Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Вто 21 Окт 2014 18:41

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Шаблон за заглавията на теми, публикувани в този раздел!

Изображение

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
POST Заглавие: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Нед 13 Юни 2010 23:55 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Проблема е че почна да премигва лампата за зареждането, като в последствие почна постоянно да свети.
След разглобяване се оказа че едната четка е заминала.
Сега въпросите :)
Прикачени файлове:
DSC00172.JPG

Тези четки сменят ли се? Или се сменя това цялото?
Прикачени файлове:
DSC001711.jpg

Там където опира четката ми се струва че е износена оста. Така ли е или така ми се струва :)
Трябва ли да се прави нещо или само да сменя четките и да сглобявам?

На този алтернатор кое му е изправителния блок и реле регулатора? Отделно ли са или всичко е в това което се вижда отгоре?

Алтернатора е свален от голф с абу мотор и е на около 350 000км по километраж :)

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 1:39 

Местожителство: София
Здрасти,колега!По принцип се сменя цялото пластмасово звено с четките.Аз съм сменял само четките,но не ти го препоръчвам-много разправия е.Не си заслужава,за да спестиш 15-20лв.Обаче ако колектора е много износен е проблем.Тогава трябва да смениш и него или целия ротор.Разбира се,че ще ти е по-лесно да смениш направо ротора-намери си читав втора ръка.А по другите въпроси-изправителния блок е ламарината над колектора на задната част на генератора(на снимката)със запресовани на нея диоди.За регулатора не съм сигурен-мисля,че е в четкодържателя.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 9:47 
Аватар

Местожителство: Русе , Спамер, вече с по-малко предупреждения, член на комсомола, не пиша във форума
Това , че се износва повече едната четка е сигурен признак за надран (вкопан) пръстен на колектора , както сам си забелязал . Това нещо се получава най-често от безхаберие и чакане да светне лампата , та тогава :? . През това време износената четка не контактува добре , искри и износва интензивно пръстена и т.н. ... и се стига до този момент .

Лечението е :
* купуваш си нов генератор :wink:
* купуваш си нов ротор и четкодържател ( с четки и регулатор)
* даваш ротора да му сменят пръстените
* даваш ротора на стугар да му свали някоя стружка и да подравни пръстените
* ако е малко повреден пръстена и ако си добър шлосер , ако си сръчен и работиш добре с пила и шкурка , и си малко художник :D , имаш шублер поне , можеш да опиташ на ръка така лекичко ... Но 100% малко или много ще се получи ексцентричност при обработката :x

Кое е реле-регулатора мисля че ти стана ясно - плочката отстрани на четкодържатела .
Изправителния блок е оребреното парче алуминий със запресовани в него диоди .... да не си мислиш и него да сменяш mhihi , то не се сменя току-така .

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 10:01 
Аватар

Местожителство: Благоевград
Нов колектор комплект, по спомен около 8лв.
Изображение
Нови четки Бош около 5лв.
Изображение
Ако има друго са двата лагера.

Как се сменя всичко тук:
http://www.oichan.org/mods/alter/alter2.htm

Неравномерно износване на четките, често заради заминали лагери.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 11:39 
Аватар

Много благодаря за обясненията :bowdown
Алтернатора е сменен с друг - втора употреба :) Този няма да се ползва докато и с другия не светне лампата.

Единия пръстен е много износен. На снимката не се вижда много добре но е доста влъбнато.
Не ми стана ясно само тези пръстени как се сменят. Мога ли да ги сменя без да разглобявам целия алтернатор?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 13:56 
Аватар

Местожителство: Благоевград
маха се задния лагер, прекъсват се леко намотките избива се колектора , слага се новия и се запоява.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 14:06 
Аватар

Като почнах да избивам лагера колектора в основата почна да се чупи. После го счупих целия, останаха само пластините и така махнах лагера :)
Сега първо лагера ли се слага или първо колектора :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 16:33 
Аватар

Местожителство: Ямбол
първо колектора.после лагера

като набиваш колектора внимавай за чопа,който е отдолу.отряза ли краищата на ротора?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 14 Юни 2010 19:10 
Аватар

poni написа:
първо колектора.после лагера

като набиваш колектора внимавай за чопа,който е отдолу.отряза ли краищата на ротора?

Сега не се сещам за кой чоп става въпрос, а и не е при мен да погледна. Нищо не съм рязал, пластините които отиват до двата пръстена си стоят :)

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Вто 15 Юни 2010 17:01 
Аватар

Местожителство: Ямбол
на задния капак има номер по бош
напиши ми го
0123.....

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Пон 15 Ное 2010 23:47 

Местожителство: София
хубаво де ще смените колектора , може и лагерите ако ви е мерак ама от къде ще вземете изправителния блок (пластините) щото до колкото разбирам пък и от снимките като отрежеш ушите с които е крипнат стария изправител после не можеш да го използваш пак , пък и на снимката онзи е дал че нов струва 129$ то ще стане егати цифрата тоя ремонт

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Вто 16 Ное 2010 1:38 
Аватар

Пластините не се режат, всичко излиза здраво :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Вто 16 Ное 2010 4:14 

Местожителство: София - Ямбол
Колега трябваше да смениш само четките, сменят се лесно с поялник. Контактните пръстени (наричат се така, колектор е нещо доста по-различно и в алтернатора няма такъв) се пипат само ако имат радиално биене или са износени докрай, каналите не са проблем.
Нормално е едната четка и другия контактен пръстен да се износват повече, ако тока беше променлив, тогава щяха да се износват еднакво, при искрене между двойка електроди (каквито всъщност са четката и контактния пръстен) положителния се износва около два пъти по-бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Съб 02 Апр 2011 16:45 
Аватар

Местожителство: Враца
Има ли някой представа, изправителните диоди в алтернатора, колко са, на какъв обратен ток издържат, и дали не са вързани по схема Грец? Важно ми е да го знам, че правя една джаджа, и не трябва да има грешки.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Ремонт на алтернатор - въпроси Публикувано на: Нед 03 Апр 2011 8:43 

Местожителство: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.
peterallex написа:
Има ли някой представа, изправителните диоди в алтернатора, колко са, на какъв обратен ток издържат, и дали не са вързани по схема Грец? Важно ми е да го знам, че правя една джаджа, и не трябва да има грешки.

Трифазна изправителна схема "Ларионов",6 броя силови диода(по 3 на плоча).По-скоро да се интересуваш от "допустим ток в права посока" на диодите,напрежението в обратна посока-ами до 100в.е достатъчно.Ако си купуваш диоди,да имаш в предвид че се водят "прави" и "обратни"-респективно за набиване в "плюсовата" и "минусовата" плочка.Разликата е в Разположението на анод/катод-има си и обикновено нарисувано диодче на корпуса.
Вътре има и още 3 по-слаби диода за захранване на релето.За да премериш диодите има два начина:бърз-мериш м/у "+" и корпус в двете посоки,в едната "пуска"-в другата не.И по-сложния,при "окъсял" диод-тогава се налага откачане на намотките(3 извода,може да се запояват с подходящ поялник,препоръчвам и "омотаване" на края +спойка).Освен ако не се смени цяла плочка.
Разбира се,че е по-лесно да си вземеш втора ръка,ама ако все пак ти се заиграва..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа