Golf MK5 моторчета за клапите на парното

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
petar_dimov
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 29 авг 2012 18:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Стара Загора

Golf MK5 моторчета за клапите на парното

Мнениеот petar_dimov » Вто 12 мар 2013 11:13


Здравейте колеги,
Моторчетата на клапата за циркулация на въздуха вътре в купето и тази за избора на посока на духане (нагоре - надолу) издават странен звук. Това се случва без значение дали е пуснат или спрян климатика дори само на контакт без да е запалена колата пак го има.
След като разглобих клапата и видимо нищо механично и нямаше и направих едно клипче...
https://www.dropbox.com/s/1zb9d6dz5d57nyt/2013-03-09%2014.53.38.mp4
Същия звук издава и другото моторче на другата клапа.
Някаква идея къде е проблема и как да се отстрани?




apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Golf 5, 1.9 TDI, моторчета за клапите на парното

Мнениеот apolon » Вто 12 мар 2013 18:13


Оф,и аз съм с климатроник :banghead :banghead А то всичко,що е електроника в един момент :surrender .Гледах няколко пъти клипа и заключението ми е следното:
1.Моторчето е ОК и се опитва да направи нещо,но клапата(механичната предавка до нея)заяжда.Пробвай да я раздвижиш ръчно.
2.До моторчето достига под 12В. и не му стига вътък да си свърши работата.Премери с мултицет.
Успех и :beer


petar_dimov
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 29 авг 2012 18:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Стара Загора

Re: Golf 5, 1.9 TDI, моторчета за клапите на парното

Мнениеот petar_dimov » Вто 12 мар 2013 20:44


Ами според мен проблема не е в механичната част, а в електрониката. С мултицет ту пуска 12в ту спира, то и затова моторчето се опитва да тръгне и спира.
Въртят ми се два варианта:
1. Моторчето отива до крайна позиция и тогава защитата трябва да го изключи, но явно не го прави и продължава да се опитва да го завърти.
2. Когато си е отворило/затворило (свършило си е работата) продължава да тече пулсиращ ток.
По интересното е че това го правят и останалите моторчета по въздухопроводите...


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Golf 5, 1.9 TDI, моторчета за клапите на парното

Мнениеот apolon » Вто 12 мар 2013 22:41


Извинения.Явно преди съм пропуснал да прочета втория(но много важен) ред.Едва ли всички моторчета са се прецакали едновременно.А и след като климатроника е спрян не би трябвало да им се подава никакъв сигнал(ток).Някъде във форума беше обяснено как да си пуснем самодиагностика на климатроника и бяха изброени възможните грешки.Защо не опиташ,може пък и да си каже болката.


Hazos
Мнения: 6
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 12:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот Hazos » Нед 24 мар 2013 1:28


Колега установи ли точно проблема и евентуално да споделиш как го отстрани? При мен тези моторчета също са мн шумни и се проявава главно когато дадеш на контакт, и като включиш назадна за около 5-10 сек.


petar_dimov
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 29 авг 2012 18:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Стара Загора

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот petar_dimov » Вто 26 мар 2013 16:10


ами напоследък не съм се занимавал, че времето отсъства. Мисля че проблема си е електрически и нямам представа какво може да се направи.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот zfa159 » Вто 26 мар 2013 20:52


Никакъв проблем няма да са умрели всичките и то идентично...случвало ми се е на Пасат В6 :) На диагностиката какво казва,пише ли ги като грешка? Обикновено има следния проблем - износва се потенциометъра,който реално дава информация на контролера къде се намира моторчето (от 0 до 255 са стойностите).Съответно то стига до края,ама контролера не вижда това и продължава да го ръчка да се мести още,ама то не може чисто механично...тогава записва грешка за мотора. Принципно напрежението там е импулсно (минава през електронно управление) и нищо не можеш да премериш с уред. Трябва да видиш дали контролера следи моторчетата коректно и какви стойности им задава. Също така дали и какви грешки дава. Също така виж дали контролера е за тази кола (ако си си я купил с този проблем особено).Имах случай на Октавия 2 (същия климатроник) 2007-ма година,да са сложили контролер от такава ама 2005-та година (по номерата хванах разминаването) и правеше същия проблем само че само с рециркулацията (даваше грешка за мотора,понеже имаше разлика в пиновете и съответно не следеше до къде се е завъртял мотора). Може и контролера да си е изгорял (предвид,че всичките правят едно и също).Това също ще го видиш на диагностиката.
Докладвай какви грешки дава и дали си си купил колата с този проблем или се е появил по-късно :)


