има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
иванчо
Мнения: 72
Регистриран на: Съб 07 авг 2010 16:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот иванчо » Сря 06 мар 2013 8:31


От София съм и искам да си напълня климатика на Голф 2ка с фреон. За по-евтино с стария фреон. С новия R134А ми обясниха, че трябвало да се разглоби всичко да се промие, да се смени маслото .... и щяло да е скъпо.




Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот Andonov » Сря 06 мар 2013 8:37


Един познат на 124-та му заредиха системата с по-новия фреон и няколко години няма проблем.
трябват само щуцери(преходници) за зареждането, за да се закачи машината за фреон.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот zfa159 » Сря 06 мар 2013 14:18


За по-евтино? :mhihi
Стария фреон не се произвежда и е забранен за употреба от 20 години (07.1992-ра с точност с един международен протокол). В момента той се разпространява само нелегално и е забранен за употреба и количествата такъв са доста ограничени. Цената му е с 1.5 до 2-3 пъти по-висока от на новия,понеже е само нелегален. В момента начина му на намиране е, като се източва от стари хладилни инсталации на риболовни кораби, хладилни станции на заводи и т.н. Съответно понеже и техника няма за него (всичките машини и т.н. работят с новия от 92-ра насам и не се произвеждат нови), той нито се пречиства, нито се дехидрира, нито нищо - директно както е източен от системата, така се набутва в бутилките, от там вече така попада и в твоята кола...съответно ти е ясно какво се случва със системата ти като я заредиш с влага, механични боклуци и други мизерии... като теглиш чертата няма да ти излезе никак по-евтино да смениш после дехидратор и блокирал компресор.
За минаване на новия фреон не е точно така, както го е описал колегата - зарежда се по-малко количество, освен щуцерите, защото новия работи на по-различни налягания от стария и при еднакво количество, системата ще се претоварва. Само че има и проблеми - ако системата е за стария фреон, студеното при новия фреон, никога няма да е като със стария.Също така новия фреон е агресивен към маркучи и уплътнения на система за стария и започва да пропуска от тук от там...лошото е,че няма вече и части за компресорите,които се монтират на VW за стария фреон (Sanden SD709, SD 508 и още 2-3) и ако се разтече компресора от някъде - този климатик е обречен.
Иначе - дерзай - питай насам-натам по мои колеги,някой ако има нещо останало...ама цената едва ли ще е по-ниска от на 134-ката, защото е много кът тоя фреон,а всеки мой колега знае,че система,която си е за него, си работи най-добре само с него ;)


Потребителски аватар
illy1977
Мнения: 129
Регистриран на: Сря 04 мар 2009 17:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София- Своге

Re: има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот illy1977 » Сря 06 мар 2013 21:20


Ретрофита е неизбежен. И аз като взех втория Пасат през 2010г. бе с фреон 12 и с кеф се сетих, че имах две баки в мазето- производство 1992г. Да ама не...бях го дал на един приятел, който се занимава с автоклиматици и разбира се същия го беше оползотворил. Свалих компресора, смених челното уплътнение, което бе заминало, смених му всички о пръстени и уплътнения, след което смених доколкото можах и опръстените на системата. Не съм сменял дехидратора. Промих системата със свален компресор със спирт. Сложих някъде към 140 грл. ново синтитично масло и след това го заредих май към 1000 гр. фреон 134А. Това бе през май 2011г. От тогава до момента системата буквално "Мърка" и няма никакви проблеми. Пропуснах да кажа, че съм с климатроник на трактора. Е излизат ми две грешки при самодиагностиката, но те са си детски болести на кола на 21 години.


Потребителски аватар
juve
Мнения: 2255
Регистриран на: Вто 07 мар 2006 22:43
Автомобил: Pasat B3-Seat Leon TDI
Двигател: AAZ - ALH
Местоположение: Пловдив

Re: има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот juve » Чет 07 мар 2013 7:43


В момента начина му на намиране е, като се източва от стари хладилни инсталации на риболовни кораби, хладилни станции на заводи и т.н.

оффтопик: то , когато е така, с мед да го намажеш...ама в повечето случаи "новият R12" е смес от 22 и какви ли не чудесии... Имах една Хамериканска машина за полеви анализ, с псевдохладилна инсталацийка и анализатор, събрана колкото дипломатическо куфарче... всеки път казваше "НЕ Е R12!! " :mhihi, и това беше преди много време, а сега... няма начин според мен да има свестен...тъжното е, че ако не е екологията R12 е прекрасен фреон :stumm


Потребителски аватар
Cypariss
Мнения: 225
Регистриран на: Нед 26 апр 2009 22:30
Автомобил: VW GOLF II
Двигател: GU
Местоположение: Варна

Re: има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот Cypariss » Съб 16 мар 2013 11:32


от Варна съм, реших да си правя климатика на голф 2та, оказаха се игличките на вентилите по-точно, гумичките бяха изпечени и от там ми изпускаше фреона и също така терморегулиращия вентил(смесител) беше заминал, няма го в магазините струва около 100 лева, намерих 2ра употреба, сложих го и всичко заработи, работата беше от мен източването, натоварването на налягане и на вакуум и пълненето беше от майстора и ми струваше 60 лева, стария фреон, колата работи цяло лято, при което края на лятото я натисках повечко с оборотите и взе че протече климатика от няколко места, което си е моя грешка, това лято ще отида да прегледам системата и да видим за течовете и най-вероятно отново ще платя за фреон 60 лева. Климатика ми не беше работил години и майстора ми каза, че работи супер на 5 градуса и работи по-добре от на новите коли, той самият не можа да повярва колко хубаво работи. Това е от мен за информация, ако имате някакви въпроси за климатика може да се обърнете към мен, разглобявал съм почти всичко и знам за какво става на въпрос, моята 2ка си има фабричен климатик.


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот IRRITATING » Пон 21 апр 2014 10:11


Как върви към днешна дата килограм фреон R12 някой дали знае :rolleyes


Потребителски аватар
Cypariss
Мнения: 225
Регистриран на: Нед 26 апр 2009 22:30
Автомобил: VW GOLF II
Двигател: GU
Местоположение: Варна

Re: има ли някъде фреон R12 да си заредя климатика на МК2

Мнениеот Cypariss » Пон 14 сеп 2015 18:27


нз но вече няма R12 в сервизите, защото ги почнаха с проверки яката, вече можеш само да намериш от хората дето правят климатици в движение и работят само за себе си, най-добре чисти системата, слагай ново масло за R134 и минавай на R134 вече съм така.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bigold, Google [Bot] и 76 госта