Bora 1.9TDI 131hp проблем със датчик скоростомер

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Bora 1.9TDI 131hp проблем със датчик скоростомер

Мнениеот hvp800 » Вто 11 мар 2014 17:53


Здравейте колеги, имам много странен проблем със въпросния датчик и искам да го споделя със вас, а някой евентуално може да ми подскаже къде е проблема, Накратко казано прецака се датчика и след постоянното писукане на лампата за зареждане, неотчитане на километрите и т,н, обичайни проблеми свързани с неработещия датчик си поръчах друг от морга, Дотук добре но след смяната ,,,,,,,,, нищо, Обадих се на моргаджийте и след като си поговорихме малко по-така се съгласиха да го сменят със друг, Сложих новия датчик и 10-ина дена нямаше никакъв проблем, до онзи ден,,, отново досадното пищене на всеки 20 секунди и пак разглабване и почистих датчика и днес нямам проблем, Тук трябва да уточня че колата е VW Bora 131 6-степенна кутия, и датчика е електронен със някаква странна смазка по него( която предполагам го пази от маслото но може и да бъркам) всъщност много ми прилича на датчик на хол или поне е този принцип (мисля), Та ето и самия въпрос- Имал ли е някой подобен проблем и как го е решил!!! Или някой да ме насочи за евентуална друга причина за да се появява този проблем ( забравих да кажа че кабелите съм ги проверил, няколко пъти)




coreckt
Мнения: 48
Регистриран на: Вто 12 май 2009 12:29
Автомобил: vag
Двигател:
Местоположение: SOFIA
Контакти:

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот coreckt » Вто 11 мар 2014 18:23


за какъв датчик става дума че не мога да ти хвана мисълта.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Вто 11 мар 2014 20:29


ами за датчика на скоростната кутия, отгоре се намира и е захванат със един болт


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Сря 12 мар 2014 0:37


http://prodavalnik.com/skorostomer-1j0-919-149a-vw-audi-skoda-seat-speed-sensor-i44182919 това представлява датчика, като моля модераторите да не го приемат като реклама ( да не говорим че цената никак не е разумна )


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Сря 12 мар 2014 15:10


Да попитам някой от знаещите във форума има ли причина скоростомера един път да работи а друг път не, без изобщо да го закачам и някой знае ли каква смазка се използва за същия (прословут) датчик, Имам предвид това бялото нещо приличащо на желе около датчика, там където влиза във скоростната кутия


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Чет 13 мар 2014 0:37


Никой ли не е сменял въпросния датчик,,,,,,,,,,,,, :exclaim


Потребителски аватар
Vag_activator
Мнения: 941
Регистриран на: Пет 27 юли 2012 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот Vag_activator » Чет 13 мар 2014 0:57


Свали си бушона за километража и го изчисти.15-ти номер мисля беше (а бе 2 бр. бяха за таблото изчисти ги и двата!)


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Чет 13 мар 2014 13:20


Да колега това ми беше първата работа, бушоните са 7 и 15 изчистих ги, после ги смених със нови за всеки случай но ефект- никакъв, Днес понеже имах повече свободно време си свалих датчика напръсках го със почистващ спрей и километража ми тръгна, Забелязах че обвивката на датчика ( това желеобразното, бяло нещо) се беше пораздробила и все си мисля че проблема като цяло идва от нея, Ще изчакам още някой да се включи и да си каже мнението и тогава ще мисля за следващите действия


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Чет 13 мар 2014 22:54


И те така,,,,,,,, след като отначало километража тръгна и всичко свързано с датчика взе че си дойде, след около 10-15 минути каране :banghead , километража взе да работи неравномерно, в смисъл че ту си идваше, ту изчезваше, а след около 20-та минута тотал щета, Като цяло нещата си отиват към нов но не мога да разбера как така един път работи а един път не, Нещо явно има около самия датчик което му пречи на нормалната работа но какво :gruebel Няколко дена се надявам някой който се е сблъсквал със проблема да разкаже малко но това засега не се случва, а и във форума не намирам информация за вероятния проблем


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот apolon » Чет 13 мар 2014 23:41


Предполагам,че е индуктивен датчик.Ако е така,то той има обхват на действие(работен)(разстояние над което престава да отчита).
но не мога да разбера как така един път работи а един път не, Нещо явно има около самия датчик което му пречи на нормалната работа но какво :gruebel
.
Ако е инд.датчик пречи му ,че се отдалечава от обекта,който засича(в случая дава импулс при преминаването на някакъв метален предмет в обхвата му).Т.е. причина да престава да работи е,че излиза навън от ск.кутия сам.Не си го стегнал и не си го вкарал достатъчно дълбоко в ск.кутия.Това обаче са само предположения,но нищо не пречи да пробваш да го завиеш още в кутията и да го стегнеш после по-здраво. :beer


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Пет 14 мар 2014 11:04


Още малко инфо от тази сутрин, сутринта си запалих колата и всичко беше ОК, разстоянието да работата е около 20 мин и забелязах че след като колата загря или след 15 мин скоростомера почна да прекъсва и точно до входа на работата съвсем изчезна, Т,е, по някаква причина като достигне до работната температура на колата или може би на маслото във скоростната кутия и датчика отказва, Не намирам логично обяснение на това но със сигурност има някаква връзка ( според мен ) Колега от форума ме посъветва да извадя буксата зад акумулатора, тази широката, и да я напръскам с контактен спрей- направих го но не е там проблема,А колегата Aрolon- индуктивен, импулсен или там незнам как му викат но не механичен както на 5-степенните кутий на голф 4, и нещо със сигурност му пречи на работата но не е захващането, На тези кутий освен болта който държи датчика има и нещо като щипка т,е, датчика щраква като влезе в кутията и тогава се завива с болтчето, Благодаря на колегите които се взеха отношение относно проблема ми в темата и на лично И продължавам да издирвам проблема тъй като и новия датчик който ще купя по всяка вероятност ще сдаде багажа ако има някаква друга причина за да не работи коректно


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот lent » Пет 14 мар 2014 11:19


Да не би проблема да ти е в окaбелявaнето или тaблото,а ти да сменяш дaтчици?


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Пет 14 мар 2014 18:07


Сега си купих датчика от Ауто плюс- 42 лв цена клиент, и докато се прибирах нямаше никакъв проблем, За събота и неделя имам едно пътуване и ако нямам никакви ядове със скоростомера ще обява проблема за решен, но засега не смея да бъда толкова категоричен :mhihi


Потребителски аватар
valkodaf
Мнения: 25
Регистриран на: Вто 27 ное 2012 20:35
Автомобил: bora
Двигател: ajm 2002
Местоположение: бургас

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот valkodaf » Пет 14 мар 2014 18:22


Аз сменях моя датчик заради тандем помпата течеше нафта и го скапа 20лв от морга и при мен с първия датчик не стана


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: проблем със датчик скоростомер на vw bora

Мнениеот hvp800 » Пет 14 мар 2014 20:01


Странното което се появи след смяната на датчика ( след последната смяна) беше че ми нулира таблото, Нулира ми дневния пробег и часовника както и данните на борд компютъра, След това си настройх обратно часовника и сега след около 150 км никакви грижи, Времето ще покаже какво ще стане но засега клоня към факта че съм бил голям карък на тия датчици :smile И вероятно съм купил 3 дефектни датчици а последния който взех умишлено търсих възможно най-голямото менте ,,,,,,, а то да вземе да стане :exclaim :exclaim Ще покарам още малко и ще пиша пак, а ако и проблема е решен ще бъде супер :beer



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], Milenstz и 167 госта