Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
stoi4o.d
Мнения: 3332
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 17:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот stoi4o.d » Нед 28 ное 2010 13:38


Същият Голф,но съм със синтетично Repsol 5w40 ,засега съм изминал 3500км градско,селско,планинско...два-три пъти проверявам маслото,но не е мръднало,затова не съм и доливал :banana




Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот my heart iS iCe » Нед 28 ное 2010 13:50


Ако и боднеш 15w40 съм сигорен че няма да го пипа маслото!
Все пак това са износени автомобили, така че е нормално да пипва масло!
Смени гумичките ако и с 15 на 40 пуше!
10 на 40 е много тънко масло, затова може да го гори!
Но да налиташ на сигмени е твърде прибързано!


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот muns61 » Нед 28 ное 2010 14:08


16 - клапановите мотори горят повече масло от 8 - кл. През повече места смуче. Същият ефект като твоя има на почти всеки Опел Екотек. Просто при VW по - късно навлязоха масово 4 - те клапана.
Смени гумичките и виж как е горенето на масло. При стари гумички масленият нагар се набива в каналите на сегментите, запича ги и разхода се увеличава още повече.
След смяната на гумичките сипи по 30 - 40 гр. газ за горене или разредител за алкидна боя във всеки цилиндър, изчакай 2 - 3 часа да разкисне нагара и изкарай колата на 20 - 30 км пътуване с по - високи обороти. Изпитано маха нагара от запеклите сегменти.
Успех и пиши за резултатите! :beer


Потребителски аватар
aladin
Мнения: 37
Регистриран на: Нед 21 ное 2004 8:48
Автомобил: Mercedes CLK 192 ps
Двигател: M 111 944 1998 cm3
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот aladin » Пет 20 авг 2021 16:25


Каква е цената за смяна на гумички и сегменти към този момент. Извън София.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот javor_bg » Вто 31 авг 2021 17:40


Абсолютно съм сигурен, че смяната на гумичките няма да реши проблема при разход на масло на 400мл/1000км. Пробвано на три коли - абсолютно никакъв ефект по отношение на разхода на масло.

Идеята с газта за горене никак не е лоша. Познат от друг форум ми каза, че доста негови познати така са си частично оправили проблемите с разхода на масло. Желателно е газта за горене да е на керосинова основа, защото повечето дето ги продават са на терпентинова основа. При мене тази процедура не даде абсолютно никакъв ефект , но моя познат не мисля, че ще ме лъже. Може да се пробва това преди да се тръгне към по-сериозни ремонти. Процедурата я правих преди смяната на маслото. Наливах по малко газ за горене във всеки цилиндър през няколко часа в продължение на 3 дни на развити свещи и отвреме навреме превъртах ръчно коляновия вал или го движих нагоре-надолу. Четири литра газ за горене отидоха. Накрая източих всичко и изчаках и смених маслото и филтъра. Отначало взе да пуши стабилно, но после се оправи.

Колата я бях взел преди 5 години и беше седяла половин година с адски мръсно масло на 10 000 км и агренаж на 50 000 км в автокъщата в Дрезден. Щеката беше с много яки мръсни налепи. Под капачката за маслото също се виждаше, че е доста мръсно, а и като я отвориха да ми сменят гумичките го потвърдиха. Харчеше си масло от както я взех и с течение на времето каквото й да правех разхода се увеличаше. Пробвал съм добавки на Liqui Molly, Bardahl, Ресурс, на XADO слагах една добавка one stage maximum доста скъпа и ефект абослютно никакъв. Единствено с едно масло 10W60 на Midland разхода спадна 700ml/1000км на 550 ml/1000 км(с 10W60 на Castrol веднага вдигна разхода пак). Абсолютно никакво пушене няма колата. Карал съм по нанагорнището отзад друга кола да ме следи.

Мисля да повторя процедурата с газ за горене. Правих я зимата. Може нещо да не съм свършил като хората.....

P.S. И Xado антикокс съм пробвал два пъти. След първия път бая изпуши и не спираше сигурно 5 минути, но ефект върху горенето на маслото нямаше.

