Golf MK4 подгряване на седалките

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Golf MK4 подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Пон 31 авг 2009 8:22


Здравейте,

Не ми работи подграването на седалките или поне аз не успах да го подкарам. Това долу на снимките е бутона за управлението и според мен от него идва проблема. Мерих нагревателя вътре в седалката и дава около 3 ома съпротивление (значи май е здрав). Обаче този бутон не подава 12В към нагревателя. Днес ще проверя колко струва този бутон в Юнитейд, но преди това ако някой знае какви са условията за да тръгне подгряването? Предполагам е необходимо колата да е на контакт, но дали има и друго (примерно да включено подгряването на задния прозорец или пък температурата да е по ниска 5 градуса или нещо подобно).

Мерси предварително.

Изображение




Потребителски аватар
mania
Мнения: 1749
Регистриран на: Съб 27 яну 2007 11:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот mania » Пон 31 авг 2009 8:45


Нямам такава екстра, но предполагамв е на принципа на другите подгрявания - да е запалена или поне на контакт. Иди в някой шмекерски магазин и ги помоли да дти дадат копче да пробваш. На мен като м испря шофьорското стъкло отидох в един и осъзнах, че проблемът ми не е от копчето :Mr Green Fun


Потребителски аватар
Съмнителният
Мнения: 1092
Регистриран на: Чет 08 юни 2006 8:45
Автомобил: Bora 4 motion
Двигател: BDE 2002
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот Съмнителният » Пон 31 авг 2009 9:09


Копчето трябва да е настроено на определеното ниво и подгряването започва когато има тежест върху седалката.Поне така знам аз, че функционира.


hp7909
Мнения: 321
Регистриран на: Пет 09 яну 2009 15:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот hp7909 » Пон 31 авг 2009 13:49


погледни под седалките одоло трябва да имаш едно като реле


Потребителски аватар
GOLF
!!!ИЗМАМНИК!!!
Мнения: 649
Регистриран на: Вто 23 яну 2007 20:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот GOLF » Пон 31 авг 2009 14:03


Подгряването на Д-то няма нищо общо с околната темература, тежест на седалката или нещо друго да трябва да е включено.

Палиш си колата връткаш копчето, изчакваш малко и почваш да се грееш.

А по темата - виж си и под седалката както каза колегата и самото копче.


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Пон 31 авг 2009 14:29


Благодаря колеги, ще огледам под седалките какво има.


eddyman
Мнения: 672
Регистриран на: Чет 12 фев 2009 16:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот eddyman » Пон 31 авг 2009 14:38


Единственото условие да работи е да си на контакт, няма зависимост от други копчета, външна температура, натиск върху седалката и тн.


Потребителски аватар
Dorian
Мнения: 1344
Регистриран на: Нед 18 мар 2007 19:57
Автомобил: Golf 4 TDI
Двигател: AHF
Местоположение: Варна

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот Dorian » Пон 31 авг 2009 19:42


Колега пиши колко струва копчето като разбереш,че и на мен ми трябват 2 такива да знам


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Пон 31 авг 2009 20:01


Съжалявам, но след като колегите ме насочиха да търся датчик за тежест под седалката и след като реално разбрах, че от него идва проблема, а копчето е здраво - не съм ходил до Юнитейд и не знам цената.

Та какво всъщно стана:
Разбра се, че именно в датчикът за тежест е проблема, който не функционира. Погледнах под седалката но не успях да го намеря, може пък да е вътре някъде. И тъй като тази функционалност не ми е необходима - реших да го елиминирам за да си спестя бъдещи проблеми. Реално нагряването работи само ако колата е на контакт така, че допълнителната защита за наличие на тежест не ми е необходима. Елиминирането става чрез поставяне на един резистор (аз ползвах 47 килоома) в горния ляв ъгъл на платката близо до буксата.

Ето снимка "преди":
Изображение

и "след":
Изображение

Последна промяна от rmk на Пон 28 дек 2009 22:14, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Пон 31 авг 2009 20:14


А ето и малко полезна информация за някой, на който му се налага да проверява кабелите зад бутона.

