Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
ceko84
Мнения: 264
Регистриран на: Нед 13 юли 2008 23:09
Автомобил: Passat B5 AFN Synhro
Двигател:
Местоположение: Видин

Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот ceko84 » Чет 08 ное 2012 23:13


Здравейте колеги,от както застудя започнаха да ми тропа повдигач(ите),като дам газ до 3000/3500 оборота спират да чукат,като върна газта пак започват независимо дали е студена или загряла.Маслото е наливно 10/40.При смяна има ли как да се разбере кои повдигачи чукат,че малко е скъпичко да ги смена всичките,поне за сега или може и да се размина със смяна на масло,някакво по качествено като Кастрол или нещо подобно.




Потребителски аватар
maerto
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 15:51
Автомобил: VW Golf 4 2001
Двигател: 1.6 16V AUS
Местоположение: sofia/silistra

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот maerto » Чет 08 ное 2012 23:33


ceko84 написа:Здравейте колеги,от както застудя започнаха да ми тропа повдигач(ите),като дам газ до 3000/3500 оборота спират да чукат,като върна газта пак започват независимо дали е студена или загряла.Маслото е наливно 10/40.При смяна има ли как да се разбере кои повдигачи чукат,че малко е скъпичко да ги смена всичките,поне за сега или може и да се размина със смяна на масло,някакво по качествено като Кастрол или нещо подобно.



Не се занимавай с наливни масла,колата си иска сертифицирани от VW.
Аз примерно вече втори път слагам Likquy Moly 10w40 с Молибден,и спряха да чукат повдигачите :deal


ceko84
Мнения: 264
Регистриран на: Нед 13 юли 2008 23:09
Автомобил: Passat B5 AFN Synhro
Двигател:
Местоположение: Видин

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот ceko84 » Чет 08 ное 2012 23:42


maerto написа:
ceko84 написа:Здравейте колеги,от както застудя започнаха да ми тропа повдигач(ите),като дам газ до 3000/3500 оборота спират да чукат,като върна газта пак започват независимо дали е студена или загряла.Маслото е наливно 10/40.При смяна има ли как да се разбере кои повдигачи чукат,че малко е скъпичко да ги смена всичките,поне за сега или може и да се размина със смяна на масло,някакво по качествено като Кастрол или нещо подобно.



Не се занимавай с наливни масла,колата си иска сертифицирани от VW.
Аз примерно вече втори път слагам Likquy Moly 10w40 с Молибден,и спряха да чукат повдигачите :deal

A дали са чукали като при мен или само при палене.Ще взема да сложа и аз такова.


Потребителски аватар
maerto
Мнения: 530
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 15:51
Автомобил: VW Golf 4 2001
Двигател: 1.6 16V AUS
Местоположение: sofia/silistra

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот maerto » Пет 09 ное 2012 9:15


Потракваха си,не силно,но се чуваха първите минути.И хем карах с Castrol(толкова е било Кастрол сигурно),след смяната с Лики Моли осезамо утихна :да:


Потребителски аватар
stills
Мнения: 84
Регистриран на: Вто 18 яну 2011 9:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот stills » Пет 09 ное 2012 12:12


И при мен чука 2-ри повдигач от както съм я купил (2 години). По принцип няма какво да и стане на колата. Слагах добавка в мотора Bardahl, но не помогна. Сега съм с Castrol Magnatech 10w40, има леко подобрение, но бъди сигурен че за да спре напълно чукането си иска смяна на повдигача.Ако не те дразни толкова си карай така :wink:


ceko84
Мнения: 264
Регистриран на: Нед 13 юли 2008 23:09
Автомобил: Passat B5 AFN Synhro
Двигател:
Местоположение: Видин

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот ceko84 » Пет 09 ное 2012 13:24


stills написа:И при мен чука 2-ри повдигач от както съм я купил (2 години). По принцип няма какво да и стане на колата. Слагах добавка в мотора Bardahl, но не помогна. Сега съм с Castrol Magnatech 10w40, има леко подобрение, но бъди сигурен че за да спре напълно чукането си иска смяна на повдигача.Ако не те дразни толкова си карай така :wink:
Доста ме дразни,а има ли начин да рабера кой повдигач чука мамицата му.


