момент нататък,дано господ е с моето голфче 1.6 101 к.с, 1999г..А във Варна има един майстое той ми я прави човека кутияата и така каза ще си краш и ще си свиркаш казва се БАГЕРА,ГОЛЯМ СПЕЦ .


Потребителски аватар
MKII 1.6EZ
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 10 май 2007 17:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот MKII 1.6EZ » Пет 08 май 2009 15:07


Тия нитове на око могат ли да се видат дали са здрави (без да се разглабя)?


Потребителски аватар
leonardo_vd
Мнения: 3022
Регистриран на: Съб 07 апр 2007 17:04
Автомобил: Golf mk1 VR6 TURBO
Двигател: AAA
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот leonardo_vd » Съб 09 май 2009 12:46


MKII 1.6EZ написа:Тия нитове на око могат ли да се видат дали са здрави (без да се разглабя)?

Еми ако може да виждаш през корпуса на диф-а ДА. :bishop


sascho79
Мнения: 3
Регистриран на: Нед 28 юни 2009 19:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Стържене и тракане от скоростна кутия Голф 4 1.6 AKL

Мнениеот sascho79 » Сря 08 юли 2009 16:44


здравеите и от мен, имам подобен проблем но при мен тракането е само на задна скорст. има го от 3 дни и съм силно притеснен! някакви идеи какво може да е?



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 179 госта