Съвети при покупка на Bora

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
NEXiT
Мнения: 10
Регистриран на: Чет 09 юни 2011 14:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Съвети при покупка на Bora

Мнениеот NEXiT » Чет 09 юни 2011 15:20


Здравейте,
решил съм, че искам да си взема VW Bora. От няколко месеца чета форума (разгледах с търсачката темите за Бора и Голф), гледам и обявите.

Горе долу придобих представа за колата, но все пак искам да се допитам и до вас, от доста време в тая сфера. :) Дайте ми насоки при огледа на коли за какво да внимавам и ме посъветвайте какво точно да търся. От форума си извадих разнородни изводи за двигатели и тн. от това, че за нищо не стават до това, че много е тясна отзад. :D Ще ми се този път, ако може темата да е по конструктивна и за хората след мен които ще минат по този път. Aко може да се спрем на евентуалните дефекти които са често срещани и проблемите които могат да се открият преди покупка.

Специално аз, искам двигател 1.6 Бензин. Не ми препоръчвайте дизел, знам за плюсовете и минусите и темата не искам да е за това дали да е дизел или бензин.

Поздрави.

P.S. Разбрах за скоростните кутии DUU и, че е по добре двигателя да е след средата на 2001ва.




Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот yoan4o » Пет 10 юни 2011 16:46


Колега,
виж линка
http://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D1 ... 51?sk=wall

информацията е обща, но според мен е полезна. :да:

Ето още една тема от Форума на Сеат -
http://seat-bg.com/viewtopic.php?t=30


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот Haralampi » Пет 10 юни 2011 16:53


NEXiT написа:
P.S. Разбрах за скоростните кутии DUU и, че е по добре двигателя да е след средата на 2001ва.


Ами най-важното вече знаеш :)

Другото е късмет и ако можеш да избегнеш покупка на кола от БГ го направи :)


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот icefire » Пет 10 юни 2011 17:01


Колега, това ще е поредната тема, изродила се в безсмислен спор. Ако си напълно убеден, че искаш 1.6, може да помисиш дали искаш 8v или 16v. И двете си имат предимства и недостатъци, но като цяло 8V е по-евтин за поддръжка, но пък 16v е доста по-динамичен и е по-приятен за каране.

Моят съвет е, щом вече си си изяснил какво търсиш, да потърсиш някого, който има повечко опит с това и да отивате да търсите ;) Успех ;)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот stefan4o » Пет 10 юни 2011 17:28


Бора се среща доста често и с мотор 2.0 115к.с. Доказан във времето е. Освен ако не те бърка по-големият данък, разбира се. Аз лично бих се спрял на него.
Относно какво да гледаш - вземи поне още един с теб, понеже 4 очи винаги виждат повече от 2. Гледаш, караш, тестваш, ако ти хареса - диагностика и такива обичайни неща преди да броиш парите :beer


NEXiT
Мнения: 10
Регистриран на: Чет 09 юни 2011 14:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот NEXiT » Пет 10 юни 2011 19:41


Търговеца ще се съгласи ли да закарам колата на диагностика? Все пак има шанс да видя нещо което се предполага, че няма да иска да знам. От което изникват два въпроса: Къде да я закарам на сервиз в Пловдив и София(не знам къде какво ще харесам)? Официалния на VW?

Какво мислите за тази (верно само по снимка, ама :))
http://www.cars.bg/u314138


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот Haralampi » Пет 10 юни 2011 19:55


NEXiT написа:Търговеца ще се съгласи ли да закарам колата на диагностика? Все пак има шанс да видя нещо което се предполага, че няма да иска да знам. От което изникват два въпроса: Къде да я закарам на сервиз в Пловдив и София(не знам къде какво ще харесам)? Официалния на VW?

Какво мислите за тази (верно само по снимка, ама :))
http://www.cars.bg/u314138


Няма нужда да караш колата при диагностиката, а обратното!! Иначе за съгласяване - имах си аз, ако не се съгласи да я заведа на сервиз за оглед директно казвам Довиждане! Всичко е ясно.

Но дори и това е загуба на време като начало - взимаш някой приятел с лаптоп и ВАГ-КОМ, който го е ползвал поне няколко пъти и стига колата да представлява интерес се прави диагностика на място след като си я карал. След това ако все още я желаеш - преди покупка задължително на оглед в избран от теб сервиз!

