ААМ мотор - въпрос ?

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот jordancho » Вто 09 мар 2010 23:22


Здравейте колеги, въпросите ми може да ви се сторят прости, но какво да правя като тепърва се уча (карам я тази кола от 3 години и до сега не съм имал почти никакви проблеми). Двигателя ми е 1,8 mi AAM, искам да попитам дали този двигател има стъпков мотор, както на повечето колеги от форума ? Както и при каква температура на двигтеля ЕКУ-то започва да отчита показанията на ламбда сондата (дали е веднага след запалването на студено или като започне да позагрява) ?
Благодаря на всеки които изкаже мнение :)




Потребителски аватар
qNkOo
Мнения: 257
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 16:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич/Пловдив/...

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот qNkOo » Сря 10 мар 2010 10:39


Колега, отдели малко време да използваш търсачката, като не е задължително да търсиш само за ААМ, защото нещата които те интересуват ги има във ABU, ABS, ABD, AEK, 2E, ABF... и много други. :да:


Потребителски аватар
Petko_91
Мнения: 144
Регистриран на: Вто 20 юни 2006 18:58
Автомобил: Golf 4
Двигател: ALH 120+

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот Petko_91 » Сря 10 мар 2010 10:53


е и аз пиша ABS ABU AAM 2E но нищо не намира търсачката ?


Потребителски аватар
qNkOo
Мнения: 257
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 16:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич/Пловдив/...

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот qNkOo » Сря 10 мар 2010 11:07


Най добрия вариант е: google.bg и пишеш какво търсиш и след това сайта...
Пример: 2E site:vwclub.bg и ти изкарва само резултати за 2Е от тоя сайт :да:


Потребителски аватар
Dpop
Мнения: 3400
Регистриран на: Сря 25 окт 2006 15:57
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: София

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот Dpop » Сря 10 мар 2010 11:28


AAM има стъпков мотор за празния ход. Допълнителна информация за моторчето viewtopic.php?f=6&t=73319&start=0 и още една тема за твоя мотор viewtopic.php?f=5&t=188861&start=15&hilit=%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%B4%D0%B0
При запалване на студен мотор ламбда сондата не подава сигнал(предполагам, че ламбдата ти е с един кабел, т.е. без подгрев) има писано.


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот jordancho » Чет 11 мар 2010 7:52


Мерси за мненията колеги,
Преди да пусна темата използвах търсачката, но за ААМ не ми намери нищо.
Ламбдата ми е с един кабел и се съмнявах, че не работи както трябва, за това я замерих с мултимера и при позагрял вече двигател ми дава показания между 0,4 и 0,75V, като непрекъснато варира (1-2 пъти в секунда), но за съжалени мултимера ми сравнително инертен. А за стъпковия мотор питам, защото имам странен проблем с оборотите на празен ход: и на бензин и на газ едва не гасне, а по някога направо си загасва (много неприятно особенно в завой), но като го загася, изчакам 1-2 мин. и след това запаля отново (дори и при още студен двигател) проблема е изчезнал и всичко си работи нормално. Не съм ходил на диагностика, защото не вярвам на майсторите, но май ще ми се наложи. Чудех се дали да не пробвам да си сложа пак старите свещи да видя дали ще има някаква разлика, макар да не виждам никаква логика да е от тях, все пак проблема ми изчезва след рестарт на ДВГ-то.
Скоро се замислих и за катализатора, не съм го свалил, а колата все пак е над 200000 Км, дали диагностиката може да покаже в какво състояние е ?


kal1980
Мнения: 13
Регистриран на: Нед 08 юни 2008 10:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот kal1980 » Вто 23 мар 2010 22:40


Колега аз съм със същия мотор и същия проблем.Смених бобина,кабели,капачка и палец,свещи,ламбда сонда...Махнах катализатора,защото вътре беше...Заведох я на Наско Елкона във Варна,всепризнат капацитет.Човека я настрои,всичко ОК и пак като я изфорсирам и изключа от скорост гасне.Чудих се за стъпковото моторче,но то си държи обороти супер като съм в града.Ако решиш проблема пиши.Ако не,така и така ще хвърлям боб тия дни за числата от тотото...