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот Andonov » Сря 27 мар 2013 8:18


Грешки не набива, поне при мен, но характерното движение на клапа/и/ го има при определени случай, не винаги.

Адаптацията си а прави коректно.


petar_dimov
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 29 авг 2012 18:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Стара Загора

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот petar_dimov » Сря 27 мар 2013 16:23


zfa159 - много благодаря за компетентната намеса :)

Грешки за това не дава при сканиране, но не съм се ровил да гледам конкретните стойности на контролера.
Автомобила дойде в моите ръце с този проблем и няма да се учудя ако наистина е сменян този контролер. Как може да го проверя това? Като за начало това комфорт модула, който се намира до клапата за циркулацията ли е?
Другото което ме интересува къде във ВЦДС-а може да проверя позицията на моторчето?


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот zfa159 » Пет 29 мар 2013 16:40


По ред за въпросите :
-конролера на климатроника си е платката,на която са копчетата и двата дисплея.На нея трябва да има номер отдолу на една лепенка.Кажи с какъв номер си,както и дай точна година на колата (или рама ама нея по-добре я пусни на ЛС ) и ще видим дали е какъвто трябва.
Щом колата е доша при теб с този проблем - лошо...на какво ли не съм се нагледал вече :censored2
За данните - пускаш ваг-а и отиваш в Auto Hvac .После в measuring blocks и там вече като цъкаш из каналите (дето пише group), то ще ти показва за кой мотор гледаш в момента и каква стойност има в дадения момент.


staykovbg
Мнения: 11
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 20:24
Автомобил: volkswagen golf 5
Двигател:

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот staykovbg » Вто 07 яну 2014 20:29


На мен също ми издава този звук клапите, ти в твоя случай какво направи ???


Потребителски аватар
gogo369
Мнения: 42
Регистриран на: Вто 08 мар 2011 9:45
Автомобил: golf 5 1.9tdi bkc
Двигател: 1.9tdi bkc
Местоположение: Асеновград

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот gogo369 » Вто 04 фев 2014 8:55


добър ден колеги , и аз имам сащия проблем и до колкото знам това си им е фабричен дефект до 2006 г. мися .Моите тракат по сащия начин смених ги няколко месеца бяха добре ,но наскоро пак почнаха.


petar_dimov
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 29 авг 2012 18:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Стара Загора

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот petar_dimov » Вто 04 фев 2014 21:31


ами за сега - нищо.
Успях да се свържа със завода производител на самите потенциометри, но ми отговориха, че произвеждат такива само по поръчка на огромно количество, налични нямат.
Да сменя всички мотори с такива от някоя морга, според мен не е вариант. Най-вероятно и те ще са в същото състояние. Не съм проверявал каква им е цената чисто нови, но едва ли ще са евтини.

Все още търся решение :(


Потребителски аватар
dobcho7992
Мнения: 45
Регистриран на: Вто 05 окт 2010 11:02
Автомобил: Golf 7 TSI
Двигател: CMBA 2014
Местоположение: varna

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот dobcho7992 » Сря 05 фев 2014 8:53


Ново струва около 205лв. за климатроник DENSO.


giordani
Мнения: 6
Регистриран на: Пет 10 сеп 2010 20:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Golf 5, моторчета за клапите на парното

Мнениеот giordani » Вто 19 авг 2014 15:57


колеги...има ли друго по-икономично решение или само смяна с оригинални?



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], ognqn и 274 госта