Golf MK3 1.6 AEK - искам да си сменя маслото сам

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
StrikeBack
Мнения: 20
Регистриран на: Пет 15 фев 2013 20:16
Автомобил: Golf III
Двигател: 1.6 AEK
Местоположение: Sofia

Golf MK3 1.6 AEK - искам да си сменя маслото сам

Мнениеот StrikeBack » Вто 18 юни 2013 6:18


Колеги, решил съм да си сменя маслото сам, ако може да ми разясните малко как става и какво трябва или не трябва да правя :rolleyes




Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот dushanov » Вто 18 юни 2013 8:29


Колега, не е особена философия. Винаги е по-лесно на канал! Оставяш колата да изстине (за може да се пипа с ръка спокойно), приготвяш си 1 леген,кофа или др. Ако си Здрав Момък, може и на ръка да отвиеш масления ф-р, но в повечето случаи се ползва спец. ключ за филтри тип скоба или паяк. И така развиваш капачката на маслото-там от където после ще наливаш после(капака на клапаните), развиваш масления ф-р и шур... оставяш хубаво да се изтече старото масло. Като е готово, вземаш новия масл. ф-р и с пръст хубавичко и леко омазваш уплътнението, после навиваш на ръка докато спре да се завива и Още Малко. Колко малко на ръка трудно се определя в разл. технически раздели има инфо. После наливаш 3,3-3,4л масло (на нашите АЕК при дадени 3,6л). Завиваш капачката на маслото, изчакваш 1-2 мин палиш. Би трябвало да ти присветне лампичката за масло на таблото 2-3 пъти, после караш (хубаво е да загрее докато се вкл. перката, а нашите АЕК става бързо) и това е. Оставяш колата на равно и на следващата сутрин (на студен мотор)вадиш щеката за видиш колко и дали се нуждае от доливане на масло. Сега няма да се учим, че е желателно маслото да е по средата на гравирания участък от щеката.

Надявам се да съм бил полезен на колегата и всеки си знае "майсторлъци" и "тънкости" по тази мега сложна задача, за това не ме нападайте. Ако нещо съм сгрешил поправете ме! :love.vwclub


Потребителски аватар
vilden
Мнения: 262
Регистриран на: Сря 11 ное 2009 6:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич
Контакти:

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот vilden » Вто 18 юни 2013 10:13


Масло се пуска но топъл двигател!!! Ако не се отвива масления филтър и нямаш ключ може да му боднеш отверка и да въртиш.


Вово
Мнения: 20
Регистриран на: Вто 14 май 2013 16:46
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот Вово » Вто 18 юни 2013 10:50


Новия филтър как,ще затегнеш ?


icorainbow
Мнения: 203
Регистриран на: Чет 30 дек 2010 11:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот icorainbow » Вто 18 юни 2013 11:05


Момци, а бре това чудо на техниката, няма ли нещо като картер и пробка на тоз картер :banghead . Аз до колкото знам от такава пробка се източва маслото, а филтъра се маха с идеята да се подмени с нов!


Потребителски аватар
Благовест
Мнения: 2117
Регистриран на: Нед 02 яну 2011 22:38
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот Благовест » Вто 18 юни 2013 11:20


Да...и тези "прости" немци защо ли са сложили пробката в най-ниската точка от цялата система... :h020
После същият да не пита:"Абре,от тубата ми останаха 3 литра за доливане..." :mhihi


Потребителски аватар
overapac
Мнения: 712
Регистриран на: Сря 03 дек 2008 23:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот overapac » Вто 18 юни 2013 19:58


........."развиваш масления ф-р и шур... .",не че разбирам нещо ,ама това е......... :screwy :screwy :screwy


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот muns61 » Вто 18 юни 2013 20:05


StrikeBack написа:Колеги, решил съм да си сменя маслото сам, ако може да ми разясните малко как става и какво трябва или не трябва да правя :rolleyes

Отиваш в сервиз, сменят ти маслото и гледаш, а следващата смяна си я правиш сам, ако прецениш, че ще се справиш.


Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот my heart iS iCe » Вто 18 юни 2013 20:11


Толкова ли закапаха сервизите, да не почнаха да взимат пари за смяна на масло? :eek Аз съм си го сменял сам маслото, но не си е работа да се цапаш. Даже е имало случай, да си нося масло и да отида на сервиз да ми го сменят, е не са ми искали пари, но аз им дадох 2 лева да пият по-едно кафе от автомат машината!
Колегата ако е навит сам да си го сменява, е лесно, само да отвие пробката и пакачката горе за маслото и да сложи един стар леген да изтече старото масло, само да не забрави да завие пробката когато налива новото масло, да не стане кръговрат :mhihi Филтъра, аз го сменям на 2-ве смени един път, проблем не съм имал! Но това е личен избор :a045


Потребителски аватар
dushanov
Мнения: 855
Регистриран на: Съб 19 сеп 2009 12:33
Автомобил: Seat Toledo 2
Двигател: AGN
Местоположение: Стара Загора

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот dushanov » Сря 19 юни 2013 8:11


overapac написа:........."развиваш масления ф-р и шур... .",не че разбирам нещо ,ама това е......... :screwy :screwy :screwy

Съжалявам,че като писах поста бях на 3 бири. Сега съм на 2. :beer
1.Оттича се маслото от пробката на картера
2.Тогава се отвива ф-ра


Потребителски аватар
Ivo12
Мнения: 81
Регистриран на: Пон 17 юни 2013 18:00
Автомобил: VW GOLF MK3
Двигател: AEK 1996

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот Ivo12 » Нед 10 авг 2014 22:41


Въпросният двигател колеги (AEK) събира 3.8 литра масло, а самата смяна е много проста...


9182
Мнения: 191
Регистриран на: Съб 15 юни 2013 0:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот 9182 » Пон 11 авг 2014 11:09


А аз имам друг въпрос, като го смениш сам, какво правиш със старото масло :)


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Голф 3 1.6 АЕК - смяна на масло

Мнениеот НарКол » Пон 11 авг 2014 12:48


Колега, не се занимавай с глупости, за 10 лв ще ти го сменят в сервиз, а ти дори няма да трябва да се преобличаш с работни дрехи. За 10 кинта ли си? Още повече имаш ли инструмент за развиване на филтри, мръсен леген, канал? Къде ще денеш отработеното масло и т.н.
Аз моето го смених миналата седмица. Да се навирам под колата? Само кората под двигателя да си отвивам сам не си заслужава за 10 лв. :screwy
Опа, сега видях, че това е тема от 2013 г. :death



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 201 госта