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот jordancho » Сря 23 фев 2011 20:43


Здравейте колеги, не съм писал отдавна по темата, защото все още не съм решил проблема напълно. Пробвах няколко неща, но най-ефективни се оказаха: обогатяване на горивната смес (става само на газ), почистване на стъпковото мотроче и на дроселовата клапа. След тези процедури оборотите на празен ход станаха по-стабилни, но от скоро пак започнаха да падат малко като влизам в завой на инерция.


Потребителски аватар
tsok
Мнения: 117
Регистриран на: Съб 11 ное 2006 17:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пазарджик

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот tsok » Чет 24 фев 2011 11:05


Здравейте .Имах същия проблем като вашия.Празния ход беше нестабилен ,колата гаснеше при изключване от скорост .Проблема се оказа в ТАПа.До него стигнах последен,след като един месец се видях в чудо,но той работеше коректно почти половин година.И изведнъж нещо му стана.Откачих го и оборотите заспаха.Вече една година карам с откачен ТАП ,и не се появи пак проблема.Колата е с ААМ мотор.


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот jordancho » Чет 24 фев 2011 12:33


При мен оборотите са стабилни колега, проблема ми е, че като карам на газ и по-точно когато работи на празен ход на газ и двигателя се натовари повечко - примерно като завъртя волана рязко, се получава спадане на оборотите от 800 до към 600 - 650, а когато това рязко завъртане се комбинира и със здраво натискане на спирачките - понякога гасне. Възможно е ТАП-а да оказва влияние, защото от както го сложих забелязах, че по-лесно гасне ако не подадеш достатъчно газ на тръгване, но пък този ТАП ми намали разхода и ми повиши динамиката. А между другото, на колко градуса ти беше настроен ТАП-а ?
Според мен проблема идва от това, че докато колата работи на газ, ЕКУ-то няма абсолютен контрол над горивната смес и при резки изменения на празен ход, не може достатъчно бързо да коригира оборотите, защото е зависим от изпарителя на газовата. Когато газовата беше нова не съм имал такива проблеми, но вече е на 3 години и мембраните сигурно са се повтвърдили и това си оказва влияние.
Така, че аз не мисля да махам ТАП-а (може би за проба, но иначе не), а да измисля друг вариант. От един друг колега от форума ми хареса идеята за постоянен "+" на 33 и 35 пин на ЕКУ-то, за да се задейства "ускорения празен ход" и компютъра да си поддържа по-високи обороти - все едно си на смукач, но още не съм го пробвал.


Потребителски аватар
tsok
Мнения: 117
Регистриран на: Съб 11 ное 2006 17:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пазарджик

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот tsok » Чет 24 фев 2011 13:36


ТАПа беше на 4 градуса ,но предварението на мотора колко е било не знам.Твоя на колко е настроен.


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот jordancho » Чет 24 фев 2011 21:34


Моя е на 9, но и аз не знам колко е предварението на мотора. Иначе за настройката на ТАП-а ходих на газаджия и той го настрой със стробоскоп.


Потребителски аватар
absent
Мнения: 427
Регистриран на: Вто 29 май 2007 18:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Свищов

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот absent » Чет 24 фев 2011 22:49


кво е тва животно ТАП ?!


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот bobocamaro » Чет 24 фев 2011 23:02


absent написа:кво е тва животно ТАП ?!

http://runel-tech.com/?p=productsMore&iProduct=4


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: ААМ мотор - въпрос ?

Мнениеот emo-gar » Пет 25 фев 2011 22:40


Данчо,ако ти се "бъзикат" оборотите в завой и си на "газ"-има вероятност да не ти е подбрано добре мястото и "ъгъла" на закрепване на изпарителя,влияе се понякога от инерционните сили в завой.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: speedvw и 85 госта