Потребителски аватар
tehniiik
Мнения: 96
Регистриран на: Пет 16 яну 2009 18:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Смолян

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот tehniiik » Нед 11 ное 2012 0:38


Повдигачите най сигурно се проверяват като отвориш капака на разпределителните валове.
За целта предварително подгряваш двигателя разглобяваш и проверяваш един по един повдигачите.Завърташ коляновия вал така , че гърбицата на разпределителния вал на проверявания повдигач да дойде най отгоре.После с нещо дървено за да не надереш повдигача го натискаш надолу и ако се отвори разстояние между повдигача и гърбицата повече от 0,1мм значи подлежи на смяна.Мери се с луфтметър.По принцип усетиш ли ,че потъва значи е за смяна. :да:


Потребителски аватар
stills
Мнения: 84
Регистриран на: Вто 18 яну 2011 9:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот stills » Съб 17 ное 2012 14:24


Бабешкия начин (който обаче е изпробван и работи) е: Взимаш едни лекарски слушалки, слагаш ги на ушите и преслушваш и четирите цилиндъра докато работи колата. Съвсем отчетливо се чува на кой цилиндър е тракането. :wink:


Потребителски аватар
Radelen
Мнения: 2
Регистриран на: Сря 09 апр 2014 23:05
Автомобил: VW Golf 4
Двигател:
Местоположение: София

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот Radelen » Съб 13 сеп 2014 14:48


Имам Golf IV, 1.4 16V, мотор AKQ (мнооого смешно!) :mhihi
И при мен чукат. Знам, че няма какво да му стане на мотора, но ме дразни. Така е откакто съм я купил.
Бях скептично настроен относно използването на добавки и за съжаление се оказах прав. Опитах с Hydraulic Lifter Care на Pro-Tec - ефект никакъв, дори ми се струва, че стана по-зле - може би си внушавам?!
Тъй като вече на няколко пъти попадам на добри отзиви за Liqui Moly с молибден съм решил при следеаща смяна на маслото да го пробвам, дано резултата да е по-добър. Ако е така, ще споделя непременнно.

Поздрави на всички и нали си знаете: DAS AUTO! :mrgreen


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот radotom » Съб 13 сеп 2014 16:25


Radelen написа:... попадам на добри отзиви за Liqui Moly с молибден съм решил при следеаща смяна на маслото да го пробвам, дано резултата да е по-добър...

Да ти кажа от сега, че резултата няма да е по-добър.
Молибденовия бисулфит се отлага по 'износените' места на двигателя и запълва образувалите се малки пролуки.
Аз за малки пролуки се сещам само в каналите за сегментите - м/у сегмента и буталото. И се сещам как, като запуши малката пролука, сегмента ще запече :icon_lol
Ти ако искаш - пробвай!
Тъкмо като отвориш мотора, за да почистиш каналите и да смениш сегментите, ще смениш и повдигачите на клапаните...
... така, че, май, като се замисля, наистина помага! :rolleyes
Ама аз лично бих сменил само повдигачите и бих карал с хубаво масло :icon_lol


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот silent » Съб 13 сеп 2014 21:53


еее ти яко го нахрани това масло....вярно че ползите от молибдена са доста противоречиви....едни казват че е вредно да има молибден в маслото други че е полезно....аз не съм карал с подобно масло но много мои познати са карали и продължават да карат без да им запекът сегментите...а аз не съм карал само защото е извън ценовия ми клас за масла скъпо ми е....карал съм с какви ли не евтини и скъпи масла и разлика не съм усетил..така че сега карам само с евтини


petur_anev_92
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 13 сеп 2014 23:57
Автомобил:
Двигател:

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот petur_anev_92 » Нед 14 сеп 2014 0:09


Когато трябва да смениш маслото и да видиш как щте се отрази на мотора дали щте спре да чука а иначе трябва да ги свалиш ако не се оправи с маслото и да видиш кои повдигачи са по меки които са по меки те чукат.Колата спира да ти чука след 3500 оборота заштото вдига налягането и ги втвърдява.


ivan-
Мнения: 128
Регистриран на: Нед 29 яну 2012 9:35
Автомобил: golf 3 GL
Двигател: aam 1.8
Местоположение: г делчев

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот ivan- » Нед 14 сеп 2014 7:02


хидравличен компенсатор.jpg
хидравличен компенсатор.jpg (4.06 KиБ) Видяна 3945 пъти
а аз си мислех, че "твърдите" чукат, защото им е затегнало и блокирало буталцето! на "меките" налягането на маслото поема удара на гърбицата и оттам вече има значение гъстотата на маслото! на твърдия за какво му е налягане на масло и защо ще му правят клапан и пълнят с масло?! тропат блокирали, или износени, които не могат да поддържат налягане и изпускат!


Потребителски аватар
ivostefanov
Мнения: 2464
Регистриран на: Нед 04 окт 2009 10:34
Автомобил: Audi A4
Двигател:
Местоположение: София

Re: Чукане на повдигач(и) Голф 4 1.4 16v AKQ

Мнениеот ivostefanov » Пон 15 сеп 2014 18:39





Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: HukuTyY, Ивайло Димов и 200 госта