Изображение

Така изглежда копчето отзад, а ето и функцията на изводите:

1. Тук се подават 12V, когато пуснете габаритите, за да се освети бутона заедно с другите по таблото.
2. Изход 12V към реотана на седалката.
3. Вход от датчикът за тежест.
4. [не се ползва]
5. 12V постоянно през бушон номер 44 от бушониерата (ще бъде комутиран към извод 2).
6. 12V когато дадете контакт с ключа.
7. Маса.

Бушон 44 е 15 ампера.

Последна промяна от rmk на Вто 29 дек 2009 16:05, променено общо 1 път.


eddyman
Мнения: 672
Регистриран на: Чет 12 фев 2009 16:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот eddyman » Вто 01 сеп 2009 8:27


rmk написа:Разбра се, че именно в датчикът за тежест е проблема, който не функционира. Погледнах под седалката но не успях да го намеря, може пък да е вътре някъде.
Ще сложа снимки малко по-късно.


Тъп въпрос, но как разбра, че датчика за тежест не функционира като не си го намерил?
Пускал съм си подгряване на дясната седалка, без никой да седи до мен, и пак нагрява (на Б5.5), т.е. ако има такъв датчик, моя не трябва да работи предполагам?
Поздрави :D


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Вто 01 сеп 2009 8:41


Ами разбрах защото на дясната седалка работи и там като мерих видях как се променя съпротивлението между два от изводите. На лявата седалка между същите два извода нищо не се променя - безкрайно съпротивление :wink: За по-сигурно преработих и двете бутончета и сега и двете седалки вече не ползват датчикът за тежест и ще работят винаги.


Потребителски аватар
anger
Мнения: 787
Регистриран на: Пон 07 мар 2005 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот anger » Вто 01 сеп 2009 10:21


Mного интересна тема! :да:
И добре описано решение!
Да се включа и аз с моя опит.
Бора, 1998, фабрично подгряване. Преди няколко месеца свалях тапицерията за пране, и понеже не ми работеше подгряването на шофьорската седалка, се заех с ремонта. Преблема беше ясен още от пръв поглед - двата проводника, от буксата под седалката, вследствие на триенето в една метална шина се бяха прекъснали. Та, с малко обработване стана работата. Но датчик за тежест при мен няма. Може би при вас е монтиран, защоко колите са по - нови. Двата кръга (за ГъЗъТ и за гърба) са вързани в паралел и могат да работят независимо един от друг. При даване на контакт системата си изпълнява предназначението, т. е. без да сядаш започва да грее. Мисля си, че при колегата съпротивлението се е променяло, заради увеличаването на температурата в нагревателите, което си е напълно нормално явление.
Мисълта ми е, че според мен няма такъв датчик, но ако има - поправете ме!
:beer


Потребителски аватар
Vladko
Мнения: 2480
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот Vladko » Вто 01 сеп 2009 12:09


Има такъв датчик(казва се датчик за заетост на мястото),но не се използва от подгряването на седалките,а от еърбега. :wink:
П.С. Въпреки че при различните коли има и много разлики,но в по голямата си част са така.


Потребителски аватар
rmk
Мнения: 740
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 19:37
Автомобил: KIA Sportage 3
Двигател: 1.6 GDI
Местоположение: София

Re: Голф 4, подгряване на седалките

Мнениеот rmk » Вто 01 сеп 2009 12:32


Колеги не съм сигурен, че на всики модели произвеждани през различните години е еднаква схемата.
Това което съм сигурен при мен е, че бутона започна да подава напрежение към нагревателя след като сложих резистор между извод 3 и маса. Тоест при мен кабела който идва към извод 3 е бил свързан някога към нещо но сега вече не е. На дясната ми седалка е по-различно, там на извод 3 се променя напрежението ако сядам и ставам от седалката (ако бутона е на мястото си, защото той създава "пул-ъп" (не знам на български как се казва точно).

Довечера ще кача и снимка на резистора къде точно на платката съм го сложил. По принцип вчера уж качих снимките в снимка.бг, но ги няма още.

PS:
Най-после снимките се качиха...



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 62 госта