"Лек" волан на Голф 2?

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
kkoychev
Мнения: 30
Регистриран на: Пон 17 яну 2011 15:51
Автомобил: Mazda 3 bk
Двигател: 2007
Местоположение: Варна

"Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот kkoychev » Сря 22 юни 2011 14:39


Здравейте!
Изчетох повечето теми във форума, в които се споменава за моя проблем, но така и не намерих решение.

Иде реч за следното - преди известно време воланът на автомобила (Г2 без серво) започна да се усеща мнооооого лек. Това усещане се появи след една по-дълга екскурзия (700+км общо) по родните пътища...

Предприети мерки:
- качване на стенд. Цялата предница е без никакъв проблем според майстора (за първи път бях при него... препоръчан от познат). И той се изненада, че воланът се върти толкова леко, а е без серво...
- питах майстора дали може да е от самия волан - "Не, то там са само "червяци""...
- преди и след екскурзийката гумите са си все същите и ги карам еднакво напомпани.

Вашите предположения?

Благодаря!

Последна промяна от kkoychev на Сря 22 юни 2011 17:32, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот radotom » Сря 22 юни 2011 15:33


Братче, 'ората се трепят хидравлики и електроусилватели да монтират - ти се оплакваш! :lol: :lol:

Т'ва майтапче!
Кажи има ли някакви други поводи за безпокойство - да играе волана, луфт, нестабилност на пътя...


Потребителски аватар
kkoychev
Мнения: 30
Регистриран на: Пон 17 яну 2011 15:51
Автомобил: Mazda 3 bk
Двигател: 2007
Местоположение: Варна

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот kkoychev » Сря 22 юни 2011 16:24


Мда, по-добре да "олеква" волана отколкото да става по-тежък, но все пак ме притеснява, защото това не е обичайното състояние.

За това не се сетих първоначално - миналата седмица като пътувахме по магистралата и ме стори, че играе волана... Нестабилност на пътя няма (за щастие).


Потребителски аватар
Deo88
Мнения: 2673
Регистриран на: Пет 31 авг 2007 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Панагюрище

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот Deo88 » Сря 22 юни 2011 17:21


При мен волана се върти по-леко когато сменя колелата . Тоест в момента съм с 15' а зимата като кача 14' и волана почва по-лесно да се върти . И двата модела са алуминиеви джанти , но с четиринайските волана се върти в пъти по-лесно :)
Причината според мен е в размера и тежестта на джантата - поне при мен .
При теб незнам каква ще е причината , но мисля , че трябва да провериш още един маистор, ако тук никой не ти даде някакъв отговор :)

Успех :да:


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот stefan4o » Сря 22 юни 2011 17:26


Доколкото знам имало някакъв болт, който обира луфтовете на рейката. Когато е охлабен мисля, че луфтовете са по-големи и воланът се върти супер лесно, когато се постегне малко воланът става по-труден за въртене и луфтовете и припукванията изчезват. Поне така ми обясни един "мастЕр" дето бъзика по рейката ми, щото отидох да я погледне и да даде мнение може ли да се направи нещо или е за смяна. Възможно е и аз да не съм разбрал много правилно, понеже правя преразказ по спомен. Мнението ми може да послужи само и единствено като жокер, но не на 100% достоверна информация.


Потребителски аватар
krasio00o
Мнения: 765
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 0:52
Автомобил: Passat B5
Двигател: ADR 1998
Местоположение: Варна

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот krasio00o » Сря 22 юни 2011 19:04


Да двете неща за които се сещам са "болта" за който говори колегата или по точно пластмасова капачка с пружина и някаквъ фрикционен елемент който притиска рейката към пиньона може би е поизносен вече от там по голям хлабина и между рейката и пиньона.Другото което ми идва на ум е лош реглаж или по точно страничните наклони не са в норми и от там по малко контактно петно на гумата спрямо пътя и съответно по малко съпротивление при въртене.Разбира се налягането трябва да е в норми.


agent_kowalski
Мнения: 1475
Регистриран на: Сря 27 апр 2011 19:04
Автомобил:
Двигател:

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот agent_kowalski » Сря 22 юни 2011 19:06


Малко вероятни предположения:пренапомпани и меки като каучик гуми..тия дни е доста топло и налягането може да е слочило от жегите с 0.2-0.3 атомосфери като нищо,ако гумите са зимни или всесезонки скърцят яко по горещия хасвафлт и волана се върти по-лесно.


Потребителски аватар
turrisi
Мнения: 448
Регистриран на: Сря 10 ное 2010 9:44
Автомобил: AUDI
Двигател:
Местоположение: Монтана

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот turrisi » Сря 22 юни 2011 19:13


според мен трябва да си погледнеш рейката.....но съм съгласен и с колегата по горе...(с сликове - волана трудно...с чисто нови гуми...като перце - от опит)...но ти си писал че гумите са същите...затова - рейката виж!!!


Потребителски аватар
kkoychev
Мнения: 30
Регистриран на: Пон 17 яну 2011 15:51
Автомобил: Mazda 3 bk
Двигател: 2007
Местоположение: Варна

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот kkoychev » Сря 22 юни 2011 19:52


Благодаря на всички за отговорите, но явно ще трябва да се ходи на сервиз, тъй като аз съм пълен лайк в ремонтите и ме е страх да не оплескам нещата повече.
(А след като прочетох и тази тема http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=11&t=128087&start=0 съвсем се отказах :) )

Писах на всеизвестен и хвален от форума варненски майстор, та да видим дали той ще се занимае с въпроса.

При развитие ще пиша, че може и някой друг като мен да се оплаче от "подобряване" на волана mhihi


Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1932
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот Danny boy » Нед 26 юни 2011 10:58


Натегни болта на рейката с 20градуса завъртане в посока часовниковата стрелка и проблемът ти ще изчезне/ключе 10/.От високите температури и постоянните удари които поема кормилният механизъм е напълно нормално да е охлабило малко или да е поомекнала една идейка пружината, която натиска тефлоновата джиджавка към гребена.Предполагам че чустваш дърпане на волана при преминаване на неравности.


TopGear
Мнения: 8
Регистриран на: Нед 17 дек 2006 12:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот TopGear » Нед 31 юли 2011 10:50


Danny boy написа:Натегни болта на рейката с 20градуса завъртане в посока часовниковата стрелка и проблемът ти ще изчезне/ключе 10/.От високите температури и постоянните удари които поема кормилният механизъм е напълно нормално да е охлабило малко или да е поомекнала една идейка пружината, която натиска тефлоновата джиджавка към гребена.Предполагам че чустваш дърпане на волана при преминаване на неравности.

Това важи ли и за хидравлична рейка?Понеже след смяна на рейката с "нова"-втора употреба,волана стана прекалено лек при движение и дърпа при всяка неравност,а преди смяната това го нямаше.На стенд за преглед на предницата ли да се ходи или първо рейката да се проверява?


Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1932
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот Danny boy » Нед 31 юли 2011 21:55


Важи и за хидравлична,имал съм и двата вида рейки и при двете като ги натегнеш волана става по-тежък ,до едно положение


represent
Мнения: 33
Регистриран на: Вто 21 сеп 2010 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: razgrad

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот represent » Пон 01 авг 2011 13:33


и аз се бях стреснал по магистралата от шумен към варна има един разбит участък, та там волана ми буквално започна да лети връткаше се по лесно от колкото с хидравлика, след този участък отново се стегна... според мен има значение и настилката и още и още си ми е така попадна ли на грапава настилка вместо да се кося се радвам :))))) тфа в рамките на шегата :) Все пак обърни внимание на това и дано проблемът ти е такъв безплатна хидравлика (рофл) :063: :063:


Потребителски аватар
bee7le
Мнения: 54
Регистриран на: Нед 22 авг 2010 8:47
Автомобил: Golf 5
Двигател: BSE 2007
Местоположение: Варна

Re: "Лек" волан на Голф 2?

Мнениеот bee7le » Пет 02 май 2014 23:13


Вдигам темата защото мисля че имам подобен проблем на голф 3 1.6 аее с хидравлика на волана, като минавам по неравен път понякога усещам, че волана олеква на моменти, дори леко чувство че дърпа на някъде. Отчасти се чудя дали не си внушавам,защото други хора които са я карали за малко казват, че няма никакъв проблем, та ако може някой да покаже със снимка къде се намира въпросният болт за натягане на волана.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: plamen7667 и 96 госта