Не знам дали си купувал кола до сега... но това е задължителна процедура, освен ако парите за кола не са ти джобни за деня и не ти пука особено :idea:


NEXiT
Мнения: 10
Регистриран на: Чет 09 юни 2011 14:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот NEXiT » Пет 10 юни 2011 20:21


Не съм купувал кола до сега, а ако парите ми бяха джобни нямаше да се спра на Бора втора ръка :D
За това съветите които давате са наистина доста полезни :)


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот Haralampi » Пет 10 юни 2011 20:38


NEXiT написа:Не съм купувал кола до сега, а ако парите ми бяха джобни нямаше да се спра на Бора втора ръка :D
За това съветите които давате са наистина доста полезни :)


Колега, в такъв случай задължително вземи някой по-опитен с теб. Има много универсални теми какво би могъл да погледнеш на място по колата. Ако и след огледа продължи да те интересува - искаш задължително да я покараш някой километър. Това е нормална процедура. При карането изключваш музики и се съсредоточаваш на паразитни шумове, които не им е мястото в здрава кола - по двигателя, по окачването, интериора, спирачките. Хубаво е да я покараш ако условията го позволяват и извънградско или някъде където можеш да вдигнеш над 50.
Ако интересът ти пордължава да е сериозен - закачаш на ВАГ-КОМ и разчиташ паметта за грешки. Това би те ориентирало дали има нещо сериозно или на какво да обърнеш специално внимание.
Ако и тази стъпка приключи добре - уговаряш кога е удобно да закараш колата в твой доверен сервиз за технически оглед. Ако и от там ти дадат зелена светлина - чак тогава купуваш.

Не се връзвай на търговски приказки от сорта на "Решавай, щото ей сега се обадиха още 5 човека и искат да я взимат"!! Това е евтин трик, а дори и някой да те изпревари за някоя кола - не е било писано да е твоята и продължаваш напред!

Но най-доброто, което можеш да си направиш, без да е гаранция за качество, е да купиш кола от чужбина (Австрия, Германия, Холандия, Швейцария). Особено колите "нов-внос" от търговци са със сигурност не това, което изглеждат, най-малкото на километри!

Друг съвет, който мога да ти дам е да си набавиш дебеломер за лаково покритие (не искам да правя реклама, ако те интересува ми драсни на ЛС, ще намеря линка, от който съм взимал и за познати аз). С него можеш с 100% сигурност да установиш дали нещо по колата е пребоядисвано и със голяма увереност дали е било изчуквано, т.е. е имало удар или по-скоро драскотина и лека щета.
Ако не ти е безразлично това, а не би трябвало, уредът си заслужава парите, особено като се каниш да дадеш Х хиляди за кола.


KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот KirilGeorgiev » Пет 10 юни 2011 20:58


На тази кола продавача явно още не е разбрал че цените са паднали :beat_butt2


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот Haralampi » Пет 10 юни 2011 21:02


KirilGeorgiev написа:На тази кола продавача явно още не е разбрал че цените са паднали :beat_butt2


Мне съм съгласен ;) Паднали са ама само в БГ... тараляшките на по половин милион км от Италия ;)

По-високата цена може да значи, че колата е по-истинска от тези с падналите цени.
Отвори mobile.de и въведи параметрите на колата и ще видиш реалната и цена в какъв диапазон се движи. Добави разходи за транпорт до БГ. И после си дай сметка какво представляват колите от този калибър по 3000 лв дето се продават в БГ :bishop


KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот KirilGeorgiev » Пет 10 юни 2011 21:05


Да де аз това направих и видях че в Германия са по 3000-3500 евро с ясна история и километри


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот Haralampi » Пет 10 юни 2011 21:12


KirilGeorgiev написа:Да де аз това направих и видях че в Германия са по 3000-3500 евро с ясна история и километри


Току що погледнах (параметри: Бора, 2001-2002, Бензин 1.6, лимузина, до 125 000 км) - най-евтините почват от 4500 евро (и са само 2-3 за цяла германия). Повечето се въртят около 6000 евро и нагоре до 9000!

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/searc ... Country=DE

Това означава, че такава кола със реални километри и предистория няма как в БГ да се пордава за под 12 000 лв

Иначе за вас не знам, всеки сам си преценява, ама мен ми мирише на гнило.

Разбира се ако целта е просто да се вземе кола на колкото ще да е км, колкото и да е удряна и оправяна и т.н. - стига да движи - няма значение. Ще се намери и за 4000 лв сигурно.


KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот KirilGeorgiev » Пет 10 юни 2011 21:20


И аз ги видях че тези 16 винтилвите са някаква екзотика страшна В Германия щом има 3-4 в България спокойно могат да сложат уникат в обявата :lol:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Съвети при покупка на Bora

Мнениеот Haralampi » Пет 10 юни 2011 21:26


KirilGeorgiev написа:И аз ги видях че тези 16 винтилвите са някаква екзотика страшна В Германия щом има 3-4 в България спокойно могат да сложат уникат в обявата :lol:


След 2001 мисля въобще няма 8V :) Така че няма нищо екзотично :)



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 48 госта