Само на Protec ето тази пяна не съм пробвал : https://bluechemgroup-bg.com/pro-tec-pochistvane-na-karbonovi-zamarsyavaniya-carbon-x-cleaner-k1-k2-1000-ml?search=P4650

Последна промяна от javor_bg на Сря 01 сеп 2021 22:54, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот muns61 » Вто 31 авг 2021 18:28


Минералният терпентин е по-добър разтворител от керосина и е за предпочитане.


nikmar
Мнения: 347
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот nikmar » Сря 01 сеп 2021 8:58


Само че с разредителя за алкидна боя трябва да се внимава, особено при дълго накисване. Никой не знае, кой производител какви сплави за буталата използва, а някои от тях са доста чувствителни на химия...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот muns61 » Сря 01 сеп 2021 9:45


Не бъркай разредител с обезмаслител.
Колкото до ефектът от смяна на гумичките, винаги има. Ако не са подменяни скоро. На колега 8 клапанов мотор гореше за 10000 км 3 литра масло и след смяната миналата година от макс до средата спадна. При смяната накиснахме и сегментите за 12 часа. Клапаните нямаха луфт във водачите.
Друга работа е, ако при смяната новите гумички са повредени...


nikmar
Мнения: 347
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот nikmar » Чет 02 сеп 2021 10:19


Нищо не бъркам, аз също прилагам газ за горене за освобождаване от нагар при сегментите. Но някои алуминиеви сплави са чувствителни към силна химия. Сигурно няма проблеми при много бутала, но няма и гаранция, че някое няма да издържи на агресивни течности...


Ирник
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 07 авг 2021 19:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот Ирник » Сря 08 сеп 2021 20:50


Всичко дотук е много хубаво обяснено по нагоре.Мисля , че не е казано да се провери компресията.Налягането в цилиндрите трябва да е близко до това което дават по книга(за мене половин ,най много една атмосфера разлика).Разликата между цилиндрите да е не повече от една атмосфера.Ако е така от сегментите няма как да пуши.Тогава се насочи към гумички на клапани.Ако не можеш сам , иди в сервиз да ти премерят компресията.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот javor_bg » Пет 10 сеп 2021 9:25


Ако има ниска компресия е така, но при мене на три коли при разход на масло над 700 мл/1000 км ниска компресия нямаше. Дори преди доста години имах един Опел Кадет, който харчеше 1л на 1000км масло, разхода на гориво беше добър и компресията беше по-висока от нормалното. Видях го с очите си. Маслото уплътнява. И на трите коли имаше черен пръстен около края на ауспуха(въпреки че сегашния ми Хюндай има катализатор). И на трите коли бяха сменени гумичките на клапаните(не с гумички ментета) без дори и най-малък резултат върху харча на маслото.


nikmar
Мнения: 347
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот nikmar » Пет 10 сеп 2021 16:27


Подкрепям колегата, дори и сега карам една Астра - компресия 1,5 бара, ревизирана глава и пак гори масълце. Случва се само маслените сегменти да са износени или да задържат леко, а по-лошото е, ако цилиндрите в този сектор са получили овалност или коничност. Тогава или караш, или шлайф.


Ирник
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 07 авг 2021 19:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот Ирник » Съб 11 сеп 2021 16:29


В техническите данни се дава "степен на сгъстяване"На моята е 10,3.Ако премериш с уред , ще ти покаже подобна стойност в атмосфери.Една атмосфера е приблизително равна на един бар.Бензиновите коли ,които караме имат компресия 9 , 10 , и 11 атмосфери , в зависимост от степента на сгъстяване.Компресия се мери при напълно загрял двигател.Няма такова масло ,което да спре 10 атмосфери налягане , освен някое специално ,но тогава мотора ще го гори.Компресията е най важния показател на един мотор .Тя показва ,че сегментите са здрав , а също че клапаните са здрави и затварят добре.Мотор без компресия трудно ще изкачи по голям баир.


nikmar
Мнения: 347
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот nikmar » Съб 11 сеп 2021 20:29


По принцип си прав за меренето на компресия като показател за износване. Но е възможно и при добра компресия да има запекли само маслени сегменти. Обаче допускаш една терминологична грешка - степен на сгъстяване и компресия са различни понятия: първото е пропорция (съотношение), а второто е налягане. Тази грешка се дължи на някои много лоши преводи на техническа литература у нас.. А иначе може и гумичките да са причина за разхода на масло...


Ирник
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 07 авг 2021 19:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.4 16 v Горене на масло, възможни причини?

Мнениеот Ирник » Съб 11 сеп 2021 20:56


Аз знам ,че степен на сгъстяване и компресия са различни неща , затова съм написал , че уреда ще ти покаже подобна ,но не същата стойност.За сегментите , мойта беше така , имаше компресия , но маслените бяха запушени и запечени.Чудя се как се е смазвала тая кола. Аз от 20 години имам уред и сам си меря компресията и си правя ремонтите.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 272 госта