Golf MK4 подгряване на седалките

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Пет 01 окт 2010 16:42


Прекъснат кабел ?




dicheto
Мнения: 11
Регистриран на: Съб 20 мар 2010 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Radnevo
Контакти:

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот dicheto » Пет 01 окт 2010 17:26


rmk написа:Прекъснат кабел ?

И аз не знам.Ама имай в превид че съм пълен лаик.Какво трябва да замеря за да разбера дали е така?


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Съб 02 окт 2010 11:37


Ако си "пълен лайк" и информацията, която съм изписал в предишните страници не ти е достатъчно, моя съвет е да отидеш при електриджия.


Потребителски аватар
Eximpo
Мнения: 99
Регистриран на: Нед 28 фев 2010 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот Eximpo » Пон 30 май 2011 20:57


Аз тъй като нямам фабричен подгрев, тоест нямам копчета за подгрев, въпроса ми е дали в самите седалки има релтани и дали има пуснат кабел до конзолата където се слагат копчетата ?


Потребителски аватар
mircho82
Мнения: 378
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 19:28
Автомобил: Golf IV TDI GTI
Двигател: ARL 2001
Местоположение: Плевен

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот mircho82 » Пон 30 май 2011 22:36


Със сигурност нямаш. Мислиш ли, че ги е мързяло да сложат само едни копчета за да се подгрееш. Сложността се изразява в поставянето на реотаните и окабеляването, копчетата са най-малия проблем.


zhivko.neychev
Мнения: 7
Регистриран на: Вто 27 апр 2010 8:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот zhivko.neychev » Пон 31 окт 2011 22:48


rmk написа:........ Двете врътки отстрани се махат само с дърпане...........



Нека да споделя и моя опит с тапицерията.
Наложи ми се да сваля само на седалката, тъй-като малкия я уповръща мераклийската. За съжаление точно тази на която подгрева работи, но реших да я сваля за да имам опит за ремонта на шофьорската.
Всичко по-горе е описано точно с едно изключение. Дърпайки врътките, неминуемо се чупи поне една от щипките. За това че се трошат четох в друг пост и внимавах много, но въпреки това потроших една при дърпането.
Като се позагледах, се указа че не е нужно да свалям нацяло престилките.
Нужно е да се развият предните 2 болта, а самите престилки са хванати само със щипки под самата седалка. Внимателно се откачат всички, като предварително сте свалили повдигача на седалката - 2 тапи под които има болтове. Тапицерията най напред се сваля зад седалката, а врътките не е нужно да се махат защото, тапицерията минава над тях и преди да започне това твърдото което захваща тапицерията под седалката напред има две лепки( велкро мисля че се казват ) които стягат тапицерията непосредствено след врътките.
След като престилките са разхлабени, тапицерията се сваля лесно като цяло.
При мен имаше и 4 железа които придържаха дъното на тапицерията за седалката. Един квадрат точно в средата.


Потребителски аватар
Eximpo
Мнения: 99
Регистриран на: Нед 28 фев 2010 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот Eximpo » Съб 24 дек 2011 21:05


mircho82 написа:Със сигурност нямаш. Мислиш ли, че ги е мързяло да сложат само едни копчета за да се подгрееш. Сложността се изразява в поставянето на реотаните и окабеляването, копчетата са най-малия проблем.


