Golf MK3 Диодно осветление на парното

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
lubo_7878
Мнения: 49
Регистриран на: Сря 14 мар 2012 13:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Botevgrad

Golf MK3 Диодно осветление на парното

Мнениеот lubo_7878 » Чет 07 мар 2013 22:37


Здравейте колеги,тези дни много изчетох във форума за осветлението на парното на голф 3.Първоначално мислех да си взема плазмено осветление,но заедно с инвертора си излиза доста скъпичко,и се отказах.Реших сам да се заема,и с диоди,да си направя осветлението,но да си кажа не сам много в час с тези неща.Накратко-от многото четене разбрах,че ми трябват диоди 5мм-разпръскващи или т.н.широкоъгълниwww.led.omega-light.com/Leds/leds.htm#led272,но не разбрах колко вата,или колко волта трябва да са.Ще ми трябват и съпротивления,но чета,че варират от 860ома,до 1килоом.Та въпроса ми е-какви диоди да си купя,и съответно какви съпротивления да взема с тях.И другия въпрос ми е как да се свържат-успоредно или паралелно.Мненията ви,ще са ми полезни.Благодаря




Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот jordancho » Пет 08 мар 2013 6:41


Здрасти колега, преди няколко месеца и аз си преправих осветлението, и мисля че стана доста добре. Първо, светодиодите са токови елементи (светят според протичащия през тях ток), а не напрежителни; съпротивлението което се свързва последователно на светодиода служи точно за ограничаване на протичащия през него ток, като е добре да не се превишават 15мА, иначе след не много време диода ще дефектира. Най-оптималното съпротивление се избира опитно, защото много зависи от диодите които ще вземеш (различните видове имат различен пад на напрежение, от което също зависи колко голям ток ще протече през диода), но порядъка наистина е около 800 - 1200 ома, ако нямаш уред с който да мериш слагай 1000 ома (по-добре да свети малко по-слабо от колкото да изгори). За самите диоди - хубаво е да са широкоъгълни, стига да можеш да намериш такива в съответния цвят, аз лично използвах 3мм-ви диоди, защото като разглобиш ще видиш, че мястото за монтаж е доста малко и за мое съжаление (въпреки че обиколих всички магазин в Пловдив за които се сетих) не успях да намеря широкоъгълни 3мм-ви диоди. За свързването - аз лично предпочитам да ги свързвам паралелно, като си слагам резистор за всеки диод, но определено по-изчистения вариант е последователното (по-малко връзки, по малко резистори), но ако изгори еди диод и всичко изгасва, oсвен това и да искаш не можеш да свържеш всички диоди последователно, защото няма да светят (общия им пад на напрежение ще е по голям от 12 V), за това ще ти се наложи да ги свързваш на групи по 3-4 последователни диоида с един резистор, който вече ще е около 100-200 ома. Ако питаш мен свързвай си ги паралелно, като на всеки диод си слагаш съпротивление от 1000 0ма (по-голяма плетеница ще е, но щом казваш че не разбираш от тоци, така ще ти е по лесно). Брой на диодите - аз сложих по 4 диода около всяка врътка + още 3 за самите врътки (центровете им). Използвах 3мм-ви не много ярки диоди, защото все пак не искам в тъмното да ми вадят очите. Осветеността на обикновените свето диоди се измерва в "миликандели", аз си взех диоди с осветеност около 500 миликандела и според мен са достаъчно ярки за целта. Успех :)


pavel19911
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 13 мар 2013 19:56
Автомобил:
Двигател:

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот pavel19911 » Чет 21 мар 2013 18:53


Колега @jordancho, ако не те затруднява, би ли снимал разположението на диодите? А и малко офф-топик- как да разположа фоновото осветление (пак от светодиоди) в самото инструментално табло? (не можах да намеря желаните крушки, със оригиналния цокъл...) Предварително благодаря на всички отзовали се! :) :love.vwclub


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот jordancho » Вто 26 мар 2013 11:25


CAM_00101.jpg

Ето така разположих 4-те диода в инструменталния панел. Освен оригиналното осветление, от вътре изкарах и зелената вложка която бяха сложили.
Там където съм поставил диодите, не съм пробивал голяма дупка за диода, а две малки дупчици през които да минат само крачетата на диода, така е по-лесно да се закрепят диодите (без никакви допълнителни цокли), а и освен това монтирайки диода по този начин, можеш по-прицизно да си настроиш в каква посока точно да свети. След като поставиш диода и запоиш всичко (както е на снимката), поливаш с топъл силикон, и няма мърдане.
А това е ефекта който се получи:
CAM_00111.jpg


IMG_20130326_1530181.jpg

Това е разположението на диодите на парното. Общо 8 диода - 4 на централната врътка (защото няма светопровод), и по 2 на всяка от страничните врътки (те си имат светопроводи); диодите са така поставени, че да съвпадат със краищата на светопроводите (на долната снимка).
IMG_20130326_1529181.jpg


Снощи снимах парното и на тъмно, за да добиеш представа за резултата.
IMG_20130328_0223091.jpg


Потребителски аватар
BateToni
Мнения: 2
Регистриран на: Съб 20 дек 2014 0:06
Автомобил: Golf 3
Двигател: 1HX

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот BateToni » Съб 20 дек 2014 0:43


Е точно умувах как да си оправя осветлението и да махна зелената светлина от километражо! :love.vwclub

Само не разбрах - има ли крушки за табло да се продават или не?

Иначе парното ти се е получило перфектно!


Потребителски аватар
IcoMk3
Мнения: 118
Регистриран на: Пон 22 сеп 2014 20:05
Автомобил: VW Golf Mk4
Двигател: AHF 1999
Местоположение: Шумен

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот IcoMk3 » Съб 20 дек 2014 8:03


Моля да бъда извинен ако мнението ми е спам,но на мен въобще не ми светят диодите на врътките за парното.Какъв може да е проблема?


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот jordancho » Съб 20 дек 2014 9:27


При голф 3 оригинално не се използват диоди, а малки крушки с нажежаеми жички. Най-вероятно са ти изгорели крушките.


Потребителски аватар
tubleron
Мнения: 303
Регистриран на: Чет 03 фев 2011 10:34
Автомобил: Golf 3 1.8 75ks
Двигател: AAM 1992
Местоположение: Пловдив

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот tubleron » Съб 20 дек 2014 9:39


....която за врътките на парното е само една :)


Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот jordancho » Съб 20 дек 2014 9:41


BateToni написа:Само не разбрах - има ли крушки за табло да се продават или не?


Незнам дали има направени диоди със цокли, така че само да ги сложиш на местата на старите крушки колега - виж по магазините (може и да има). Аз лично не съм копувал диоди със специални цокли. Навсякъде съм сложил обикновени светодиоди и съм си играл да ги закрепя някакси, след което и да пусна кабелчета до тях. Вярно по-голяма играчка е, но ефекта мисля че е по-добър.
Оригиналното осветление ползва светоотводи и разчита на това, че обикновената крушка свети и настрани, докато диода свети само напред. Така че, ако купуваш готови диоди с цокли, тарси такива които светят и на страни.


Потребителски аватар
jabre
Мнения: 317
Регистриран на: Сря 16 фев 2011 16:15
Автомобил: vw passat 35i vw golf mk1 1979
Двигател: AAZ 1992
Местоположение: Vlasotince - Србия (Serbia)

Re: Диодно осветление на парното голф 3

Мнениеот jabre » Съб 20 дек 2014 10:00


има същи като заводски, в различни цветове и със различни цокли..... аз вземих за табло на колата ми, около 2лв 3бр .

Послато са NOKIA 3210



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта