Golf МК3 GTI 115hp. Проблем с разход, обороти, дебитомер

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Golf МК3 GTI 115hp. Проблем с разход, обороти, дебитомер

Мнениеот foulmist » Нед 05 авг 2012 10:52


Здравейте,

наскоро реших да си изчистя дебитомера понеже ми глъхнеше при студена кола, но за съвсем малко... Нз защо го барах изобщо.. Свалих го, напръсках го със спрей за карбуратори, изсъхна и го сглобих обратно в кутията за филтъра.. Да обаче.. сега се развали нещо по него, явно нещо съм прецакал жичките и сега не държи стабилни обороти, тресе се, разхода скочи тройно!!!

Реших да го отворя така и така се развали съвсем.. Поръчах си нов потенциометър от Г-н Узунов, с надеждата, че е от там проблема..... нооооо... Уви .. малко по стабилни са оборотите но в рамките на 1 минута като загрее малко почва да отваря и затваря клапата на дебитомера и да тресе, оборотите са на 850 но играят нагоре надолу. След 1 минута се стабилизират и след 1 минута пак почва да тресе и да играят... Хоро ли незнам.. :D :banana

Проверих вакууми смених даже някои маркучи, които ме съмняваха, но не е от там. Като изключа буксата на дебитомера, оборотите се стабилизират.. Но така не може да се кара.. Направих и едно кръгче, на места върви добре на моменти пак тресе и при високи обороти. Разхода показва над 30!!!!! на загряла кола.!!!

Сигурен съм, че го прецаках и го отварях 100 пъти, всичко изглежда наред но уви не работи както трябва...
Номера на дебитомера е 0280202130 на Bosch Made in France. Рециклажа е с номер 0986280010.. Търсих такива нови или рециклирани по София, В Сервиза на Bosch, В Пловдив... Нямат! И не се знае дали ще има... И какво да правя сега.. Втора употреба не искам да взимам, то не се знае и той в какво състояние е. А на пръв поглед не може да се каже - трябва да се сложи и да се пробва...

Някой може ли да помогне или да ме насочи какво да правя... От Смолян съм.
Ако знаете къде може да се намери, пишете някво телефонче да звънкам... Отчаях се вече..

Благодаря :drinking: :drinking:




Потребителски аватар
greddy90
Мнения: 124
Регистриран на: Нед 20 мар 2011 15:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот greddy90 » Нед 05 авг 2012 23:33


Братле по принцип на гас не играе роля дебитомера ;-) А сега по въпроса клапата да не е крива? По графитната лента вижда ли се писти кадето се движи четеца ако да има графитна смаска. Абе с една дума трудна работа дет се вика и аз не съм се справил с този проблем...


Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот foulmist » Пон 06 авг 2012 7:50


По принцип не ми се слага газова. Но последна спирка май ще е това.

Плочката е нова и съм сигурен, че е не от нея понеже и със старата пак го имаше това, НО след като напръсках жичките на входа на въздуха. facepalm

Иначе клапата не е крива движи се нормално и всичко изглежда както трябва. Тези жички имат ли някакво покритие? Гледам че на 2 места се вижда нещо като лак, но не по цялата дължина. Дали не съм го изтрил като съм пръскал?

И не мога да намеря такъв дебитомер, накарах хора в САЩ да ми търсят, дано намерят :D
:screwy mhihi


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот bobocamaro » Пон 06 авг 2012 8:10


Тея жички, дето викаш. Това е един глупав термистор - води се IAT(intake air temperature..), не се оглеждай в него, задълбочено - просто го виж колко ома е, той не е фактор за чак толко бесен разход. :?
Ако си разбутал зъбното колело с пружината, лошо. Има теми с описание как да си я настроиш, грубо с кантарче или по твои си белези. Но е беля. Инак всичките стойности, за тоя клапен дебитомер, са в аутодата.
Маса теми има и тук, за проклетото нещо.
P.S. Освен действително да си унищожил тоя термистор, и да дава много ненормални показания :screwy
Ето я лудата тема http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=110628 при Ауди ABK=2E.
И тази http://www.smehurko.info/moto/tech/VW-D ... itomer.php


Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот foulmist » Пон 06 авг 2012 19:26




намерих подобен клип със същия проблем!


Ето го и проблема... Тресе яко и оборотите играят. Прочетах лудата тема и замерих и сравних стойностите на моя дебитомер.. Всичко си съвпада :screwy .... Започвам да си мисля, че не е от него вече... :( Това го прави като стигне 80градуса.

Докато е студена се държи почти нормално. Подам ли рязко газ няма глухнене, но също тресе!