Нямам ама се оказа че имам подгрев :) Нямам никакви копчета и тем подобни..просто веднъж пуснах парното да духа на стъклата и го усилих на 4..и изведнъж почна да ми топли на гъза. Наведох се и гледах под седалката и установих че имам и на 2-те седалки кабели, които бяха включени в една букса под самите седалки :)


Потребителски аватар
Scotty
Мнения: 184
Регистриран на: Чет 27 юли 2006 14:50
Автомобил: Volkswagen Golf 4 GTI
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот Scotty » Съб 24 дек 2011 23:56


Колега напълно е възможно самовнушението да ти е по голямо,ако буксата от долу ти е жълта това е за аербега, а и досега не съм чувал за голф 4 свързан подгрев на седалките с парното, но все пак е Коледа - стават чудеса :P


Потребителски аватар
Eximpo
Мнения: 99
Регистриран на: Нед 28 фев 2010 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот Eximpo » Нед 25 дек 2011 12:04


Scotty написа:Колега напълно е възможно самовнушението да ти е по голямо,ако буксата от долу ти е жълта това е за аербега, а и досега не съм чувал за голф 4 свързан подгрев на седалките с парното, но все пак е Коледа - стават чудеса :P

Повярвай ми, почна да ми топли на гъза..


Потребителски аватар
mircho82
Мнения: 378
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 19:28
Автомобил: Golf IV TDI GTI
Двигател: ARL 2001
Местоположение: Плевен

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот mircho82 » Пон 26 дек 2011 15:12


Ххаха е ти неправо ме уби. И аз несъм чувал за такова свързване но, незнам. Явно предишния собственик е членувал и той в някой форум та сигурно от там е дошла идеята. Не вярвам да искара много ако е така, нито бушони,нито кабели, нито климатроник....


ilian555
Мнения: 15
Регистриран на: Пон 02 яну 2012 18:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Монтана

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот ilian555 » Пон 02 яну 2012 18:41


Колеги искам да попитам относно подгряването на седалките
и за метода на колегата РМК
и при мен не работеше подгряването и на 2-те седалки, слойжих и на 2-те копчета по един резистор 47килоома на едната тръгна, на другата имах прекъснат кабел под седалката и след като го оправих и на другата тръгна. Това което ми направи впечетление беше, че докато караш започва много да напича, аз го сменям от положение 5 на положение 1 и то пак напича и трябва да го огасиш. Работеше 1-2 седмици и спря, оказа се че реотана на шофиорската седалка се е прекъснал. Свалих седалката и установих, че при мен долния реотан и тоя на гърба са свързани последователно и при прекъсване на единия не работи цялата седалка. Свалих леко тапицерията отзад на долната част на седалката и видях каде е прекъснат, свързах го и той отново тръгна. Между извод 2 и извод 7(маса) (на буксата) трябва да има съпротивление 3-4 ома иначе или е прекъснат кабел по трасето или нагреватела. Едната седалка консумира 4-5 А на положение 5. Другото нещо което установих е че с тоя резистор позициите 1 до 5 не работят, все си работи на положение 5 един вид. По тоя начин напрежението, което се подава на реотана е напрежението на акомулатора - 11-12V при загасена кола и 13-14V при работеща кола, което ми се струва че е множко щото тая интеграла в копчето би трябвало да регулира от 0 до 12 волта примерно. И най-вероятно затова че реотана работеше на 13-14 волта и затова и прекъсна.
Някой има ли представа какво трябва да се подаде на извод 3, така че да се елиминира тоя датчик за тежест, но и да работят степените?


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Вто 03 яну 2012 10:01


За много години на всички !

Здрасти ilian555,
Защо ти се вижда странно, че след като загрее и трябва да го гасиш? Аз също го ползвам по 5 минути макс сутрин подгряването и после го гася, но и нямам повече нужда от него (просто самата седалка се е сгряла, пък и аз догрявам :) и така).

Преди години съм ползвал от тези нагреватели, които се продават по магазините и се слагат върху седалката и там беше същото - не можеш да караш постоянно на него, защото става много топло и го гасиш в един момент.

Според мен интегралата в копчето при различните степени не променя подавания волтаж към реотана а регулира прехвърлената мощност чрез "широчинно-импулсна-модулация".
Пример:
1 степен - 1 секунда подава захранване - 4 секунди не подава
2 степен - 2 секунди подава захранване - 3 секунди не подава
3 степен - 3 секунди подава захранване - 2 секунди не подава
4 степен - 4 секунди подава захранване - 1 секунди не подава
5 степен - постоянно подава захранване
(само примерно времена давам, най-вероятно въобще не са такива).

