Golf MK4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: някакво чукане отзад голф 4.. заден тампон на макферсон ?

Мнениеот siso_k » Нед 25 ное 2012 0:59


и при мен го има проблема - по неравности се чува чукане. Не мога да определя даили идва отпред или отзад, но май е отзад - тампоните на моста. Супер дразнещо е. Искам да питам обаче може ли да я карам засега така (докато намеря време и малко кинти) да ги сменя и има ли опасност да стане по-голяма беля, ако се позабавя малко със смяната?




Потребителски аватар
ahm0
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 31 авг 2012 17:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: някакво чукане отзад голф 4.. заден тампон на макферсон

Мнениеот ahm0 » Вто 24 сеп 2013 14:05


Здравейте колеги. И аз имам същия проблем: като мина през някаква неравност и се чува много гаден звук отзад.

Възможно ли е да е от този тампон и някой може ли да ми даде link за него, защото аз намирам, че става само за предните амортисьори.
Изображение


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: някакво чукане отзад голф 4.. заден тампон на макферсон

Мнениеот zfa159 » Вто 24 сеп 2013 19:25


:eek :eek :eek
Голф 4 отзад няма макферсон, съответно няма как да има тампон на макферсона. Това е предното окачване.
Отзад има следните тампони :
- тампони на моста - свързват моста с колата. Те са два броя - ляв и десен. Представляват втулка с гумен тампон (няма лагери, няма нищо, прост тампон).Старите са с метална втулка, новите са с пластмасова (за да не спича към моста). Тропането от тях е доста зловещо и е все едно целия мост отзад иска да изпадне, прави го на малки неравности,прави го и на големи неравности, познава се по това, че се цепи гумата вътре и се вижда,когато е скъсан.
- тампони на амортисьорите - те са два броя на всеки амортисьор - единия е така наречения "шок тампон" (скъсания на снимката над моето мнение) , другия е тампона,който захваща амортисьора към купето - в горния край на амортисьора се намира. Ако е разбит горния тампон, тогава тропа все едно е изпуснал амортисьора, ако е прецакан шок тампона, няма зловещо тракане, само че амортисьора си заминава много бързо (защото нищо не му ограничава максималното свиване...тампона е един вид буфер,а и прахоуловителя се закрепва за него и когато е скъсан тампона,прашника не пази нищо).Досега горен тампон скъсан не съм доживял да видя,ама се чупят,защото конзолата е алуминиева и се пука на две и започва да дрънчи.
По повод смяната :
-тампони на моста се сменят трудно,защото са набити в самия мост.Най-лесно и правилно според мен е да се свали моста от колата и на преса да се избият и набият тампоните...това изисква да се разкачат спирачните маркучи на моста и задните датчици на АБС-а (ако има). От там нататък е хамалогия.Стягат се в работно положение и трябва да се набият точно по белезите,иначе ще се скъсат за нула време. Не е фатално да се кара с напукани,ама като се доскъсат, моста започва да си има собствено мнение - колата става неустойчива отзад и започва да яде гумите (моста застава под ъгъл спрямо купето и се усуква цялата работа).
-тампоните на амортисьора,както и самите амортисьори се сменят лесно при подходящи условия (канал примерно или подемник).
Правилната диагностика е да се вдигне колата и да се огледа внимателно всичко - дали тампоните на моста са здрави, дали амортисьорите са здрави и т.н. Ако всичко изглежда ок, се свалят двата амортисьора,за да се огледат тампоните отгоре и да се види да няма проблем с конзолата на тампона (трудно ще се види при монтиран амортисьор). След това вече няма как да не стане ясно какво точно не е в ред.
:beer


Потребителски аватар
ahm0
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 31 авг 2012 17:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Голф 4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Мнениеот ahm0 » Пет 27 сеп 2013 17:25


Мерси колега за отговора!


simonb
Мнения: 210
Регистриран на: Съб 24 дек 2011 22:00
Автомобил: Golf 4 1.6 SR
Двигател: 1998
Местоположение: Варна