Какво може да е това да му се невиди....


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот bobocamaro » Пон 06 авг 2012 21:49


Ми нататъка продължаваме, системата за изпаренията от резервоара. :banghead:
В дросела ти влиза един маркуч, през "Г" образно гумено съединение.
Извади маркуча от там, да виси, и частта към дросела я затапи с болт.
Така покарай.
Тоя мотор откъм празен ход е проклет, трябва да си много сигурен във всички вакууми, маркучи по картерна вентилация и въздуховод.
Всеки пропуск по тръбите прави чудило. Имаш система за управление на клапа топъл/студен въздух във филтърната кутия.
Там са едни тънки тройници, вакуумни вързани към бар регулатора на бензиновата рейка.
Изхвърляш ги, един вакуум да остане от дросела само към регулатора.
После идва клапан за празен ход да чистиш, тоя върху капака на клапаните. С дросел не се занимавай да чистиш, защото на тоя мотор е все тая колко е мръсен и почернял.
TPS сензор също се чисти с contact cleaner спрей и мери по таблица.
Най-гадното нещо са гумените пръстени под всяка една дюза, ако са опечени и пропускат се сменят. Само с оригинални на гадна цена са те, тях може да тестваш, като пръскаш с пулверизатор с вода по рейката, където дюзите са забучени. Ако затресе като лудо, значи смучат и те немерен въздух.
После идва мудна ламбда сонда, ако бавно си сменя праговете пак е същия ефекта.
Обороти танцуващи глупави.
Накрая са загуби по захранващи вериги на ЕКУ блок или самия той да е гърбав - примерно отварян и копан с поялник.
Нещо пропускам 100%
Загазил си. :?
P.S Това дето ти танцува писеца, нормалния танц е примерно 2 до 3 милиметра около едно положение. Но не да шляпа много и в такт с оборотите.


Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот foulmist » Пон 06 авг 2012 22:53


Леле, направо ме отчая .... Най-странното е, че преди да сваля дебитомера всичко беше нормално!! Пръснах с контактен спрей всички букси по клапани, датчици, намотка, свещи и после като сложих дебитомера - СУПЕР ЗЛЕ...

Незнам да пробвам ли с друг дебитомер? Само 2ра ръка намирам ама те дали са читави, кой знае..

Също и напръсках със спрей за карбуратори през гуменото съединения от дебитомера към дросела. Незнам как се казва. Вътре се беше насъбрало някво масло в съединението и сега като го барна от долната страна ОТВЪН е омаслено... Дали не пропуска то от там?... :(

Ще взема да сваля клапана за празния ход и да го почистя.

Като изключа буксата на дебитомера докато тресе, тресенето спира или поне намяла доста! Това ще рече ли, че е дебитомер дори когато ми показва верни стойности?????????????!!!!!!!!!


Потребителски аватар
Stoi
Вечен БАН
Мнения: 2115
Регистриран на: Пон 03 окт 2005 21:02
Автомобил: Golf2EJettaMk2coupeZZR600
Двигател:
Местоположение: Кричим
Контакти:

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот Stoi » Вто 07 авг 2012 7:21


Колега провери стойностите на дебитомера и кажи какви са стойностите при теб! Копирам ти пост от една моя стара тема :


Stoi написа:
2pin:3pin - напълно затворена клапа - 610 ома
2pin:4pin - напълно затворена клапа - 60 ома
2pin:3pin - напълно отворена клапа - 280 ома
2pin:4pin - напълно отворена клапа - 780 ома

- след това на запален мотор

2pin:4pin - празен ход - 0.9 волта
2pin:4pin - 2000 оборота - 1.5 волта
2pin:4pin - 4000 оборота - 2.2 волта



Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот foulmist » Вто 07 авг 2012 8:47


Ще ги промеря тези стойности довечера, меджувременно свалих моторчето/клапата за празен ход да го почистя...

Изображение
Изображение

Това нормално ли е, спукан жълт печат ли е това или е било нещо друго... дали влияе на празния ход това нещо... Или си въобразявам.. Изкарах доста чернилки от вътре... Почистих го със Карбураторния спрей, четах, че е хубаво да се пръсне и с WD40 след това да смаже.. Или да не пръскам с него..


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот bobocamaro » Вто 07 авг 2012 8:55


Под жълтата боя има реглажен шестограм. Това е заводската "отвореност" на клапана в покой, недей да въртиш този болт. Вътре пръскай с каквото ти падне, няма грижи.
Пълни се с коресилин и се "разщраква" няколко пъти с кабелчета към акумулатор.
Не го дръж дълго време под напрежение, също и пълен с коресилин.
Едното ще ти го изгори, второто може да стече разтворителя през оста и да ти прецака соленоида вътре.
Всичко трае секунди някакви :beer
Да, няма яд да го върнеш наклепан с WD.


Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот foulmist » Вто 07 авг 2012 10:21


Мерси колеги, като се прибера от работа ще я почовъркам още малко и ще постна какво става.. :beer :beer


Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот foulmist » Вто 07 авг 2012 21:03


[quote="Stoi"]Колега провери стойностите на дебитомера и кажи какви са стойностите при теб! Копирам ти пост от една моя стара тема :

бе да ти кажа имат разлика с около 30 ома при затворена клапа а пък при отворена съвсем нещо се разминават... 2 и 4 при отворена са близоо 70ohmа пък 2 и 3 е на 400ohma.

На празен ход волтажа е 0.7V а при оборотите не можах да видя понеже нямаше кой да ми асистира.. Но промяната е плавна и без подскоци.

имам си аз 1 на ум, че дебитомера ми сдаде багажа яко, понеже преди да го изчистя нямаше такива проблеми.... facepalm

но междувременно реших да почиствя дросела и моторчето за празния ход, свещите, проверих кабелите, TPS-а, датчика за темп.. Въздуховода и другите съединения.. Оказа се, че дросела е доста мръсен, почистих го, свещите малко са омаслени и тях ги почистих, моторчето за празния ход беше доста черно, почистих го и него.. Имам скъсана тръба на маслените изпарения от картера това дали е проблем, засега я увих с черно тиксо.

Запалих колата, изгоря квото имаше остатъци от почистването, колата заработи осезаемо по-добре, направих няколко кръгчета около 20 30 км даже, форсирах я без да е на скорост, настъпвах я до 3000-4000 оборота на различни предавки, няма глъхнене, ускорява си нормално, само при по-ниските от 1500 оборота надолу пак си има леко тресене, но не толкова много като преди... Разхода падна от 30 на 12л. но преди беше на 7 8.

Като я оставя на празен ход в движение оборотите падат точно на 750-800 и стоят стабилно там няма хълцане, няма глъхнене. Ако подам газ на свободна оборотите като тръгнат да падат стигат до 1000 малко се почудват там и после слизат на 750-800. Понякога не се чудят направо си се заковават където трябва.

При спряло положение на работещ двигател през определено време на 80-90 градуса пак си се поразтриса и оборотите се дестабилизират но по-леко от преди - нагоре надолу в 750-800 диапазона.

Мислите ли, че е от дебитомера.. Доста го нагласях, местих перото на различни положения.. Ако в момент на тресене изключа дебитомерната букса, тресенето спира... ? За нов ли съм или има нещо друго според тези симптоми които описах ... Направо излезнах извън нерви днес и в тази жега вир вода мъча и ровя по колата... facepalm


b4ssGTI
Мнения: 28
Регистриран на: Вто 14 юни 2011 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот b4ssGTI » Сря 08 авг 2012 9:56


С тези двигатели е така, аз имам подобен проблем моят дебитомер е гръмнал и клапата е откъсната и на газ ми мени обороти от 900-1400 като тръгна и изкюча от скорост си ми държи 1200-1300 оборота разхода ми е 16 и тска си я карам 6 месеца вече не знам какво да и права всичко по тия двигатели е много разправия,а до колкото разбрах дебитомера и стъпковото моторче на газ нямат роля аз при работещ двигател изключвям дебитомера и стъпковото моторче и разлика има само на бензин. Иначе сега е взело да ми насича на по ниски обороти 1 и 2 предавка насече за секунда и спре, майстора ми каза че трябва да сменя някакъв топлинен датчик..


Потребителски аватар
Gigabyte
Мнения: 2857
Регистриран на: Нед 29 окт 2006 9:08
Автомобил: neko drugo
Двигател: vaprosche
Местоположение: Оряхово / Велико Търнуу

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот Gigabyte » Сря 08 авг 2012 17:17


Температурният датчик проверил ли си го на какъв хал е?


Потребителски аватар
foulmist
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Smolyan

Re: Проблем с разход, обороти, дебитомер Golf 3 GTI 115hp.

Мнениеот foulmist » Вто 28 авг 2012 22:34


колеги, смених дебитомера с нов рециклаж, сложих нови свещи, нов темп. датчик с жълт пръстен оригинален на Bosch. Паля карам 10км всичко супер. И изведнъж пак почна да прекъсва и пак играят оборотите напред назад .... мале ще се побъркам..
facepalm facepalm



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 77 госта