Другото което си мисля, е че ако са заминали степените от слагането на този резистор то тогава това в седалката освен да не е датчик за тежест а такъв за температура (нямам представа).

ПС:
Аз в момента карам вече трета зима с поставен там резистор и повече не съм разглобявал за ремонти. Не ми е горял нагревателя в седалката, но и аз го ползвам по следния принцип: Сутрин направо на 5 слагам, като ми стане достатъчно топло го спирам и така. Тоест степените не ме интересуват, може би и при мен ще прегори ако го оставя включено дълго време.

ПС2:
Малко странно ми се струва, че при теб гори нагревателя, а не бушона примерно. Ма то кво ли се учудвам то и в къщи обикновенно гърмят първо уредите и после бушоните, всичко е така "хубаво" сметнато....


ilian555
Мнения: 15
Регистриран на: Пон 02 яну 2012 18:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Монтана

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот ilian555 » Вто 03 яну 2012 22:29


Значи първото нещо което ми направи впечетление е че бушона ми е 30А и утре мисля да го сменя на 15, но не в това според мен е проблема, тъй като измерих ампеража (извадих бушона, включих амперметъра на негово място при огасена кола и ампеража на 1 седалка беше 4,12 А при 11,5V ми показваше че подава на нагревателя). Като запаля колата напрежението става 13-14V от зареждането и сигурно и ампеража скача на 5-6А. Но ме съмнява да не е много това напрежение за нагревателя.
Другото нещо е че пък аз като го пуснех да работи и карах междуградско по 2-3 часа в студовете и само като ми напече много го гасях за 5-10 минути и пак го пусках и сигурно и затова и изгоря.
А пък това със степените... знам ли аз като сложа амперметъра, ако е така както казваш ти би трябвало да покаже ампераж, после да изчезне, пак да покаже и така, а то си е постоянно.


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Сря 04 яну 2012 8:55


Продължавам да се учудвам как си карал 2-3 ЧАСА на подгряване. При мен на втората минута след пускането му се усеща яко топлене, а на 5-тата не се търпи вече. Ти си карал 2-3 ЧАСА!!!! За толкова време колата не загря ли, парно няма ли? Аз пътувам изключително на къси разстояния и за парно през зимата въобще не може да се говори (особенно с ТДИ) и с това подгряване проблема ми е решен, но ти ако караш по 2-3 часа според мен трябва да разчиташ на парното.

Колкото до ампеража на бушон 44 (този за седалките) знам следното:
- 15 ампера ако имаш само подгряване
- 30 ампера ако седалките са с моторчета, памети и други глезотии за наместване

Колкото до времената, които писах в горния пост - те са само примерни. Реално най-вероятно са по-кратки и няма да видиш спиране на тока с ампермера, но може би трябва да видиш различни стойности на тока, защото ампермера мери ефективна стойност (нещо като осреднена, ако не бъркам). Ако пък и на тока няма промяна, тогава наистина степените не работят.


ilian555
Мнения: 15
Регистриран на: Пон 02 яну 2012 18:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Монтана

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот ilian555 » Чет 02 фев 2012 22:54


Ами аз тогава мислех, че степените работят и като затопли седалката слагах на 1-а степен и то продължава да напича и когато и парното стопли вече става много топло и а аз го гасях и след 10-15 мин седалката поизстива и аз пак го включвах.
След като ми изгоря нагревателя и разглобявах да го оправя, сега го пускам за кратко 2-3-5 мин докато загрее седалката без да го оставям да се напече много и гася и така държи, не е изгоряло. И все пак за при мен съм почти сигурен че степените не работят, но по добре да работи без степени отколкото да не работи хич.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: DanZki и 95 госта