Re: Голф 4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Мнениеот simonb » Пет 20 фев 2015 18:45


А колко е цената за смяна на тампоните на моста отзад, понеже майстора днес ми ги показа че са за смяна ? :rolleyes


Потребителски аватар
Sashko_Trg
Мнения: 2756
Регистриран на: Вто 10 мар 2009 18:38
Автомобил: Audi A4 Avant
Двигател: 2 0 TDI
Местоположение: Търговище

Re: Голф 4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Мнениеот Sashko_Trg » Пет 20 фев 2015 19:00


Има 2 вида тампони за задния мост и аз ги сменях преди 1 2 години. Едните са само гумени, а другите са по-качествени, които са пълни вътре с масло и струват някъде около 80 лева мисля.


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: Голф 4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Мнениеот Dagestan » Пет 20 фев 2015 19:36


На мен ми взеха 120лв за тампоните + смяната. Самите тампони бяха най-скъпите, от каталога и бяха по около 40лв/бр.


simonb
Мнения: 210
Регистриран на: Съб 24 дек 2011 22:00
Автомобил: Golf 4 1.6 SR
Двигател: 1998
Местоположение: Варна

Re: някакво чукане отзад голф 4.. заден тампон на макферсон

Мнениеот simonb » Пет 20 фев 2015 22:21


-тампони на моста се сменят трудно,защото са набити в самия мост.Най-лесно и правилно според мен е да се свали моста от колата и на преса да се избият и набият тампоните...това изисква да се разкачат спирачните маркучи на моста и задните датчици на АБС-а (ако има). От там нататък е хамалогия.Стягат се в работно положение и трябва да се набият точно по белезите,иначе ще се скъсат за нула време. Не е фатално да се кара с напукани,ама като се доскъсат, моста започва да си има собствено мнение - колата става неустойчива отзад и започва да яде гумите (моста застава под ъгъл спрямо купето и се усуква цялата работа).
-тампоните на амортисьора,както и самите амортисьори се сменят лесно при подходящи условия (канал примерно или подемник).


За тази смяна питам, щото е трудоемка и отнема 6-10 часа някъде. На мен ми иска 180 лв. само за смяната и се отказах.. :scare3


Потребителски аватар
Sashko_Trg
Мнения: 2756
Регистриран на: Вто 10 мар 2009 18:38
Автомобил: Audi A4 Avant
Двигател: 2 0 TDI
Местоположение: Търговище

Re: Golf MK4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Мнениеот Sashko_Trg » Пет 20 фев 2015 23:48


Точно това щях да напиша в предния пост, но ме домързя и на мен ми викаха че трябва да се сваля моста че е голям филм, но като се поинтересувах малко и разбрах че има и други начини. Просто моста се разкача и остава да виси без да се сваля изцяло и с малко подходящи инструменти се свалят тампоните. Аз лично намерих майстори които са правили тази процедура многократно и ми смениха тампоните за 2 часа, знаете ли какъв филм е като се разкачат тея маркучи на спирачките, после нямат обезвъздушаване това нещо !


simonb
Мнения: 210
Регистриран на: Съб 24 дек 2011 22:00
Автомобил: Golf 4 1.6 SR
Двигател: 1998
Местоположение: Варна

Re: Golf MK4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Мнениеот simonb » Съб 21 фев 2015 9:36


Варна- Автотрейд ми казаха 67 лв. за бройка. Някой във Варна сменял ли ги е, къде и за колко пари ? Ето https://www.youtube.com/watch?v=oMo0Yi0Ydqc има клип как се сменят за 10-тина минути с подходящи инструменти.. :11


Потребителски аватар
hitman0013
Мнения: 1865
Регистриран на: Пон 11 май 2009 11:22
Автомобил: GOLF 4
Двигател:

Re: Golf MK4 чукане отзад - заден тампон на макферсон?

Мнениеот hitman0013 » Вто 09 юни 2015 17:01


Едва ли някой в Пловдив сменя тампоните по този начин като на клипа. Всичките блъскат с чукове докато излезе.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 140 госта